Jump to content

Moto Zajednica

MT RAPIDE PRO

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Aleksinac
  • Motocikl: BMW S1000R '15

Društvo, izašla je nova kaciga brenda "MT Helmets" koja ako se ne varam nije toliko propraćena na našem forumu a mislim da to zaslužuje. Naime, MT je konačno odlučio da rizikuje i izađe iz "niže" klase (kategorija do nekih 100e) gde su definitivno po mom mišljenju BEST BUY i odlučio da napadne jednu daleko višu i ozbiljniju klasu kaciga.

 

Kao što naslov teme kaže radi se o kacigi "RAPIDE PRO" u "MASTER" i "CARBON" izdanju. Ova druga karbon verzija mi je pogotovu interesantna. Trkački nastrojena kaciga, izrađena od karbona, teška svega 1250g, sa odličnom ventilacijom i izuzetno agresivnim i atraktivnim izgledom. Može se kupiti u tri kolor šeme, sa sivim, crvenim i fluo detaljima. Cena joj je oko 300e (35.400dinara) i mislim da po onome što sam čuo/video može da bez problema stane rame uz rame sa pojedinim skupljim modelima ozbiljnih brendova kao što su Shark, Scorpion ili AGV.

 

Definitivno kaciga koja je privukla moju pažnju. Juče sam išao do Yamaha Barel-a u Nišu u nameri da je pogledam uživo i probam ali nažalost imaju je samo u Beogradu. Po njihovim rečima imali su svega par ovih kaciga u radnji ali kaže da su se sve vrlo brzo prodale. Kako sam dobio informaciju može preko njih da se bez problema naruči direktno od MT-a u svim bojama i veličinama. 

 

Šta vi mislite o njoj? Je l ima nekog ko je pazario, probao ili imao priliku da uživo vidi?

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 329 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MV Agusta Brutale 800 & gsxr 1000

Posle nekadasnjeg pada sa skutera na glavu, kad su kacige u pitanju, drzim se pravila koliko para toliko muzike.

 

Nemam nista protiv da drugi isprobavaju budzet kacige na svojim, ali ja na svoju glavu stavljam iskljucivo one brendove kojima se veruje decenijama unazad

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Aleksinac
  • Motocikl: BMW S1000R '15

@Nolanka Poštujem tvoje mišljenje, ali pričamo o vrlo ozbiljnoj (bar ja tako verujem) karbon kacigi koja košta 35.000dinara. Možda je to nekom "budget kaciga" ali meni je iskreno to ozbiljna kinta. Imam drugare koji nose MT budget kacige koje su plaćene 100e i mogu da kažem da nisu na nivou SHARK-a recimo po pitanju završne obrade, kvaliteta boje, kvaliteta sunčanih naočara i ostalih detalja ali isto tako ta ista kaciga koja košta 100e po pitanju bezbednosti ima veću ocenu sigurnosti na SHARP testu nego SHARK-ova kaciga koja košta 200-250e. Ko ne veruje neka proveri. MT Revenge model po pitanju bezbednosti ima 5 zvezdica na SHARP testu a SHARK D-Skwal ili Skwal modeli koji su 2, 2 ipo puta skuplji imaju 4 zvezdica.

 

Zadnje četiri godine nosim SHARK. Poslednja kaciga koju sam nosio je D-Skwal 2 ali sam nažalost sa njom imao Highside, kliznuo u krivini i udario glavom u zaštitnu ogradu kojom prilikom sam istu ulubio. U SHARK imam poverenja definitivno ali mi gore MT Rapide iz nekog razloga se toliko sviđa da razmišljam da je kupim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 614 postova
  • Lokacija: Beograd/Užice
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Black Widow

Lepo od njih sto su "zagrizli" malo vise, ja se iskreno ne bih zaletao sto rece gore @Nolankapustio bih da malo prodje da se procita neki korisnicki review a ne samo distributera, gledao sam njihove kacige u razmisljanju da uzmem neki flip up za grad, ali nekako skripe, zvone, mehanizmi pogotovu naocara ne deluju bas kao najsrecnije resenje, izgleda perverzija, ali sa moje neke realne strane ako trenutno razmisljas o kupovini neke sportske kacige u tom cenovnom rangu, videh u motolandu ovih dana da je HJC RPHA11 tj. neki modeli na 30% popusta i mislim da bas ispadne 35000 sa popustom, a opet em brend em model koji su provereni i za koje imas 5 godina garancije :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2447 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Gledao sam par puta neku MT kod drugara, 10-11 hiljada, fluo zelena... Da se razumemo, ozbiljno izgleda, i postava i sve. Nije savršena, vizir glindžav mehanizam malo, kaže dosta je bučna, ali za te novce - više nego sjajna.

Te kacige su bolje urađene nego AGV pre 15-20 godina. Ja se sećam AGV početkom 2000tih, ove MT su za ono tada dupe i karanfil, a taj AGV bio pojam tada među nama klincima. Svet je napredovao mnogo. 

I bolje i takva nego neka matora krta. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4394 postova
10 hours ago, Nolanka said:

Posle nekadasnjeg pada sa skutera na glavu, kad su kacige u pitanju, drzim se pravila koliko para toliko muzike.

 

Nemam nista protiv da drugi isprobavaju budzet kacige na svojim, ali ja na svoju glavu stavljam iskljucivo one brendove kojima se veruje decenijama unazad

Tu si se i zajeb.... Imas lepo SHARP test gde mozes da vidis da nekada i bolji brendovi imaju manje zvezdica na testu...

 

Mala cena je zbog toga sto su ovi jeftini modeli poprilicno bucni, nemaju pinlock uz kacigu vec se placa dodatno, unutrasnjost je onako. Uglavnom nema podesavanja liner-a itd... Mozda je i lak malo losijeg kvaliteta i naravno ne deru na imenu pa i tu usparaju.

 

Moje iskustvo sa MT je da ne odgovara mom obliku glave i dosta su bucne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1944 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

Hajde malo da se raspišem :) 

 

Trenutno imam i koristim MT Blade 2 kacigu, uzeta po pristojnoj ceni, sjajan dizajn, na dužim vožnjama zna da bude ''teža'', podešavanje naočara je dobro, mehanizam za naočare mi se ne sviđa nešto preterano dok mi je zaključavanje vizira obavezna opcija koju ova kaciga ima. 

Materijal tipa plastika, spoljni i unutrašnji delovi su ok, zna nekad da krcne pri uzimanju u ruke, sunđeri unutrašnjosti su potpuno perivi i skidajući, korišćena je ekspandirajuća pena u sunđerima pa se tako obrazni deo prilagođava. Prostor namenjen za montiranje komunikacije je dobro odrađen i po ugradnji zvučnika i mikrofona nigde me ne kači i ne žulja.

 

Kaciga je generalno bučna ali iskreno za ovih skoooro 15 godina vožnje na dva točka nisam video niti posedovao kacigu koja na putu nije zahtevala čepiće za uši pa mi to i nije toliki problem, ali malo me živcira zviždanje vetra kad je vizir otvoren i kad sam na otvorenom putu, no retko kad držim otvoren vizir izvan grada.

 

Rezime...da li bih opet kupio MT? Da. Da li bih nešto promenio? Da. Da li bih dao neke velike pare za neki drugi brend? Da, ali samo zbog nekog tehničkog, estetskog ili vizuelnog rešenja.

 

E sad malo oko @Nolanka priče i tih stvari brend/cena/sigurnost... Da bi me razumeli morate razumeti da sad ovo govorim iz čisto profesionalnog ugla zdravstvenog radnika koji svoj hleb zarađuje unutar Radiologije.

 

Dakle, tokom karijere mi je toliko ljudi došlo i prošlo nakon opakih moto saobraćajki i kontrola (po nekoliko godina) posle saobraćajki da zaista mogu reći nešto oko te priče sigurnost kacige uslovljava cenu kacige. 

 

Iskreno ta priča je pila vodu do pre 10 godina...naravno ovo što govorim podrazumeva korišćenje FULFACE KACIGE ISKLJUČIVO nikako Jet, Šlem ili sličnih po mom mišljenju fancy nus produkata današnjice, dakle isključivo se vezujem za fullface kacigu.

 

Do pre 10 godina je bilo zaista pitanje šta uzeti ali konkretno u današnje vreme tehnologija je baš napredovala i zaista su u pitanju nijanse, nove tehnologije i lične preference. Prosto imamo lako dostupne materijale koji odrađuju posao kako treba. Ono što skoro 70% ljudi koji voze motore radi ili ne radi jeste što ne znaju kako da izaberu kacigu i verujte mi u mom poslu to je isključivo najvažnija stvar.

 

Ne vredi nikakva homologacija ili bilo kakav test ako ti ne znaš da izabereš kacigu po svom obliku i veličini glave. Neke od najgorih povreda jesu takozvane TBI (Traumatic Brain Injuries) ili po našem traumatske povrede glave i mozga.

 

Takve povrede ne bi verovali se dešavaju istom merom i istim intezitetom kod onih koji voze 100kmh i kod onih koji voze 40kmh. Dolazi do unutrašnjih i spoljašnjih povreda...recimo pucanje krvnih sudova i nastajanje akutnog moždanog krvarenja i hematoma (ekvivalent onome što mi znamo kao ''šlog''), nagnječenja očiju, Coup-Contrecoup (ili ti šejkovanje mozga), pucanja kostiju lobanje, pucanja bubnih opni, krvaenja iz ušiju, ogrebotine, oderotine (unutar kacige) pa onda potres mozga koji je u većini slučajeva udružen sa umanjenim kognitivnim sposobnostima kasnije u životu (tipa gubitak kratkoročne memorije ili stečena demencija) i td usled delovanja G sile na određenu tačku. 

 

E sad sve to se dešava samo iz jednog razloga a to je pogrešno biranje kacige...ako ti kaciga pri nošenju ne pritiska svaki deo glave i imaš ''lufta'' nema pomoći ni kod najskupljeg modela ili brenda, prosto moraju obrazi da ispadaju kad kacigu nosiš :D.

 

Ljudi smatraju da je samo dovoljno da se nosi kaciga i to je to ali istina je potpuno drugačija...druga stvar i ako se izabere adekvatna kaciga dooosta ljudi ne koristi kopčanje kacige na adekvatan način ili ne zakopča kacigu nikako. A dodao bih i nošenje iste kacige nakon saobraćajke i oštećenja kacige, pa čak i nakon slučajnog pada kacige sa neke visine...to je isto veeoma pogrešno. 

 

Iskreno meni lično DOT, SNELL, FIM, ECE, SHARP sertifikacije ne igraju neku ulogu jer još nisu razvijene usled manjka tehnologije ali ide se u dobrom pravcu, koliko mi je bitno da mi kaciga na glavi stoji kako treba i da mi drži sve na mestu i nakon 24 meseca korišćenja, i naravno da je pri tome što udobnija za recimo nošenje čepova za uši i da je što lakša uz povećanu sigurnost materijala.

 

Tako da i kacige kupujem u skladu sa tim...jedino gde bih moožda danas prednost dao jeste karbon kao trenutno najtvrđi i najlakši  materijal koji verovatno ne bi sprečio unutrašnju povredu glave ali bi vrlo moguće sprečio pucanje kacige na ''pogrešnom'' mestu. Ali to je već priča za velike brzine gde se već zalazi u divljanje na putu i direktne udarce gde ne verujem da bi iko preživeo a tad kaciga gubi smisao i poentu.

 

Na kraju...ako kupujete kacigu prvo kupujte glavom :) upakujte istu u kacigu na guzove :D uz naravno što veću udobnost pa onda plaćajte koliko želite!

 

Evo finog videa vezanog za sertifikaciju kaciga... prilično realan opis stanja u tom polju.

 

 

 

Promenio član mick
  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2447 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Vezano za "bolje je skuplji brend"...

Setih se nečega jutros, Pedro Acosta u moto3 nosi MT...

Ko nije gledao, on je ovaj što leti 6m u vis i 150m u daljinu....

 

 

Promenio član Andrej_Hotstepper
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova
On 19.10.2021. at 11:22, Nolanka je napisao:

ali ja na svoju glavu stavljam iskljucivo one brendove kojima se veruje decenijama unazad

nažalost i mnogi od njih su ozbiljno podbacili i to kod takvih stvari kao odvajanje delova unutrašnjosti jedan od drugog i od kacige i propadanje sunđera.Kaciga može da je od najsavšenijeg materijala i najfinija završna obrada od prelepih materijala kad taj deo otpada ili se zduda sunđer za 5000 km i godinu dana.Tu spada i šark i još više agv.

Takođe svi mogući mehanizmi pucaju.To nekad nije postojalo ni kod low buddžet kaciga 70-80 evra.Sve su radile i rade još uvek.

Hjc ima i jeftinih varijanti od 100 evra i nisu tako fensi izgleda kao mt ali nepostoji nijedan nedostatak na njoj.Taskođe airoh je u redu,ništa ne otpada,vidim da ima lepe kacige za 120 evra kyt ,na forumu sam pitao za iskustva niko ništa ne piše.

Ja sam se tako upecao pre 2,5 godine za mt blade crveno srebrna ista šara kao te godine odeća i ona zaštitna kaciga u pit stopu repsol honde.Nažalost posle 2 nedelje sam vratio kacigu i dobio pare nazad er kaciga nije mogla da se osposobi za upotrebu.Imam 4 drugara kojima su se desle razne stvari i to sve na mt blade2 .Pretpostavljam da bar 90% nema te probleme ali ako ču da gađam kad kupujem i da se posle nerviram onda j   posao.A zamisli da odem negde dalje na put i da se to desi.Šta onda ,morao bi da kupim drugu kacigu uzput.

Promenio član sasa ns 1
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1877 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Imam 4 kacige, jedna od njih je ta jeftina verzija MT, i vrlo sam zadovoljan. Od svih, najbolje mi leži. I veličina, i oblik. Jedina mana (meni), nema sunčane naočare 

 

IMG_20211023_195812.jpg

IMG_20211023_195708.jpg

IMG_20211023_195844.jpg

IMG_20211023_195909.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova
Pre 6 sati, Andrej_Hotstepper je napisao:

Vezano za "bolje je skuplji brend"...

Setih se nečega jutros, Pedro Acosta u moto3 nosi MT...

Ko nije gledao, on je ovaj što leti 6m u vis i 150m u daljinu....

 

 

Погледај, молим те, колико је кацига, тачно одређених модела и величина акредитовано за Мото ГП уопште. 

Прошле - претпрошле године је била једна МТ од 400 и кусур евра, једна другог произвођача од 600 и кусур и све остале преко 1000.

 

И опет, нису све величине тих кацига прошле та тестирања. 

 

Тако да тврдња да сваки МТ ваља јер имају један добар модел у једној величини просто није исправна. 

То важи и за остале брендове, ако су познати и скупи, не значи да су и најбољи у заштити. 

 

Искрено, плашим се да помислим која ћу све истраживања морати да обавим пред куповину следеће кациге. А можда и дигнем руке и купим било коју са Шарпових 5 звездица, а да је прихватљиве цене. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1944 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 6 minuta, Zuba87 je napisao:

Да, тако је, ваљало би погледати више тестова и тек онда некој кациги указати поверење. 

Testovi su samo ispunjavanje forme...prosto glavu ti čuva znanje, iskustvo, pamet i edukacija. Sve ostalo se kategoriše kao ''nesrećan slučaj'' a u tom slučaju ti je kompletna oprema važna koliko i kaciga. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Ма, истина, дај Боже да никада не проверимо квалитет опреме, само некако верујем да тамо по тим западима ипак седи неко довољно стручан и довољно залудан ко је решио да контролише квалитете и лупа им звездице онако како заслужују. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1944 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
Upravo sada, Zuba87 je napisao:

Ма, истина, дај Боже да никада не проверимо квалитет опреме, само некако верујем да тамо по тим западима ипак седи неко довољно стручан и довољно залудан ко је решио да контролише квалитете и лупа им звездице онако како заслужују. 

Imaš dosta o tome...ja sam par postova gore postavio video vezan za te stvari. Lepo pojašnjeno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 518 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650N, TDM900
On 10/23/2021 at 1:56 PM, sasa ns 1 said:

Imam 4 drugara kojima su se desle razne stvari i to sve na mt blade2

Kako se pri tome pokazala kaciga?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova

kako može da se ponaša kaciga koja nemože da se koristi ili može tako da kad  skidaš kacigu otpada unutrašnjost pa je svaki put vraćaš i tako sve dok ti ne počne da otpada u vožnji

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 518 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650N, TDM900
12 hours ago, sasa ns 1 said:

kako može da se ponaša kaciga koja nemože da se koristi ili može tako da kad  skidaš kacigu otpada unutrašnjost pa je svaki put vraćaš i tako sve dok ti ne počne da otpada u vožnji

A nisam ispravno razumeo. Mislio sam da su njih četvorica, daleko bilo, imali neki pad sa tim kacigama pa sam zato pitao kako su se pokazale.

 

Imam MT Blade 2 i već sam je u nekoj temi napljuvao i zaključio da neću više kupiti MT.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 329 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MV Agusta Brutale 800 & gsxr 1000
On 19.10.2021. at 13:38, SkoMy je napisao:

@Nolanka Poštujem tvoje mišljenje, ali pričamo o vrlo ozbiljnoj (bar ja tako verujem) karbon kacigi koja košta 35.000dinara. Možda je to nekom "budget kaciga" ali meni je iskreno to ozbiljna kinta. Imam drugare koji nose MT budget kacige koje su plaćene 100e i mogu da kažem da nisu na nivou SHARK-a recimo po pitanju završne obrade, kvaliteta boje, kvaliteta sunčanih naočara i ostalih detalja ali isto tako ta ista kaciga koja košta 100e po pitanju bezbednosti ima veću ocenu sigurnosti na SHARP testu nego SHARK-ova kaciga koja košta 200-250e. Ko ne veruje neka proveri. MT Revenge model po pitanju bezbednosti ima 5 zvezdica na SHARP testu a SHARK D-Skwal ili Skwal modeli koji su 2, 2 ipo puta skuplji imaju 4 zvezdica.

Da se bolje izrazim, zbog izbegavanja eventualnog nesporazuma.

Ne bih mesala kacige razlicite klase, niti poredila karbon kacigu sa kacigom nize kategorije renomiranog brenda.

I uvek sam za to da za 35k (slozicu se, to je pristojna cifra za kacigu u Srbiji, ako moze vise-super) pre kupim npr. Nolan (recimo pretproslogodisnji model) nego karbonsku MT-a.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja