Jump to content

Moto Zajednica

Kozna odeca, istine i zablude.

Recommended Posts

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Prvenstveno mislim na pantalone i jakne.

 

Prva velika zabluda oko koznih odevnih predmeta je da greju....VELIKA GRESHKA.

NPR. kozne pantalone. Bilo da su tanke ili debele, kozne pantalone su SVESEZONSKE!

U koznim pantalonama vam nece biti ni malo prijatnija voznja ni na 10-15c a kamoli na 0 na koliko sam ja vozio verovali ili ne.

Prvenstveno koza sluzi da vas zastiti od vetra i vode. A termo zashtita je ono shto obuchete ISPOD njih.

Evo moje  kombinacije za 100km/h prosecne voznje od 25km kada je bilo oko 10 pa uvece u povratku skoro 10 stepeni.

Gace(ajde??:), dugachke gace(vojnichke) i kozne pantalone malo deblje. i ok je sve samo tamo gde je koza tesno zategnuta preko vas je malo rizichno, a to su kolena koja zahtevaju malo dodatne zashtite koja i nije potrebna za krace relacije po gradu(umerene voznje,do  60km/h)

Gore: Uska pauchna majca uz telo(toplije je) tanak duks dugih rukava,vunena rolka koja se shnira samo od kljuchne kosti pa skroz do brade(zbog vetra, ne mora shal onda da se nosi), i debela kozna jakna Harley Davidson.

 

 

E sad cesto me pitaju jer ti nije toplo iliti vrucina kada nisi na motoru u tim pantalonama(debele su onako podosta). Odgovor je NE. Kozne pantalone ne greju. Mene geju dugachke gache koje nosim ispod a pantalone sluze da sprece da hladan vazduh ili voda dodje do njih. Ako bih nosio samo kozne pantalone smrzo bi se ko zenski polni organ i posle 2-3 hladne voznje bih pishao krv:(. Zashto? Zato shto je koza dobar provodnik hladnoce i toplote. Isto vam je i kad bih goli izashli na ulicu.... samo sa malo debljim slojem vashe koze:)

Glupe kombinacije samo majca i kozna jakna su kretenske osim kad je napolju extra toplo pa vam treba zashtita SAMO od vetra a ne i od hladnoce.

Mada ja i leti nosim duks ispod jakne.(osim u lokalnoj voznji)

Takodje(mozda ce am zvuchati glupo) ali i leti bih vam bilo mnogo vishe vrucina da nosite samo kozne pantalone, pogotovu crne.Zashto? Zato shto se one usijaju na suncu, i onda pocnu da vam se "bare" butine i muda:). Ovo naravno vazi samo kada niste na motoru, nego  kada shetate po skupu ili tako neshto:), ako ste u voznji  onda je ok jer vetar rashladjuje kozu dok je sunce pece tako da se otprilike potire?

 

Svakog koga vidite na skupu da sedi na suncu u crnoj kozi znajte da se oznojio vishe nego Gushter Vojnik ne prvom krugu trchanja oko kasarne :D

 

Znachi koza je pun pogodak kombinacija za hladnocu ali MORA da se ima neshto ispod nje(pogotovu za pantalone jer kolena opasno stradaju)

 

Josh jednom koza zaustavlja vetar i vodu ali ne i hladnocu. Brzom voznjom se koza "ohladi" i to se prenosi na moja kolena pa cu posle samog sebe psovati u 55-60 god, ako ne zavrshim u Crnoj Hronici do tad( malo crnog humora :o) moja neka procena je da ako ima ispod 20 stepeni obavezno neshto ispod pantalona i neka vunena rolka ako moze ispod jakne. Bolje da bude malo vruce(mada sumnjam) nego da cvokocete od hladnoce.

 

 

Otvorena je tema za dopune i predloge(mrzelo me vishe da kucam0

 

PS: Nosim kozu vrlo cesto i kad sam na motoru i kada nisam. I pantalone i jaknu. Pozdrav i ostanite R`n`R!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 186 postova
  • Lokacija: NBG

Kad smo dolazili sa Rajca,gore je bilo ko par stepeni sigurno,imao sam kožnu jaknu,al gorotex pantalone,i moru reci da mi nije bilo hladnoosim na prstima (na rukama i nogama)A što se tiče vožnje po hladnom,u komlet gorotexu,sa postavama na -5 stepeni takođe ostvaruje podnošljivu vožnju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5494 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Moje iskustvo-plastika tj. Cordura i sl. sa postavom je za hladnije vreme, a koza, jakna i pantalone su za toplije vreme. U kozi se jako lepo osecam. Sto se tice koze na vrucini, npr. na moto skupu mnogo vece kuvanje je u plasticnim pantalonama nego u koznim. Ipak je koza prirodni materijal.

Kad je hladno nosim plastiku sa postavom, kad je vrucina nosim kozu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2845 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Sticajem okolnosti, imam policijsko kozno odelo za "marsovce". Koza je tanka, meka /kao od majmunskih podocnjaka/, postava je, za mene, savrseno dobra, topla, nije pretopla. Mogu cak i leti da vozim u njemu. Podrazumeva se da ispod, kad je bas hladno, idu duge gace /vojnicke/ , majica, duks, i potkapa/marama oko vrata, da me propisno zadihtuje.

 

Kvalitet koznih jakni za motor se meri po kilogramu. Sto je teza jakna, deblja koza, postava itd. Verujte, nosio sam takve jakne, eno, sad mi stoje, retko ih oblacim. Preteske su, neudobne, za moj ukus. Imam solidnu jaknu od neke kao plastike, sta li /od pokojnog Krdze/, koja mi savrseno vrsi posao.

 

Kad budem kupovao novo, samo od kodure, goroteksa ili tako nesto dolazi u obzir. Sa protektorima naravno.

 

I leti i zimi, stavljam i pojas za bubrege ili onaj sto ima zastitu za ledja i bubrege.

 

Od zglobova sam se davno oprostio, posto sam kao decko trenirao atletsku gimnastiku, te sam sve sto je moglo da se iscasi  iscasio, a od pre 20 godina me stizu te posledice. O polomljenom vratnom prsljenu /na motoru/ i tim posledicama, necu ni da pricam.

 

Dakle, pored kacige /koju nosim zbog sebe, ne zbog zakona i ko me vidi da vozim motor bez nje placam veceru/, savetujem svima da se dobro obuku, da bi sto duze sa uzivanjem vozili, a ne da im presedne voznja zbog neadekvatnog oblacenja.

 

Ni ne shvatamo koliko smo krhki.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

i tacno i netacno (iz mog licnog iskustva)

 

Ako govorimo o klasicnim moto koznim pantalonama i jaknama moje iskustvo kaze:

 

-pantalone - leti prevruce, lepi se, znoji se,... uzas *** zimi hladno uzasno, kisu upiju odmah i strujanje vazduha jos pogorsava stvari *** idealno za idealne uslove, ni hladno ni toplo, ni suvo ni vlazno,...

-jakna - letnja situacija veoma slicna pantalonama *** zimi malo bolje. imao sam priliko da vozim oko 1200km na -10 u HeinGericke koznoj jakni (doduse dobro obucen ispod) vodu od susnezice ili kisice nije propustila, ali je dobrano otezala. Hladnoca nije bila problem

 

- e sad ako ne pricamo o klasicnim koznim moto pantalonama... vozio sam (na istih onih) -10 po rumunskimkarpatima u koznim pantalonama - pilotskim, koje dolaze skoro do pazuha... debele, postavljene sa uloscima, bla, bla,... zimu nisam osetio apsolutno!!! A uzmimo u obzir da je -10 kada se stoji... pri brzini od 80km/h verujem da je to vec oko -20 stepeni. Vodu su pantalone upile samo povrsinski (koze je malo potamnela), ali cak ni na tezini se nije osetila razlika. E sad kod tih pantalona postoji problem... u momentu ulaska na beznzinsku stanicu, nadajte se da ne morate cekati u redu na kasi, posto istog momenta kada udjete pocinje pakao u njima.

 

Jako dugo sam bio ljubitelj chopper fazona, koze,... jeste to sve ok na prvi pogled, ali da li je koza prakticna? Pa mislim da jeste... par nedelja u godini kada su uslovi idealni!!! Za ostatak godine ipak treba imati neku drugu opremu sa uloscima, termo regulacionim slojevima, ventilacijom,... zavisi koliko nam je duga sezona voznje, licno i u kakvim sve vremenskim uslovima (extremnim) hocemo da vozimo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

priznajem samo odela od  goroteksa i kodure,,sve ostalo.......koza nije vise u modi ....a i nije neka zastita,plus sto nemaju uglavnom nemaju protektore... :) :) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

priznajem samo odela od  goroteksa i kodure,,sve ostalo.......koza nije vise u modi ....a i nije neka zastita,plus sto nemaju uglavnom nemaju protektore... :) :) :)

 

 

 

 

 

 

A moz zamislit tebe u kozi i ovako si najveci bludnik na forumu a tek u kozi pa alke i mindjuse jaooooojj :D :D :o :o

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5494 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

priznajem samo odela od  goroteksa i kodure,,sve ostalo.......koza nije vise u modi ....a i nije neka zastita,plus sto nemaju uglavnom nemaju protektore... :) :) :)

 

Imam koznu i jaknu od Cordure, obe imaju protektore, cak su mozda i malo bolji ovi na koznoj jakni! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Moje iskustvo sa koznom jaknom je sledece:

Ne propusta vetar i kisu, a temperatura zavisi od toga sta obucem ispod.

Od 0-30 stepeni radi posao i to mi se dopada.

Strpas jedan duks u bisagu da se nadje za eventualno oblacenje ispod, i nema problema sa zimom.

Jakna je standardna i nosim je svakodnevno, nije motoraska sa protektorima itd.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Lokacija: Skopje, Makedonija
  • Motocikl: GPZ1100B2, TDM900A

Ja bez kozhne jakne ni do prodavnice...izuzetak su samo temperature iznad 30C stepeni...(a i tada samo do prodavnice obuchem mesh jaknu od plastike.. :o koju po principu ne podnosim IXS air mesh 2) ..za bilo koje duzhe vozhnje samo kozha dolazi u obzir .....i najeftinija kozha pravljena za motoriste naravno sa protektorima,  je bolja zashtita od pada-abrazije nego bilo koja plastika i najlon iz srednje klase(a kod nas se vechinom to nosi...visoka klasa kordure,najlona ili bilo chega veshtachkog je za 80% nas misaona imenica...za te pare chu da uplatim uchestvo za novi motor.. a ono djubre od po 100-250 eura po jakni ili pantalonama je daleko od zashtite i dobro je samo za gradsku vozhnju i eventualno psihichki pomalo daje lazhnu sigurnost)..

Kozha ne greje ...??? hmmmmm... ali zato shtiti od vetra i od abrazije...a postava shto je sastavni deo svakih pantalona ili jakne svakako greje a posebno dobar je onaj izolator shto udishemo a zove se vazduh..vazduh imedju postave i kozhnih pantalona i postave i nashe kozhe na nogama je onoshto nam odrzhava telesnu temperaturu..isto je i sa bilo kojom plastikom(setite se samo termopan prozora ..pa staklo je vrlo slab toplotni izolator ali vazduh je za odlichan izmedju dva prozorska stakla)...inache su sve to dobri provodnici toplote i hladnoce.. ali kada je klizanje po asfaltu u pitanju e tu je onda kozha pri samom vrhu....molim vas bez prepucavanja aha a kevlar aa one specijalne kordure???..i tako to..pa ja sam samo prosechni vozach motora..a ne zovu me Rokfeler..pa na meni oprema od 2000eura....vidite cenu kombinezona od specijalnih materijala koje nose na trkama pa se uverite...ko mozhe da to priushti bravo..

evo i jednog linka sa malo objashnjenja ...  http://www.gbfr.org/saveyourhide.pdf

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova
  • Lokacija: Pancevo - Bliski Istok
  • Motocikl: Yamaha XVS 650 classic

    Ni jedna kordura,goretex ili slicno ne moze izdrzati (ne daj Boze) toliko struganja o asfalt kao koza! Sve ostalo je pitanje komfora

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

Nemam nesto puno iskustva sa koznim pantalonama/jaknom. Tacnije sa koznima panatalonama nikakvo. Imam koznu jaknu. Leti je previse vruce u njoj. Zimi je suvise hladno. Zato je retko nosim.

 

PS: Ljudi sta vi sve nosite? ??? Dugacke gace, majice, rolke, dzempri, trenerke... Pa meni bi se smucilo da se toliko oblacim. Da se razumemo, ja motor vozim skoro preko cele godine (prosle godine se vracam sa posla, sneg pada a na mene pokazuju prstom i krste se  :D ). Ali samo obucem pantalone sa zimskom postavom i jaknu sa postavom (eventualno suskavac preko jakne) i nema zime.. Cak je bilo par kratkih deonica i kada je temperatura bila u minusu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Predsednik FREE WHEELS-a VEL.PLANA
  • Motocikl: XL 1000 V Varadero, crni

Imam i gorotex ali koza mi je funkcionalnija!Gorotex mi je kao cerada!Od čizmi uglavnom koristim starije modele!Kad god naletim na 45 ja kupim!

post-4620-12879010133723_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 227 postova
  • Lokacija: SOMBOR VOJVODINA
  • Motocikl: cb600 Hornet

Meni su naprimer od malena govorili da je koza bolja za voznju motorom,

verovatno se zato u njoj bolje i sigurnije osecam.Moje misljenje je gorotex

po gradu i okolini a koza za malo ozbiljnije putovanje ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja