Jump to content

Moto Zajednica

"jesen prodje ja se ne ozenih"... (Suzuki GSF 650 review)

Recommended Posts

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

... jel tako ide ona pesma?  ???

 

Elem, prodje cela sezona kako je kod mene, a ja ne napisah nista o novom Banditu. A nije da ne zasluzuje.

 

Vidite, oduvek sam obozavao nakede. I dalje tvrdim da su oni esencija uzivanja na dva tocka, ono sto za mene pretstavlja motocikl, i ono sto motocikl treba da bude. Mocna masina, dva tocka i mozda jos nesto, ali ako je bas neophodno.

 

Ali, nikad nisam voleo starog Bandita. Nekako, nije bilo to to. Ok, izgledao je dobro, ali tu se prica zavrsava.

Stari GSF je dakle trebao da bude konkurencija Fazeru (motociklu kog takodje ne simpatisem puno), i bilo bi ok da je i bio poput Fazera, ali nije-bio je uzasan.

Tesko da mogu da se setim necega sto bih pohvalio na njemu. Ogibljenje je bilo toliko mekano da kada bi ste u krivinu usli malo brze, toliko zaljuljao zadnji kraj da bi se ceo motocikl izvijao i tezio da produzi pravo. Ovo u stvari i nije bio neki problem, jer da bi usli brzo u krivinu morate ici brzo, a to je vec teze izvodljivo. Masina ne samo sto je bila slaba vec je karburacija bila uzasna. Svako dodavanje gasa ispod 3000rpm rezultira inicijalnim trzajem koji uznemiri motocikl i onda- nista. Malo buke, ali i dalje ne idete mnogo brzo. Pogotovo sa suvozacicom. A ni to bas nije dobra ideja, jer sediste iako izgleda dobro- nije. Naime, toliko je klizavo, da prilikom kocenja sledi udarac u ledja od strane suvozaca, pa osim ako nemate ruke poput heroja akcionih filmova, neminovno je da ce vam genitalije za kratko igrati ulogu tank-pada. Nikako prijatan osecaj, sreca pa su prastare dvoklipne kocnice suvise slabe za ozbiljna zaustavljanja...

 

Mogao bih ovako do sutra. I verovatno i bih, da nisam prosle godine, listajuci strani moto casopis zastao pored jednog pretstavljanja. I tamo bi - novi GSF za 2007 godinu. “Uuuu, ovaj je mnogo bolji. Vidi kako izgleda MODERNO!”  ::), dodao je moj stari.  (aaahm, cisto da ne bude zabune, mom caletu i novi Yugo izgleda futuristicki :))

 

EDesv_img2303rt8.jpg

 

I zbilja, iako i dalje tradicionalnog izgleda sve je novo, nov ram, nov agregat, vodeno hladjen, posebno razvijen BAS za Bandita, ubrizgavanje goriva sa dvostrukim leptirima umesto karburatora, podesivo ogibljenje – MNOGO kvalitetnijih komponenti, cetvoroklipna kociona klesta (ABS ako neko zeli), pa onda LCD displej, podesivo sediste iz dva dela, i da ne nabrajam dalje.

Stvarno je izgledao mocno na papiru (samo ne u onoj svetloj, sherpa plavoj boji), ali ono sto me je brinulo je samo 6ks vise za citavih 40ak kilograma dodatne tezine. Ako je sudeci po prethodnom, to nece na dobro da izadje.

 

Medjutim jeste. Novi Bandit je godinu dana kasnije zavrsio kod mene u garazi. Tacnije ovo je verzija za 2008. ili K8 kako je to popularno da se kaze, a jedine izmene u odnosu na proslogodisnji model se ogledaju u drugim bojama i retrovizorima, koji su sada niklovani.

 

Ali valja li cemu?

 

Bio sam skeptican moram priznati. Da, i ovaj izgleda dobro, ali BAS dobro, onako smekerski. Imete utisak da ce muvati konobaricu u kaficu ispred kojeg ga parkirate. :)

Izgleda bas onako kako ja zamisljam nakede, okrugli far napred, stara (dobra) cevasta rama sirok upravljac, sediste koje prati liniju od rezervara do repa, dva analogna instrumenta (bar tako deluju) i ogroman izduvni sistem, sa strane, naravno. Sve to propraceno sa dosta niklovanih sitnica, ne previse bljestavo, vec bas po meri.

Masina je ofarbana u svetlo sivu boju, sto u kombinaciji sa teget bojom motocikla pretstavlja odlicnu kombinaciju. Uvek sam govorio da misicavi naked mora imati preko 1000ccm da bi licio na nesto. Medjutim, ovde je Suzuki pribegao jednom triku. Komponente poput rama, ogibljenja, izduvnog sistema, rezervara, plastika su identicne kao na vecem 1250 modelu, tako da ono sto u stvari dobijate je Bandit 1250, ali sa motorom od 650. Nije lose, zar ne? I daleko od toga da izgleda kao “izgladneli” 1250, naprotiv, masina je toliko robusna da potpuno popunjava okvir, daje utisak da je mnogo vece zapremine.

Jel’ znate one likove koji posle nedelju dana u teretani hodaju sa laktovima izbacenim, nebili izgledali veci no sto stvarno jesu. E, upravo to i ovaj motor cini- pravi se veci no sto jeste. :) I dobro mu ide, moram priznati.

 

x1PkO_img2305qo1.jpg

 

Medjutim.

 

Nus-produkt svega ovoga je velika tezina. Prvi put kada sam dosao u dodir sa njim pomislih “Bog te maz’o, al je ovo tesko”. >:( I zbilja, jeste tezak. Svi ti delovi pozajmljeni od “velikog” brata uslovili su povecanje tezine, pa je tako GSF 650

bezmalo tezak 250kg sa punim rezervarom, sto je, pa... mnogo.

A to nije bilo dobro, jer da sam hteo motocikl koji samo izgleda dobro, verovatno bih kupio Ducati.  ;D Nisam mogao da docekam prvu voznju.

 

Cuda su ipak moguca.

 

Bavim se mehanikom od kako znam za sebe, i idalje ne mogu objasniti kako ovo cudo ide TAKO DOBRO. Sve je drugacije. Od kako sednete na njega imate taj osecaj.

Tezina je tu- to stoji, i primetna je kada motocikl podignete sa copave (ili POKUSATE da postavite na centralni stender), ali...

Masina je toliko zivahna i energicna da je to tesko opisati. Ali probacu. Zamislite obrtni moment jednog SV650 i snagu jednog GSR 600 - dobicete pretstavu.

 

No, ipak redom.

 

Kljuc (jos uvek ne kodiran) u bravu, i kazaljka obrtomera otrci svoj krug, a LCD se pretstavi sa GSF ispisom na njemu. Sad kvacilo (Suzuki je to!) i pritisak na starter i... nista!  ??? Ne, u stvari ipak se nesto dogadja, cim obrtomer pokazuje 1200rpm. Cudno. Ipak nije, ako podignete vizir kacige ili skinete istu mozete cuti da motor RADI, ali tako tiho i bez vibracija da necete primetiti. OGROMAN izduvni lonac odnosi svu zabavu, jer sve sto se pozadi vas cuje jednako je glasno kao vibracija na mobilnom telefonu. :)

 

U redu, stavljam kacigu na glavu, ubacujem u prvu i krecem.

Ogromna tezina odjednom ne pretstavlja nikakav problem, hidroulicna komanda kvacila je dosta meka, ali samo kvacilo dosta naglo hvata, pa se treba priviknuti kako se motocikl ne bi ugasio prilikom kretanja sa mesta. Menjac je pravio probleme kad je bio nov, jer je umeo da se zaglavi izmedju brzina, prilikom saltanja na nize, pri ler gasu. No, kakav da je, sigurno ce biti slabo koriscen jer masina ima toliko obrtnog momenta da sam ubedjen da kretanje iz 6 brzine ne bi bio prevelik problem.

 

Masina.

 

Prosto je cudo kako 86ks izlaze na kraj sa ovako teskim motociklom. Zapravo, cudi me da ne ide na obogaceni uranijum ili slicno, posto prava mala eksplozija se desi svaki put kada zavrnete rucicu gasa do kraja.  ;D

Vozio sam nove R-ove od 600 i 750ccm, ali verujte mi- nista ne poteze ovako silovito iz niskih obrtaja. Sto je odlicno jer.... Vidite, kada imate R masinu od 600ccm, dodavanje gasa na niskim obrtajima ide sledecim redosledom: nista-nista-nista, onda se dokopa srednjih obrtaja, nista, onda uhvati vise obrtaje i prevrne vas na rep.

Kad Bandita dodavanje gasa na 2000rpm u prvoj ce rezultirati momentalnim potezanjem. Interesantno, ali 250kg teska sprava iz momenta ce poleteti, verovatno sa prednjim u vis. Zasluga ovoga je izuzetno kratak prenosni odnos, kao i masivan obrtni moment masine.

Kakav je zapravo osecaj?

Motocikl poteze snazno bez obzira u kojem se stepenu prenosa nalazili, imali suvozaca, prtljag... nebitno, samo neka su obrtaji izmedju 3000-7000rpm i sve je pesma, sto je izuzetno prakticno, je u 6 stepenu postize 60km/h na sat na 3000rpm ravno, sto znaci da po gradu mozete “rolati” opusteno, ili na putu nakon izlaska iz naselja samo zavrnuti rucicu gasa i motocikl ce poleteti bez potrebe za menjanjem stepena prenosa. Ustvari, kad razmislim, neznam zasto su uopste i stavljali 6 brzina. 1. 3. i 6. bi bile vise nego dovoljne. Eventulno rikverc, prilikom manevrisanja u mestu. ;D

 

Sad, nemojte me pogresno razumeti, iako povlaci iz mesta odlicno, to nije masina koja rado ide u visoke obrtaje, naime sve preko 8000rpm rezultira drasticnim porastom buke i opadanjem ubrzanja, putnu brzinu od 140km/h lako odrzava na nekih 7000rpm, a maksimalnih 225km/h pri 11500rpm ne mozete postici jer ce vas oduvati vetar. :)

 

Osim toga,

 

Tu su jos mnoge stvari. Naprimer, vazno je pomenuti novo ogibljenje, koje je ovaj put napravljeno od metala, za razliku od kombinacije sundjera i zvakace gume, upotrebljene na prethodnom modelu. ;D Ima mogucnost podesavanja prednapregnutosti opruge i povratnog prigusenja, vrlo korisno ako opteretite motocikl.

Ukoliko ga vozite kao moderne nakede, ili streetfightere kako ih god zvali zavrsicete u jarku pored puta. Ako kocite u zadnji cas, pa ga istovremeno rusite u krivinu, opet cete zavrstit u jarku pored puta.

On zahteva mirnji pritup, “smooth operator” sto bi ona pevacica rekla. Ona varijanta “gde ja okom, on tu skokom” ovde ne pije vodu, ako pokusate da ga oborite ramenima kao R-a, verovatno ce nastaviti da ide pravo (opet cete zavrsiti... da, tamo.  ;D).

Ovo je pravi muski motocikl, on trazi cvrstu ruku, odlucnu “kontru” da bi pao u krivinu. I kad jednom se usmeri tu i ostaje, nema korekcije putanje doduse, ali zato majko moja ala drzi! Nece proci dugo pre nego sto vam oslonci za noge pocnu strugati... pa zatim i centralni stender, i tu bi bilo dobro da stanete.  :)

Uglavnom, kada bi ga proizvodila neka diskografska kuca, zvao bi se “best of 80’s”, jer stil voznje neodoljivo potseca na stare CBX ove, GSX ove (i ostale X ove...). ;D

VnyD3_39953892il5.jpg

 

Dobra stvar je

 

Sto vas kocnice nece izneveriti kad zatrebaju. GSF ima iste kocnice kao i GSR, a one su opet (cini mi se) iste kao na GSX-R 600 od  pre koju generaciju.

Prednja kocnica je veoma jaka, ali prijatna za rukovanje, tako da nece iznenaditi blokiranjem tocka kad vas neko drugi (neprijatno) iznenadi.

Medjutim, uvek trebate imati na umu da je ovo nimalo lak motocikl, pa iako kocnice rade punom snagom, zaustavni put nije mali, a pozeljno je koristiti i zadnju kocnicu. Zadnja kocnica takodje dobro dodje kad zatreba zatvoriti putanju u krivini, jer od “dodavanja” na upravljacu nema vajde.

 

Sitnice koje zivot znace.

 

Ustvari, ne znace, ali ga cine lepsim. Tu su pokazivac nivoa goriva u rezervaru, sat, dvostruki parcijalni brojac kilometraze, jedino nervira sto nema pokazivaca temperature rashladne tecnosti (alo Suzuki, zar bi vas ubilo da ste potrosili jos 2.85$ na to >:(). Da, takodje prostora pod sedistem skoro i da nema, ali izgleda da je to postao standard danas. Ono sto nije postao standard je da je sediste vozaca podesivo u tri polozaja, pa tako mozete sedeti od 805-825mm od tla, na prilicno udobnom sedistu moram reci. Sediste suvozaca je taman po meri, pa putnici normalne visine sede bez grcenja nogu, a rezervar je blizu ako se zele na njega osloniti. Moja devojka ga obozava. Da, i retrovizori su funkcionalni, ako to uopste nekog i zanima.

 

7Wd8S_rgqdsc047vi2.jpg

 

I kakav je?

 

Dobar. Daleko od toga da je najbolji, ali zaboga. Ako zelite praktican naked kojim cete zujati svakog dana, kupite GSR ili FZ-6 ili neki 6, koji god, ali ako hocete harizmatican motocikl, koji je stvoren voznje a ne prakticnosti radi, koji ce vam se uvuci pod takav kakav jeste, sa svim svojim dobrim i losim osobinama (sad znam kako se Ducatisti osecaju ;D) onda MORATE kupiti Bandita.

Znaaaaam, voleo bih da ima tih 1250ccm, voleo bih da je laksi i okretniji poput GSR, ali nije, to je Suzuki Bandit ne Suzuki batler!  ;)

On je neotesan, vulgaran, prost i svojeglav.

 

I znate sta- bas me briga! OBOZAVAM GA!

 

0rEFx_32151777dh9.jpg

 

  • Podržavam 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

E, вала, што кажеш - best of the 80's. Што каже филм: "И тата би сине...". Штета што није ваздушно-уљно хлађена макина (кад би се зезали је штета).

 

Него, фотка у кривини, с леђа: је л' то са искључења са зрењанинског пута после надвожњака код Перлеза?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 98 postova
  • Lokacija: Becej
  • Motocikl: FJR1300A

Bravo Maki!

 

Odlican tekst & test!

Tako mlad, a tako iskusan... :o

Em sto znas o cemu pises, em znas i da napises  ;D ;)

 

@Зорге

Ajd` ja da kazem: jeste, a posle ide ovaj put... ;)

 

 

 

post-319-12879008292594_thumb.jpg

post-319-12879008293785_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Svaka cast na tekstu. Opasan je ovaj gsf, naked kakav se ne vidja tako cesto u danasnje vreme. ;)

Steta sto mu nisu oba cajgera analogna, ostalo sve na mestu. Pravi pripadnik svoje (izumiruce) vrste.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

 

Dok sam citao tekst imao sam utisak da sam vlasnik bandita. Svaka cast na izabranim i nadahnutim  recima.  Dodje mi da ti dam Horneta na neko vreme samo da bih video ovakav tekst o njemu  ;) !  Jos jednom, BRAVO!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

@Зорге

Ajd` ja da kazem: jeste, a posle ide ovaj put... ;)

А испред вас је био Фаркаждин - познате деонице.

 

Нека се нико не осети уврећеним: ј.... мотор ако му се не види машина.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 870 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Suzuki XF650 Freewind

Svaka cast druze! Cista 10-tka! :) Fenomenalan opis motora.  Meni se uvek svidjao Bandit, i ti stariji modeli su mi lepi, imaju bas onaj "old school" smek nejkeda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Hvala puno ljudi, prvenstveno na tome sto ste iscitali tekst u celosti. ;D  Drago mi je da ima takvih kojima se dopalo.

 

@Зорге

Ajd` ja da kazem: jeste, a posle ide ovaj put... ;)

А испред вас је био Фаркаждин - познате деонице.

 

Evo da i ja potvrdim.  ;) Slike od pre dve nedelje kad smo isli za Padinu.

 

Ne znam zashto, ali mi je uvek bio omiljeni bajk! Probacu i ja jednom nejkida! ;)

 

mislim da mogu nesto da ti sredim!  :D;)

 

Dodje mi da ti dam Horneta na neko vreme samo da bih video ovakav tekst o njemu  ;)

 

i ovo takodje moze da se sredi, a za honorar cemo lako!  :D :D :D

 

 

 

Jos jednom, hvala puno svima!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 107 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

alo bre,jel Dragan zna da se njegov motor razvlaci ovde po forumu???? :D :D :D :D :D :D

 

Super tekst,slike ok (ali nisu ni priblizne kao one od k7 750),nisam ja bio tu da to odradimo ali bice prilike  ;) ;) ;) ;) ;)

 

Inace motor je stvarno super!!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

alo bre,jel Dragan zna da se njegov motor razvlaci ovde po forumu???? :D :D :D :D :D :D

 

Kad je on razvlacio MOJ motor (izvini molim te, lepo pise ime vlasnika u saobracajnoj!  :D :D :D) mesec dana po CG, mogu i ja ovde po forumu!  ;D :D

 

 

E, a za slike, stvarno moramo da uradimo, samo malo da vreme dozvoli...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Zaječar
  • Motocikl: Bandit'S

Ovo je tema koja mi je pomogla pri odluci kada sam razmišljao o kupovini motora i mislim da još uvek može da bude aktuelna i da je treba osvežiti posle toliko vremena jer se izgubila negde u masi, a mislim de je trebaju pročitati i mlađi članovi koji za nju nisu znali, možda i njima pomogne kao i meni, a sam autor se svojski potrudio oko nje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Hvala puno Iggy!  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja