Jump to content

Moto Zajednica

podešavanje ogibljenja - teorija i praksa

Recommended Posts

  • U prolazu, 12 postova

Ja sam par godina vozio trke sa komplet fabrickim amortizerima. I mislio sam da je sve to super i da su odlicno nastelovani, dok nisam jedne godine odlucio da probam sa promenom ventila u samoj viljusci. Dogovorio sam se sa mojim majstorom i velikim prijateljom gosp. Milanom Marinkovicem(dilerom Kawasaki-ja) da on to uradi,i i opredelili smo se za firmu RACE TECH. Posle odradjenog posla nisam mogao da verujem da je to moj motor, jednostavno ruke nisu osecale ni najvece skokove. Tako da sam bio odusevljen...svaka cast cika Milanu i Race tech-u!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Citat

@ARES jel imas ovo motorce sa slike i dalje?

 

Da. U garazi je. Ostaju jos neke sitnice i spreman je za sezonu. Imam mali problem koji moram da resim. Jos pre par godina sam ubacio ohlins opruge u viljusku-95kg. Prosle godine poslao sam prijatelju u madjarskoj koji radi ogibljenje viljusku da mi uradi ventile i ostalo. Znaci nisam terao motor.

Od tada sam izgubio sag. dobijem 25mm kada su opruge skroz odvijem. Pomislio sam da su tvrde opruge ali sam se onda setio da je bio veci sag pre servisa sa istim tim oprugama. Moram da proverim kolicinu ulja...

 

Da bi ulje toliko uticalo na sag (jel zna neko srpsku rec za sag?) trebalo bi da ga nalije do "vrha". Proveri da nije greskom

stavio veci spacer ili da mozda nisi izgubio koje kilo. Jel meris od potpuno otvorene viljuske ili dodajes static sag po secanju?

Ponekad se (ne retko) desi da se viljuska ne "otvori" do kraja a tocak je u vazduhu. Moras da proveris da li je stvarno otvorena

ili ima jos hoda. Moze da bude i 15mm u pitanju u extremnim slucajevima.

 

Izvinjavam se na kidnapovanju teme

 

Moguce da je ubacio distancer. Moracu da rasturim viljusku i proverim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

A koliko motor propadne od svoje tezine (koliki mu je "static sag" sto bi ameri rekli)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

propadne 2cm.- ali to nije sag

 

sag sam racunao jednacinom sag=L1 - [l2 + l3) / 2].

L1 - totalno izvucena viljuska

L2-  kada sam ja na motoru, drugar sabije viljusku i polako pusti da se vrati. (duzina od dna)

L3 - kada sam ja na motoru, drugar izvuce viljusku i polako pusti da se vrati. (duzina od dna)

I sag je sa potpuno otpustenim oprugama (pre load) 25mm sto je malo.

 

Kada sam jesenas bio na panoniji i posle naj ekstremnijih kocenja šelna koja je reper koliko se sabija viljuska nije otisla manje od 2cm od dna viljuske.

E sada to sve govori da su opruge tvrde ali pre servisa koji je radjen stvari su bile drugacije.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Tvrde opruge. Ja kad podesavam, gadjam da sag bude oko 35mm. Ne znam sta da ti kazem, sa "laksim" uljem neces mnogo dobiti, stavise uznemirices motor jer ce rebound da ode u krasni sa tako tvrdim oprugama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

To sam ja i pomislio. nego me je pokolebalo sto nije tako bilo pre servisa.

E sada videcu da li da vratim seriske ili da kupujem neke brendirane. Sada su ohlins 95kg. Stavicu mozda 85.

Tako ce i biti. Ali mi opet ostaje misterija sto sa ovim oprugama od 95kg i mojom tezinom od 82kg nemogu da dobijem veci sag.

Znam da i laksi vozaci voze iste opruge pa sve funkcionise ok. Moguce da je Madjar(serviser) nesto pokarabasio sa ventilima (sajbnicama koje je menjao). 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

13kg tezine je velika razlika, pogotovo na kocenju. U mestu bi to moglo biti tih 10mm koje nedostaju, s obzirom da trkaci stavljaju manji sag pa su verovatno tako i klasirane opruge. Prigusni ventili nemaju nista sa tim (merio si sag sa do kraja odvijenim ventilima comp/rbnd zar ne?), jedino sto moze da ti pomogneje da rasturis viljusku i vidis. Neke imaju vise podloski na kraju opruge, pa mozda uklanjanje nekih ili zamena za tanje moze da pomogne, ali ipak mislim da ti druge opruge ne ginu...  :-\

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Maki, pogresno sam se izrazio  kada sam rekao 95 kg mislio sam na oznaku 0.95 kg/mm .

E sada gledao sam na ohlinsovom sajtu i za moj motor rade samo 0.90 i 0.95 kg/mm.

I da stavim mekse, tj te od 0.90 mislim da nece to dati neku bitnu razliku. Hoce ali posto sada sa otpustenim oprugama imam 25mm sa meksim cu dobiti 30mm. a to je opet malo sa skroz otpustenim oprugama.

 

Nosim se mislju da da je on unutra stavio vece distancere.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Neke imaju vise podloski na kraju opruge, pa mozda uklanjanje nekih ili zamena za tanje moze da pomogne, ali ipak mislim da ti druge opruge ne ginu...  :-\

 

 

Nosim se mislju da da je on unutra stavio vece distancere.

 

Na isto mislimo. Jebiga, rasturis i vidis, ne vredi nagadjati, to ti je 2 sata posla a ovako mozemo samo da nagadjamo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

 

Najcudnije od svega je sto je sa istim oprugama pre servisa imao normalan "sag". Ulje sigurno ne utice na "sag", a ni kocnica (ventil) sabijanja. Osim ako ga nekim slucaje nije nalio do chepa i doveo do "hydraulic llock"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 232 postova
  • Lokacija: Pecinci

JA IMAM 65 KG I VOZIM R6 2007GOD. KAKO BI TREBALO PRIBLIZNO DA STOJI MOJE OGIBLJENJE,MOLIO BIH DA MI OBJASNITE PUTEM SLIKE KOJI VENTIL KOLIKO DA ODVRNEM ILI ZAVRNEM ;)

IZVINJENJE STO UPADAM U TEMU OVAKO

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Imas o tome na pocetku teme. Ostavi fabricki podeseno oslanjanje i bezbrizno uci osnovne i napredne tehnike voznje na njemu. Tek kada to savladas razmisljaj o podesavanju ogibljenja.

 

Svaki motor se moze dobro i brzo voziti. I oni sa podesivim i oni sa nepodesivim oslanjanjem. Fabricki set-up je dobro izbalansiran kompromis i vise nego dobar za sve sto zelis raditi na stazi (i cesti).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: DL1000 V-Strom 2007

Pozdrav svima,

 

Da li može neko da me uputi na majstora koji bi mi pregledao motor i iskreno rekao da li je sve u redu sa ogibljenjem?

U pitanju je V-Strom 1000 i čini mi se da sam utripovao da nešto ne štima).

Na većim brzinama  (na pravcu), recimo na dodavanje gasa od 140km/h pa naviše počinje da leluja....

E sad da li to tako treba ili ne, nemam pojma....

Da li se na njemu podešava prednje ogibljenje i kako?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Pozdrav svima,

 

Da li može neko da me uputi na majstora koji bi mi pregledao motor i iskreno rekao da li je sve u redu sa ogibljenjem?

U pitanju je V-Strom 1000 i čini mi se da sam utripovao da nešto ne štima).

Na većim brzinama  (na pravcu), recimo na dodavanje gasa od 140km/h pa naviše počinje da leluja....

E sad da li to tako treba ili ne, nemam pojma....

Da li se na njemu podešava prednje ogibljenje i kako?

 

 

Ako te put nanese u Obrenovac javi se, pogledacemo..... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Pozdrav svima,

 

Da li može neko da me uputi na majstora koji bi mi pregledao motor i iskreno rekao da li je sve u redu sa ogibljenjem?

U pitanju je V-Strom 1000 i čini mi se da sam utripovao da nešto ne štima).

Na većim brzinama  (na pravcu), recimo na dodavanje gasa od 140km/h pa naviše počinje da leluja....

E sad da li to tako treba ili ne, nemam pojma....

Da li se na njemu podešava prednje ogibljenje i kako?

 

 

Ako te put nanese u Obrenovac javi se, pogledacemo..... ;)

 

Ili Zrenjanin, sad sta ti je blize!  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Pozdrav svima,

 

Da li može neko da me uputi na majstora koji bi mi pregledao motor i iskreno rekao da li je sve u redu sa ogibljenjem?

U pitanju je V-Strom 1000 i čini mi se da sam utripovao da nešto ne štima).

Na većim brzinama  (na pravcu), recimo na dodavanje gasa od 140km/h pa naviše počinje da leluja....

E sad da li to tako treba ili ne, nemam pojma....

Da li se na njemu podešava prednje ogibljenje i kako?

 

 

Ako te put nanese u Obrenovac javi se, pogledacemo..... ;)

 

Ili Zrenjanin, sad sta ti je blize!  :D

 

....a možeš i do mene da svratiš ako si blizu Budimpešte... 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1898 postova
  • Lokacija: Sumadija GM
  • Motocikl: BMW F650

Aj da pitam i ja nesto?

Na XLu na stapovima postoje ventili za pumpanje vazduha. Koja je njihova svrha i na koliko se pumpaju ti amortizeri?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Aj da pitam i ja nesto?

Na XLu na stapovima postoje ventili za pumpanje vazduha. Koja je njihova svrha i na koliko se pumpaju ti amortizeri?

Trebao bi biti pritisak 0-0.4 Bara, to jest gotVo da ga i NEMA!!!!!

Uglavnom sama viljuska radom postigne taj pritisak pa NE treba nikakvo dopumpavanje!!!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 19 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki ZR 7 750 S

jel su ti gume dobro  balansirane ? znam više slučajeva gde su ljudi odlazili u servis sa sumnjajući  na ogibljenje, a ispostavilo se da se samo odlepio teg.za balans točka...mada kako si opisao, ovo se češće primeti, kad puštaš, a ne kad dodaješ gas...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1010 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Ja postavio novu temu ovde u garazi . U pitanju je Fazer 1000 2003-e god . Kad vratim sve na fabricko ( po manuelu sto i nije bas dobro objasnjeno ) sto bi i voleo da uradim dok se malo ne naviknem na motor jer sam vozio samo velike enduro motore , motor je pre mekan i nekako se lomi u krivini koja ima neravnine . Ako ima neko ko bi mogo da mi napise sta i kako ili koliko klikova gde sta da podesim da ga vratim na fabricko .

 

Hvala unapred !!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Ja postavio novu temu ovde u garazi . U pitanju je Fazer 1000 2003-e god . Kad vratim sve na fabricko ( po manuelu sto i nije bas dobro objasnjeno ) sto bi i voleo da uradim dok se malo ne naviknem na motor jer sam vozio samo velike enduro motore , motor je pre mekan i nekako se lomi u krivini koja ima neravnine . Ako ima neko ko bi mogo da mi napise sta i kako ili koliko klikova gde sta da podesim da ga vratim na fabricko .

 

Hvala unapred !!!

 

Ne znam što bi to radio. Tzv. fabričko podešavanje je namenjeno nekom fantomskom vozaču, nepoznate težine i načina vožnje koji verovatno poštuje ograničenja i vozi se po Švajcarskoj. Savršeno te se ne tiče.

 

Pre svega treba da podesiš sag. Naći ćeš gomilu videa na internetu ako već ne znaš kako se to radi. Ima i objašnjenja na ovom sajtu. A nakon toga:

 

Provozaj se pola sata malo oštrije da se ulje u viljuškama zagreje. Stani pored motora, povuci volan na gore i iz sve snage ga sabi na dole. Trebalo bi da se vrati natrag malo preko pozicije i polako spusti u istu. Ako se ne vrati ili se polako vraća na gore otpustiš rebound. Ako se pak brzo vrati ali ne stane u početnu poziciju nego započne novi ciklus malo zavrneš rebound. Ako su klikovi broj klikove ako nema klikova radi po četvrtiu okreta. Kada je kako treba, izbroj klikove (ili krugove) do potpuno zatvorenog rebounda i zapiši i vrati natrag. Isto uradi i sa amortizerom.

 

Što se kompresije tiče stvar je malo komplikovanija. Zategni plastičnu vezicu na uži deo štapa i gurni ga skroz (gore USD) (dole RWU).

Provozaj se najoštrijim (sopstvenim, sa oštrim snažnim kočenjima) tempom, stani i pogledaj gde se nalazi vezica. Ako si je sabio do kraja štapa znači da moraš da pritegneš kompresiju. Ako pak ima dosta do kraja treba da je popustiš. Idealno je da ti ostane malo prostora ukoliko naletiš na kočenju na neku izbočinu ili šta već. Ja na uličnom držim na oko 1cm a na "staznom" 3 - 4 mm. NA amortizeru nije baš lako staviti vezicu ali može. Opet izbroj krugove ili klikove do potpuno zatvorene kompresije zapiši i vrati natrag.

 

Ovo je bazično podešavanje za tvoj motor i tebe na njemu. Vremenom u zavisnosti od promene stila i brzine možeš da ideš tamo i amo.

 

 

p.s. ako ulje u viljuškama nije menjano godinama trebalo bi ga promeniti. Isto važi i za amortizer.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1010 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: Transalp `1998 & Transalp 1999

Hvala druze . Lepo si to objasnio svaka cast .

 

Naso sam gde je bila greska u podesavanju tj. u manualu pise kontra od onog sto pokazuju na slici ( mislim na kompresiju i ostala podesavanja ) .

 

Sad je sve ok i namestio sam ga kako meni odgovara . Trazio sam fabricka podesavanja jer mi je tako bilo lakse da osetim kako motor reaguje na to kako ga je fabrika postavila . Sad sam sve sredio ipak hvala na detaljnom odgovoru i mislim da ce i drugima da pomogne . Svaka cast .

 

Pozdrav !!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Iz svega ovog odlicno napisanog (kolega maki, svaka cas`) , ja sam zakljucio da mi na SVs-u nema spasa sa viljuskama, sem ovo malo sto sam dobio uljem koje sam sipao (15w a fabricki je 10w). Jedino opruge, a i to je pitanje posto nema stelovanja, ili cele druge viljuske ( procitah da pasu od gsxr-a nznm koji model)... a za tu investiciju se nema sredstava...

A ko ima SV zna koliko je mekan. :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja