Jump to content

Moto Zajednica

podešavanje ogibljenja - teorija i praksa

Recommended Posts

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Koga put navede u ZR, uradicu mu ogibljenje besplatno, samo mora pivo da se plati. Za BJB 10% popust naravno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2291 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Problem je sto u zemlji Srbiji malo ko ume da usteluje ogibljenje kako treba. A jos manje ljudi koji voze motorumeju da kazu sta im neodgovara i prenesu to majstoru. Pa onda onaj koji steluje mora da gleda kako se trosi guma i ostale cake da bi napravio to kako valja.

Koliko sam ja shvatio ovde ljudi nameste SAG a rebound i kompresiju otprilike, onako odokativno. O merenju kilaze na zadnjoj opruzi i da ne pricamo.

 

Posto sam bio  u Madjarskoj na obuci kod prijatelja koji je zastupnik ohlinsa, naj verovatnije cu u maju ici na seminar u Budimpestu a posle toga mozda se pocnem i ozbiljnije baviti tim. Servis, radnja.

Nudjeno mi je zastupnistvo par firmi koje rade ogibljenja, ali ko ce u ovoj zemlji da da 800eura za zadnji amortizer ili 150 za opruge napred.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Problem je sto u zemlji Srbiji malo ko ume da usteluje ogibljenje kako treba. A jos manje ljudi koji voze motorumeju da kazu sta im neodgovara i prenesu to majstoru.

 

Tacno.

 

Pa onda onaj koji steluje mora da gleda kako se trosi guma i ostale cake da bi napravio to kako valja.

 

Samo ako si na trkama, i to sa race-spec gumama da bi trosenje bilo izrazeno. Kad ce neko na "ulici" da potera gumu do granice?

 

Koliko sam ja shvatio ovde ljudi nameste SAG a rebound i kompresiju otprilike, onako odokativno. O merenju kilaze na zadnjoj opruzi i da ne pricamo.

 

Aha.

Sag (prednaprezanje opruge) uradi se po kilazi vozaca, onda dostelujem kompresiju i dekompresiju onako kako meni odgovara. A sta mi vredi da merim kilazu kad onda NIJEDNA opruga ne bi valjala. Svi omase-manje vise, ali Kawasaki je najjaci. 9-ka za '98 (crna opruga amortizera, ne zuta kod kasnijih)  je tvrda i za vozaca od 120kg. Resenje je novi amort, a znas kad ce neko to da kupi...

 

Posto sam bio  u Madjarskoj na obuci kod prijatelja koji je zastupnik ohlinsa, naj verovatnije cu u maju ici na seminar u Budimpestu a posle toga mozda se pocnem i ozbiljnije baviti tim. Servis, radnja.

Nudjeno mi je zastupnistvo par firmi koje rade ogibljenja, ali ko ce u ovoj zemlji da da 800eura za zadnji amortizer ili 150 za opruge napred.

 

U istoj toj Hungariji sam 2005 bio u prilici da vidim Ohlinsove stapove vredne oko 9000e. Sad dal je Madjar hteo da me zavitlava oko cene ili ne, uglavnom spremali su tadasnji K5 za SBK. Secam se da je viljuska imala odvojen rezervoar ulja za podmazivanje stapa i za kompresiju hoda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 726 postova
  • Lokacija: Zemun

eusa_clap-2.gifeusa_clap-2.gifeusa_clap-2.gif

 

Igrom namere vozim vec trecu Citroen-Xantiu sa hidro pneumatskom suspenzijom i veoma mi je jasna i 'osetljiva' razlika od običnog ogibljenja..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: BMW R1100GS

Da li je nesto od ovoga primenjivo i na enduro?

Tacnije mislim samo na one 1/3 i 2/3.

 

Oni se i ovako ljuljaju kao autobus :)

Hocu reci nisu toliko kruti.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Da li je nesto od ovoga primenjivo i na enduro?

 

Slabo imam iskustva sa njima, pa nemogu nista da tvrdim...  :-\

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

 

Treba nagalsiti razliku u pristupu izmedju biranja opruge i podesavanja sabijanja i povracaja (compresion & rebound).

Opruga je standardna stvar za zadatu tezinu. Tj. zadati motor + zadata tezina vozaca + nacin upotrebe (trkanje - civilna voznja - negde izmedju)= kg/mm. Sabijane i povracaj mnogo vise zavise od trenutne vestine, podloge (staza, put, grad...) i mozda jos nekih promenljivih.

  Najbolji savet koji sam ja dobio a ticao se podesavanja sabijanja je da vesanje treba da bude sto mekse a da nikad ne "zalepi"

tj. da ne dodje do kraja hoda.

  Jedan od nacina da se to postigne je da se na stapu viljuske samolepivom trakom obelezi kraj hoda a da se na drugi kraj postavi "zip tie" (ne znam srpski izraz - to je ona traka ciji jedan kraj se provuce kroz drugi pa se zategne) Onda se krene u voznju i sa ZAGREJANIM gumama se motor dovede do maximum (svog ili motorovog - sta pre stigne) Ukoliko "zip tie" dodje do fiksirane trake znaci da viljuska ne pruza dovoljno otpora, ukoliko pak ostane veliki razmak znaci da treba da se "omeksa". I tako dok izmedju traka ne ostane samo mali razmak.

  Rebound bi trebalo da bude dovojno flexibilan da pusti motor da se brzo vrati u "gornji" polozaj ali da ne dozvoli preletanje preko gornje tacke koje bi dovelo do zapocinjanja novog kompresionog ciklusa - ljuljanja motora. To moze da se proveri samo "staticno"

  Kao sto je nekoliko drugara naglasilo sva ova staticna podesavanja su samo polazna tacka. Za stazu kako vozac ide brze i brze ovo postaje sve vaznije a za ulicu ja za najveci broj gradjana dovoljno da odaberu odgovarajuce opruge.

  Sva podessavanja treba raditi sa zagrejanim uljem. Ukoliko ujutru rano na 14 C (motor sedeo napolju celu noc) podestite vesanje pa onda izadjete na stazu i par sati gazite na temperaturi koja je u podne 28 C seting ce da ode do djavola.

 

Pun gas i polako!!

Nikola

 

p.s. ne znam za te opruge od 150 E ali znam za Americke "race tech" od 100 us sto je skoro pola manje.

www.racetech.com - imate kalkulator za opruge za vecinu savremenih naked - race - touring - motocross - enduro motora kombinovano sa licnom tezinom. Daju vrednosti serijskih opruga i opcije za street ili race upotrebu

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Za sve koji na viljuskama nemaju mogucnost podesavanja sabijanja i povratka postoji nacin da se viljuske unaprede za relativno malo novca.

Ukoliko pretpostavimo da imate odgovarajuce opruge a viljuska se ipak zakucava na jakim kocenjima znaci da fabricka postavka nije dovoljno"tvrda".

U tom slucaju mozete da zamenite ulje u viljusci, ako je ciknulo novim sa istom specifikacijom kao i staro ili guscim ako je staro bilo "ispravno" ali retko. Ukoliko imate srece sabijanje ce se dovesti u

red a i povratak (povracaj?) ce se popraviti ili se makar nece pokvariti. Ukoliko pak sredite sabijanje ali se kao nus pojava pojavi prespor ili nedovoljan povracaj  znaci da cete morati da se masite za dzep i ugradite neki od ventila za podesavanja sabijanja. Da odmah kazem da nije ni skupo ni komplikovano. Ja sam na SV ugradio "race tech" ventile na gajbi u kupatilu. Gospodja nije stigla ni da zine a vec sam zavrsio. Umesto zadnjeg nepodesivog amortizera sam ugradio gsxr 600-750 K4 amortizer koji je potpuno kompatibilan i potpuno podesiv. Razlika izmedju pre i kasnije je ogromna!

 

-ventil sabijanja (fork emulator kit) 170 US + 10ak postarina

-ulje                                                  20 US

 

-gsxr 750 K4 amortizer  (e-bay)      60 US  +  30ak postarina

-----------------------------------------------------------------------------------------

SUMA                                                290 US  =  210 E

 

Pozdrav!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 269 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Aprilia Shiver

@ Tocrank - Svaka čast na temi i objašnjenjima . Ja imam istu muku na Shiveru,prednja USD viljuška nije podesiva pa prilikom oštrije vožnje po ozbiljnijim krivinama počinje to plivanje,tj imam osećaj da je isuviše meka pa za normalan ulazak u krivinu treba blago dodirnuti prednju kočnicu.Možda sam nešto utripovao ali tako mi se čini.Gledao sam i sajt čiji si link postavio ali tamo nema kit za Shiver.Kako ti je to stizalo iz USA,živiš li ovde ili u Americi.Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

@ Carlos:

Kazu ovako: "Svaka nepravilnost prednjeg kraja je rezultat nepravilnog rada zadnjeg kraja". Mislim da treba da malo korigujes podesavanje zadnjeg amortizera ili da preispitas tehniku. Pravi problem sa prednjim krajem se javlja pri kocenjima i ulascima u krivinu i pri izlasku ukoliko prednji kraj naglo izgubi kontakt sa podlogom, ali tu ima jos puno varijabli i potrebno je iskustvo u pravilnom razlikovanju svih tih pojava...

 

Uglavnom, probaj da u krivini drzis manji gas tj, samo zategnes luft na sajli dok prolazis apex (motor ne smije da ubrzava), tek na izlasku i pri ispravljanju lagano dodavaj gas. Dakle, pazi da ne uznemiravas oslanjanje svojim radom zgloba. Ako i to ne pomogne, probaj sa podesavanjem zadnjeg kraja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 269 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Aprilia Shiver

@ Evil_Zo - Hvala na savetu,rekoh da sam možda utripovao ali ipak mislim da sam u pravu.

Zadnje vešanje zategnuto još u maju,a dodatno stegnuto pre oko mesec dana na Grobniku -prethodila vožnja kroz Gorski kotar,pa odatle i utisci.

Nisam ga podešavao ja već drug iz Rijeke koji isto vozi Shiver-a i poprilično je ušao u fazon oko vešanja.

Dosta ljudi iz tog kraja koji voze Shiver imaju spušten prednji kraj - odnosno izvučenu viljušku na gore (za oko 5 mm ),kažem namerno iz tog kraja jer se ovde Aprilije retko voze a i živim u ravnici tako da nemam konstantnu potrebu za tim .

Znam, reći ćeš da geometrija motora,odnosno spuštanje prednjeg kraja nema veze sa tvrdoćom prednjeg amortizera i brzinom povrata ali pretpostavljam da im to omogućava lakši,brži ulazak u krivinu.

Nisam spustio svoj motor jer se često vozim sa suprugom a u takvoj situaciji mislim da bi mi agresivniji položaj samo smetao,i baš zbog višenamenske upotrebe motora smatram da je štelovanje prednje viljuške dobra stvar - samo smatram jer dok ne probam sve je nagađanje.

I na kraju stil vožnje.Sigurno si u pravu da se stilom vožnje mogu ublažiti neki nedostaci motora.Visina i težina vozača isto utiču na ponašanje motora u krivini.Konkretno ja sa 180 cm i 96 kg sedim više pozadi i normalno više opterećujem zadnji kraj tako da imam efekat ''glisiranja'' motora i verovatno je i to problem.Što se tiče ulaska u krivinu to je to,otprilike kako si opisao.

U svakom slučaju hvala što si se uključio u raspravu jer je vešanje jako bitna stvar o kojoj se najčešće ne vodi računa,a i mali broj ljudi se može pohvaliti da se u to razume,tako da je svaka informacija dobrodošla.

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Da, svaki motor koji izadje iz fabrike je podesen kao neki najbolji kompromis za najveci broj vozaca, odnos vozac/suvozac i odnos cesta/staza. E sad, shodno namjeni, neke od ovih stvari dominiraju, a neke su prigusene naravno. To sto kazes da neki ljudi spuste prednji kraj, to im daje manji predtrag i ugao viljuske pa je motorcikl reaktivniji u inicijalnom obaranju, ali se onda oduzima od stabilnosti u dugim krivinama, opet treba napraviti kompromis. E sad, nekim stazama odgovara jedno, a nekim drugo, i po tome se opet treba voditi pri biranju set-up-a. Ubise nas sa kompromisima :)

 

Ono "glisiranje" sto kazes sprijecavas tako sto dublje kocis u krivini i oprezno prelazis na gas, a u dugim brzim krivinama ne smijes biti "na gasu" vec na samo zategnutoj sajli. To sto si ti pozadi nije uopste lose tj. to je cak i pravilno, ali se tehnike drugacije plasiraju. Tu malo igra ulogu i konstrukcija motora (trkacki motori imaju raspored tezine 50:50 tek sa vozacem na sjedistu, kod drugih motorcikala je cesto drugacije...). Opet, Shiver nije bas ultimativna trkacka alatka (iako sigurno odlican za zabavu) tako da se lako moze i desiti da su tvoji apetiti na stazi porasli pa izgleda vec gazis granice svog motora. E da, ne daj nikome da ti podesava oslanjanje, to moras raditi sam s hodno input-u koji ti daje motorcikl, pusti ti te doktore za podesavanja, niko ne moze znati bolje od tebe sta ti treba. I pazi da previse ne ukrutis zadnji kraj, to opet moze imati slicne simptome.

 

Ja sam generalno pristalica da se svaki motor moze voziti dobro i brzo na stazi (i sigurno) i sve to bez diranja oslanjanja. Ne smije biti nikakvih smetnji oslanjanju, to je znak ugladnjene i tehnicki perfektne voznje. Mogucnost podesavanja oslanjanja je tu da se postignu neki malo bolji rezultati na stoperici, ali prije toga je potreban savrsen "smoothness" u svim situacijama. To je najbolje mjerilo znanja i vjestine (a to donosi i vecu brzinu sa sobom).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 269 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Aprilia Shiver

 

Ja sam generalno pristalica da se svaki motor moze voziti dobro i brzo na stazi (i sigurno) i sve to bez diranja oslanjanja. Ne smije biti nikakvih smetnji oslanjanju, to je znak ugladnjene i tehnicki perfektne voznje. Mogucnost podesavanja oslanjanja je tu da se postignu neki malo bolji rezultati na stoperici, ali prije toga je potreban savrsen "smoothness" u svim situacijama. To je najbolje mjerilo znanja i vjestine (a to donosi i vecu brzinu sa sobom).

 

Sa ovim se potpuno slažem , doživeo lično da tipa sa Caponordom ne mogu stići ni R-ovi (osim naravno na dužem pravcu) po G.Kotaru. To je ono : ko zna - zna  ;D  Inače ja nisam  racer ali bi mi odgovarala tvrđa - podesiva viljuška za takve vožnje.

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Ja sam imao slucaj da me je LIK mucio danima probaj, pa da vidimo da ustelujemo ogibljenje!!!

Klizi mi, gubim ga....

 

Ja krug, pa na pumpu, a prednja guma 3.0!!!!!!

 

Ispustim na.... i vratim motor!

 

On krug i KEZ!!!! Kako si ga ustelio...... SVAKA TI CAST!!!!

 

A CROSS motori.... Oprugama STATIC RIDER SAG, a sve ostalo se podesava po STAZI!!

Mali ili veliki skokovi, blato ili tvrda podloga, brza ili spora staza......

 

ENDURO isto po deonici!!!!

 

A ulicni ENDURO i tako nemaju podesavanje sem zadnje opruge, bar vecina...... ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

@ Tocrank - Svaka čast na temi i objašnjenjima . Ja imam istu muku na Shiveru,prednja USD viljuška nije podesiva pa prilikom oštrije vožnje po ozbiljnijim krivinama počinje to plivanje,tj imam osećaj da je isuviše meka pa za normalan ulazak u krivinu treba blago dodirnuti prednju kočnicu.Možda sam nešto utripovao ali tako mi se čini.Gledao sam i sajt čiji si link postavio ali tamo nema kit za Shiver.Kako ti je to stizalo iz USA,živiš li ovde ili u Americi.Pozdrav

 

Nisam ni mislio da ces da nadjes nesto za Shivera u USA. Mozda za koju godinu ako prodaju dovoljan broj motora. Pre svega moras da proveris sag (zaboravio sam kako se kaze na srpskom) ako je opruga premeka ... zamena. Sve mi je stiglo postom ali u Budimpestu. Vidim na forumu da ekipa porucuje stvari iz USA u Beograd i da nemaju problema. Treba se raspitati. Ovde (Madzaristan) ne napalcuju carinu za delove.

 

 

Ja sam generalno pristalica da se svaki motor moze voziti dobro i brzo na stazi (i sigurno) i sve to bez diranja oslanjanja. Ne smije biti nikakvih smetnji oslanjanju, to je znak ugladnjene i tehnicki perfektne voznje. Mogucnost podesavanja oslanjanja je tu da se postignu neki malo bolji rezultati na stoperici, ali prije toga je potreban savrsen "smoothness" u svim situacijama. To je najbolje mjerilo znanja i vjestine (a to donosi i vecu brzinu sa sobom).

 

+1

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Nije ti taj predtrag neka nauka.

Najvaznije od svega je da znas da su retki motori na kojima mozes da ga menjas a da ne menjas geometriju spustajuci ili dizuci prednji kraj.

Znaci - zaboravi na predtrag.

A sad da ti kazem sta je. Zamisli jednu pravu koja prolazi kroz centar osovine glave upravljaca i sprovedi je do podloge na kojoj se motorcikl

nalazi. To ti je tacka A. Razmak izmedju tacke A i sredine dodirne povrsine tocka je predtrag.

Sto je predtrag kraci motor je upravljiviji.

Sto je predtrag duzi motor je stabilniji.

Eto to ti je to!

p.s.  Na eng. se kaze trail ili trail number/ mozes da nadjes par crteza i vvidea na kojima je ovo graf. prikazano

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 560 postova

Za sve koji na viljuskama nemaju mogucnost podesavanja sabijanja i povratka postoji nacin da se viljuske unaprede za relativno malo novca.

Ukoliko pretpostavimo da imate odgovarajuce opruge a viljuska se ipak zakucava na jakim kocenjima znaci da fabricka postavka nije dovoljno"tvrda".

U tom slucaju mozete da zamenite ulje u viljusci, ako je ciknulo novim sa istom specifikacijom kao i staro ili guscim ako je staro bilo "ispravno" ali retko. Ukoliko imate srece sabijanje ce se dovesti u

red a i povratak (povracaj?) ce se popraviti ili se makar nece pokvariti. Ukoliko pak sredite sabijanje ali se kao nus pojava pojavi prespor ili nedovoljan povracaj  znaci da cete morati da se masite za dzep i ugradite neki od ventila za podesavanja sabijanja. Da odmah kazem da nije ni skupo ni komplikovano. Ja sam na SV ugradio "race tech" ventile na gajbi u kupatilu. Gospodja nije stigla ni da zine a vec sam zavrsio. Umesto zadnjeg nepodesivog amortizera sam ugradio gsxr 600-750 K4 amortizer koji je potpuno kompatibilan i potpuno podesiv. Razlika izmedju pre i kasnije je ogromna!

 

-ventil sabijanja (fork emulator kit) 170 US + 10ak postarina

-ulje                                                   20 US

 

-gsxr 750 K4 amortizer  (e-bay)       60 US  +  30ak postarina

-----------------------------------------------------------------------------------------

SUMA                                                290 US  =   210 E

 

Pozdrav!

 

 

 

Kako si odradio kupovinu iz USA?

Ja bih uzeo opruge...

Hvala :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12716 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Kako si odradio kupovinu iz USA?

Ja bih uzeo opruge...

Hvala :)

 

Ja živim u Budimpešti. Najprostijom poštom su poslali opruge. Kupio sam ih od Race-tech. Idi na

njihov site i videćeš... ustvari evo ti link na deo site-a na kom se bira model motora a kad uđeš

na svoj model biće kalkulator opruga. Biraš ih po sopstvenoj težini i vrsti upotrebe - street ili

race.

 

http://old.racetech.com/evalving/menu/searchdirt.asp

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 560 postova

Kako si odradio kupovinu iz USA?

Ja bih uzeo opruge...

Hvala :)

 

Ja živim u Budimpešti. Najprostijom poštom su poslali opruge. Kupio sam ih od Race-tech. Idi na

njihov site i videćeš... ustvari evo ti link na deo site-a na kom se bira model motora a kad uđeš

na svoj model biće kalkulator opruga. Biraš ih po sopstvenoj težini i vrsti upotrebe - street ili

race.

 

http://old.racetech.com/evalving/menu/searchdirt.asp

 

Znam za Racetech...

Od njih sam i zeleo da kupim opruge...

Problem je narucivanje iz Srbije,zato sam te i pitao kako si ti to odradio...

Verujem da je to lako ako zivis u Budompesti...

Postoji li neka sansa,da ti posaljem pare na racun,pa da mi ti narucis opruge?

Ili mislis da se to ipak moze odraditi i iz Srbije?

 

Hvala...

Ivan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja