Jump to content

Moto Zajednica

Koji mali adventure izabrati?

Recommended Posts

  • U prolazu, 95 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: Piaggio Beverly 300 hpe

Pozdrav forumaši! Iako verujem da su mnoge stvari od ovoga u nekim pojedinačnim temama sažvakane, ipak me zanima i vaše mišljenje u konkretno ovom slučaju.

Radi se o tome da imam 30 godina, iskustva na pravom motoru nemam gotovo uopšte(do sada sam vozio samo skutere), i imam veliku želju da uzmem mali adventure motor sa kojim ću moći ponekad da izađem van grada. 

Želeo bih malo da objasnim zašto mali i zašto nov.

-Pre svega, svestan sam svog iskustva(čitaj neiskustva) i nemam nikakve afinitete prema brzim, jakim, velikim mašinama. Potrebno mi je da imam snage tek toliko da mogu normalno da kruziram otvorenim putem. Zašto sam siguran u to? Recimo da mi ne predstavlja problem da idem na posao 27km od stana u jednom smeru na verovatno najsporijem skuteru ikada, Liberty S 50 :46:

-Sledeća stvar je praktičnost. Ne želim da vozim kamionče sa kojim ću se mučiti da se provučem kroz grad, parkiram itd... Naročito jer, opet se osvrćem na gore navedeno, želim da steknem iskustvo na nečemu lakšem. 

-Naredna stavka je cena, ali ništa manje bitna od prethodne dve. Sama startna cena vozila, registracija, održavanje, potrošnja goriva i sve ono što kod većeg motora nije za zanemariti.

-Prioritet mi je nov motor jer je nažalost došao period kada slobodnog vremena gotovo da nemam. To malo što imam ne bih želeo da trošim na doterivanje, popravke, budženje i slične stvari. Iako obožavam mehaniku, i veliki sam zaljubljenik u automobile na koje sam trošio svaki svoj slobodan trenutak, za motore jednostavno nemam energije i umesto toga želim svoje vreme da utrošim da uživam u vožnji pre svega. 

 

Spomenuću nekoliko meni interesantnih modela i napisati svoj stav, a mene zanima i vaše mišljenje kao sigurno mnogo iskusnijih vozača na dva točka. Da napomenem da ni jedan motor nisam još uvek gledao uživo, već samo donosim zaključke na osnovu onoga što mogu da pročitam i pogledam na internetu. 

 

-Benelli TRK 251: Jako interesantan motor, naročito zbog više nego primamljive cene od oko 4000e. Sve je kod njega na svom mestu, našao sam dosta testova gde ga ocenjuju kao jako pristojan, lako upravljiv, sasvim solidnih performansi motor od 250 kubika. Međutim, ono što me najviše odbija je činjenica da je motor dosta ''slim'' izgleda, još sa 17'' aluminijumskim točkovima izgleda dosta nežno i maleno, a ne bih želeo da ispod mene izgleda kao trotinet. Visok sam 1,89m, mršavije građe. Svakako ću ga pogledati uživo, ali ne dajem mu velike šanse da me kupi. 

 

-Suzuki V Strom 250: Motor kod koga ništa nije ekstravagantno, ništa ''hitech'', motorčić koji bi valjalo da ima čisto još malo rezerve snage, ali za razliku od Benellija dosta robusnijeg nastupa. Iako opremljen takođe malim aluminijumskim točkovima, taj ''nedostatak'' bih kod njega prihvatio i verujem da bi Suzuki najverovatnije bio moj izbor samo kada bismo zaobišli jednu činjenicu, a to je da ga kod naših zastupnika uopšte nema, niti će ga biti. :tuzno:

-Kawasaki Versys x300: Jako primamljiv motor, iako dosta skuplji od prvog, od drugog ne toliko, ima sve ono što bih ja tražio od takvog tipa motocikla. Mnogi mu vide kao nedostatak to što agregat nema baš karakter adventure motora, pa tako zahteva čestu vožnju u visokim obrtajima, ali verujem da mi to ne bi bio toliki problem. Ono što je prepreka kod ovog motocikla je, nećete verovati, isti razlog kao i za prethodnog. Ima kao neka nezvanična opcija poručivanja, ali zaista ne bih hteo da uzmem nešto na šta nisam seo i video da li mi odgovara. 

 

-Royal Enfield Himalayan: Stvar koja mi je itekako privukla pažnju, na koju nisam ostao ravnodušan. Toliko prost, a toliko upečatljiv istovremeno, po testovima izuzetno upravljiv na raznim terenima, spor na otvorenom putu, ali pun karaktera. Vazdušno hlađen, dugohodni agregat prepoznatljivog zvuka ga čini pravom radnom mašinicom za sve uslove. Svakako ću ići da ga pogledam uživo, ali je u ovom trenutku ozbiljan kandidat. 

 

-Zontes 310 T2: Naravno kao i mnogi, za ovog proizvođača nikad čuo nisam. Mislio sam da je jedan od onih našminkanih kineskih mašinica za jednokratnu upotrebu, ali kako sam grebao dublje i dublje, shvatio sam da je sve, samo to nije. Toliko opreme u ovoj kategoriji možda jedino približno ima KTM 390 adventure. Bosch elektronika, crash barovi, žičane 19'' felne, gomila visoko tehnoloških dodataka su mi sve više gasili sumnju da je kvalitet donje klase. Za svoju kategoriju agregat više nego solidnih performansi, hvaljen kao izuzetno dinamičan na putu, a kad još dublje zagrebem pronađem na internetu da se ljudi na drugim kontinentima hvale sa izuzetno velikom kilometražom bez ikakvih problema ili nedostataka na motoru. I njega ću svakako pogledati, i mislim da jedini problem može biti moja građa tj. da mi je mali. U svakom slučaju ozbiljan je kandidat da rizikujem i dam pare na Kineza. 

 

Ovo sve je bilo lično moje mišljenje iz svega onoga što sam mogao pronaći. Zanima me vaše mišljenje i koji bi od navedenih bio vaš favorit?

 

Izvinjavam se na ogromnom postu, ali samo sam želeo da budem što precizniji u objavi. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1584 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Druže, ako imaš trideset godina, od srca bih ti preporučio nešto od makar 500-650 kubika i 2 cilindra, jer su to, uglavnom, pitomi agregati sa kojima možeš mnogo više da uživaš za malo više para. Npr honda cb 500 (x, n. f,...), transalp, kle 500, strom 650, versys 650, trk 501,...

 

 

Ako si već rešio da izbor bude nešto od gorepomenutih, moj glas ide za versys 300.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 768 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno

Mali versus je visok motor ja imam 190, sedeo na njemu na sajmu. I moj glas ide za njega, za grad i kraća putovanja po Srbiji (mada sad u srbiji na koju god stranu da kreneš su kratke vožnje). Ima žičane felne, prednji točak je 19 coli zadnji 17. Pravi putni enduro.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1330 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
Pre 13 sati, bakica je napisao:

 

-Suzuki V Strom 250: Motor kod koga ništa nije ekstravagantno, ništa ''hitech'', motorčić koji bi valjalo da ima čisto još malo rezerve snage, ali za razliku od Benellija dosta robusnijeg nastupa. Iako opremljen takođe malim aluminijumskim točkovima, taj ''nedostatak'' bih kod njega prihvatio i verujem da bi Suzuki najverovatnije bio moj izbor samo kada bismo zaobišli jednu činjenicu, a to je da ga kod naših zastupnika uopšte nema, niti će ga biti. :tuzno:

-Kawasaki Versys x300: Jako primamljiv motor, iako dosta skuplji od prvog, od drugog ne toliko, ima sve ono što bih ja tražio od takvog tipa motocikla. Mnogi mu vide kao nedostatak to što agregat nema baš karakter adventure motora, pa tako zahteva čestu vožnju u visokim obrtajima, ali verujem da mi to ne bi bio toliki problem. Ono što je prepreka kod ovog motocikla je, nećete verovati, isti razlog kao i za prethodnog. Ima kao neka nezvanična opcija poručivanja, ali zaista ne bih hteo da uzmem nešto na šta nisam seo i video da li mi odgovara. 

 

 

Ova dva sam probao, imaju poznanici, tu uopće nema dvojbe, Versys je puuuno bolje vozilo, osim što je bitno jači ako govorimo o performansama, ljepše se i sjedi i vozi. Strom 250 je slab motor, baš je veeelika razlika u performansama u korist Versysa.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2444 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Versys je po mom mišljenju najbolji "radni konj". 

Pre koji dan sam zagledao novi komad, ozbiljno mi se sviđa kako su ga uradili. Normalnom čoveku koji hoće da se voza godinama za razumne novce (cena motora, cena registracije, cena održavanja, cena vožnje) mislim da ne treba ništa više od toga. Fenomenalan koncept, ergonomija, dovoljno snage.

Ko kupuje mozgom - to je to.

E sad... 

Motor nikad nije bio stvar racionalnog. 

Motor se kupuje srcem. Ili ćeš vrlo brzo opet listati oglase... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 148 postova
  • Lokacija: Beograd-Krusevac
  • Motocikl: CRF300L

A crf300l rally, ima taj adv-dirty izgled ali mi je vise za grad od crf300l? Taj motor trosi tipa 3 litra, servis kod ovlascenog servisera je oko 10K, sam mozes da uradis za 2500 din (1.5l ulja i filter), vrlo je pitom, nije za autoput (moze, ofc, ali na 100-110 kmh preko toga je mucenje) ali na magistralama je odlican, na tvoju visinu mi deluje skroz okej (ja sam ~185 i vozim crf300l, nisam hteo rally jer nisam hteo da dam jos 800e za drugacije plastike i stitnik od vetra).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova
4 hours ago, penumbra said:

A crf300l rally, ima taj adv-dirty izgled ali mi je vise za grad od crf300l? Taj motor trosi tipa 3 litra, servis kod ovlascenog servisera je oko 10K, sam mozes da uradis za 2500 din (1.5l ulja i filter), vrlo je pitom, nije za autoput (moze, ofc, ali na 100-110 kmh preko toga je mucenje) ali na magistralama je odlican, na tvoju visinu mi deluje skroz okej (ja sam ~185 i vozim crf300l, nisam hteo rally jer nisam hteo da dam jos 800e za drugacije plastike i stitnik od vetra).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: biće

Meni je za oko zapao RE Himalayan i Benelli TRK 502X. Kao treći u A2 klasi je mali Versys. Prvi upravo zbog jednostavnosti i terenskih karakteristika, koje mu dozvoljavaju i silazak sa puta i po koji malo teži off road. Drugi zbog izgleda, opreme u osnovnoj verziji, takođe dobrog odnosa uloženo/dobijeno za nezahtevne korisnike a treći kao neka zlatna sredina i kompromis između oba navedena.

Sent from my SM-T500 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: biće
11 hours ago, Andrej_Hotstepper said:

Versus je fenomenalan. Ako može da se kupi. Ja sam proletos zvao Culeta i rekao mi jok. Ukinulo.

Ovi sad kažu da može. Ne znam. Treba zvati sve.

Tu si u potpunosti u pravu. Naša tržišta, msm na balkanske zemlje, su na nivou statističke greške, pa se onda i naši uvoznici ne bave ili ne žele da se bave uvozom pojedinih primeraka koji bi im stajali na lageru. Osluškuje se tržište, naručuje i isporučuje samo ono za šta su sigurni da ima prođu i da će da se proda na ovom, kao i ostalim bližim tržištima, i to je na žalost to.

 

U ovu jednačinu uključio bih možda i mali KTM 390, a ako pokretač teme nije isključiv u odnosu na kubikažu, i ako nije isključiv po pitanju "samo novo", msm da bi polovni Strom 650 ili neka dobra TA 650 ili Versys 650 takođe trebalo da se razmatraju i uđu u obzir, Pogotvo Strom 650 koji se baš pokazao, kako na ovim prostorima, tako i svuda u svetu. Kralj Alpa, ako se ne varam par godina, na mastertestu, dovoljno pitom, a opet dovoljno jak i dovoljno vozan da oprašta greške....može da se nađe i sa dodatnom opremom, lepo skockan, registracija podnošljiva, aftermarket tržiše pokriveno delovima i dodacima, ima dobru komunu sa podrškom, servisera dosta koji su sa njim upoznati da ne predstavlja neku egzotiku...šta ja znam, msm da je dobar izbor za nekoga ko tek treba da se malo bolje upozna sa materijom, i čije održavanje zajedno sa registracijom neće za vlasnika predstavljati veliku glavobolju na godišnjem nivou.

 

Ali, ponavljam, samo ako se razmišlja i o polovnom. Ako to nije opcija, onda 4 pobrojana sasvim zadovoljavaju.

Promenio član ficha007

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 95 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: Piaggio Beverly 300 hpe

Kasno se javljam u nedostatku vremena. Hvala na odgovorima i savetima!

 

Negde sam i očekivao različite stavove i mišljenja, ali mislim da sam ja poprilično precizno dao razloge zašto gledam baš tu klasu motora. Ja apsolutno shvatam da svako ima svoje afinitete i nešto što ga ispunjava. Mene recimo na dva točka jurcanje neće ispunjavati sigurno, jer na dva točka za razliku od četiri želim da uživam u laganoj i opuštenoj vožnji.

Neko će reći da ti uvek treba velika rezerva snage kada pretičeš vozila, i to je tačno, ali samo ako želiš da pretkneš. 

Zašto sam u to siguran? Pa zato što sa 50 kubika opušteno izlazim i van grada, a zašto bi mi bio problem sa npr 300cc?

Lako se može doći do računice koliko snage bih sa svojim stilom vožnje upotrebljavao na jednom prosečnom motociklu na otvorenom putu. Retko kad bih prešao i 80 km/h, sem na auto putu, a pri toj brzini motocikl ove klase ''troši'' možda 4kW snage, pa neka je i 5 kW. Kakva bi onda meni racionalna odluka bila da vozim motocikl od 50 i više kW? Naravno, ograđujem se na sebe i sopstveni stil i potrebe. Ko može da iskoristi i 100kW na putu, pozdravljam ukoliko ga to čini srećnim, pod uslovom da ne stavlja ničiju glavu u torbu. 

 

Kada je reč o dužim putovanjima, tu imam jedan veoma čvrst stav, i na pitanja da li se može sa ovim ili onim ići na put većina ljudi postavlja pogrešno pitanje. Svi se pitaju da li može motocikl, a zapravo treba da se pitaju da li oni to zaista žele i da li ih to ispunjava? Zato sam mišljenja da i sa 50cc motorom može da se obiđe svet, samo ukoliko to želite, i tu je kraj svake diskusije. 

 

Ono što mi ovom momentu predstavlja kočnicu je moja žena :tras2: koja samo što ne zapreti razvodom ukoliko kupim motor:lol2:.

Možda na kraju i napravim neki komprimis oko tipa motocikla, ali jedno je sigurno, za sledeću sezonu ću imati spremna dva točka pa i da sve izgori. :jee1:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 447 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda CBF600S, DL650 V-Strom, Beverly 400 Tourer

Zbog poslednjeg pasusa u postu savetujem najpre dogovor sa gospođom pre kupovine motora i voznje itd. Jer ako je na silu ima da ti presedne voznja, odlazak a bogami i povratak sa iste. Ne pricam napamet, vec iz iskustva na zalost. Ipak je mir u kuci najvazniji, a kad se dogovorite i imas podrsku za vozanje, trosenje para na bajk, e onda je bajka.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3962 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue
Ti mali modeli su toliko retki da ih zbog toga treba izbegavati.Uzmeš 650 stroma ili versysa i rešiš problem.



Ovu logiku ne mogu dovest u kontekst sa uvodom pokretača ove teme.


Poslato priko Ténéré

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2816 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Samo sam izneo mišljenje da je logika pokretača teme pogrešna.650 strom i versys nisu veliki motori,sasvim se lepo provlače kroz gužve uz cenu goriva i održavanja kao i ti mali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1359 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

bakica, nisi rekao gde živiš, ako si blizu dođi do mene,  imam Versysa 650 i KTM 390 Adventure, sedi, vidi, probaj da stekneš kakav-takav utisak.

Promenio član Nimmin
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1584 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Što se tiče žena i motora, ja svakoj kažem "bio je tu pre tebe, ako ti ne odgovara, biće tu i posle tebe".

 

Jbg svako mora da ima neki porok, luft, izduvni ventil u životu. Ja npr sem motora volim i skijanje, ali i kafanu i alkohol i lepe žene i.....

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja