Jump to content

Moto Zajednica

Nesreca u tunelu, BG

Recommended Posts

  • Integrisan, 8143 postova
pre 53 minuta, Sharky - Alex je napisao:

Motociklisti koji je pao i doziveo povredu nikako ne skidati kacigu

Ovo nije uvek tačno (uzgred budi rečeno, ali neću ovde olako da ulazim u detalje i pametujem u prazno).

 

Mislim, nije mesto ova tema da ulazimo u detalje... već možda samo reći da dosadašnja pisanja pokazuju kako je kurs prve pomoći, primenjen za motocikliste, uvek dobra ideja. Upravo to je razlog zašto smo insistirali na tome na kursevima bezbedne vožnje. Treba nam to svima.

 

Nego, nešto drugo sam mislio reći:

 

Sa jedne strane jasno je da su mnogi odrasli zaštićeni, da su skrivani od neprijatnosti i mnogo manje vrste, da većina nikada nije videla mrtvog ili jako povređenog čoveka. Neprijatnost i početni šok su jaki u svakom, a mnogima i prejaki. Sve je to jasno, ljudski i potpuno razumljivo.

 

Ipak... Ono što nas čini ljudima, svesnim, mislećim bićima, je sposobnost da prevazilazimo svoj strah i svoje neprijatnosti. Ostaviti povređenog, samog, da umire kao pas na pločniku, nije ljudski. Ako se i ne zna kako pomoći, ako je i nemoguće promeniti ishod, držati nekoga za ruku dok umire, da nije sam, utešiti pogledom... to svako može. Ako je i već mrtav, zaštititi mu dostojanstvo! Želim vam svima da nikada ne saznate koliko to ipak znači. A, verujte da znači.

 

Ako, pak, pomognete i možda spasite nekoga, ili samo olakšate onom ko bi svakako bio spasen - nema lepšeg osećaja na kugli zemaljskoj i većeg ponosa na sebe. To je ono što daje smisao i svrhu postojanju, to je ono što ide na kantar dobrog, kada nam jednog dana bude mereno.

 

Moja molba svakome ko naiđe na nesreću bilo koje vrste je da ostane. Gde god da je krenuo manje je važno.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i

Ne znam oko čega se povela ovde diskusija. Potpuno je promašen kontekst i okolnosti.

Da je momak nastradao negde u pasivnim krajevima gde prodje jedno vozilo svaka 3 sata, onda i da razumemo bes prema devojci. Ali, ko živi u Beogradu, zna da i u pola 2 ujutro ima na desetine vozila svakog minuta oko Terazijskog tunela. Dakle, frekvencija je takva da je sigurno bilo na desetine i više svedoka.

Ja lično bih pozvao hitnu pomoć, znajući da će doći u roku od par minuta, zbog lokacije same nesreće. Bolje da sačekam stručnjaka nego da svojom nestručnom radnjom ugrozim nekome život.

Nije se uooste pricalo o tome kako je kolega uspeo da se popne i da visi sa nadvožnjaka ili povišenog trotoara. Nejasno je opisano u tekstu, jer Prizrenska ulica ide uzbrdo u tom delu, a sa leve strane je uzvišenje i stepenice koje idu iznad tunela. Da bi se visilo odatle, treba ga dobrano razvući i voziti 100kmh +.

Mislim da je to tema za diskusiju, jer da nije toga bilo, ne bi se pričalo ni o prvoj pomoći, zar ne...


Sent from my iPad using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

AKo ti je teza da ne treba voziti 100kmh pored Z.Venca - to je sasvim jasno i ne znam kakva posebna diskusija treba oko toga da se vodi. Dečko je pogrešio. Takođe, samo po sebi je jasno da to što je pogrešio ne znači da je zaslužio da umre. I da ne treba da žalimo zbog toga.

 

Diskusija se povela čini mi se od moje poruke, da parafraziram, kako mi je žao što smo došli do tačke da profesionalac za volanom 'ladno produži dalje, svojim poslom, ostavljajući nekog u takvoj situaciji svojoj sudbini. Voleo bih da budemo drugačiji i to je sve. Kome je to normalno - ništa.

 

Toliko od mene. Poz!!

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 249 postova
  • Lokacija: krusevac
  • Motocikl: gsx-r 750 к1

Када сам ја имао удес њих троје који живе ту где се десила несрећа су дошла и извадила ми језик јер сам га био прегризао и почео да се гушим, да су сачекали хитну сада не бих писао овде...

Увек ћу помоћи када могу зато неразумем поступак таксисте.

Колеги нека је лака земља и Бог душу да му прости.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova
  • Lokacija: Lion
  • Motocikl: NC700xd

Mislim da svako može i treba da u ovakvim situacija pomogne na neki način. Devojka je pozvala pomoć i meni je to ok, s obzirom da ima tu dosta prolaznika, a za taksistu već nemam reči. 

Što se tiče pomoći unesrećenom, osnovno je pravilo prilazak i procena stanja da li je osoba životno ugrožen(ne diše...) u tom slučaju je jedino bitno da se osoba održi u životu i kreće se sa KPR. Ako osoba diše i daje znake života onda ga sto manje pipamo i ne pomeramo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i



AKo ti je teza da ne treba voziti 100kmh pored Z.Venca - to je sasvim jasno i ne znam kakva posebna diskusija treba oko toga da se vodi. Dečko je pogrešio. Takođe, samo po sebi je jasno da to što je pogrešio ne znači da je zaslužio da umre. I da ne treba da žalimo zbog toga.
 



Kolega, mislim da je bitno stalno naglašavati bitne stvari, stalno pricati o problemima. Veći je mnogo problem velika brzina od nepruzanja pomoći posle nesreće. Ovo drugo se desava samo kod krimosa ili tatinih sinova. A brzina je uzrok ogromnog broja smrti na 2 točka!

Inače, razumemo se u velikoj meri.

Pozdrav

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

RIP

 

Ja sam jedan od onih koji jako lose podnose stres i jako se uznemirim kad vidim nekog unesrecenog na bilo koji nacin. Bas sam mekan po tom pitanju.

Ali sam do sad svaki put kad sam naisao na nezgodu, momentalno stao. 

Jednom kad je devojka pala na putu za CG tik ispred mene, jednom kad se zane Yarisom zabila u zid kod Kotora.

Oba puta sam nakon prizora bio nesposoban za bilo sta par sati, a danima posle potresen, i ako su ucesnici bili zivi, samo povredjeni.

 

Ali impulsivno skacem da pomognem, ne mislim na posledice. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2833 postova

ovo 4 trake mi je čudno ,kako je toliko izgubio kontrolu da je prešao 4 trake

 

 

WWW.BLIC.RS

Smrt motocikliste (35) u noći <a href="https://www.blic.rs/vesti/beograd/teska-nesreca-u-centru-beograda-motociklista-nocas-stradao-u-terazijskom-tunelu/hrw2p53"...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Pijan, drogiran, umoran, zaspao, slosalo mu se, defekt na bajku, ulje na putu ..... istina je negde tamo.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1016 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Svojevremeno, ima tome 5-6 godina, bejah svedok saobraćajke u kojoj je vozač džipa (u ovom slučaju) isekao dvojicu momaka na skuteru od 50ccm. Pljas u desno krilo i A stub džipa. Epilog, vozač skutera naebao kao žuti, sa polomljenom butnom kosti... Kako? Na skuterčetu tom (ne sećam se modela niti marke), bejahu plastike ispred nogu sve nešto kao zmija izuvijane. Kako su udarili u džipa, ponelo ih ka napred i podiglo sa sedišta. Taman gde je bila butna kost vozača skuterčeta je bila krivina plastike. Suvozač bez kacige naleće na vozača kojeg zaustavlja korman i džip, pod inercijom naleće i na nogu vozača, noga udara u krivu plastiku. Noga (butna kost) puca kao da je kartona, skuter pada na vozača, a suvozač ostaje u papučama na nogama, neogreban...

U tom momentu, video nesreću, trčim ka njima... Jedino što sam mogao uraditi ( a i to je bilo rizično ) je odvući skuterče od vozača. Pardon, sa vozača... Naravno, obezbeđuj mesto nezgode, zovi i napušavaj hitnu jer ovome noga stoji kao kifla savijena na nadkolenici, a oni nikako da dođu... Ne usuđujem se pomeriti ga, jauče kao da ga peku na vatri...

Jednostvno, do momenta dok nisam njemu prišao, da skidam skuter, sam bio "hrabar". Kako videh ono sliku sa iskrivljenom butnom kosti itd, hrabrost pobeže časkom...

Tako i u mnogim situacijama. Morate dobro se naoružati sa hrabrosti, uključiti mozak, razmišljati racionalno, da bi uspeo prevagnuti na stranu koja kaže "pomozi" unesrećenom....

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk



  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8943 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Skoro 3 meseca sam proveo na VMA, odeljenje za traumatologiju.

Dodjes, imas sto sta videti i druziti se sa ljudima koji nemaju jedan ili vise delova tela.

Danas nemam frku videti bilo sta, ladan kao spricer.

 

Generalno ko je panicar ili ne moze svariti otvorene prelome, teske scene pri nesreci.... taj bolje samo hitnu da pozove nego da bilo sta radi. Moze napraviti vecu stetu nego sto ce od koristi biti.

U takvim situacijama glava mora biti hladna i bez panike koliko god je moguce da bi misija pruzanja pomoci uspela.

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1615 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Radio sam jedan dan kao dobrovoljac u crvenom krstu za vreme akcije davanja krvi. Tu sam bio svedok meni neocekivanoj situaciji. Vrlo znacajan procenat ljudi se onesvescivao na prizor igle ili ljudi sa iglama u rukama. Neki pre nego sto su davali krv, neki nakon sto su je dali. Vise informacija o ovom stanju imate OVDE . Nije rec o hrabrosti, niti je rec o stanju koje se moze kontrolisati. Na zalost isto stanje sam i sam stekao kasnije. Rec je o naglom padu pritiska na prizor krvi i tu nema pomoci. Padate u nesvest bez ikakvog osecaja straha. Jednostavno nemate kontrolu nad tim. Pitajte ljude u laboratoriji za davanje krvi koliko dnevno imaju tih slucajeva. Osobe sa tim problemom nisu u stanju da pomognu u ovakvim slucajevima jer bi i njima trebala pomoc za minut. Zvati ljude sa tim problemom kukavicama je u najmanju ruku nekulturno.

 

Ne znam da li se ovde radi o necem slicnom ili je rec o pravom kukavicluku i nezainteresovanosti za tudji zivot, ali zato sto ne znam, zato ne osudjujem ni taksistu ni devojku. Ajd da ne osudjujemo kad ne znamo detalje, nije pristojno.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 13

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja