Jump to content

Moto Zajednica

BMW r 1150 GS pri ravnomernoj vožnji seca

Recommended Posts

  • U prolazu, 8 postova

Imam jedan problem, (bar da jedini problem) ali ajde da ga iznesem.

Pazario sam ove godine u maju bmw 1150 gs (99 godište), sve ispravno kao iz prodavnice....

Prvo što sam primetio i smetalo mi je što mnogo kopa i koči motorom kada oduzmem gas (neprijatno meni a kamoli gospođi pozadi). Ali zato pri davanju gasa je druga priča, ubrzava kao raketa. Testirao sam stvarno do 100 km/h za nekih 4s. Elem odem na Lefkadu i vratim se i bude za prvo duže putovanje ok. Zadnji put sam imao MZ 250 pre 30 godina. Problem je bio prisutan svo vreme ali se intenzivirao povratkom sa puta. Kada vozim u bilo kojoj brzini na malim obrtajima (čitaj ravnomerna vožnja oko 3000 obr.) oseća se neprijatno secanje. Kao da motor nije načisto da li da doda gas ili ne pa da koči motorom. U leru radi kao sat. Osećaj je kao da nije do motora već kao da je naišao na rupu pa se nekako rastegao i skupio i iz tog razloga cima.

Bio kod majstora, zamenio svećice i požalio se na problem. Rezultat je da mi je majstor nešto čačkao (nešto oko dotoka vazduha) i sada nemam ta trzanja (skoro da su neprimetna) ali cena toga je da mi motor više ne ubrzava kap pre i kada oduzmem gas slabo koči motorom (nije kao pre). Majsto ra sam smarao da mi vrati malo snage (neko kompromisno rešenje) ali nije uspeo. Pomagajte.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

@Vlada z. taj efekat da malo povuče, pa popusti na konstantnim obrtajima se zove "surging" i uobičajen je na 1100 i 1150. To boš motronik pokušava da održi smešu konstantnom.

Rešava se promenom mape na CCP modulu (Cat Code Plug), a može i kombinacijom kratkospojnika umesto CCP-a. 

Postoji 6 predefinisanih mapa i probom utvrdiš koja ti najviše odgovara, bar sam ja tako radio. 

Eto sad imaš par pojmova za pretragu... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 19 sati, Vlada z. je napisao:

Imam jedan problem, (bar da jedini problem) ali ajde da ga iznesem.

Pazario sam ove godine u maju bmw 1150 gs (99 godište), sve ispravno kao iz prodavnice....

Prvo što sam primetio i smetalo mi je što mnogo kopa i koči motorom kada oduzmem gas (neprijatno meni a kamoli gospođi pozadi). Ali zato pri davanju gasa je druga priča, ubrzava kao raketa. Testirao sam stvarno do 100 km/h za nekih 4s. Elem odem na Lefkadu i vratim se i bude za prvo duže putovanje ok. Zadnji put sam imao MZ 250 pre 30 godina. Problem je bio prisutan svo vreme ali se intenzivirao povratkom sa puta. Kada vozim u bilo kojoj brzini na malim obrtajima (čitaj ravnomerna vožnja oko 3000 obr.) oseća se neprijatno secanje. Kao da motor nije načisto da li da doda gas ili ne pa da koči motorom. U leru radi kao sat. Osećaj je kao da nije do motora već kao da je naišao na rupu pa se nekako rastegao i skupio i iz tog razloga cima.

Bio kod majstora, zamenio svećice i požalio se na problem. Rezultat je da mi je majstor nešto čačkao (nešto oko dotoka vazduha) i sada nemam ta trzanja (skoro da su neprimetna) ali cena toga je da mi motor više ne ubrzava kap pre i kada oduzmem gas slabo koči motorom (nije kao pre). Majsto ra sam smarao da mi vrati malo snage (neko kompromisno rešenje) ali nije uspeo. Pomagajte.

Svi R1100 i R1150 imaju taj problem. 

Ja sam ga rešio tako što sam još pre pet godina originalni EPROM zamenio onim što prodaje John Gemi (uzeo sam model stage 8) i oduševljen sam. Kao dasam promenio motor. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
Pre 12 sati, mradomir je napisao:

@Vlada z. taj efekat da malo povuče, pa popusti na konstantnim obrtajima se zove "surging" i uobičajen je na 1100 i 1150. To boš motronik pokušava da održi smešu konstantnom.

Rešava se promenom mape na CCP modulu (Cat Code Plug), a može i kombinacijom kratkospojnika umesto CCP-a. 

Postoji 6 predefinisanih mapa i probom utvrdiš koja ti najviše odgovara, bar sam ja tako radio. 

Eto sad imaš par pojmova za pretragu... 

Znate li ko to zna da uradi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
Pre 4 sati, zika56 je napisao:

Svi R1100 i R1150 imaju taj problem. 

Ja sam ga rešio tako što sam još pre pet godina originalni EPROM zamenio onim što prodaje John Gemi (uzeo sam model stage 8) i oduševljen sam. Kao dasam promenio motor. 

Video sam na youtube kako neki majstor menja upravo taj čip. Gde nabaviti i ko to radi. Opišite mi malo šta se tačno promenilo. Dali je dobijeno na snazi sa ravnomernim hodom na konstantnim brzinama i uostalom šta je vas nateralo na taj poduhvat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!
37 minutes ago, Vlada z. said:

Video sam na youtube kako neki majstor menja upravo taj čip. Gde nabaviti i ko to radi. Opišite mi malo šta se tačno promenilo. Dali je dobijeno na snazi sa ravnomernim hodom na konstantnim brzinama i uostalom šta je vas nateralo na taj poduhvat.

Imam ja jedan čip od onog John Gemi-ja koji mi je Čeča prodao pre par godina i nikad ga nisam montirao. Beš ga, radi mi motor ko singerica... Što da menjam.

 

Ako hoćeš mogu da ga prodam, ali i ja bih te posavetovao da prvo odeš do @djuntaili Boleta Rauša da pregledaju jer ne bi trebao ni bez čipa, a ni sa čipom tako da se ponaša. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
pre 56 minuta, markone je napisao:

Imam ja jedan čip od onog John Gemi-ja koji mi je Čeča prodao pre par godina i nikad ga nisam montirao. Beš ga, radi mi motor ko singerica... Što da menjam.

 

Ako hoćeš mogu da ga prodam, ali i ja bih te posavetovao da prvo odeš do @djuntaili Boleta Rauša da pregledaju jer ne bi trebao ni bez čipa, a ni sa čipom tako da se ponaša. :takoje:

Imate li kontakte ovih majstora? hvala

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1013 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic
Imate li kontakte ovih majstora? hvala
 
Ja imam Božov broj, ako odlučiš njega da zoveš javi, poslaću ti.

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
Pre 3 sati, markone je napisao:

ne bi trebao ni bez čipa, a ni sa čipom tako da se ponaša. :takoje:

Ja sam na mom, odnosno bivšem Đuntinom GS-u imao taj efekat, skoro neprimetan, ali za mene iritirajući, a motor je bio u top stanju. 

Ima dosta priče o toj temi na internetu i generalni zaključak je da motor pokušava da radi na što siromašnijoj smeši da bi smanjio emisiju štetnih gasova.

Svašta su ljudi pokušavali, ali nisam našao da je neko uspeo da to "popravi" osim zamenom eproma ili ccp kombinacijom. 

Zavisi od modela do modela, da li ima katalizator, CO pot, itd. koje boje će mu biti ccp. To je kockica kao rele koja u sebi ima kratkospojnike. Određena kombinacija bira određenu mapu. 

Treba obratiti pažnju da li je Motronik 2.2 ili 2.4, ali se u suštini svede da se odabere jedna mapa, voziš par stotina km, pa druga, itd. da bi na kraju sumirao utiske i izabrao najbolju. 

 

Boje ccp-a:

Pink CCP, 30-87-87a

Yellow CCP, 30-87

Blue CCP, 30-86-87a

Beige CCP, 30-87a

Brown CCP, 30-86-87-87a

Olive Green CCP (30-86)

 

Za svaki model određena boja ccp-a može da ima drugo značenje, a za neke modele postoje i dodatne kombinacije kratkospojnika. 

 

image.png.d42f7df46401d1d6435e02ae8bb1502f.png

 

PS

Nakon promene kombinacije ccp-a mora da se resetuje ecu (peti osigurač od kraja) i nakon davanja kontakta bez paljenja potegne gas polako do kraja 3 puta. Tako su mene učili.

Za 3 pljuca preko motora im baš i nisam poverovao :)

Promenio član mradomir
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: R 1100RT
Pre 2 sati, mradomir je napisao:

Ja sam na mom, odnosno bivšem Đuntinom GS-u imao taj efekat, skoro neprimetan, ali za mene iritirajući, a motor je bio u top stanju. 

Ima dosta priče o toj temi na internetu i generalni zaključak je da motor pokušava da radi na što siromašnijoj smeši da bi smanjio emisiju štetnih gasova.

Svašta su ljudi pokušavali, ali nisam našao da je neko uspeo da to "popravi" osim zamenom eproma ili ccp kombinacijom. 

Zavisi od modela do modela, da li ima katalizator, CO pot, itd. koje boje će mu biti ccp. To je kockica kao rele koja u sebi ima kratkospojnike. Određena kombinacija bira određenu mapu. 

Treba obratiti pažnju da li je Motronik 2.2 ili 2.4, ali se u suštini svede da se odabere jedna mapa, voziš par stotina km, pa druga, itd. da bi na kraju sumirao utiske i izabrao najbolju. 

 

Boje ccp-a:

Pink CCP, 30-87-87a

Yellow CCP, 30-87

Blue CCP, 30-86-87a

Beige CCP, 30-87a

Brown CCP, 30-86-87-87a

Olive Green CCP (30-86)

 

Za svaki model određena boja ccp-a može da ima drugo značenje, a za neke modele postoje i dodatne kombinacije kratkospojnika. 

 

image.png.d42f7df46401d1d6435e02ae8bb1502f.png

 

PS

Nakon promene kombinacije ccp-a mora da se resetuje ecu (peti osigurač od kraja) i nakon davanja kontakta bez paljenja potegne gas polako do kraja 3 puta. Tako su mene učili.

Za 3 pljuca preko motora im baš i nisam poverovao 

Kad je već moguće eliminisati taj efekat, i ja bi rado to učinio. 

Pošto se u ove stvari zaista ne razumem, znaš li ko to može da mi odradi? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
pre 19 minuta, mikiroy je napisao:

Kad je već moguće eliminisati taj efekat, i ja bi rado to učinio. 

Pošto se u ove stvari zaista ne razumem, znaš li ko to može da mi odradi? 

Stvarno ne znam. Sama promena ccp kombinacije traje par minuta, ali treba to posle voziti malo duže da ecu koriguje mape. Ne verujem da bi neki majstor imao živaca. Jedino da zasučeš rukave... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: R 1100RT
pre 58 minuta, mradomir je napisao:

Stvarno ne znam. Sama promena ccp kombinacije traje par minuta, ali treba to posle voziti malo duže da ecu koriguje mape. Ne verujem da bi neki majstor imao živaca. Jedino da zasučeš rukave... 

Auu, kada je u pitanju mehanika tu još mogu u neke stvari da se upustim, ali ove igrarije sa elektronikom su viša matematika za mene. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
pre 44 minuta, mikiroy je napisao:

Auu, kada je u pitanju mehanika tu još mogu u neke stvari da se upustim, ali ove igrarije sa elektronikom su viša matematika za mene. 

Vidi nije komplikovano. Dosta njih je rešilo problem samo uklanjanjem ccp modula. Ispod sedišta imaš crnu kutiju sa osiguračima. Tu ti je i ccp u nekoj boji. Izvadi ga, resetuj ecu (peti osigurač) i probaj. 

Ostale kombinacije se biraju slično kao na slici:

image.png.c580a1a6e028fd9e3ae9067aaf301001.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 6 minuta, mradomir je napisao:

Vidi nije komplikovano. Dosta njih je rešilo problem samo uklanjanjem ccp modula. Ispod sedišta imaš crnu kutiju sa osiguračima. Tu ti je i ccp u nekoj boji. Izvadi ga, resetuj ecu (peti osigurač) i probaj. 

Ostale kombinacije se biraju slično kao na slici:

image.png.c580a1a6e028fd9e3ae9067aaf301001.png

Ja isprobao sve kombinacije sa CCP, (a uz to još poneku budževinu) i uglavnom ništa (korisno) nisam postigao. 

Zamena Eproma je sve rešila. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: R 1100RT

Hvala mradomire u svakom slučaju. 

Ne bi ja sam da prčkam po tome. 

Žiko, ima li neko u Srbiji da menja eprom koji bi uspešno eliminisao ovu pojavu "trzanja" 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Beograd

Voleo bih da vidim tog majstora koji kompjuterski podešava 1150..

 

Gomila stvari može da utiče na loš rad motora, a uglavnom to počinje sa lošim mehaničarima. 

 

Ja sam nabavio John Gemi stage 10 čip

 

Taj čip agregatu ne daje konjske snage, već je agregat sa tim čipom drugačije mapiran, odnosno gura više goriva, pa samim tim maskira razne stvari.

 

Definitivno je bolje radio sa tim čipom nego pre čipa, izgubio se ping, digli su mu se obrtaji i bolje se ponašao.

Takav je osećaj bio. 

 

Onda sam promenio mehaničara i na savet novog, Đunte, skinuo sam čip.

On je izvršio adekvatan servis celog motocikla i podesio agregat onako kako treba, sad ide bolje bez čipa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 7 sati, Pobesneli Max je napisao:

Voleo bih da vidim tog majstora koji kompjuterski podešava 1150..

 

Gomila stvari može da utiče na loš rad motora, a uglavnom to počinje sa lošim mehaničarima. 

 

Ja sam nabavio John Gemi stage 10 čip

 

Taj čip agregatu ne daje konjske snage, već je agregat sa tim čipom drugačije mapiran, odnosno gura više goriva, pa samim tim maskira razne stvari.

 

Definitivno je bolje radio sa tim čipom nego pre čipa, izgubio se ping, digli su mu se obrtaji i bolje se ponašao.

Takav je osećaj bio. 

 

Onda sam promenio mehaničara i na savet novog, Đunte, skinuo sam čip.

On je izvršio adekvatan servis celog motocikla i podesio agregat onako kako treba, sad ide bolje bez čipa.

Ja sam motor uvezao iz Švajcarske, sa 40.000 km, od prvog vlasnika i u savršenom stanju. Redovno servisiran i održavan u ovlašćenom BMW servisu. 

Motor nije imao mana (osim "rupe" na oko 2900-3000 obrtaja) i ovog "ljuljanje" na nekim obrtajima pri konstantno brzini. 

Međutim na svim forumima sam pročitao da je to potpuno uobičajena pojava kod ovog modela (i kod potpuno novog motora) i to nije nikakav kvar nego je jednostavno nešto loše rešeno u programu. 

Međutim, moguće je i da se stanje pogorša zbog lošeg održavanja i servisiranja i tu dobar majstor može da pomogne, međutim ne može da potpuno reši ovaj fabrički nedostatak. 

Ja sam zamenom svećica (stavio NGK Iridium umesto originalnih) delimično popravio situaciju, međutim i dalje je ostao neravnomeran rad. 

Ja sam na svom motoru isprobao čipove Stage 8, a kasnije i Stage 9 i vratio sena Stage 8 i prezadovoljan sam. 

Miran rad, bolji obrtni moment u nižim i srednjim obrtajima, nešto niža potrošnja. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Beograd

I ja sam svoj R1150GS uvezao iz CH, od prvog vlasnika, sa servisnom dokumentacijom, bla bla bla.

 

To je samo mit da su motori iz CH top! Znam gomilu koji nisu, pa i moj.

CH je kišovito i hladno područje, motori se malo voze, a puno stoje, što je zapravo gore od toga da se voze i ljudski održavaju. 

 

Zna se da je rupa u radu "mana" 1100 i 1150 modela, pa shodno tome to treba prihvatiti i navići se na to ili promeniti model motocikla.

 

Svako samostalno čačkanje dovodi samo do većih komplikacija. 

 

BMW nije jednostavan japanski sklop. Zahteva jedan poseban pristup i negu, da bi sve radilo kako treba, a to i košta! Ali vredi! 

 

Bez ikakve namere da bilo koga reklamiram u pozitivnom ili negativnom kontestu, smatram da veliki broj majstora koji se bave servisiranjem svih vrasta motocikla, jednostavno nisu podobni da dobro održavaju BMW, samo iz razloga što je to specifičan sklop, a oni mu nisu dovoljno posvećeni, pa ne znaju baš sve što bi trebalo. 

 

Moj model je twin spark po cilindru i Đunta je promenio svećice sa OEM standarda na neke druge i podesio zazore, agregat je postao osetno mirniji na leru i na manjim obrtajima, a imao je bolji odgovor na gasu.

 

1100 i 1150 su vrlo slični, ali postoji razlika u Motronic-u, diznama, lambda sondi itd.

 

Mape na motociklu ne služe za nekakvo eksperimentisanje, već za podestiti motocikl prema onome što ima na sebi tipa:

- da li ima katalizator ili ne

- da li ima lambda sondu ili ne

- 2x mape kada ste na području hde se prodaje niskooktansko gorivo - lošeg kvaliteta. 

 

Problem u rupama u radu mogu da proizvedu i bobine, što je bio moj slučaj. 

Na leru i malim obrtajima je vrlo loše radio, a kad se zaleti, bilo je ok. 

 

Đunta je shvatio da je originalna bobina počela da brljavi / vremenom je korodirala. 

Uzeo sam sa drugog motora, prebacio na svoj i to je bila druga pesma. 

 

Što se potrošnje tiče, na OEM čipu, meni motor skorz natovaren sa suprugom troši malo ispod 5l na otvorenom putu/magistrala sa prosečnom brzinom oko 70km/h, put tipa Beograd - Sarajevo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
Pre 12 sati, Pobesneli Max je napisao:

Voleo bih da vidim tog majstora koji kompjuterski podešava 1150..

 

Gomila stvari može da utiče na loš rad motora, a uglavnom to počinje sa lošim mehaničarima. 

 

Ja sam nabavio John Gemi stage 10 čip

 

Taj čip agregatu ne daje konjske snage, već je agregat sa tim čipom drugačije mapiran, odnosno gura više goriva, pa samim tim maskira razne stvari.

 

Definitivno je bolje radio sa tim čipom nego pre čipa, izgubio se ping, digli su mu se obrtaji i bolje se ponašao.

Takav je osećaj bio. 

 

Onda sam promenio mehaničara i na savet novog, Đunte, skinuo sam čip.

On je izvršio adekvatan servis celog motocikla i podesio agregat onako kako treba, sad ide bolje bez čipa.

može li telefon od Đunte?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja