Jump to content

Moto Zajednica

Pretvrda ručica kvačila (Versys 1000 2012.)

Recommended Posts

  • Drug član, 1544 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

ProMaster mislim da ću tako i uraditi tj. naručiti novu sajlu preko zime. Ovih dana sam dosta iščitavao tekstove na Versys forumima i vidim da im je (mk 1) malo tvrđe kvačilo falinka koja je rešena na potonjim generacijama. Danas, kad sam otišao do garaže, nakon nedelju dana apstinencije, vidim da je ulje konačno probilo kroz bužir do kvačila, i da je poluga još malo omekšala:

 

IMG-20211002-123948.jpg

 

Iako je bio lep dan, nisam planirao neku vožnju, pa sam odlučio da detaljno operem motor i da probam da namontiram "buster" kvačila, ali avaj - ili ja nešto nisam dobro uradio ili je Kinez napravio neki fejk. Kako god, nisam uspeo da nategnem sajlu dovoljno da bi kvačilo vršilo svoju funkciju, iako sam i gore (na polugi i na busteru) i i dole zategao skoro maksimalno. U uputstvu za montažu piše da će se ukupna dužina sajle produžiti za cca 13 - 14 cm, i možda je to za ovaj motor previše. Doduše, malo sam i žurio zbog nekih obaveza pa ću, ovih dana, probati još jednom. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8385 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Daj uslikaj sve povezano Dragane druze, da probamo pomoci ovako na daljinu..

"Uredjaj" otvoren, sajle na mestima uslikaj, onako kako si namestio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1544 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Nisam siguran da je izvodljivo da sve složim i slikam pre sklapanja jer je na ovom busteru prihvat glavne sajle sa jedne strane (na "telu" bustera), a poluga je na poklopcu:

IMG-20211003-110212.jpg

Gledam neke druge i vidim da je kod njih sve na "telu" bustera pa mogu da se lepo prvo povežu sajle sa polugom, i onda samo zavrne poklopac:

IMG-20211003-110040.jpg

Baš sam se naplatio prilikom sklapanja jer stalno jedna strana tj. sajla "beži", ispada iz račve, pa poluga spadne sa polu-osovinice, pa šrafić veličine zrna pirinča samo što ne upadne u motor... :wacko:

Promenio član DraganNS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8385 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Tebi znaci ne odvaja kvacilo sa ovim uredjajem? Naspanovano koliko moze i lufta i dalje ima?

 

Treba se skratiti mala sajla ili produziti buzir (njen)

To mozes na sledeci nacin, parce prohromske cevcice (duzinu odredis prema situaciji) raseces duzno, ubacis sajlu kroz taj rez, gurnes tuda tovatne masti i stegnes je da se zatvori koliko moze. Bitno je da upadne u ovaj metalni deo gde spanujes a sa druge strane da buzir u nju ne upada (da ne bude tanak zid umetka, 2mm je ok).

 

Ne odustaj olakoooo :jee:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Kad čitam ovo što @N.F.S. piše, iako ovako objasni detaljno, opet bih otišao on to da mi uradi, da mogu da stavim nalepnicu "pimp my ride
            by Neša NFS"

Ko radi nalepnice, naručujemo 100+ komada?

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova

Сајлу напоље, повежеш зашрафиш па вратиш на мотор. Или, ослободиш и доле па радиш.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova

Е сада, по слици и угао под којим ти стоји полуга. Ти друже имаш проблем испод декло, дај боже да грешим али.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1544 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Sve sam tako uradio kako si napisao gore. Oslobodio sam obe strane pa sam radio, sastavio i kad gore stisnem ručicu dole se poluga pomeri tek - tek. Probaću još jednom ovih dana, juče sam malo žurio zbog nekih obaveza pa sam vratio moju sajlu. Možda mi se nešto otkačilo unutra kada sam sastavljao. 

Danas na F. Gori mnoštvo motora, stiskao poluge na 5-6 i moja nije najtvrđa, nego neka sredina.  Mislim da sam dobio pomak podmazivanjem, inače sve radi normalno kada je u pitanju kvačilo. 

Promenio član DraganNS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1729 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900

Dragance, batali kineska sokoćala i budženja, kupi sajlu, ako hoćeš poručujem ja za sebe ovih dana sa WeMoto-a , pa ću poručiti i tebi. Preventivno je menjam, jer imam neki osećaj kad stiskam kvačilo, neki bezvezni osećaj, kao da svaki put kad stisnem, pukne po jedna nit, kao u crtaću.. :)

Kod Culeta u NS, sam kupovao za 1000-ku, koštala je oko 50e, sad mi palo na pamet. Stigla za 2 nedelje..

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1544 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

@ProMaster pa, da ti kažem, iako skidam kapu do zemlje kreativnim ljudima i njihovim idejama, moram da priznam da teško podnosim bilo šta na motoru što nije "fabrika". Pa još kad počne da me j..., onda brzo završim sa tim. Hvala ti na ponudi, imaću je u vidu, ali ako nije velika razlika u ceni ili u čekanju ne bih te cimao. A, evo, i @sasa ns 1 nam se nudi pa bih ga pozvao da bude malo konkretniji (OEM, zamenski, cene, rokovi...);). Može i u inbox. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1729 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900

Nije velika razlika ili je nikakva, a znajući carinu našu i postu, može se desiti da pre stigne kod Culeta, nego ovo sa Wemoto.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova

Ја би отворио странично декло, да не останеш без квачила негде на путу не дај боже.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1544 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

@KrokodiloSad se vraćamo na moj prvi post (tvrdo kvačilo, blago trzanje prilkom puštanja kvačila i polaska);). Ovaj urgentni problem sa sajlom sam rešio podmazivanjem i dobio sam barem 30 % mekše kvačilo, ali ću naručiti novu sajlu jer deset godina je moralo da ostavi traga, ko zna šta ima u bužiru. Sem ovog nabrojanog u zagradi gore, nikakve druge simptome potrošenosti kvačila (lamele) ne primećujem. Iako to radim retko, kada ga muški "zavrnem" povlači bez kolebanja, ali u pravu si - tek kada se otvori može se konkretno postaviti dijagnoza potrošenosti, da li su što kaže @slave74 podbacivane šajbne pod opruge itd. Taman, uskoro treba da se radi servis pa će biti prilika... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova

Ово провери, није неко зезање. Испусти уље у чисту посуду, раштрафи декло и баци поглед. Ово је веома честа зајебанција код Кавиних агрегата.d8cf3db66ca77b10c12e00886f1ec15c.jpg

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1544 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

IMG-20211004-182453.jpg

 

Kako se zove taj deo po "naški"? Englezi ga, u nomenklaturi, zovu rod što bi se bukvalno prevodilo kao štap, prut... Koja mu je funkcija, čemu služi i kako se manifestuje njegova pohabanost? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Centralna (središnja)  potisna osovina. Koliko vidim, na njoj je potisni ležaj, ili po srpski, druk-lager. Ako se ne varam.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova

На врху има печурку која улази у виљушкасту полугу коју покрече сајла. Печурка се троши а полуга губи ход, а тај ход није довољан да омогучи одвајање ламела и потисних. На крају се само откине и остајеш без квачила иако си купио нову и оригиналну ОЕМ сајлу за само 50€ мање више.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1544 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Naručio sam OEM sajlu kvačila preko Saleta (Sasa ns 1), tako da će njenom zamenom potencijalni uzrok otpora pri potezanju ručice kvačila koji bi poticao od sajle biti eliminisan. Ukoliko kvačilo i dalje bude, za moj ukus - naglašavam, suviše tvrdo jedna opcija bi bila zamena kvačila. E sad, prva generacija Versysa 1000 ima, generalno, taj problem tvrdog kvačila koji je rešen u sledećoj generaciji (2015.) sliper & asist kvačilom koje je Kawasaki počeo da ugrađuje u svoje motore, pa i V1:

 

WWW.KAWASAKI.CO.UK

Ever since our first motorcycle engine in 1950, Kawasaki has been continually pursuing new technologies in the creation of our high-performance engines.

 

Ne ulazeći u tehničke detalje, V1 mk II je ovim kvačilom dobio značajno mekši osećaj na ručici kvačila u odnosu na starijeg brata. 

DakleM, ukoliko i dalje bude kvačilo tvrdo razmišljam se da, umesto da menjam kvačilom istim, uradim konverziju kvačila ukoliko je to izvodljivo i ukoliko nije prevelika razlika u sumi novca koju treba izdvojiti. S tim u vezi, poslao sam mejl  jednom dobavljaču Kawasaki OEM delova upit i dobio sledeći odgovor:

Screenshot-20211007-122638.jpg

Na nekim Versys i KAWASAKI forumima postoje teme o konverziji ali nijedna nije, da kažem, zaokružena nekim ličnim iskustvom već se pozivaju na "jedan moj drug je uradio konverziju...bla, bla":

WWW.RIDERFORUMS.COM

Hey Guys, Just saw that the Versys 1000 2015 has a slipper clutch and we don't....... You think it would fit in our beasts ? t0t
WWW.VERSYS1000.COM

Since I didn't saw any other Versys 1000 in Croatia or elsewhere I need to ask....

 

 

Promenio član DraganNS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1544 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

::)

Strale, hajde bolje se raspitaj tamo kod tvojih da li ima kakvih iskustava sa ovim "budženjem", verujem da kod vas ima više V-1 mk1...

Promenio član DraganNS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Cijelu ovu temu bi trebalo malo dotjerati što se tiče savjeta i pisanja .. ;)

Puno ljudi piše i savjetuje kako se podmazuje sajla i kako se čisti bužir, a to je ustvari manje važno od onoga zašto se desilo to da sajlu treba podmazati ili bužir čistiti.... znači ako je sve OK sa sajlom i bužirom, niti sajlu treba podmazivati niti bužir treba čistiti .. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja