Jump to content

Moto Zajednica

Pretvrda ručica kvačila (Versys 1000 2012.)

Recommended Posts

  • Drug član, 1515 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Drugari, imam problem iz naslova... Krajem zime kupio sam V-1 i odmah mi se učinilo da je kvačilo malo tvrđe, ali sam to pripisivao navici na hidraulično kvačilo koje sam imao na prethodnom motoru i nisam obraćao pažnju. U međuvremenu sam prešao oko 5 hiljada km i kako se bliži vreme redovnog servisa voleo bih da znam da li je došlo vreme da se popravlja/menja kvačilo? Motor je, trenutno na 59 hiljada pređenih km, kada je uvežen iz CH imao je oko 54 hiljade, uredna servisna knjižica. Ručica je, na stisak, pretvrda kao da nešto daje otpor na "drugom kraju". Sajla je OK, ali nisam probao da je pomažem (a možda je trebalo). Kada krećem, kada otpuštam kvačilo, kao da motor malo zatrza (ne znam koji izraz bih upotrebio). Inače, sve funkcioniše normalno: prebacivanje brzina gore i dole, stajanje u mestu u prvoj brzini. Nisam primetio da lamela proklizava. Jedino se malo teže pronalazi neutralan položaj menjača, ako to nešto znači. Nisam neki stručnjak ali mi je malo rano za popravku kvačila :neznam: Ako je to u pitanju šta se sve popravlja/menja? Da li postoji reparacija i da li se isplati? Da li se popravljaju/menjaju npr. samo opruge ili lamela, ili kad se menja ide u kompletu? Koja je cena novih delova i da li se mogu nabaviti kod nas? Eto, toliko za početak pa udrite! :)

Promenio član DraganNS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ih što volem testo s makom.., 583 postova
  • Lokacija: Sremska Kamenica
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650cc

Dragane, ja bih tvoj problem sveo na vrlo jednostavno..podmazati sajlu i delove koje povlači sajla..verujem da bi dobio to što ti fali..
Ako ti sve radi kako treba, osim što je tvrdje kvačilo, ne vidim razlog za zamenu bilo čega!


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1515 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Sinoć sam, konačno, uhvatio malo slobodnog vremena da se poigram sa kvačilom... Prethodno sam, po savetu @sasa ns 1 kupio špric sa iglom za insulin i fino ulje za šivaće mašine i sl. Skinuo sam sajlu i gore, na kormanu, i dole na dekli, napunio špric i krenuo da ubrizgavam, međutim ispostavilo se da je ili špric suviše uzan ili je ulje pregusto. Jednostavno - ulje nije moglo da prođe kroz iglu. Pošto mi je tik pored garaže apoteka kupujem redovan (ali najtanji) špric. Sada je bilo već bolje, ulje je izlazilo kroz iglu... Dok beskrajno sporo ubrizgavam ulje, drugom rukom "dr..m" sajlu gore-dole, sve nadajući se da ću dobiti cum na drugom kraju, ali - ništa. :jok:

IMG-9f6d988afa1d326e9f756e2934e70e24-V.j

Ubrizgao sam 2-3 kubika, mora se veoma sporo jer se ulje vraća iz bužira. Nastavljam dalje da ubrizgavam, ide sporo, više izlazi i curi pored bužira ali ipak nešto i uđe.

IMG-e8847f28283005d9e13dc698680baadc-V.j

Kao da je negde na pola puta od jednog do drugog kraja sajle neki "čep" koji ne da da ulje prođe. Traje ovo skoro sat vremena... Pošto sam se već smorio, ostavljam motor u položaju da sila gravitacije odradi svoje, ispod drugog kraja ostavljam nekoliko listova novina da pokupe ulje ako "probije" tokom noći.

Ujutro, vidim da nije ni kap izašla na drugom kraju. Kako god, mislim se, biće sigurno bolje nego što je bilo. I jeste bolje ali sam očekivao više... Recimo, sada je kvačilo mekše 25-30% :neznam:

Sutra ću malo naprskati wd40 na osovinu ručice, primetio sam tu malo jače trenje kada je sajla bila raskačena, pa ćemo videti da li ima efekta. :stabre:

Promenio član DraganNS
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1253 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Dragane druže, jesi li probao tako raskačenu sajlu da prošetaš gore-dole u bužiru i da li teško ide? Da nije negde ispod rezervoara uštinuta ili prelomljena pod isuviše oštrim uglom?

Neko podmazuje sajlu tako što napravi mali levak od masnog papira i učvrsti ga izolirkom za bužir pa u njega sipa ulje uz povremeno vozanje sajle gore-dole...

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Зашто бити лако ако може бити комликовано. Узмеш гумицу која стоји на кабл бомбине и набијеш на сајлу са ширим делом према горе(као левак). И у њему сипаш по мало петролеја, нафту, WD - 40, или нешто слично и вучеш сајлу горе доле а и окречеш у круг. За кратко одоздо почне да излази рџа и прљавштина. Кад довољно опереш сајлу онда науљиш а и није обавезно ако користиш WD или нешто слично.
Гумицу чуваш као "специјални алат", успутно и глицерин за кочнице одлично раскваси запечену сајлу.
Sent from my SM-G955F using Tapatalk





  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1515 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

@bajker71 probao sam, naravno, da vidim "gde sam" i nije nigde uštinuta samo ne klizi kako bi trebalo. Probao sam sa levkom od kesice i gumicom ali kao da sajla ima dvostruki bužir pa se mora uvesti igla u onaj prvi bužir oko sajle. Non-stop sam gore-dole vukao sajlu dok sam ubrizgavao ulje. :(

@Krokodilo ti toga imaš sigurno u radionici od crknutih bobina, a ja bih morao da kupim novu bobinu sa kablom pa da očerupam :D. Hteo sam da produvam prljavštinu wd-om ali sam odustao zbog "dvostrukog" bužira jer ne mogu da napravim tako mali levak, a slamčica od spreja je suviše debela. Evo, kropovao sam sliku pa se nadam da se vidi da unutar širokog bužira ima uski, crni bužir kroz koji ide sajla:

IMG-20210911-231004.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

kad se sajla redovno održava dovoljno je jednom godišnje ili na 2 godine podmazati sajlu .Može ova metoda sa špricom i bez skidanja sajle .Malo se ubrizga malo vuče kvačilo i tako par puta.Ostavi se nagnut volan na desno i u toku noći procuri.To može kao redovno održavanje i onda se nikad sajla ne zaštopa.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1515 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Znam za taj alat, malo su ga zacenili ovi naši pošto na Aliju može da se nađe po ceni od oko 2,5e plus 1e za dostavu. Verovatno radi posao kada je sve prohodno kroz bužir, kod mene izgleda ima neki "čep". Hvala, svakako, za info :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1270 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Ako ti rucica kvacila i dalje bude isla tesko, mozda je neko nekad na opruge korpe kvacila postavio podloske...

Mozda u Motobiku u Kisackoj imas takvu sajlu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1515 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Bem li ga, Slave, nema on tako mnogo km da bi se čačkalo po kvačilu... :stabre: Hvala, Krokodilo!

Čitam na Versys 1000 forumu da se, tu i tamo, vlasnici žale na isti problem:

WWW.VERSYS1000.COM

I have a 2012 Mk1 V1000 which I have owned now for a couple of years and I am quite happy with...

Neko predlaže zamenu kvačila za potonji model (što ne dolazi u obzir), neko rotiranje ručice oko guvernale, neko stavljanje mekših opruga kvačila, a postoji i neka "spravica" koja se montira između sajle i poluge i pojačava silu kvačenja tj. potreban je manji stisak na polugu. 

Ovako izgleda namontirano:

I6Kg.jpg 

PS: Maločas našpricao WD40 na osovinu poluge kvačila i ima pomaka, ali ništa spektakularno. 

Promenio član DraganNS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 327 postova
  • Lokacija: Bečej
  • Motocikl: Aprilia ETV 1000

Koliko sam ja shvatio,problem je u samom kvacilu,jer imas problem naci N-nulu ili neutral.

Znaci ne odvaja dovoljno.

Znaci imas dva problema,tesko ide i ne odvaja dosta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1515 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Ne znam šta da ti kažem, da li su to dva problema ili je među njima uzročno-posledična veza :neznam: To sa neutralnom se dešava ali nije nešto što je konstantno. Napisah u prvom postu da kvačilo odvaja, ne proklizava, nije ništa tako indikatativno da bi se reklo "problem sa kvačilom", više neke sitnice i moje sumnje i nagađanja. Zapravo, jedan poznanik me je bacio u rebus kada mi je rekao da su mi se stvrdnule opruge kvačila i da bi pomoglo da se zamene. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Ne znam šta da ti kažem, da li su to dva problema ili je među njima uzročno-posledična veza :neznam: To sa neutralnom se dešava ali nije nešto što je konstantno. Napisah u prvom postu da kvačilo odvaja, ne proklizava, nije ništa tako indikatativno da bi se reklo "problem sa kvačilom", više neke sitnice i moje sumnje i nagađanja. Zapravo, jedan poznanik me je bacio u rebus kada mi je rekao da su mi se stvrdnule opruge kvačila i da bi pomoglo da se zamene. 
Стврднулеееееее, јаоо и ја да научим нешто после 40 и кусур година рада.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Bem li ga, Slave, nema on tako mnogo km da bi se čačkalo po kvačilu... :stabre: Hvala, Krokodilo!
Čitam na Versys 1000 forumu da se, tu i tamo, vlasnici žale na isti problem:
WWW.VERSYS1000.COM
I have a 2012 Mk1 V1000 which I have owned now for a couple of years and I am quite happy with... Neko predlaže zamenu kvačila za potonji model (što ne dolazi u obzir), neko rotiranje ručice oko guvernale, neko stavljanje mekših opruga kvačila, a postoji i neka "spravica" koja se montira između sajle i poluge i pojačava silu kvačenja tj. potreban je manji stisak na polugu. 
Ovako izgleda namontirano:
I6Kg.jpg 
PS: Maločas našpricao WD40 na osovinu poluge kvačila i ima pomaka, ali ništa spektakularno. 
Ја ово користим на Африку , са Алија и ради посо. Изузетно помаже после дужег офа кад си уморан као пас и ниси у стању ни ручицу да стиснеш.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1515 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Juče nisam vozio motor, tako da je stajao u garaži ceo dan nagnutog kormana na desno da ulje probije na donji kraj sajle, i samo sam naprskao WD40 na osovinu poluge kvačila i ostavio. Danas sam išao na posao motorom i poluga se lakše stiska, pa recimo, za 30 %. Mislim da se može zaključiti da, pored toga što je bilo vreme da se podmaže sajla, Versys 1000 mk I ima malo tvrđe kvačilo koje nekome smeta, a nekome ne (ja sam očigledno ova prva grupa :rolleyes:). Ovaj problem je rešen na Versysu 1000 mkII, pa postoji opcija ubacivanja ovog, novijeg kvačila na prvi model, a moguća je i prerada na hidraulično kvačilo potonjih modela. Sve to zahteva dodatna, ne mala, ulaganja tako da ću naručiti ovaj motokros pojačivač sile što sam gore postovao i što ga i @Krokodilo koristi, i mislim da će to biti sasvim dovoljno. Javljam utiske kad stigne i kad ga montiram...

Promenio član DraganNS
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1515 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Samo da javim da je kineski brat bio ekspeditivan, i da je "Clutch Lever Easy Pull Cable System" stigao za nekih petnaestak dana:

IMG-20211001-211318.jpg

 

IMG-20211001-220005.jpg

Cena je bila 15 evra, pritom je šiping povukao skoro polovinu iznosa. 

Ako stignem, odma' sutra ide na motor - živo me zanima da li će biti od koristi... :goodluck:

Promenio član DraganNS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8241 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

To radi posao!

Na cbr f4 sam vozio taj dodatak, i onako meko kvacilo je omeksalo za 50%... Sistem poluge ce oduzeti nesto hoda kvacila, tako da glavnu sajlu nasteluj da hvata visoko (vise naspanovano). 

 

 Napuni tovatnom mascu unutra, kada budes sajle kacio... (tvoja ide na nizi prihvat, ova kratka na visi) 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900

Dragane, nemoj da te brine, takvo je kvačilo, zaista tvrdje malo, ali je zvuk L4 mekan...

Pomagalo je extra, samo me.jedno brine..

Uvek sam sajlu podmazivao zbog osećaja koji je dolazio iz ručke, da li ovo neutrališe taj osećaj?

Ako je tako, odmah sebi stavi podsetnik za lubrifikovanje redovno. I da, nova sajla, ima je Wemoto, košta oko 45e i mnogo je bolje sve odmah.. Naruči je, zameni, staru ostavi za svaki slučaj. To je km na kojoj bi ja preventivno menjao sajlu, tj. i jesam takodje je i moj imao sličnu km.
Na 650 Versysu mi je pukla sajla ispred kuće, nakon vožnje od 1000km, na 41000km, nakon toga kad sam kupio 1000-ku, odmah sam poručio i sajlu. :)

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja