Jump to content

Moto Zajednica

Cudnan zvuk prednjeg lancanika nakon zamene lanca i lancanika

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Nakon promene lanca i lancanika cuje se cudno kao grebanje iz pravca prednjeg lancanika. Nisam primecivao odmah ali vozeci autoputem blizu bankine primetio sam taj zvuk kada otpustim gas. Kada dodam gas ne cuje se (ili se cuje dosta tise ali zbog suma od vetra ne bih mogao sa sigurnoscu da tvrdim). Proverio sam da li je lanac dobro centriran i deluje da jeste. 

 

Negde procitah da je to normalno nakon promene lancanika i da vremenom taj zvuk nestaje ali kako vreme prolazi cini mi se da je zvuk sve gori (mozda sam i umislio ali tako mi deluje).

 

Lanac sigurno nije pretegnut cak je mozda i labaviji nego sto treba tako da ne verujem da je do toga. Ima li neko ideju sta bi to moglo da bude ili da zapicim odmah kod majstora koji je promenio lanac i lancanike?

Promenio član DeusExMachina

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 237 postova
  • Lokacija: Beograd,Knjazevac
  • Motocikl: Yamaha MT09 Tracer 2017
Nakon promene lanca i lancanika cuje se cudno kao grebanje iz pravca prednjeg lancanika. Nisam primecivao odmah ali vozeci autoputem blizu bankine primetio sam taj zvuk kada otpustim gas. Kada dodam gas ne cuje se (ili se cuje dosta tise ali zbog suma od vetra ne bih mogao sa sigurnoscu da tvrdim). Proverio sam da li je lanac dobro centriran i deluje da jeste. 
 
Negde procitah da je to normalno nakon promene lancanika i da vremenom taj zvuk nestaje ali kako vreme prolazi cini mi se da je zvuk sve gori (mozda sam i umislio ali tako mi deluje).
 
Lanac sigurno nije pretegnut cak je mozda i labaviji nego sto treba tako da ne verujem da je do toga. Ima li neko ideju sta bi to moglo da bude ili da zapicim odmah kod majstora koji je promenio lanac i lancanike?
Ako prvi put menjas onda si stavio prednji lancanik bez gume, fabricki je sa gumom, i to ne oredstavlja nikakav problem... Ja vozim tracer 900 2017 i kod nas je tako

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 237 postova
  • Lokacija: Beograd,Knjazevac
  • Motocikl: Yamaha MT09 Tracer 2017
Da li je prethodni prednji lančanik imao gumeni ublaživač? Jako je velika razlika sa i bez njega.
Motorcycle-16T-Front-Sprocket-Rubber-Damper-For-YAMAHA-DT250-DT400-SR250-TT250-XV250-V-Star-VStar.jpg_q50.thumb.jpg.cbc338290ce299c3b5facc9d3e82238d.jpgdownload.jpeg.4b04b6260d59179fcea196cebc30b5c0.jpeg
Razlika jeste ali pri samom radu ne smeta nista, samo te nervira zvuk, samo gas, ne brini nista, naravno proveri kakav ti je lanac da nije pretegut.

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Nije sigurno originalni lancanik bio na njemu pa ne verujem da je imao gumeni ublazavac. Iskreno nisam siguran jer nisam uzeo stare delove ali za 53k koliko je motor presao nema sanse da vec jednom nije zamenjen prednji lancanik. Delovao je prilicno ok cak i nije bio pojeden gotovo uopste. Ovaj novi sigurno nema. U pitanju je JT zamenski.

Rekoh da nije mozda nesrecno postavljen pa da mi ne osteti lanac. Ortak je vec imao slican problem gde mu se lancanik pojeo skroz samo sa jedne strane. Sta je lancu uradio ne smem ni da pomislim. 

Lanac sigurno nije pretegnut. Cak je i labaviji nego sto treba jer sam se tripovao da je do toga pa sam ga otpustio dodatno ali to nije smanjilo zvuk grebanja metal o metal.

Promenio član DeusExMachina

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2022 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow

Isto bilo i kod mene dok se nisam navikao na taj zvuk, malo bucniji ali nista strasno.

Pogledaj samo da slucajno nije lancanik namontiran obrnuto pa da onda nije u osi sa zadnjim mada ne verujem.

Samo ti to namazi dobro i gas.:moto3:

edit: Pogledaj stitnik prednjeg lancanika, mozda struze lanac o njega jer kazes da se taj zvuk cuje kada pustis gas, takodje proveri gumeni klizac lanca na zadnjoj viljusci kao i stitnik lanca, mozda je malo kriv pa kaci lanac.

Ili dodji do mene pa cemo da pogledamo i poslusamo zajedno.

 

 

102458706-2610122532561575-7253362321630

102290923-2610122419228253-3539996377046

Promenio član BokyBoy
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Hvala Boki na savetima i zelji da pomognes. Proverio sam klizac i deluje mi ok. Ostalo mi je samo da proverim da ne kaci stitnik prednjeg lancanika. Videcu sutra da skroz skinem poklopac pa da vidim ima li razlike. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8412 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Samo vozi dalje od bankine (ako ustanovis da je mehanicki sve ok), svaki put kada se priblizim (bankini) iz nekog razloga od nje se odbijaju neki cudni zvuci (motocikli razliciti).

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2455 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop
8 hours ago, DeusExMachina said:

Ovaj novi sigurno nema. U pitanju je JT zamenski.

 

Nema to nikakve veze. Svaki JT lančanik imaš u obe varijante i razlika je u 3-5e tako nešto.  Ja kupujem isključivo sa tim gumenim. Jednom sam kupio za SVa bez, upravo ta reakcija koju si ti imao, zato sam i pomislio da je to.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800
8 hours ago, N.F.S. said:

Samo vozi dalje od bankine (ako ustanovis da je mehanicki sve ok), svaki put kada se priblizim (bankini) iz nekog razloga od nje se odbijaju neki cudni zvuci (motocikli razliciti).

:D realno.. Sto kaze ortak, ako auto krene da lupa samo pojacas muziku :D

6 hours ago, Andrej_Hotstepper said:

Nema to nikakve veze. Svaki JT lančanik imaš u obe varijante i razlika je u 3-5e tako nešto.  Ja kupujem isključivo sa tim gumenim. Jednom sam kupio za SVa bez, upravo ta reakcija koju si ti imao, zato sam i pomislio da je to.

Nisam znao da postoje obe varijante. Da jesam sigurno ne bih uzimao bez gumenog ublazivaca. Eto svaki dan naucim nesto novo :) Hvala za info znacu za sledeci put.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 333 postova
  • Lokacija: Jarkovo / Vojvodina
  • Motocikl: Adventure sports 750

Taj sa gumenim ublaživačem se teško jako nabavlja za moj recimo motor. Nisam ispratio , da nije slučajno napred stavljen zub više pa češe ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2022 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow
pre 24 minuta, plumber.ns je napisao:

Taj sa gumenim ublaživačem se teško jako nabavlja za moj recimo motor.

Isto i za moj, prevrnuo sam internet i okrenuo X telefona, našao samo u Subotici al 17 zuba, nisam hteo da menjam prenos, moj fabricki je 18 i to mu je taman, nije u velikim obrtajima kad putujem a snage za povlačenje... mi ne treba:jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800
2 hours ago, plumber.ns said:

Taj sa gumenim ublaživačem se teško jako nabavlja za moj recimo motor. Nisam ispratio , da nije slučajno napred stavljen zub više pa češe ?

Nisam menjao broj zuba na lancanicima. Oba su u fabrickim specifikacijama 15/41.

 

2 hours ago, N.F.S. said:

Takav huk pravi bankina kada se blizu nje vozi, covek je mislio da se salim jbg.

Nije samo pored bankine prisutan zvuk. Primetio sam ga kada prodjem pored bilo cega. Upravo u preticanju automobila sam prvi put primetio pa iz tog razloga sam vozio blize bankini da potvrdim svoje sumnje. Zvuk je prisutan kada god prodjem pored nekog objekta koji je blizu pa se od njega odbije i dodje do mojih usiju :) Na otvorenom ga ne cujem.

Promenio član DeusExMachina

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 526 postova
  • Lokacija: Vranje
  • Motocikl: HondaAfricaTwin XRW750 RD07

Drug proveri da li prednji lancanik ima luft,ako ima onda idemo dalje u resavanje tog cudnog zvuka iz prednjeg lancanika koji kao da nesto melje

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Proveri da nisi slučajno previše našpanovao lanac, i dali je gumeni amortizer koji je između naleganja zadnjeg točka i velikog lančanika u redu, ako ga imaš.Kod novog seta, i da je sve super, treba češće mazati lanac, a treba i malo vremena da legne sve kako treba.Ukoliko je lanac nategnut, primeti se kod mnogih motora i na grubjem radu menjača. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 693 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS - 2006

Juče obavih svoju prvu vožnju posle zamene lanca i lančanika, takodje, pre toga sam stavio i crashbar, na autoputu huji, reko crashbar je(???).

Medjutim svatim da je zvuk iz prednjeg lančanika.

Moj zvuk više liči na onaj zvuk kada auto ide u rikverc. 

Prednji lančanik je ostao sa istim brojem zuba kao i predhodni.

Ni sadašnji, ni ovaj koji sam skinuo nije imao gumu.

 

Čitam sad ovo, pa kapiram da je sve to ok, i da samo pojačam muziku?

A da, nemam muziku. :jee:

 

Proveriću samo još jednom španovanje, možda mrvu popustim, da vidi hoće li to šta promeniti.

 

Pišite ako je neko imao sličnog iskustva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Kad zavrtiš zadnji točak rukom, možeš videti kako je točak sa zadnjim lančanikom centriran.Gledaš lanac i zube velikog zubčanika.Zubi treba da su u sredini.Vidi se malo lufta sa leve i desne strane.Ukoliko nije tako, centriranje točka nakon zamene lanca nije u redu, i verovatno će se i čuti sumnjivi zvuci, kao kad auto ide u rikverc.

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 693 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS - 2006

@icecool

Tačno tako. Bravo.

 

20230805-121248.jpg

 

 

Svaki dan naučim nešto novo.

 

 

Djida u desno, bliže felni.

Iako sam po zubcima nacentrirao zadnji točak dobro. Mora popravni...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 92 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL650

Imao isti problem pre desetak dana.Zamenio lanac i lančanike i čujem taj zvuk,pogotovo pri otpuštanju gasa,zvoni brate,neprijatno za uši.Vratim se kod majstora,on pogleda,proba i kaže to je normalan zvuk,samo podmaži i vozi.Ali ne da mi đavo mira,ja uporan da to nije to,da mi smeta.I bacimo se na pregled i ustanovimo da je malo propao ležaj zadnjeg točka.Zamenim ležajeve,semering,preventivno i na prednjem točku i sad druga priča.Nestao taj neprijatni zvuk.Verovatno je zadnji točak malo "šetao" zbog tog ležaja i onda zubi kačili lanac po ivici i odatle taj zvuk.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2022 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow
Pre 14 sati, PAPARACO je napisao:

Vratim se kod majstora,on pogleda,proba i kaže to je normalan zvuk,samo podmaži i vozi.

...I sta kaze, tako treba, a? danas je teško naći dobrog majstora... uzas, ja mu ne bih dao nacrtan motor na papiru da mi servisira.

Promenio član BokyBoy
  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Suzuki GSXR 1000 K3

Ne bi bilo lose napisati ko je taj majstor/servis, da se ne bi neko drugi zajebao pa otisao tamo ko se ne razume oko motora, pa cak i poginuo pri nekoj vecoj brzini zbog lose kontrole lezajeva i lanca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja