Jump to content

Moto Zajednica

Karburator vs EFI prilikom odabira prvog motora

Recommended Posts

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Ugrinovci
  • Motocikl: KAWASAKI KLE500
On 22.10.2021. at 12:36, Blaza je napisao:

Ma ne brini ništa, ako su dobro naštelovani, samo vozi i ne razmišljaj previše ! Preko zime napuni rezervoar do vrha, da ne rđa, čak ima i neki aditiv za stabilizaciju goriva (ja ga ne koristim), pali ga na 15 dana da se ne osuše membrane, i to je to.

Neki predlažu da se ne pali preko zime, zbog pojave kondenza. Tvoja volja, kako hoćeš.

Btw, motor je odličan !

Rezervoar do vrha da, paljenje zimi naravno samo ne krace od 15ak minuta, da dostigne radnu temperaturu i da se izbegne pojava kondenza. Pozeljno provozati ga ali ako nije moguce dovoljno je i da radi u mestu. Uzivaj u masini i ne opterecuj se oko potencijalnih kvarova, pokvarices uzitak.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7065 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Nema nikakve potrebe da se paljka motor zimi, to mu više škodi nego prija, totalno nepotrebno drkanje mašine i akumulatora, pusti ga nek stoji, neće mu ništa faliti, pa nije to ženska da joj stalno treba titrati...

Samo dopuni akumulator koji put preko zime i obavezno pre prolećnog prvog paljenja i uživaj.

Promenio član Disko Nindža
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1067 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07
pre 10 minuta, Disko Nindža je napisao:

Nema nikakve potrebe da se paljka motor zimi, to mu više škodi nego prija, totalno nepotrebno drkanje mašine i akumulatora, pusti ga nek stoji, neće mu ništa faliti, pa nije to ženska da joj stalno treba titrati...

Samo dopuni akumulator koji put preko zime i obavezno pre prolećnog prvog paljenja i uživaj.

Da potvrdim isto - i mene su tako savetovali, dopunjavam ga jednom u 7-10 dana.

 

Na kineskom skuteru Spirit obavezno preko zime (ili kada se ne pali mesec dana) zapuše diznice u karburatoru, pa su to muke bile, rasturanje i čišćenje mu ne gine (verujem da su na popularnim brendovima motocikala karburatori kvalitetniji).

Sreća da je to sada prošlost, Hondica je PGM-FI. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7065 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Jbg, taj kinez Sprint nije baš merodavan jer je lošeg kvaliteta, ali bilo koji kršten motor nema tih problema pa sve i da je 20+ godina star, samo da je redovno održavan.

Promenio član Disko Nindža
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1067 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07
Pre sat vremena, Disko Nindža je napisao:

Jbg, taj kinez Sprint nije baš merodavan jer je lošeg kvaliteta, ali bilo koji kršten motor nema tih problema pa sve i da je 20+ godina star, samo da je redovno održavan.

To sam i htela reći, kineski karburatori su muka jedna... :staa2:

Promenio član Alexandra995

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 248 postova
  • Lokacija: 50,000 miles beneath my brain
  • Motocikl: Yamaha xv950r

Moj prvi motor (Virago250) je već bio 10g star sa 45000 m kad sam ga uzeo, imao je jedan karburator i u 80000km što sam s njima napravio nikad nisam imao problem sa karburatorom.

Prije par godina sam uzeo novi motor sa EFI i primjetio sam da prilikom spore vožnje po gradu (tipa 10km na sat, prilikom nekih oštrih skretanja) jednostavno moram prpat kvačilo da izbjegnem određeno "trzanje" pri dodavanju gasa u niskim okretajima. Također u ovih prvih 20000 km na EFIju mi se par puta ugasio pri dodavanju gasa sa semafora ili uključivanja u promet (ovo drugo mi je posebno neugodno ako mi je volan smotan u jednu stranu - daš gas a on se ugasi pa ga ti drži da ne padne). Malo sam istraživao na stranim forumima i izgleda da je tvornički na leru podešena full siromašna smjesa, ali na radnim okretajima je smjesa kako treba. 

Moguće da je i do mene jer realno nikad nisam naučio vozit kako treba i inače sam možda pretjerano nježan na gasu, ali na karburatoru recimo nikad nisam imao tih "problema". 

Što se tiče osnovnog pitanja carb vs efi za prvi motor, osobno ne bih inzistirao na EFIju ali isto tako ne bi uzimao nešto sa više od jednog karburatora, obzirom da je to još jedan potencijalni problem, kako su veterani već napisali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Svako toliko bacim oko na ovu temu jer mi je zanimljiva.... 

Napisat ću mali osvrt na temu, ali me strah da nakon toga više neće biti tako zanimljiva kao do sad ... :lol3:

 

Ako krenemo od samog naslova, pa preko pitanja autora sve do napisanih odgovora, stalno se provlači jedna te ista stvar, ali vjerovatno nesvjesno ... ;)

U cijeloj ovoj temi (a ima takvih tema još) se točno vidi sa kakvim (ne)znanjem tko raspolaže .. :grr:

 

Pod 1.... Ako krenemo od ljudi koji znaju puno o motorima (u mehaničarskom smislu), a pri tome mislim da zaista znaju, a ne da misle da znaju, oni ovakve teme ne otvaraju jer im ne trebaju, oni znaju na kakav motor će se odlučiti ... :takoje:

 

Pod 2 ... Ljudi koji imaju veliko, ali recimo ograničeno znanje, ni oni neće otvarati ovakve teme jer i oni prema tom svom znanju će se lako odlučiti šta će kupiti ... 

 

Pod 3 ...  To su za početak oni koji imaju nekakvo znanje, ali nedovoljno, no misle da sve znaju ali ni oni ne otvaraju ovakve teme jer sumnjaju u svoje znanje, pa se boje da bi otvaranjem ovakvih tema bili izvrgnuti zajebanciji, a samim tim bi imali osjećaj da im pada nekakav rejting (koji ustvari nemaju, ali su si zamislili da imaju).... ali to ih ne sprečava da komentiraju u ovakvim temama i daju velike savjete... ;)

Pod 4 ... Ovo su ljudi koji puno čitaju, ali neznaju ništa osim onoga što su pročitali, ali su spremni to svoje (ne)znanje predstaviti kao činjenično stanje ... oni isto ne otvaraju ovakve teme jer nemaju pojma šta da rade s takvom temom, ali su spremni dijeliti savjete ... :D

 

Pod 5 .... E ovo su ljudi koji otvaraju ovakve teme .... to su ljudi koji su pod najvećim utjecajem ovih pod 3 i 4... svjesni su da neznaju ništa, ali su svjesni i da ih ovi pod 3 i 4 jebu u zdrav mozak i da ustvari nemaju pojma i da im u svim svojim savjetima nisu ustvari ništa rekli ... pa traže savjet u ovakvim temama gdje će opet najviše savjeta dobiti od ovih pod 3 i 4 .. :D

 

A moj savjet je taj da kupiš motor koji ti se sviđa, nađeš majstora koji će ti ga kvalitetno održavati, a na tebi je ga točiš, voziš i uživaš i boli te kimbala jel karburator ili EFi ... jer cijena održavanja motora ne ovisi o tome jel to karburator ili EFi, a kvaliteta i dugotrajnost ovise isključivo o kvaliteti održavanja i kod jednog i kod drugog ... :takoje:

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 2
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova

Tema je ok i moze o njoj dosta,ljudi dosta ovee znaju a to naci motor koji ti odgovora i poveriti ga svom mehanicaru je sjajna stvar...za mehanicara hahaha:-)

Послато са M2004J19C помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

A ti ne voliš imati motor na koji ćeš bez razmišljanja sjesti i otići se voziti bez brige i opterećenja... i da te zabole ona stvar dali je EFi ili carb ?!? 

 

pi*da im materina i zidarima, kako samo mogu uzeti pare kad ti kuću zidaju ... :D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova

Ja imam motor sa kojim mogu otici bez brige i opterecenja igrom slucaja mojom zaslugom, samo sam hteo reci da ovde ima dosta iskusnih ljudi koji itekako mogu a i pisu u ovoj temi...A majstori ko majstori..mogu urade posao lepo...mogu jedan ventil preskose pod plocicu drugog stave parce zileta...lanac zamene bez zamene i tako

Послато са M2004J19C помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1584 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Možemo mi ovde da trtljamo do sutra i ima malo istine u ovome što strašilo govori, ali činjenica je i da su se karburatori mnogima usrali u život. Mene je zezao karb na x9 i mnogi "cenjeni" majstori nisu umeli da ga poprave, neki od tih majstora su se proslavili i na ovom forumu. Ja se u tu avanturu nisam upuštao. Na kraju mi je problem rešio lik iz jednog sela pored Kragujevca koji radi u, zaista lošim uslovima, u pitanju je neugledna šupica, ali mu je otklonio kvar za male pare. Tako da ipak na kraju zavisi od majstora i njihove stručnosti. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8376 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Nekada su mi karburatori predstavljali vid "povezivanja" sa motorom, uzivao sam da preko zime skinem bateriju, stavim na stol beli carsav, lampu direkt iznad.

Prvo ih detaljno spolja operem, cetkica i petrolej, polako, ne zurim, da ne propustim nesto.
Case markerom obelezene, 4 komada, izmedju mene i njih su cisti i sjajni karburatori, okrenuti naopako, skidam prvo loncice, srafice zamenio imbusima jos prve godine, ide lagano...
Proveravam zaptivne gumice, sledeci su plovci i igle karburatora, prate ih dizne koje ubacujem u case.
Okrecem,
skidam poklopce i opruge, pazljivo vadim dijafragme sa klipovima, uzivam u mekoci dok ih medju prstima mazem glicerinom. Odlazem polako, da ne ostetim gumu ili konus na iglama.

Skidam sine i rasturam "bateriju", menjam o-ringove na klapnama i razvodu goriva.
U zicanu kadicu sve naredjam pa na UZ tretman.

Delove tako ciste poslazem po stolu, divim se sjaju mesinga i sklopu nekoliko dana!
Svakog popodneva udjem u garazu (nekada je to i dnevna soba) pa jos nesto malo "trljnem" :D

Sklapam sa uzivanjem, kao neki magicni puzzle koji ce me nagraditi ako dobro uradim.
Po kap ulja na pokretne delove, klapne gasa filigranski polirane bacaju odsjaj lampe dok proveravam naleganje na telo.
Zavrseno, stoji na stolu jos par dana :D
Kao neka skulptura, ukras...

Nastelovani su na pocetne vrednosti, klapne nivelisane odokativno pa tek u radu na vakuummetre (nisu mi nikada bili jasni oni koji postom poslate nasteluju bez motora), nivo-i goriva dovedeni na specifikaciju.

Vracanje na agregat covece, uvek osecam rush dok to radim, vec i malo zurim, hocu da cujem agregat.
Okaci rezervoar negde, startovanje, zagrevanje!
Stelujem "ler" smesu prvo, srafciger sam napravio od elektrode posto ne mogu naci dugacki, ko sada da trazi! :D
Skidam kapice i kacim vakuume, jos sat vremena ih sinhronizujem, prvo na 2000 obrtaja, pa na jos par rezima rada. Dok ne nadjem idealno i maksimalno dobro za moje uvo i osecaj.

Napravim "krug", osmeh je pod kacigom naravno, kao potvrda dobro uradjenog posla, zadovoljan sam, u tih prvih 10 dana dostelujem jos nesto obavezno, podignem/spustim igle,
proverim selne na flansama i naleganje istih.
Dodam malo goriva gde mislim da treba, pa opet na vakuume.
U svim tim stelovanjima ubedim sebe da trebam zameniti sto/sta, ne zato sto je izaslo iz tolerancija ili ne radi kako treba vec zbog broja rasturanja!

I tako, mogao bih da jos ovoliko napisem :D
Dojadilo mi je sve, predugo se zezam, ne zelim vise da ih vidim niti dozvolim sebi vise varijabli koje se mogu stelovati i dovesti me u zacarani krug trazenja perfektnog rada.

U mom slucaju (da ponovim) samo brizgaljka da radi-
klik, klik, klik...

  • Sviđa mi se 8
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8376 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

... evo ispravio sam, po redosledu slova KOP :jee:

 

Finansijski momenat nisam pominjao, da placam majstora da odradi ono sto zelim i zameni adekvatnim zamenskim delovima cena daleko prevazilazi eventualnu kupovinu nove dizne za EFI.

Znaci vozis stariji sklop (karburator to implicira) sa vise varijabli za pokvariti se a skuplji za odrzavanje.

Cak i gde je jedan klip u pitanju oni su se obesmislili. 

Ne kazem da je lose, najsladje voznje sam "na karburaciji" doziveo..

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1842 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

N.F.S.  zamišljam te za jedno 50 god kako ćeš nekim mlađim generacijama,uz neku kafu pre pričati kako si rasturao karburatore,sve te sitne stvarčice pregledavao,štelovao,sumnjam da ćeš im  pominjati efi dizne.A oni će tada imati samo utičnicu za struju,pošto im drugo neće trebati.A o čemu će oni pričati nekim generacijama koje dolaze, e to je tek pitanje.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8925 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
pre 50 minuta, gebee&co je napisao:

N.F.S.  zamišljam te za jedno 50 god kako ćeš nekim mlađim generacijama,uz neku kafu pre pričati kako si rasturao karburatore,sve te sitne stvarčice pregledavao,štelovao,sumnjam da ćeš im  pominjati efi dizne.A oni će tada imati samo utičnicu za struju,pošto im drugo neće trebati.A o čemu će oni pričati nekim generacijama koje dolaze, e to je tek pitanje.

Pricace o dugmicima, dilema koje dugme je za sta, dal je lepse okruglo, kockasto, pravougano.

Generalno stap, kanap, mehanika, rad klizi pod tepih, zamena stize u vidu baterija, senzora, dugmica, samo sedis pricas eventualno tipkas :D

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3010 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Već sada sve roboti prave hardver, a ostalo radi softver. A kad dođe momenat da poseban softver, naoružan veštačkom inteligencijom, pravi drugi softver bolje od čoveka, e tad će biti kraj sveta kakvog ga znamo. A mogi kažu da ni taj momenat nije tako daleko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1876 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Ja sam za efi...neki tamo robot šteluje smešu, ja samo gas... A kada sklop stane, ništa bez laptopa...stao je.

Već je neko napisao. Koliko god loš karb bio, on će da te doveze kući...valjda...

Da više ne mučimo i ubeđujemo i sebe i druge. Tehnologija napreduje. Niko više ne koristi fiksni telefon sa brojčanikom. Ma, niko više ne koristi fiksni telefon... A to sve i dalje može da radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 248 postova
  • Lokacija: 50,000 miles beneath my brain
  • Motocikl: Yamaha xv950r

Dva pitanja :

1. Obzirom da je ler gas/minimum kod EFIja kontroliran senzorom, na koji način ga je moguće podignit (pretpostavljam u servisu remapiranjem) i da li takav zahvat ruši motor na tehničkom?

2. U slučaju da iz nekog razloga crkne akumulator (zaboraviš izvadit kluč, ostanu svjetla radit ili jednostavno imaš gremline u elektroinstalacijama) - može li se motor sa EFIjem upalit na guranje?

Hvala unaprijed.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova

Kod motora i nekako ali od kada su auta presla na efi i kada su karbovi izbaceni a i neki prastari elektronski kontrolisani sistemi tipa k-jet i sl popravka je jednostavnija i sistem trajniji to mogu potvrdim

Послато са M2004J19C помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 745 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1
Pre sat vremena, Ivanrsvb je napisao:

Kod motora i nekako ali od kada su auta presla na efi i kada su karbovi izbaceni a i neki prastari elektronski kontrolisani sistemi tipa k-jet i sl popravka je jednostavnija i sistem trajniji to mogu potvrdim

E vala bas. Imam malog Pezoa 205 sa monopoint sistemom. To kad se rasteluje :tras2: ni cekic ne pomaze. Klasican karburator je odlicna stvar za kola. Al novi sistemi su milina

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja