Jump to content

Moto Zajednica

Karburator vs EFI prilikom odabira prvog motora

Recommended Posts

  • Drug član, 1842 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
Pre 1 sat, vava je napisao:

Stoi to da je dobro napravljen i da ispaljuje iz mesta, ali da ostavlja eRove na semaforu nemoguce, ili ako nisu ljudi hteli da se dokazuju ili ne znaju.

Ma ne govorim za bilo kakvo trkanje nego za normalnu gradsku vožnju gde je motor bolja varijanta od automobila u gužvi. Dao sam primer apropo jačine motora...da postoji i druga strana pošto ovde obitavaju ljudi kojima je samo jačina motora u glavi.  

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

na pravom trkanju nema šanse skuter ali je sa semafora konfornije zavrnuti gas zbog manje snage i bez uznemirenja motora i bez potrebe šaltanja ko na motociklu.

Ja gledam po novom sadu novu klasu motociklista a to su hipsteri na tmaxovima koji volu da zavrću sa semafora.Pojma nemam šta će im to osim ako neće da probavaju ram i kočnice kod paničnog kočenja kad im neko izleti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 888 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Tenere 700
To je već do korisnika...ja sam na mojoj Integri od 700cc ostavljao na semaforu R mašine  sa tih 50-ak konjića. Svaki put dobijem pitanje na sledećem semaforu ''šta je to???'' Realno nije baš sve u snazi..ima tu i do elektronike, menjača i td...

Isto ko sto sam ja sa 15 godina tamo krajem 80.-tih pričao drugarima da mogu sa MZ150 da pobegnem policijskom BMW-u kad hoću...




  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1397 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Tema se svela na ono kad kao klinac izadjes na poljanu sa novom fudbalskom loptom a ćale ti prica kako je igrao fudbal sa krpenjacom.

Za one koji nisu razumeli krpenjaca je karburator.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1821 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Jeste fudbal dobar dok je nov i ne šutiraš ga.Čim se načne on išpušta,a krpenjaču dereš ali i dalje igraš.Toliko o karburatorima.Koliko vidim ovde sve stručnjaci za ubrizgavanje.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
Jeste fudbal dobar dok je nov i ne šutiraš ga.Čim se načne on išpušta,a krpenjaču dereš ali i dalje igraš.Toliko o karburatorima.Koliko vidim ovde sve stručnjaci za ubrizgavanje.
Baš tako.

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ma kakvi, ako se ponavljam izvinite.

 

Ne zelim karburator pa makar ne vozio motor!

Toliko sam se oko njih namucio, ogadili su mi se... U zelji da mi motori rade perfektno rasturao sam baterije na sitne cinioce, svaki sam put po nesto dodavao/oduzimao.

Skidao 200x da dizne zamenim, promenim polozaj igala...

Svaki put steluj smesu i nivelisi leptire... 

Napukne jedna od flansi npr, pravis od creva (vecinom hladnjaka automobila), kakva flansa?!? O-ring nisi nigde mogao naci/kupiti.

Tamo "99 godine, probusi mi se dijafragma karburatora na dva klipa (suzuki gs1000g) ta (sada) nebuloza me je DVE sezone kostala.

Ne zelim ih ocima videti vise, samo pumpa Bzzzzzzzz i dizne klik, klik, klik :D 

IMG_20130511_131657.jpg

IMG_20130606_155853.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Da dodam, ovo pise neko ko je "karburatorom" na cbr1000f presao 120000km! Motor je i dalje u Kragujevcu i ima nesto preko 200000 na satu, i dalje veselo pali i vozi se.

Moja dusa zna koliko sam se napatio (preventivno), nikada stala nije ali u tom stanju odrzavati zahteva bas, bas dosta zalaganja, cestih ciscenja, mazanja gumenih delova glicerinom, produvavanja, poliranja, zamena koje cega...

 

Od BT50 me je to govanc@ mucilo :D, rucavali smo na kaffe stocicu posto sam kao mladji na kuhinjskom stolu obicno radio jbnu karburaciju :D 

Dosao sam dotle da pazarim kompletne jos jedne karburatore pa da samo zamenim/zarotiram, jedni se voze dok se drugi rade...

 

Pa oni budjavi srafovi loncica, sve sam ih trojkama prohromskim menjao, imbus, da lakse odvijam.

 

P.S. Bljak karburacija :jee:

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Morate da shvatite (ko ne razume) da je prost karburator jedan vrlo loš sklop. A da se da bi se mogao koristiti na njega se dodaju drugi sklopovi. Uredjaj za hladan start, uredjaj za rad na leru, uredjaj za rad u prelaznim rezimima, uredjaj za naglo ubrzanju... kako bi on obavljao svoj posao iole valjano.

I ta cela simfonija mora da se uklopi da niko iz orkestra ne falšira inace cvrc. 

Karburator nema ulazne informacije, samo cista fizika, Bernulijeva jednacina i kraj.

Sve to je zamenjeno JEDNIM sklopom koji ima JEDAN pokretni element. Zove se injektor ili po naski dizna.

A ta dizna ima informaciju o broju obrtaja, brzini, kolicini vazduha, kolicini kiseonika u vazduhu, opterecenju, temperaturi... Posredno naravno, ona ima informaciju koliko dugo da bude otvorena.

Naspram karba je dizna savrsenstvo!!!

Ali: osecaj na dodavanju gasa je drugaciji bas zbog te nesavrsenosti karburatora. On surdukne pa se ti snalazi, dok na injectionu koliko god da zavrnemo gas, goriva dobija onoliko koliko moze da sagori. Nista preko toga. 

Zato i jeste osecaj mnogo linearniji, jer je smesa uvek blizu stehiometrijske (13.2:1 je ideala). Dok karb (skoro) nikada nije na toj ideali.

Eto malo pojasnjenja za one koji nisu u tematici a interesuje ih, izvinite zbog duzeg posta.

Inace, popravimo i jedno i drugo, oba se kvare, oba se prljaju i oba znaju da zadaju muke korisnicima, tako da bez sekiracije. :)

  • Sviđa mi se 7
  • Hvala 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

Sve je to lepo i ok, ali... Covek kupuje svoj prvi motor, od iskustva 20 casova motora u auto skoli. Hoce li uspeti osetiti razliku u linearnosti izmedju karba i injektora? Vrlo verovatno da nece. Svi mu savetuju da izbegne karb prilikom kupovine. Da li ce osetiti razliku u ceni? Vrlo verovatno da hoce. Pritom, ako uzme motor koji nije bas odrzavan, otprilike isto novca ce da da za sredjivanje karba ili injektora. 

Ok, razumem da je efi ugladjeniji i sofisticiraniji, ali ni karburatori se ne raspadaju u toku voznje (ako su iole odrzavani). Ja sam sa svojim motorom  pre 15 dana isao za Banja Luku. Upalio, odvezao se, i isto tako se vratio. Problema 0, potrosnja ispod 5 litara. Na pumpama prilazili bajkeri koji teraju novije i modernije masine i svi odusevljeni kako radi.  Sta hocu da kazem, ne treba biti iskljuciv i tvrditi da je nesto hiper pozitivno ili negativno. Istina je obicno negde na sredini, uzivajte u voznji i ne opterecujte se da li vam je motor zadnja rec tehnike ili koristi tehniku iz proslog veka. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1821 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Da se razumemo,nisam protiv efi ubrizgavanja,naprotiv sve je to lepo,ali je pomenuto da karburator ima smfoniju,isto to ima i efi koliko vidim navedeno je 7 ili osam informacija koje ako jedna rikne on staje,a karb trokira ali dođeš kući.Pozdrav za N.F.S. .Normalno sve traži pedantno održavanje bilo da je karb bilo efi,samo mnogi ne pridaju značaja tome,nego kada se desi zastoj, e jebiga maler.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova
Morate da shvatite (ko ne razume) da je prost karburator jedan vrlo loš sklop. A da se da bi se mogao koristiti na njega se dodaju drugi sklopovi. Uredjaj za hladan start, uredjaj za rad na leru, uredjaj za rad u prelaznim rezimima, uredjaj za naglo ubrzanju... kako bi on obavljao svoj posao iole valjano.
I ta cela simfonija mora da se uklopi da niko iz orkestra ne falšira inace cvrc. 
Karburator nema ulazne informacije, samo cista fizika, Bernulijeva jednacina i kraj.
Sve to je zamenjeno JEDNIM sklopom koji ima JEDAN pokretni element. Zove se injektor ili po naski dizna.
A ta dizna ima informaciju o broju obrtaja, brzini, kolicini vazduha, kolicini kiseonika u vazduhu, opterecenju, temperaturi... Posredno naravno, ona ima informaciju koliko dugo da bude otvorena.
Naspram karba je dizna savrsenstvo!!!
Ali: osecaj na dodavanju gasa je drugaciji bas zbog te nesavrsenosti karburatora. On surdukne pa se ti snalazi, dok na injectionu koliko god da zavrnemo gas, goriva dobija onoliko koliko moze da sagori. Nista preko toga. 
Zato i jeste osecaj mnogo linearniji, jer je smesa uvek blizu stehiometrijske (13.2:1 je ideala). Dok karb (skoro) nikada nije na toj ideali.
Eto malo pojasnjenja za one koji nisu u tematici a interesuje ih, izvinite zbog duzeg posta.
Inace, popravimo i jedno i drugo, oba se kvare, oba se prljaju i oba znaju da zadaju muke korisnicima, tako da bez sekiracije. 
Ako cemo da budemo precizni 14,7:1 je idealan odnos vazduh-gorivo a dizna samo moze doboti ne informaciji nego napon koliko dugo ce biti otvorena inace lepo objasnjeno

Послато са M2004J19C помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 318 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS

Koliko su karburatori problem za održavanje na dvocilindrašima, konkretno npr. KLE500? 

 

Motor koji nema alternativu sa EFI nažalost, a jako mi se svidja (jedini je u klasi, u svakom smislu) . Uz makar solidan primerak i dobrog majstora, koliko često se radi nešto oko njih? To je jedino što me odbija od njega. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1397 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Nekada su motore i automobile pokretali cista mehanika + osnovni zakoni fizike.

Danas je mehanika koju kontrolise elektronika.

Prednosti i mane jednog i drugog:

Kod mehanike mozete predvideti kvar po potrosenosti delova a nekada i jednostavno “na oko”, kod delova od gume (kajsevi, gumice, drzaci…) zna se radni vek pa se menjaju tada. 
Mana je sto se stelovanje mehanike svodi na: steluj, sklopi, probaj, prati, rasklopi, steluj, sklopi…. Dugo traje. Sve je manje ciste mehanike pa ce u buduce biti i teze doci do delova.

Sto se elektronike tice, prednost je sto je u samoj proizvodnji jeftinija i jednostavnija. Sklopis, ako treba nastelujes preko dijagnostike, dalje sve radi elektronika sama.

Mane elektronike, ume da zabaguje, ne znas nikada kada ce crci neka komponenta na stampanoj ploci, senzor, namotaj ili slicno. Nekada i sam lem od sebe pukne.

Bas zbog toga sto samo odjednom ume da crkne i ako nista nije ukazivalo na to elektronika se i dalje ne koristi za sigurnosne delove vozila kao sto su kocnice i upravljac, tu i dalje igra najvecu ulogu mehanika gde elektronika samo pomaze ali radi i bez nje.

Na kraju je pitanje kome sta vise odgovara i u sta se vise razume. Mnogi stariji majstori beze od elektronike zato sto je to “nesto novo” a po defaultu novo ne valja, a ima i onih koji slabije stoje sa engleskim jezikom, a s obzirom da je vecina uputstava za elektroniku na engleskom to je onda automatski slepa ulica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

@abarth_maniac Ja bih upitao dal' se javljaju mušterije koje traže da im se karburacija reparira sa "original taile" ili se svodi na čišćenja,produvavanja i štelovanja. Zašto pitam.....zato što posedujem obe vrste napajanja goriva i nikad nisam imao problem. Dali je to plod sreće ili redovnog održavanja??? Pozdrav

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 471 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD
1 hour ago, abarth_maniac said:

Morate da shvatite (ko ne razume) da je prost karburator jedan vrlo loš sklop. A da se da bi se mogao koristiti na njega se dodaju drugi sklopovi. Uredjaj za hladan start, uredjaj za rad na leru, uredjaj za rad u prelaznim rezimima, uredjaj za naglo ubrzanju... kako bi on obavljao svoj posao iole valjano.

I ta cela simfonija mora da se uklopi da niko iz orkestra ne falšira inace cvrc. 

Karburator nema ulazne informacije, samo cista fizika, Bernulijeva jednacina i kraj.

Sve to je zamenjeno JEDNIM sklopom koji ima JEDAN pokretni element. Zove se injektor ili po naski dizna.

A ta dizna ima informaciju o broju obrtaja, brzini, kolicini vazduha, kolicini kiseonika u vazduhu, opterecenju, temperaturi... Posredno naravno, ona ima informaciju koliko dugo da bude otvorena.

Naspram karba je dizna savrsenstvo!!!

Ali: osecaj na dodavanju gasa je drugaciji bas zbog te nesavrsenosti karburatora. On surdukne pa se ti snalazi, dok na injectionu koliko god da zavrnemo gas, goriva dobija onoliko koliko moze da sagori. Nista preko toga. 

Zato i jeste osecaj mnogo linearniji, jer je smesa uvek blizu stehiometrijske (13.2:1 je ideala). Dok karb (skoro) nikada nije na toj ideali.

Eto malo pojasnjenja za one koji nisu u tematici a interesuje ih, izvinite zbog duzeg posta.

Inace, popravimo i jedno i drugo, oba se kvare, oba se prljaju i oba znaju da zadaju muke korisnicima, tako da bez sekiracije. :)

pumpa-dizna je jos prostiji sklop od karburatora.
A da bi mogla da se koristi potrebno je:
ECU
senzor temperature rashladne tecnosti
senzor br obrtaja
MAP ili MAF
senzor temperature usisanog vazduha
senzor polozaja leptira
senzor detonacija
pumpa visokog pritiskai na kraju dizna :D Mozda fali jos neki senzor, al manje vise tu je sve.
Sve ove stavke su kvarljive :)

Opet da naglasim, ne navijam za karburatore, samo nije ni mator EFI svetinja 

I
 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1821 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

U oba slučaja sa napajanjem goriva teško da ima veze sa srećom.A da ima mnogih koji kažu samo malo duni ići će.ima i takvih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre 2 sati, raps je napisao:

Ja sam sa svojim motorom  pre 15 dana isao za Banja Luku. Upalio, odvezao se, i isto tako se vratio. Problema 0, potrosnja ispod 5 litara. Na pumpama prilazili bajkeri koji teraju novije i modernije masine i svi odusevljeni kako radi.

Pa kad smo sve lepo uradili. ;)

Na to se sve svodi, zar ne? 

Pre 2 sati, BaneVuk58 je napisao:

@abarth_maniac Ja bih upitao dal' se javljaju mušterije koje traže da im se karburacija reparira sa "original taile" ili se svodi na čišćenja,produvavanja i štelovanja. Zašto pitam.....zato što posedujem obe vrste napajanja goriva i nikad nisam imao problem. Dali je to plod sreće ili redovnog održavanja?

Ne repariram uvek sa "original taile". Zavisi od musterije. I zavisi od stanja karburatora. Ali najvise od stanja, moja je zadnja kad se radi o tome. Ne pravim kompromise, ako se musteriji ne dopada, ne radim. Jednostavno...

Ako su karbovi samo prljavi i nisu potroseni, ide rasklapanje, ciscenje, zamena gumica, mehanicko stelovanje, potom sihronizacija.

Ali sam ja cudan. Ako dodjes da proverimo zazore ventila, ide nov zaptivac poklopca ventila ako vidim da nije mekan kao nov. Nema rasprave, nema kompromisa. 

 

U mehanici nema srece. Sreca je kad nesto crkne jer nije odrzavano, da ne sjebe jos nesto. Lutrija.

U mehanici postoje mere. Prosto kao pasulj. I uputstvo:

I-inspect (proveri)

R-replace (zameni)

A-adjust (usteluj)

Reci cu milion puta! Odrzavanje! 

 

Seo sam na svog SV na put od 3500 km, za 10 dana, nisam ni srafciger poneo. Nista!!! Samo pare za gorivo. Samo to je i trosio. A imao je tad preko 60.000 km.

Sve sam proverio i izmenjao sve sto fabrika nalaze: svecke, filtere, proverio zazore ventila, premerio lance, sihronizacija karbova... I gas. Ako crkne usput, bice nesto veliko sto ne mogu da popravim pokraj puta. A za sve ostalo sam se pobrinuo pre puta.

Smatram da je to jedino resenje da budes siguran u svoje vozilo.

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre 3 sati, Ivanrsvb je napisao:

Ako cemo da budemo precizni 14,7:1 je idealan odnos vazduh-gorivo

Jest, u pravu si. Moja greska. 13.2 je lambda potrebna u punom opterecenju da bi se dobila maksimalna teorijska snaga, a ne idealan odnos. Hvala! Necu menjati post, videce kolege da si ispravio. Hvala jos jednom. :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

@abarth_maniac

Jeste, uradili smo, ali kako se pise u temi, ispada da to treba da se radi svaki drugi dan. Evo i mladi kolega (pp da je mlad, cim mu je nadimak JunioR - ako sam pogresio, izvinjavam se) pita koliki su problem karburatori na kle 500 i koliko cesto treba raditi oko njih, i to je jedina stvar koja ga odbija od tog motora. A ljudi sa tim motorom pregazili pola sveta... Tesko da bi to uspeli da je karburator nesto sto se kvari i raspada na dnevnom nivou. 

Da me ne shvatite pogresno, niti dizem karburator u nebesa niti sam protivnik efi-ja, samo kazem da ce oba sistema raditi bez problema ako se ispostuju servisni intervali. Naravno, na kraju se sve svodi na to ko sta voli, ali to ne znaci da je ono drugo lose i da ne vredi pisljiva boba. Oduzih, ali necu vise :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 247 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilija Pegaso 650 Cube, MZ TS 125, BMW R 65
5 hours ago, abarth_maniac said:

Ali: osecaj na dodavanju gasa je drugaciji bas zbog te nesavrsenosti karburatora. On surdukne pa se ti snalazi,...

Ili da  kazemo i ovako -karburatori ipak imaju malo više šarma :aha:

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Na KLEpetusi je sve jednostavno. Uradio sam coveku pre 3 god karbove i stelovanje ventila uz kpt servis. Zovem ga letos da pitam da li je sve OK, kaze on motor prede , presao 16.000. Sam menja ulje i to je to.

KLE je jako zahvalna sprava. Nije pojam ciklistike ili allroundera, ali pruze od svega dovoljno, a bas je prost za odrzavanje.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
pre 3 minuta, nenada je napisao:

Ili da  kazemo i ovako -karburatori ipak imaju malo više šarma :aha:

Za moj pojam, da. Ali ako me pitas, ja sam za EFI iako vozim karbove. Tehnologija napreduje i karbovi su prosto prevazidjeni, a ima razloga zasto je tako.

Sta mi je draze, to je drugi par opanaka i cisto subjektivno misljenje koje je irelevantno.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja