Jump to content

Moto Zajednica

Karburator vs EFI prilikom odabira prvog motora

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 473 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

 

21 minutes ago, mick said:

Prosta stvar...kad imaš čisto EFI ubrizgavanje imaš monstruma ispod sebe. Ali kad ugradiš sisteme za kontrolu izduvnih gasova (Euro 4 ili 5 standard) ta snaga se reguliše srazmerno količini izduvnih štetnih čestica koje taj sistem treba da spreči. Pa time dobijamo ''zapušen'' sistem koji daje istu brzinu ali manju snagu kojom dolazimo do željene brzine. Zato ti se čini da je motor tromiji i ''lošiji''...to se rešava ili dodatnim mapiranjem, tuningom ili ugradnjom dodatnih uređaja koji regulišu elektroniku. Ili prosto poskidaš sve katalizatore i senzore uradiš mapu i eto...ali onda nema registracije ;) 

Kod karbova nema tih sistema pa je to otvoren izvor gorivo-vakum-svećica-motor...ali kad EFI staviš u takav sistem veruj mi karburator ne može da se meri jer karb ima vakum koji vuče gorivo a EFI ima sistem koji gura gorivo pod velikim pritiskom.

Pa i nije  neki veliki pritisak, nije dizel, direktno ubrizgavanje u cilindre ili kugelfisher :) 
Drugo i taj vakuum nije za podcenjivanje (isto pritisak, samo kontra :D plus venturi efekat.)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 991 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

 

On 3.9.2021. at 14:12, Petre je napisao:

Honda CR125. Cak i u uputstvu bila sema sa nadmorskim visinama, diznama i pozicija igle. I blago receno bilo uzas ako ne pratis semu.

Oseti se taj gubitak snage i na autu sa jednim karburatorom.

Sa vise karburatora na motoru/autu nemam iskustva.

Ako si preko 100kg mozda tebe oseca na usponu Hondica:)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1930 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
Upravo sada, JoeD je napisao:

 

Pa i nije  neki veliki pritisak, nije dizel, direktno ubrizgavanje u cilindre ili kugelfisher :) 
Drugo i taj vakuum nije za podcenjivanje (isto pritisak, samo kontra :D plus venturi efekat.)

 

Jeste...aaa koliko ti je poznato motora sa karburatorima da rade savršeno i da su prosečno stari 15 godina? Motori u našim uslovima sa karburatorima se prosto ne održavaju kako treba i nikad neće biti to što je sa EFI sistemom. Može biti kakav želiš karb sistem jednostavno ima previše pokretnih delova a mi imamo opasno veliki broj ''majstora'' koji vole da prčkaju do iznemoglosti. 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1274 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Da li je Honda NC750 "monstrum" sa svojih 50-tak konjića?

Po meni nije racionalno registrovati i voziti 750 ccm sa snagom 250-tke...

Jbg, ne treba baš ostrašćeno ulaziti u diskusiju.  ;)

  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 473 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

A zamisli tek majstore za EFI na motoru :D
Drugo i ti motori ulaze polako u 20 godina.
Ne branim karburatore da se razumemo, al pa nije nesto ni od cega treba bezati. 
Pogotovo na motorima sa jednim ili dva cilindra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1930 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
Upravo sada, bajker71 je napisao:

Da li je Honda NC750 "monstrum" sa svojih 50-tak konjića?

Po meni nije racionalno registrovati i voziti 750 ccm sa snagom 250-tke...

Jbg, ne treba baš ostrašćeno ulaziti u diskusiju.  ;)

To je već do korisnika...ja sam na mojoj Integri od 700cc ostavljao na semaforu R mašine :) sa tih 50-ak konjića. Svaki put dobijem pitanje na sledećem semaforu ''šta je to???'' Realno nije baš sve u snazi..ima tu i do elektronike, menjača i td...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 991 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
pre 1 minut, mick je napisao:

Jeste...aaa koliko ti je poznato motora sa karburatorima da rade savršeno i da su prosečno stari 15 godina? Motori u našim uslovima sa karburatorima se prosto ne održavaju kako treba i nikad neće biti to što je sa EFI sistemom. Može biti kakav želiš karb sistem jednostavno ima previše pokretnih delova a mi imamo opasno veliki broj ''majstora'' koji vole da prčkaju do iznemoglosti. 

 

 

Evo ja poznajem moju Panevropu i prosecno je stara 23g.Pre toga sam imao Afriku RD04 prosecno staru 30g.Nikakav problem sa karburatorima .

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1274 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600
Upravo sada, mick je napisao:

To je već do korisnika...ja sam na mojoj Integri od 700cc ostavljao na semaforu R mašine :) sa tih 50-ak konjića. Svaki put dobijem pitanje na sledećem semaforu ''šta je to???'' Realno nije baš sve u snazi..ima tu i do elektronike, menjača i td...

I onda je mrmot zavio čokoladu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1930 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 1 minut, JoeD je napisao:

A zamisli tek majstore za EFI na motoru :D
Drugo i ti motori ulaze polako u 20 godina.
Ne branim karburatore da se razumemo, al pa nije nesto ni od cega treba bezati. 
Pogotovo na motorima sa jednim ili dva cilindra.

Šta znam...vozio sam sve i svašta u ovih skoro 20 godina, preferiram dva cilindra ali ni pod tačkom razno se ne bih vratio na karburator uz ovakve servisere i način održavanja motocikala kod nas. Garažu nemam, nemam vremena za prčkanje, ne zanima me mehanika stara 100 godina koju ja želim da popravljam, želim ujutru na 8 stepeni celzijusa, kad sednem na motor da pre paljenja ne deklamujem oče naš i molitvu za dobar sauh već da pritisnem dugme i da se agregat zavrti kako treba.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: beograd mirijevo
  • Motocikl: 950adv 450exc
pre 4 minuta, mick je napisao:

To je već do korisnika...ja sam na mojoj Integri od 700cc ostavljao na semaforu R mašine :) sa tih 50-ak konjića. Svaki put dobijem pitanje na sledećem semaforu ''šta je to???'' Realno nije baš sve u snazi..ima tu i do elektronike, menjača i td...

Da nisi preterao malo?

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 473 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD
2 minutes ago, mick said:

Šta znam...vozio sam sve i svašta u ovih skoro 20 godina, preferiram dva cilindra ali ni pod tačkom razno se ne bih vratio na karburator uz ovakve servisere i način održavanja motocikala kod nas. Garažu nemam, nemam vremena za prčkanje, ne zanima me mehanika stara 100 godina koju ja želim da popravljam, želim ujutru na 8 stepeni celzijusa, kad sednem na motor da pre paljenja ne deklamujem oče naš i molitvu za dobar sauh već da pritisnem dugme i da se agregat zavrti kako treba.

Sve to radi i karburator kad je dobar :D
Nekako po defaultu polazite od toga da su motori sa karburatorom razdrnadni a ovi sa EFI u super stanju.
I ubrizgavanje je izum star poprilicno, a upotrebi je dobrih 40 godina.
Oba sistema ako su ispravna rade dobro. Jes EFi zgodniji, nema sauha.. Mada ja uvek imao utisak i na kolima i na motorima sa ubrizgavanjem da im treba par okretaja radilice vise da bi upalili.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1930 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
Upravo sada, vava je napisao:

Da nisi preterao malo?

Pa nisam...pričam svoje iskustvo koje sam imao sa motorom koji sam vozio. Prosto taj motor je prilično dobro napravljen u smislu agregata i DCT menjača da bukvalno ispaljuje iz mesta. Zaista ima dobar start i zaista svaku mašinu sa manuelnim menjačem ostavlja iza sebe. Ne mislim na krajnju brzinu naravno...prosto komentarišem da je snaga relativna stvar jer postoje različiti vozači i zahtevi. Ne moram nužno imati stotine konja u motoru da bih imao zabavnu vožnju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1930 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 1 minut, JoeD je napisao:

Sve to radi i karburator kad je dobar :D
Nekako po defaultu polazite od toga da su motori sa karburatorom razdrnadni a ovi sa EFI u super stanju.
I ubrizgavanje je izum star poprilicno, a upotrebi je dobrih 40 godina.
Oba sistema ako su ispravna rade dobro. Jes EFi zgodniji, nema sauha.. Mada ja uvek imao utisak i na kolima i na motorima sa ubrizgavanjem da im treba par okretaja radilice vise da bi upalili.

Bravo! To je poenta...kad sistem radi kako treba. U Srbiji ćeš opasno teško naći ispravan karb sistem u prodaji. Svaki iole dobar motor je već u najavi prodat a vlasnici takvih se jako teško njih odriču. Zato mislim da je EFI kod nas bolja opcija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1930 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 2 minuta, bajker71 je napisao:

Ja sam čuo da on sa njegovim kinezom dere Hajabuse na semaforu!  :oda2:

Klinac nisam, vozim se kako želim, a problema sa fensericom kao ti nemam. To što si ti dinosaurus u glavi je tvoja stvar...samo nastavi tako ;) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1930 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
Upravo sada, JoeD je napisao:

Najbolja opcija je nov motor ovom logikom :)
Sto verovatno i jeste istina. Ali...

Šta znam...mogu da se proberu polovni ali ove sezone su cene polovnih otišle toliko da se realno više isplati nov na kredu nego polovan za keš.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Najveci je problem odrzavanje. Koliko sam kila blata povadio iz kucista pumpi od EFI, mogao sam sagraditi omanji objekat. :jee:

A kad se korisnik javi? Kad motor vise nece da prima gas ili pocinje da stuca, nece da upali... Bilo carb ili EFI, nema razlike.

Kod nas se nista ne radi preventivno, to je problem.  

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

Ne znam zasto tolika bojazan oko karburatora. Ja vozim motor star nesto malo preko 20 godina sa 4 karburatora, bez problema. Jeste, kada sam ga kupio morao sam da sredjujem karburatore, ali motor nije bio vozen godinama. Kolega sa foruma @abarth_maniac je to sredio i to je to. Takodje, uopste mi nije problem kod paljenja povuci rucicu sauha i sacekati malo da se motor ugreje. Ok, verujem da je efi laksi za korisnika, ipak je noviji sistem u pitanju. Ali, ne razmatrati motor samo zato sto ima karburator- stvarno je besmisleno, bar po meni. Na kraju krajeva, sredjivanje karburatora nije 100 dukata, vrv nista skuplje ni jeftinije od sredjivanja nekog efi sistema... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2770 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
Najveci je problem odrzavanje. Koliko sam kila blata povadio iz kucista pumpi od EFI, mogao sam sagraditi omanji objekat. :jee:
A kad se korisnik javi? Kad motor vise nece da prima gas ili pocinje da stuca, nece da upali... Bilo carb ili EFI, nema razlike.
Kod nas se nista ne radi preventivno, to je problem.  
Normalan čovek periodično servisira vozilo..... tekuće održavanje u okviru naznačenih predjenih kilometara.Ali za tu gimnastiku ti treba lova....vrlo prosto

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova

Jako skupo i tesko...ja da se ne bavim necim slicnim i da sam svoj motor ne popravljam ne znam sta bih ali znam da bi me mnogo vise plasio odlazak kod"masjtora" s karbovima nego elektronikom...

Послато са M2004J19C помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1274 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

mick u diskusiju ulaziš pristrasno, vređaš, što dovodi do zaključka da si jako loš čovek.

Promenio član bajker71

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: beograd mirijevo
  • Motocikl: 950adv 450exc
pre 32 minuta, mick je napisao:

Pa nisam...pričam svoje iskustvo koje sam imao sa motorom koji sam vozio. Prosto taj motor je prilično dobro napravljen u smislu agregata i DCT menjača da bukvalno ispaljuje iz mesta. Zaista ima dobar start i zaista svaku mašinu sa manuelnim menjačem ostavlja iza sebe. Ne mislim na krajnju brzinu naravno...prosto komentarišem da je snaga relativna stvar jer postoje različiti vozači i zahtevi. Ne moram nužno imati stotine konja u motoru da bih imao zabavnu vožnju.

Stoi to da je dobro napravljen i da ispaljuje iz mesta, ali da ostavlja eRove na semaforu nemoguce, ili ako nisu ljudi hteli da se dokazuju ili ne znaju.

 

Opet kazem da ljudi koji kad stanu pored motora ako ne razlikuju dali je Efi ili karb ne treba ni da se opterecuju stim, ide se kod majstora i za Efi i za karb.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 473 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD
11 minutes ago, vava said:

Stoi to da je dobro napravljen i da ispaljuje iz mesta, ali da ostavlja eRove na semaforu nemoguce, ili ako nisu ljudi hteli da se dokazuju ili ne znaju.

 

Opet kazem da ljudi koji kad stanu pored motora ako ne razlikuju dali je Efi ili karb ne treba ni da se opterecuju stim, ide se kod majstora i za Efi i za karb.

Ovo i jeste poenta price. Ko odrzava motor sam, snaci ce se i sa jednim i sa drugom. Ko hoce komociju tera kod proverenog majstora i jedno i drugo :)
 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja