Jump to content

Moto Zajednica

Karburator vs EFI prilikom odabira prvog motora

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800
17 minutes ago, boza_kg said:

Pa po toj analogiji, onda je bolji onaj motor koji ima dobre kočnice, bez ABS-a, nego makina sa lošim ili pokvarenim ABS-om ;) I tako dalje, i tako bliže... Ali karburator je stvar prošlosti, i to mu je tako, sviđalo se to nekome ili ne.

 

Bolji je onaj motor sa tockovima od onoga bez :D Nego salu na stranu, poenta nije bila u ABSu vec u tome da covek kupuje prvi motor na kome ce se verovatno zadrzati kratko. Ako je motor dobro odrzavan za tih godinu-dve mu karburatori verovatno nece praviti probleme (mada moze se desiti i da se bas na njemu slome kola mada manja je sansa ali isto mu se moze desiti i sa EFI sistemom). EFI motori su osetno skuplji i tu razliku u ceni bih licno pre potrosio na bolji primerak bolje opremljenog motora. Kao pocentiku ABS ce mu svakako dosta znaciti (mislim na ispravan ABS da se razumemo :DAko planira da se zadrzi na istom motoru vise godina, pukne neku vecu lovu,  uleti u kredit i tome slicno, EFI je svakako bolja opcija jer kao sto si i rekao, karburatori jesu stvar proslosti.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2990 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Sve jasno. Samo malo podsećanje na realnost - već danas mnogi ni ne razmatraju karburatorce pri kupovini, a sutra može biti samo još gore. Padaće vrednost, na onu novčanu mislim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2990 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
pre 49 minuta, Sharky - Alex je napisao:

Dobre kocnice naravno da znace ali kad dodjes u situaciju da kocis po nervanom kolovozu (izbocine ili rupe) shvatis koliko je ustvari dobar abs i tcs

Na novom skuteru imam ABS, po prvi put, i to na oba točka.. Za sad sam prešao nešto oko 2.500 km, i ni jednom ga nisam aktivirao. Nadam se i da neću :)

Promenio član boza_kg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016
pre 46 minuta, DeusExMachina je napisao:

Bolji je onaj motor sa tockovima od onoga bez :D Nego salu na stranu, poenta nije bila u ABSu vec u tome da covek kupuje prvi motor na kome ce se verovatno zadrzati kratko. Ako je motor dobro odrzavan za tih godinu-dve mu karburatori verovatno nece praviti probleme (mada moze se desiti i da se bas na njemu slome kola mada manja je sansa ali isto mu se moze desiti i sa EFI sistemom). EFI motori su osetno skuplji i tu razliku u ceni bih licno pre potrosio na bolji primerak bolje opremljenog motora. Kao pocentiku ABS ce mu svakako dosta znaciti (mislim na ispravan ABS da se razumemo :DAko planira da se zadrzi na istom motoru vise godina, pukne neku vecu lovu,  uleti u kredit i tome slicno, EFI je svakako bolja opcija jer kao sto si i rekao, karburatori jesu stvar proslosti.

Iskreno ako je motor sa karburatorom osetno jeftiniji (tipa 2000-3000€ cena), a u dobrom je stanju, da li je to okej za razmatranje ? Plan je da kupim motor koji ću voziti godinu dana, posle toga prodam i tu sumu uložim kao depozit za kupovinu (najverovatnije) novog motora iz salona, ili godinu-2 starog.

 

Drugar je predložio nešto ovog tipa:

WWW.POLOVNIAUTOMOBILI.COM

Suzuki sv650s sv 650, 2004. godište, Sport / Super sport, vozilo prešlo 48151 km, Beograd. Cena 2.590 € - Motori - Polovni Automobili

 

U autoškoli je valjda u pitanju ER6N, pa ću videti kako ću se tu snaći, šta će mi odgovarati itd.

Uglavnom, da ne pretvorim ovu temu u "koji motor kupiti", nisam to želeo - samo mi je jako bitno da znam već sada kakav tip motora da razmatram u ovom cenovnom rangu kao motor koji ću voziti godinu dana, ne duže od toga. Ukoliko se izbegava karburator, moraće EFI a to znači da će samim tim i motor biti skuplji, pa moram da nađem način da dođem do još novca.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: beograd mirijevo
  • Motocikl: 950adv 450exc

A znas li kad stanes ispred motora da razlikujes dali je karb ili ubrizgavanje? Ja bi te savetovao da ne razmisljas o tome dali je ubrizgavanje ili karb, cak i ako su karb, jednom kad se srede miran si dosta dugo, za prosecnog vozaca nema tu mnogo stelovanja kako se u temi navodi.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1930 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

Odmah da znaš...skoro niko ali niko u Srbiji a ko iole vozi motor kako treba neće prodati isti u takvom stanju da nemaš ulaganja nakon kupovine. Mislim ima i takvih ali to se meri u promilima i u ludosti istih :D 

 

EFI jeste skuplji u startu ali kad gledaš na duže staze možda je i jeftinije...dok platiš majstora da odradi karbove, štelovanje eto ti lako 200e iz džepa ako pričamo o 4 cilindra pa onda uvek ima još nešto tipa prednje viljuške, akumulator gotovo uvek, struja takođe pa razne reparacije tipa slavine za gorivo. Sa druge strane jaako je teško kod nas naći neki kršten primerak koji vredi taj novac. Sve u svemu šta god polovno a starije da kupiš računaj još na minimum 500e u sređivanju a od toga će ti serviseri uzeti većinu za ruke. Pa ti izračunaj...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2990 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
pre 12 minuta, blackmore je napisao:

Ukoliko se izbegava karburator, moraće EFI a to znači da će samim tim i motor biti skuplji, pa moram da nađem način da dođem do još novca.

A karb će biti jeftiniji za kupovinu, a prodaćeš ga još jeftinije. Pare za novo opet fale :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800
40 minutes ago, blackmore said:

Iskreno ako je motor sa karburatorom osetno jeftiniji (tipa 2000-3000€ cena), a u dobrom je stanju, da li je to okej za razmatranje ? Plan je da kupim motor koji ću voziti godinu dana, posle toga prodam i tu sumu uložim kao depozit za kupovinu (najverovatnije) novog motora iz salona, ili godinu-2 starog.

 

Drugar je predložio nešto ovog tipa:

WWW.POLOVNIAUTOMOBILI.COM

Suzuki sv650s sv 650, 2004. godište, Sport / Super sport, vozilo prešlo 48151 km, Beograd. Cena 2.590 € - Motori - Polovni Automobili

 

U autoškoli je valjda u pitanju ER6N, pa ću videti kako ću se tu snaći, šta će mi odgovarati itd.

Uglavnom, da ne pretvorim ovu temu u "koji motor kupiti", nisam to želeo - samo mi je jako bitno da znam već sada kakav tip motora da razmatram u ovom cenovnom rangu kao motor koji ću voziti godinu dana, ne duže od toga. Ukoliko se izbegava karburator, moraće EFI a to znači da će samim tim i motor biti skuplji, pa moram da nađem način da dođem do još novca.

 

Po mom misljenju jeste. I sam vozim motor iz te cenovne kategorije sa karburatorom i nemam ni jednu zamerku. Presao sam sa njim 13k+ bez i jednog problema (ako mi vrisnu karbovi proklinjacu i temu i forum i sve :D). Inace taj SV sto ti je ortak predlozio je cini mi se EFI i odlicna je masina (ali nema ABS :D). Ima ga i u naked varijanti koja je dosta trazenija samim tim i redja na oglasima.

 

1 hour ago, boza_kg said:

Na novom skuteru imam ABS, po prvi put, i to na oba točka.. Za sad sam prešao nešto oko 2.500 km, i ni jednom ga nisam aktivirao. Nadam se i da neću :)

Meni se ABS pali cesto zato i smatram da je za pocetnika ABS obavezna oprema. Voznja po Beogradu je pakao i vrlo cesto dolazis u situaciju da moras naglo da zakocis vozio nervozno ili ne. Mozda je to samo do mene ali iz danasnje perspektive motor bez ABS-a ne bih ni uzimao u razmatranje. Ali da ne spamujem vise temu EFI vs karb sa ABS-om :D 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016
Pre 2 sati, DeusExMachina je napisao:

Po mom misljenju jeste. I sam vozim motor iz te cenovne kategorije sa karburatorom i nemam ni jednu zamerku. Presao sam sa njim 13k+ bez i jednog problema (ako mi vrisnu karbovi proklinjacu i temu i forum i sve :D). Inace taj SV sto ti je ortak predlozio je cini mi se EFI i odlicna je masina (ali nema ABS :D). Ima ga i u naked varijanti koja je dosta trazenija samim tim i redja na oglasima.

Ja koliko videh po netu, ni ABS nije esencijalan, ali je poželjan. Iskreno, to mi nekako dođe kao da sam učio da vozim na autu sa servom, a nisam probao auto bez serva :) Što se ovog konkretno motora tiče, bio sam ubeđen da ima karburator ali... :

 

Second generation (2003–2012)[edit]

In 2003, Suzuki redesigned the SV650 with a new pressure-cast aluminum truss frame, bodywork, swing-arm with revised rear brake caliper mounting, exhaust, digital speedometer display and electronic fuel injection/induction system to replace the carburetor.

 

Reklo bi se nije loša stvar ipak :)

 

Pre 3 sati, vava je napisao:

A znas li kad stanes ispred motora da razlikujes dali je karb ili ubrizgavanje? Ja bi te savetovao da ne razmisljas o tome dali je ubrizgavanje ili karb, cak i ako su karb, jednom kad se srede miran si dosta dugo, za prosecnog vozaca nema tu mnogo stelovanja kako se u temi navodi.

Neću lagati, iskreno, ne znam. Verujem da ću vremenom i to naučiti.

 

Pre 3 sati, boza_kg je napisao:

A karb će biti jeftiniji za kupovinu, a prodaćeš ga još jeftinije. Pare za novo opet fale :)

To je tačno, eto opet izazova, nego neću sad temu trovati offtopicom :)

 

  

Pre 3 sati, mick je napisao:

Odmah da znaš...skoro niko ali niko u Srbiji a ko iole vozi motor kako treba neće prodati isti u takvom stanju da nemaš ulaganja nakon kupovine. Mislim ima i takvih ali to se meri u promilima i u ludosti istih :D 

 

EFI jeste skuplji u startu ali kad gledaš na duže staze možda je i jeftinije...dok platiš majstora da odradi karbove, štelovanje eto ti lako 200e iz džepa ako pričamo o 4 cilindra pa onda uvek ima još nešto tipa prednje viljuške, akumulator gotovo uvek, struja takođe pa razne reparacije tipa slavine za gorivo. Sa druge strane jaako je teško kod nas naći neki kršten primerak koji vredi taj novac. Sve u svemu šta god polovno a starije da kupiš računaj još na minimum 500e u sređivanju a od toga će ti serviseri uzeti većinu za ruke. Pa ti izračunaj...

Ovo sam naučio u više navrata, a nedavno kad sam kupio auto - niko neće potpuno sređen auto prodavati, a ako i prodaje, cena bude prenaduvana. Nekako mislim da kupovina jeftinijeg motora nije loša stvar, ako se ima novca za sve dodatne popravke - em ne moraš iskeširati sve odjednom, em kad popraviš i središ nešto, znaš šta je sređeno i miran si :)

Promenio član blackmore

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Au jbt, sta sam sve ovde procitao - zavrtelo mi se u glavi.

 

Pa gde je nestala ona avantura, zamenili ste je sa plisanim komformizmom, odjednom se motoristi gade prljavih ruku i mirisa benzina?

Gde je nestalo druzenje u lokalnoj garazi , cirkanje piva i srafljenje koje-cega, vicevi , zajebancija...

O cemu pricate sad kad vozite EFI - o potrosnji goriva u zimskim uslovima, odnos grad/otvoren put

 

Nemojte da mislite da sad tu nesto hejtujem, i ja trenutno vozim EFI pa Vam UPRAVO ZATO ovo govorim  !!!

 

Jeste, dizne uvek prskaju onoliko koliko treba, jeste ugladjena voznja, mirniji rad, jeste da manje trosi ALI  ...

 

I dalje tvrdim da je dobar karburator jednako dobar ako ne i bolji, grub mehanicki sklop koji radi jako fine stvari. Dozvoljeno mu je da puca kad treba, naliva kad otvoris gas, ako si umeren sa gasom - malo trosi, mozes samostalno da se igras sa njim.

Sve ima svoje mane i prednosti.  Jako volim da vidim motor koji ima karbove sa proracunatim trubama ili sa onim slip-on filterima, pa jos kad se neko potrudi pa iz Japana poruci solje koje su od pleksiglasa pa vidis unutra nivo goriva  - milina 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1930 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 1 minut, Grnca je napisao:

Au jbt, sta sam sve ovde procitao - zavrtelo mi se u glavi.

 

Pa gde je nestala ona avantura, zamenili ste je sa plisanim komformizmom, odjednom se motoristi gade prljavih ruku i mirisa benzina?

Gde je nestalo druzenje u lokalnoj garazi , cirkanje piva i srafljenje koje-cega, vicevi , zajebancija...

O cemu pricate sad kad vozite EFI - o potrosnji goriva u zimskim uslovima, odnos grad/otvoren put

 

Ne blejimo po garažama već se vozimo i uživamo što je i poenta, umesto da mastiljamo :D  A razgovor može da se vodi i bez pominjanja zapušenih dizni usled prljavštine u gorivu, falš vazduha koji je poput duha pojavi se pa nestane...

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Ja bih najradije voleo da zaprljam ruke i naučim sve da radim sam na svom budućem motoru, ali nažalost nemam uslova za tako nešto...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Motora bez

Karb i nekako dok je jedan. Ostalo je nekako prezajebano za neku hobi varijantu.Zanimljivo je sve to mastiljanje dok više ne bude zabavno. Eh taj falš vazduh, i razni simptomi koji se podudaraju a uzroci mogu biti pitaj boga gde i šta... Zna da bude noćna mora a ne zabava. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 894 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987

Karb mogu da prihvatim samo na testeri, trimeru ili kosačici... eventualno i na kineskom skuteru od 50ccm. Ona na čemu, ili u čemu se vozim, suludo je da ne bude EFI

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 473 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

Da citiram jednog starog majstora:
"Svaki motor je dobar dok je ispravan" :D
Jeste EFI mnogo zgodniji i manja je potrosnja.
Karburatori umeju da budu skupo zezanje kad treba da se radi full remont, verovatno i EFI ako zvekne nesto (tesimo se da je noviji i da se manje kvari :))
S druge strane, ako imas motor s 4 cilindra, tj karburatora, tesko da ce sva  4 u istom trenutku toliko da zeznu stvari da ne mozes da se dovuces kuci. Dovucices se na dva cilindra ako mora.
Ako imas 1 karburator na jednom cilndru, ako zezne nesto, cacnuces za ga za toliko da se odvuces kuci... Realno karb na motociklu bas treba da bude razdrnan da ne bi radio uopste.

Da se vratim na citat odozgo, ako ti se svidja neki model koji se pravio samo s karburatorima, kupis ocuvan primerak i redovno odrzavas. Ili kupis manje odrzavan primerak pa ga sredis...
Voze se ljudi i sa jednim i sa drugim bez problema.


 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 556 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A
On 9/1/2021 at 12:07 AM, Bojan82 said:

Karb i nekako dok je jedan. 

Vozio i sa karburatorom i nije bilo zezanja, ali kad odem na planinu i na vecim visinama (iznad 1500 mnv) bila igranka. Vec na 1000 se oseti. Sa EFI-jem nije bila bitna visina. 

Promenio član Petre
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7060 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ne znam šta si vozio i u kakvom stanju su ti bili karburstori, ali ja sam sa nekoliko karburatorskih motora vozio preko 1500mnv i radile mašine bez problema.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 556 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A

Honda CR125. Cak i u uputstvu bila sema sa nadmorskim visinama, diznama i pozicija igle. I blago receno bilo uzas ako ne pratis semu.

Oseti se taj gubitak snage i na autu sa jednim karburatorom.

Sa vise karburatora na motoru/autu nemam iskustva.

Promenio član Petre

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 991 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
On 3.9.2021. at 13:37, Petre je napisao:

Vozio i sa karburatorom i nije bilo zezanja, ali kad odem na planinu i na vecim visinama (iznad 1500 mnv) bila igranka. Vec na 1000 se oseti. Sa EFI-jem nije bila bitna visina. 

Vozio sam  na visinama i preko 2000 i nisam osetio nista.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2442 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Konkretno, taj SV sam imao karburator verziju i lepo se navozao.

U stranu da sam imao zezanciju kad sam ga kupio,  baš sa karburatorima jer je jedan iz Ruskog Krstura glumio majstora, pa napravio dihtung od teflona i zavrnuo šolju, pa je malo curio na cilindre... Mislim, gorivo kad kaplje na cilindre to je ništa... Kako nisam planuo ne znam.

@abarth_maniac je to rešio, i sit sam se navozao.

I prošle godine probam taj noviji SV sa EFI.  I moram reći jako se razočaram. Skroz drugi motor, mrtav, lenj, nema onaj direktan momentalni odaziv, onu brutalnost. Ko ne veruje neka proba paralelno, videće šta mislim.

Na tom motoru je jako velika razlika. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1930 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 5 minuta, Andrej_Hotstepper je napisao:

 

I prošle godine probam taj noviji SV sa EFI.  I moram reći jako se razočaram. Skroz drugi motor, mrtav, lenj, nema onaj direktan momentalni odaziv, onu brutalnost. Ko ne veruje neka proba paralelno, videće šta mislim.

Na tom motoru je jako velika razlika. 

 

Pa regulative vezane za izduvne gasove su ti napravile problem...katalizator i zatvoren auspuh uz O2 senzore rade posao. Teško da karb može bolje da radi na standardnim mašinama od EFI sistema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2442 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Definiši bolje?

Ja samo kažem da je karb verzija direknija, momentalni odaziv, imaš utisak da je mnooogo jači motor, jako je braaap. EFI mi je bio jako upeglan, mekan... Nema te brutalnosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1930 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 22 minuta, Andrej_Hotstepper je napisao:

Definiši bolje?

Ja samo kažem da je karb verzija direknija, momentalni odaziv, imaš utisak da je mnooogo jači motor, jako je braaap. EFI mi je bio jako upeglan, mekan... Nema te brutalnosti.

Prosta stvar...kad imaš čisto EFI ubrizgavanje imaš monstruma ispod sebe. Ali kad ugradiš sisteme za kontrolu izduvnih gasova (Euro 4 ili 5 standard) ta snaga se reguliše srazmerno količini izduvnih štetnih čestica koje taj sistem treba da spreči. Pa time dobijamo ''zapušen'' sistem koji daje istu brzinu ali manju snagu kojom dolazimo do željene brzine. Zato ti se čini da je motor tromiji i ''lošiji''...to se rešava ili dodatnim mapiranjem, tuningom ili ugradnjom dodatnih uređaja koji regulišu elektroniku. Ili prosto poskidaš sve katalizatore i senzore uradiš mapu i eto...ali onda nema registracije ;) 

Kod karbova nema tih sistema pa je to otvoren izvor gorivo-vakum-svećica-motor...ali kad EFI staviš u takav sistem veruj mi karburator ne može da se meri jer karb ima vakum koji vuče gorivo a EFI ima sistem koji gura gorivo pod velikim pritiskom.

Promenio član mick

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1274 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600
On 3.9.2021. at 13:55, Disko Nindža je napisao:

Ne znam šta si vozio i u kakvom stanju su ti bili karburstori, ali ja sam sa nekoliko karburatorskih motora vozio preko 1500mnv i radile mašine bez problema.

 

Pre sat vremena, Sveta 5. je napisao:

Vozio sam  na visinama i preko 2000 i nisam osetio nista.

Takođe, sve radilo kao švajcarski sat.

 

 

 

 

IMG_20210915_100703.jpg

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja