Jump to content

Moto Zajednica

Karburator vs EFI prilikom odabira prvog motora

Recommended Posts

  • Drug član, 989 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Jedan i dva cilindar sve jedno, a sve preko toga efi. Za Mongoliju jedan ili dva cilindra i obavezno karbovi

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1944 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
Ovako isto i moj Ducati, a ima EFI
A to je Crveni zmaj! Njemu se sve prašta! Moj Duče je u tom pogledu bio puška ali što je zato sam odvrtao šrafove po plastikama pri vožnji....pa to ni majstor ne bi tako precizno odvrnuo, kao na žiletu odvrnut toliko da ne otpadne a opet deluje zavrnuto!

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1007 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Vozio i jedno i drugo, poznajem mehaniku. Karburator samo ako moras, tj ako je jeftiniji znatno ili model koji hoces nema efi.

Karb po meni samo na adventure voznjama sa max dva cilindra jer on obicno nece da izda momentalno kao efi ako crkne neki senzor pa moze znaciti u nekoj vukojebini, inace je cist mazohizam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6804 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Nema ništa loše u karbovima. Osim što kod nas vlada mišljene da se karburator samo šteluje i to je to. Realnost je da se remontuje novim delovima i tek onda podešava. Plus, moraš da imaš i dobra creva za benzin i vakuume, šelne i da imaš nove usisne flanše. Tako kad se remontuje, miran si duže vreme. Sve ovo košta i to puno, što retko ko hoće da plati. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1877 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Svi smo mi (stariji) odrasli na karburatorima, zato ih se i ne odričemo tako lako...doduše, moji drugari i ja smo vozili sa jednim karbom, MZ, Jawa, Tomosi itd. Tada je bilo normalno da svako od nas zna da našteluje taj 1 karb, prepakuje, servisira. Efi nije bio ni u mislima...

Pre 3, 4 godine probuši se membrana na Liberty 125, nova 80 evra, kineska 500 din, ali ..sreća, legla sa Mazde 626...

Stigla su nova vremena, EFI. Sve je lakše : plastični rezervoar, nema rđe, pumpa, dizna i vozi. Samim tim delovi, tj. setovi za reparaciju karba se sve teže nabavljaju, mali individualni broj ljudi zna da spakuje, moraš kod majstora, pre toga sredi rđu u tanku, jbga, igranka.

Volim karburatore jer nisam pristalica elektronike u kolima/motoru, ali EFI je lakši...sa Iphone 11 niko se ne vraća na Iphone 5...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6804 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Već tokom WW2 su pokušavali da se prebace sa karbova na direktno ubrizgavanje. Mada imaju čar ti analogni sistemi. Na primer kad ide jedno grlo po cilindru :D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Da imam garažu ili barem dvorište, voleo bih da naučim kako se sve to šteluje i podešava, ali ovako... nemam gde ni na autu da pogledam najosnovije stvari, kamo li da rasturam agregat ispred zgrade :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Motor drzim u suturenu, moram dole da ga upalim i izvezem uzbrdo. Dok sam imao motor sa karburatorom cela mi se prostorija usmrdi na izduvne gasove, sad imam motor sa ubrizgavanjem i katalizatorom, maltene se ne oseća ništa, ogromna razlika.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4393 postova

Sinhronizacija karbova je jos ok, ali nikada nisam video kako izgleda aparat za stelovanje smese odnosa vazduha i goriva i da li to uopste neko poseduje? Svi steluju po osecaju kako se motor ponasa na leru i voznji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova

Negde rcm tahometar pa se odvrce/zavrce ima upustvo za svaki motor a iskusnim majstorima ne treba ni to...na kraju postoje i uredjaji za analizu izduvnih gasova ali to ni u garazama za auta nisam video sumnjam da neko ima za motor a i tu iskusni majstori ocene lako...

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4393 postova
19 minutes ago, Ivanrsvb said:

Negde rcm tahometar pa se odvrce/zavrce ima upustvo za svaki motor a iskusnim majstorima ne treba ni to...na kraju postoje i uredjaji za analizu izduvnih gasova ali to ni u garazama za auta nisam video sumnjam da neko ima za motor a i tu iskusni majstori ocene lako...

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
 

Upravo to i pitam, znaci mora biti neka analiza gasova da bi se pronasla perfekt smesa.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1482 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Tehnologija i sve uz nju je napredovalo, uzmes EFI i bog da te vidi.

Stelovanje karburatora je nekome imalo svoju draz dok nije bilo druge opcije pa se moralo. Danas najmanje od svega imamo vremena, pa to vreme sto bi stelovao karburator iskoristi na nesto bolje.

I digitron sa vise dugmica i cifara je imao svoju draz pa se ipak danas ne dvoumimo izmedju digitrona i racunara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Gotovo sam siguran da ću preskočiti svaki motor koji nema EFI, međutim oni su uglavnom €4000+, a pošto ću morati na kredit svakako da ga kupim, da imam jedno €2500-3000 u kešu, uzeo bih kredit odmah za neki nov. U svakom slučaju važno da sam ovu nedoumicu rešio, sad da lepo položim za A pa da vidim kako i šta dalje, ne žurim nigde.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016
Pre sat vremena, gebee&co je napisao:

Znači samo nas ložiš,da se prepiremo ovde.Ne dam karburatore i tačka.Jebi ga to imam.:jee:

Ma jok, taman posla :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1482 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Pade mi na pamet idealno resenje, kupis efi motor i uz njega neki stari polovni karburator. Motor vozis a karburato kad god ti je dosadno mozes kuci da cackas, stelujes, ucis… A mozes i da ga stavis na milje koje je na tv-u, da stoji kao ukras :jee1:

Promenio član Sharky - Alex
  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Citajuci ovaj thread covek bi pomislio da najgore sto sebi mozes da uradis jeste da kupis motor sa karburatorom :D

 

Siguran sam da su EFI motori bolji izbor ali izmedju EFI kante i dobrog karburatorca uvek bih pre uzeo motor sa karburatorom. Kod izbora prvog motora mislim da mu je bitnije da motor poseduje ABS nego da li je EFI ili karburator. I onako nece ceo zivot provesti na njemu i za godinu dve ce ga verovatno zameniti za nesto drugo. Tada bi verovatno trebalo da razmislja o tim stvarima. 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3011 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
pre 40 minuta, DeusExMachina je napisao:

Siguran sam da su EFI motori bolji izbor ali izmedju EFI kante i dobrog karburatorca uvek bih pre uzeo motor sa karburatorom. Kod izbora prvog motora mislim da mu je bitnije da motor poseduje ABS nego da li je EFI ili karburator.

Pa po toj analogiji, onda je bolji onaj motor koji ima dobre kočnice, bez ABS-a, nego makina sa lošim ili pokvarenim ABS-om ;) I tako dalje, i tako bliže... Ali karburator je stvar prošlosti, i to mu je tako, sviđalo se to nekome ili ne.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1482 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Dobre kocnice naravno da znace ali kad dodjes u situaciju da kocis po nervanom kolovozu (izbocine ili rupe) shvatis koliko je ustvari dobar abs i tcs

Promenio član Sharky - Alex
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja