Jump to content

Moto Zajednica

Koliko je opasno kupovati neregistrovan motor?

Recommended Posts

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: -

Pozdrav,

 

Planiram da kupim prvi motor. Chopper/Cruiser do 600ccm, do 2500 evra (dakle dosta godina star). Video sam da ih ima dosta neregistrovanih na oglasima. 

 

S obzirom na oštrije tehničke preglede od ove godine i s obzirom na to da se zahteva fabričko (originalno) stanje motora, koliko je opasno za početnike da se upuštaju u takvu kupovinu? Konkretno, želim da kupim Yamahu Virago 535, znam kako izgleda, ali ne bih da me na tehničkom zezaju jer auspuh ili sedište ili retrovizori nisu fabrički nego neka slična kopija. 

 

Uvek postoji i opcija da tražim od prodavca da uradi tehnički, ali pitanje je koliko njih bi to uradio.

 

Ako se i zeznem, pa kupim Yamahu koja ne prolazi tehnički zbog fabričkih delova, koliko je teško nabaviti fabričke delove za Virago 535? 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4668 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Neregistrovan ili registrovan isto mu dodje, kat tad moraš na tehnički.  Po manjim gradovima u Srb više cimaju nego u BGu. Gledaj da kupiš motor sa originalnim komponentama... :oda2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1023 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

I to što je registrovan ne mora da znači da je sve OK (možda je registrovan pre famoznog 05.jula, možda je prošao na foru, možda je tehnički bio tolerantniji od onog na koji će ti jednog dana otići).

Trudi se da poznaješ to što tražiš ili bar da uz sebe imaš nekoga ko poznaje.

Dalje, u trenutnoj situaciji ja bih svakako gledao da se dogovorim sa vlasnikom da odemo do nekog obližnjeg tehničkog da mi daju mišljenje jel sve OK ili postoji potencijalni problem.

Naravno to ne radiš sa svakim motorom koji gledaš, već sa onima koji idu u neki najuži izbor. (pretpostavljam da nećeš kupiti prvi koji vidiš. To bi bila greška. Tek kad ih vidiš nekoliko stvoriće kriterijum o onome što gledaš).

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: -
pre 8 minuta, srbac je napisao:

Neregistrovan ili registrovan isto mu dodje, kat tad moraš na tehnički.  Po manjim gradovima u Srb više cimaju nego u BGu. Gledaj da kupiš motor sa originalnim komponentama... :oda2:

To je tačno, tehnički svejedno moram iznova raditi. Ali razmišljam ako ne prođem prvi put tehnički, moram tražiti originalne komponente (što možda potraje mesec-dva), pa ponovo tehnički, pa registracija i onda prođe sezona 2021. Onda mi sledi još par meseci čekanja na novu sezonu da počnem da vozim :'(

 

Po manjim gradovima više cimaju? To mi i odgovara, pošto sam iz Novog Sada, možda me neće cimati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4668 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Kad se pojave nova pravila na tehničkom, onda nekoliko meseci cimaju, pa polako počinju da popuštaju. 

Auspuh ne može ali posle nekoliko meseci, može, ako nije baš neka budža.

Migavci ne može, posle malo vremena, može, ako se lepo vide...

Sa nosačima kofera ista stvar...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4790 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Obratis paznju da svetlosna grupa (far, migavci, stopaljka), retrovizori i izduv budu homologovani (e sa nekim brojem u krugu), ne moraju biti fabricki ali ni da puno odudaraju (far npr).

Nosaci kofera, kres bar svakako se odvrcu pa i da ne puste, odvrnes i montiras kasnije.

Naj bitnije da vlasnik moze odjaviti vozilo, imali smo slucaj da covek nije placao odvoz smeca, prosledili dug izvrsitelju i prvo podmirio pa tek onda produzio reg. tako da nema odjave ako ima tereta.

  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: -
Pre 11 sati, bdada je napisao:

Naj bitnije da vlasnik moze odjaviti vozilo, imali smo slucaj da covek nije placao odvoz smeca, prosledili dug izvrsitelju i prvo podmirio pa tek onda produzio reg. tako da nema odjave ako ima tereta.

Mogu li negde proveriti da li postoji teret zbog duga? Ili bi to trebao notar da utvrdi prilikom overe ugovora?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4790 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Ne, dok se ne pojavi na salteru nista, cesto ni vlasnici ne znaju zato je naj sigurnije kupovati odjavljeno vozilo ako nije reg. ako jeste a dogovorite sve prvo odjava u supu pa novci i ugovor kod notara.

Ovo vise nije naivno, npr parking servisi "prodaju" kazne izvrsiteljima, dug automatsi mnogostruko raste i samo izvrsitelji mogu skinuti opterecenje da se vozilo moze odjaviti/registrovati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2987 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Ama, kod nas može da bude opasno.  Ja sam krajem maja registrovao nov skuter, kupljen ovde u Srbiji, sa regularnim papirima od uvoznika i prodavca, i naravno - problem.

Snajka na šalteru mi traži original carinsku deklaraciju, odbija da mi završi registraciju, a ja imam kopiju, pošto je jelte uvoznik uvezao 20 motora odjednom, i ne može da postoji 20 originala za svaki primerak ponaosob.

Na moje pitanje kako je moguće da postoji 20 originala, ima li primer takve dokumentacije u praksi koju traži od mene, samo vrti glavom. Pozvala je još dve koleginice, sve napredni kadar vidi se, "konzilijum" gleda papire i vratiše me nazad.

Tri dana sam jurio vezu da obavim nešto što je sasvim regularna i legalna, trebalo bi da bude rutinska stvar :(

 

Na kraju otišao u drugu smenu, gde radi neka starija gospođa, računam stara škola, valjda ima iskustva sa takvim stvarima. A živci mi igraju, tresem se ko listić, ko da radim neku prevaru, bože me oprosti. I prođe kod nje bez problema.

 

Elem, kod nas sve zavisi na kakvu ćeš likčinu da naiđeš na šalteru i još milion drugih stvari. Možeš ti da paziš i gledaš koliko hoćeš, teško možeš i da pretpostaviš kakve sve budalaštine mogu da te zadese.

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 239 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: VN1500A 88 Clasic

Uzeo sam registrovan motor,prepisao na sebe (reg je od 2014. kod nas) i sad kad sam dosao da produzim registraciju...jok...fali JCI...jedinstveni carinski iskaz...
Cekam evo tacno 21. dan...Jbg vozam neregistrovan.....
Trazi da vlasnik uradi tehnicki pa ako prodje kupi motor i  doplati mu na cenu motora 3,5k :D :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8371 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Aj neka neko upuceniji ponovi, kome traze JCI?

I ja kupih motor u registraciji, 2018god je uvezen i iste registrovan u Srb. 

Ako ce trebati, da sada pokrenem proces pribavljanja tog papira, da ne cekam tehnicki.

 

@bdada

Bdado, da ti posaljem na pp generalije iz saobracajne ako nesto znaci?

Hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: -

Sad me ovo što je @bdada napisao mnogo više brine nego tehnički:

 

Pre 6 sati, bdada je napisao:

Ne, dok se ne pojavi na salteru nista, cesto ni vlasnici ne znaju zato je naj sigurnije kupovati odjavljeno vozilo ako nije reg. ako jeste a dogovorite sve prvo odjava u supu pa novci i ugovor kod notara.

Ovo vise nije naivno, npr parking servisi "prodaju" kazne izvrsiteljima, dug automatsi mnogostruko raste i samo izvrsitelji mogu skinuti opterecenje da se vozilo moze odjaviti/registrovati.

Ako budem tražio da prodavac odjavi motor i još da uradi tehnički, mislim da će me puškom oterati :-D

 

Čini mi se da mi je ipak bolji izbor tražiti samo registrovane motore (makar za prvi motor).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4790 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 46 minuta, N.F.S. je napisao:

Aj neka neko upuceniji ponovi, kome traze JCI?

To se trazi ako je reg. posle 2014 a nema ga u bazi ABS , mozes mi poslati nije problem a mozes i sam proveriti, uneses vin i ako izadje da ima uverenje (pisace i datum kada je uradjeno) jci ti ne treba.

 

Evo link, u dnu unesi vin (provera statusa predmeta uvezenih vozila) samo obrati paznju O ne postoji pisi 0 nulu (znaju da pogrese u saob.) ako ima u vin oznaci.

WWW.ABS.GOV.RS

Beograd, 26. septembar 2014. godine - Agencija za bezbednost saobraćaja Republike Srbije će...

 

@GoshaNS kolega sa posla kupio auto, cuo se sa vlasnikom, nema problema za prevod, posle par dana nema odjave, kazna za parkiranje napravljena u Pancevu koju su preuzeli izvrsitelji iz Velike Plane ili tako neko mesto, nidje veze ali 18000 traze. :neznam:

Sad nesto pregovaraju da plati "bar" pola, vlasnika ne zanima.

Zato kazem odjavljeno vozilo zakon, jbg mozes voziti pola godine i eto problema kada hoces odjaviti, ne bih da plasim ali svasta se desava pa cisto da se povede racuna o svemu.

  • Hvala 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 467 postova
pre 15 minuta, bdada je napisao:

kolega sa posla kupio auto, cuo se sa vlasnikom, nema problema za prevod, posle par dana nema odjave, kazna za parkiranje napravljena u Pancevu koju su preuzeli izvrsitelji iz Velike Plane ili tako neko mesto, nidje veze ali 18000 traze.

To nije kazna vec doplatna karta koju on nije svojevoljno kupio. Malo poznavanja prava i obara se kao od šale.

 

U svakom slučaju ne bi smelo da bude problem ukoliko je vozilo već prodato. S obzirom da je ugovor već, najverovatnije, napravljen a nisu ispunjeni uslovi iz ugovora prodavac je DUŽAN da reši problem ili vrati novac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Proverio i ja moju lokomotivu, sve uredno

Vozilo sa VIN oznakom sc264xxxxxxxx postoji u bazi podataka Agencije za bezbednost saobraćaja.

06.03.2018: Korisnik je podneo zahtev za ispitivanje vozila koje se uvozi kao upotrebljavano.
09.03.2018: Predmet je u bazu podataka unela ovlašćena organizacija kod koje je započet postupak.
09.03.2018: Stranka je kompletirala predmet i ovlašćena organizacija je prosledila predmet Agenciji za bezbednost saobraćaja.
12.03.2018: Agencija za bezbednost saobraćaja je odobrila predmet.
12.03.2018: Potrebno je da se obratite ovlašćenoj organizaciji kod koje je započet postupak, radi preuzimanja Uverenja.

 

Hvala @bdada

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4790 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

@MarkoMoto hvala prenecu kolegi, smejao sam se kao klinac kako ameri imaju svako svog advokata, evo i kod nas doslo vreme da si bez dobrog pravnika u startu odran k'o jarac.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4790 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

@gebee&co zadovoljstvo mi je podeliti informacije sa kolegama jer znam koja je muka sve ovo i koliko je tesko sve ispratiti i pohvatati, kao sto vidite razlike u tumacenjima nije samo od grada do grada nego od smene do smene pa bar da dam neke smernice.

Sto bi rekao Matija "ceracemo se jos" :D

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ...Honda Transalp XL 700,Honda Africa Twin
Pre 23 sati, GoshaNS je napisao:

Pozdrav,

 

Planiram da kupim prvi motor. Chopper/Cruiser do 600ccm, do 2500 evra (dakle dosta godina star). Video sam da ih ima dosta neregistrovanih na oglasima. 

 

S obzirom na oštrije tehničke preglede od ove godine i s obzirom na to da se zahteva fabričko (originalno) stanje motora, koliko je opasno za početnike da se upuštaju u takvu kupovinu? Konkretno, želim da kupim Yamahu Virago 535, znam kako izgleda, ali ne bih da me na tehničkom zezaju jer auspuh ili sedište ili retrovizori nisu fabrički nego neka slična kopija. 

 

Uvek postoji i opcija da tražim od prodavca da uradi tehnički, ali pitanje je koliko njih bi to uradio.

 

Ako se i zeznem, pa kupim Yamahu koja ne prolazi tehnički zbog fabričkih delova, koliko je teško nabaviti fabričke delove za Virago 535? 

 

Sa prodavcem na tehnički,ako neće motor nije za tebe.Kratko i jednostavno.Za retrovizore i sedište mislim da  nije problem,jedino auspuh.Ja sam u martu registrovao Hondu sa crash barovima i koferom ,na jednom tehničkom nije moglo na drugom me nisu ništa pitali

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Sad su uveli da ugovorom o poklonu ili kupoprodaji, kupac moze da odjavi, ako su ugovori overeni i placen porez.

Послато са Redmi Note 9S помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja