Jump to content

Moto Zajednica

Dilema početnika

Recommended Posts

  • U prolazu, 5 postova

Evo ovako, imam 16 godina i sada bi trebalo da krećem polaganje za A1 kategorije. 

 

E sada ne znam da li mi je pametnije da položim A1 i uzmem neki motor do 125 kubika (ako imate neke preporuke dobrodošle su) ili da čekam do 18. godine i polažem A2 i uzmem neki malo jači (preporuke takodje dobrodošle).

 

Nisam neko ko traži veliku brzinu od motora ali opet ako položim vozio bih ga često (od kuće do škole, do grada). Od motora samo tražim da ide dobro sa 2 putnika,da se ne kvari i što manje da troši (znam da ne može uvek sve ali eto to je neki ideal).

 

U auto-školi su mi rekli da se polaže na skuteru automatiku i A1 i A2 tako da mi je i to problem jer nemam od koga da naučim vožnju na mauelnom motoru. Video sam da ima tutorijala na youtubu kako se menjaju brzine i sve to ali ne znam da li bi ja to mogao sam da uradim u praksi. Gde mogu da naučim da vozim mauelni motor? Da li je pametno da pokušavam sam da naučim uz te videe?

 

Takodje me zanima i šta bi mi sve od opreme trebalo za vožnju do škole i ovako po gradu? Mnogi kažu da se motor uvek vozi u punoj opremi što meni do škole stvarno nije praktično. Za duže realcije podrazumeva se da ću nositi punu opremu.

 

I poslednje pitanje, da li mogu naći dobar motor za oko 1000-1500 evra max ( da ispunjava kriterijume gore). Voleo bih da motor bude naked ili sport, samo mi je bitno da na njemu dvoje mogu komotno da se voze, ali dajte predloge koja vrsta je po vašem mišljenju za početnika najbolja u ovom cenovnom rangu. 

 

Hvala svima unapred!

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2069 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Ako volis i mozes odma polazi i vozi.
Da znas da sa A2 takodje imas ogranicenje.
Ima dosta motora od 125cc
Za tebe je vazno da ucis i budes pametan dok vozis.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1816 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Moj predlog ti je,već sam ovo negde pisao,da za sve postoji predškolsko,osnovna škola,srednja i fakultet.Počni sa manjom kubikažom,pa lagano povećavaj.U među vremenu naučićeš i savladati tehnike vožnje samo ćeš se navikavati na druge motorcikle.Što se tiče menjanja brzina,može preko videa teoretski,ali ćeš pravi osećaj imati normalno uživo.Samo polako dok ne shvatiš odnos puštanja kvačila dodavanja gasa.Niko iz prve nije naučio.Lagano i sve će doći na svoje.Normalno vežbaj gde nema saobraćaja dok ne budeš potpuno siguran.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Tenere 700

Ćao.. što se tiče učenja, potražio bih drugu auto školu koja ima manuelni motor. Mislim da su časovi idealna prilika da se navikneš na menjač.. što se opreme tiče, neki minimum su rukavice i kaciga, a bile bi super i neke duboke kožne patike. Sad za motor, stvarno ne znam. Kao početnik, gledao bih neki motor gde se sedi uspravno zbog preglednosti.

Sve najbolje..

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Suzuki GSXR 600 L7

Cao,

 

moj predlog ti je da ipak sacekas i polazes za A2 da ne bi posle godinu - dve morao sve ponovo..ali da ipak kupis motor od 125cc. Iz licnog iskustva jer imam polozeno za puno A ipak sam krenuo sa manjim kubikazama i to je jako pametna stvar. A2 motor ide kao nevreme u odnosu na manje motore, odziv gasa je veci, dok naucis kako da drzis rucicu gasa imaces problema sa rupama, lezecim policajcima i neravninama generalno kad ti trzne ruka, isto tako manevri pri malim brzinama, iz istog razloga i jer su ti motori nesto tezi. Sto se tice samog motora, malo sam prelistao oglase, ima naked motora, mada bi ti ja preporucio Hondu CBR 125r koja moze da se nadje za te pare oko 2005 - 2006 godista, po meni je lepsa a i to su zahvalni motori ako se lepo odrzavaju. Od opreme obavezno kaciga (full face), rukavice i pojas. U svakom slucaju, pamet u glavu i lagano. Srecno!

Promenio član Zeksius
Zaboravio sam da dodam komentar za opremu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 317 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS

Ne čekaj ništa, zeznućeš se (i ja sam :) ). Posle ćeš za 10 dana dopuniti na A2 kad dodje vreme.

 

+1 za CBR125, Kymco Quannon je takodje ok izbor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM 890 Duke 2022

Dosta dugo vozim motore i mogu reći da nije baš zahvalno davati neke predloge ili savete, ali pošto imam dva sina oba su starija od tebe, znam kako ti je...iz mog iskustva mogu samo da kažem nemoj žuriti sa velikim kubikažama, jakim i brzim motorima, znam da vam strpljenje nije jača strana ali u ovom slučaju je veoma poželjno.

 

Položi za A1 vozi kao što neko gore napisa Hondu CBR125R ili neki 125cc motor koji se tebi sviđa, to će ti biti najslađe vožnje .... em malo troši (za 1000din se dugo voziš) em nije neko ludilo za održavanje, a najvažnije od svega je PRAŠTA GREŠKE, a grešaka će biti (svi mi grešimo i grešićemo) međutim najvažnije je da se nauči iz njih. 

 

Lako ćeš posle položiti za A2 ili celu A...sad verovatno deluje kao veoma dugo čekanje ali što više naučiš da kontrolišeš laganu 125icu to ćeš bolje vladati sa težim i jačim motorima a takođe bićeš stariji i zreliji i sve situacije u saobraćaju ćeš gledati drugačije, tj bićeš malo hladnije glave (biće više potrebno da te nečiji bezobrazluk ili debilizam iznerviraju pa da napraviš glupost). 

 

Nađi autoškolu koja ima motor sa brzinama za A1, ima ih puno...najbolje ćeš na poligonu naučiti da šaltaš brzine i tu se najlakše stiče osećaj za kvačilo. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Pola od nas ovde je počelo na Tomosima. Većina na A3, ko je imao sreće na apn4, 6... Petnajska i BT su bili pojam, a electronic 90 samo san. To su bili odlični motori i za učenje vožnje, majstorisanje, barenje devojčica... I ništa nam ne fali, polako smo podizali kubike i snagu. I onda je bilo da se polaze za potvrdu sa 14, a posle za A. Jedino što je A sa 16 godina bila sa ograničenjem, a sa osamnaest se ograničenje automatski brisalo. 

Da je do mene, ja bih polagao odmah za kategoriju koju mogu i kupio neki motori za koji imaš mogućnosti. Nauči da voziš, a posle polako neka motori rastu sa tobom. 

Kako da naucis? Mi nismo imali YouTube tutorial. Ujak, teca, komšija ti održi kratko predavanje.

Jel znaš da voziš bicikl?

Ovo su ti kočnice!

Ovo ti je kvacilo!

Prva dole-ostale gore!

Piciiiiiii....

Šta si se uplašio?

Drži taj korman s obe ruke!

Daj gas da ti se ne ugasi!

Ajde vozi... 

Odo ja na pivo... 

Sta je? 

Jesi se udario? 

Nisi pocepao, oprace se. 

Ispravicemo korman... 

Ajde na sok... 

  • Sviđa mi se 11
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki V-Strom DL1000, Suzuki V-Strom DL650
On 4.8.2021. at 18:45, AleksaR je napisao:

Evo ovako, imam 16 godina i sada bi trebalo da krećem polaganje za A1 kategorije. 

 

E sada ne znam da li mi je pametnije da položim A1 i uzmem neki motor do 125 kubika (ako imate neke preporuke dobrodošle su) ili da čekam do 18. godine i polažem A2 i uzmem neki malo jači (preporuke takodje dobrodošle).

 

Nisam neko ko traži veliku brzinu od motora ali opet ako položim vozio bih ga često (od kuće do škole, do grada). Od motora samo tražim da ide dobro sa 2 putnika,da se ne kvari i što manje da troši (znam da ne može uvek sve ali eto to je neki ideal).

 

U auto-školi su mi rekli da se polaže na skuteru automatiku i A1 i A2 tako da mi je i to problem jer nemam od koga da naučim vožnju na mauelnom motoru. Video sam da ima tutorijala na youtubu kako se menjaju brzine i sve to ali ne znam da li bi ja to mogao sam da uradim u praksi. Gde mogu da naučim da vozim mauelni motor? Da li je pametno da pokušavam sam da naučim uz te videe?

 

Takodje me zanima i šta bi mi sve od opreme trebalo za vožnju do škole i ovako po gradu? Mnogi kažu da se motor uvek vozi u punoj opremi što meni do škole stvarno nije praktično. Za duže realcije podrazumeva se da ću nositi punu opremu.

 

I poslednje pitanje, da li mogu naći dobar motor za oko 1000-1500 evra max ( da ispunjava kriterijume gore). Voleo bih da motor bude naked ili sport, samo mi je bitno da na njemu dvoje mogu komotno da se voze, ali dajte predloge koja vrsta je po vašem mišljenju za početnika najbolja u ovom cenovnom rangu. 

 

Hvala svima unapred!

 

 

 

 

Ja sam dosta razmiljao sta da uzmem za prvi motor sa slicnim kriterijumima koje si ti naveo i jedini motor koji je sve pokrio je bio Suzuki XF650 Freewind

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2379 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250
53 minutes ago, Efendija Skalin said:

Ja sam dosta razmiljao sta da uzmem za prvi motor sa slicnim kriterijumima koje si ti naveo i jedini motor koji je sve pokrio je bio Suzuki XF650 Freewind

Druze u 5 istih tema si pisao da si kupio freewind. Ok shvatili smo :D 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Motocikl: Himalajac

Polazi i vozi, manje kubikaze lakse prastaju greske. Dve godine su nista osim kad si mlad a tad su vecnost. Bolje je da se kajes sto ces izgubiti koju stotinu eura na polaganje  ili kad budes menjao motor nego da se kajes sto dve godine nisi vozao neke cice na motoru...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja