Jump to content

Moto Zajednica

KAWASAKI EN 500

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Zamenio mesta bobinama danas, kape svecica i svecice, desni brljavi i dalje, znaci problem nije do toga. Jos mi ostaje samo da proveirm instalaciju do bobina, mozda je negde ostecena neka zica ili nesto slicno...Nivo goriva - to ono zezanje sa plovcima? To sam tek na kraju kad sam sklopio i vratio karburatore shvatio da nisam odradio :) Porucicu ovih dana neku tecnost za ciscenje karburatora pa cu da ga rasklopim po treci put i potopim u tu tecnost da odstoji malo da i to konacno eliminisem i vidim da li ce resiti problem, i usput podesiti plovke. Sve ostalo u karburatorima sam odradio kako treba. Inace, kad povucem sauh za 1 klik, onda maltene i ne cujem da brljavi, znaci samo na ler zeza. Kompresiju testirao nisam, niti imam nekog pouzdanog i dobrog majstora ovde da mi proveri to. Trebalo bi da proverim i pritisak rashladnog sistema, sumnjicav sam i oko toga zbog cestica aluminijuma u filteru i onih crnih naslaga u onim rupama gde idu cevi :/ Motor posle stelovanja ventila ima izuzetno dobar odziv gasa, to je jedino sto me oraspolozilo :D 

 

Da dodam da kad sam kupio motor, nekako je bio trom, los odziv gasa, tih zvuk itd. Filter vazduha bio crn i donji deo natopljen benzinom. Od kad sam procistio filter (ima vec 4 meseca) nije se desavalo da gorivo vraca nazad u filter

 

Evo i audio snimka oba cilindra pojedinacno, nisam mogao bolje da snimim, glasno se cuje nisu fabricki izduvi

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Ako vec planiras da eliminises karburatore, detaljno ih ocisti. Skini, sve rasklopi, ocisti i sastavi. Ovako delimicno neces znati jesi eliminisao problem sa njima ili ne.

 

Evo ti male pomoci oko karburatora
http://www.ex-500.com/wiki/index.php?title=Carburetor_Maintenance

Takodje proveri da slucajno mozda ne prima negde fals vazduh od kutije filtera za vazduh i karburatora.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Odatle sam i pratio uputstva, na oko je sve cisto al aj jos jednom cu da ih rasklopim, ocistim carb cleaner-om i da podesim plovke jer njih nisam proveravao. E da, filter se malcice pojeo, ispod onog zutog sundjera, onaj crni, ovo sam tek sad zapazio kad sam prosao svetlom kroz filter. E sad koliko to moze da pravi zbrku pojma nemam :/ Inace kako da proverim da li prima fals vazduh? Negde procitah da naprskam wd-om one gume koje vezuju karbove i masinu i kutiju filtera, tako nesto. Skinuo bih i kutiju filtera da vidim koliko je prljavo unutra posto je filter bio mnogo prljav.

Videcu ovih dana da zovnem nekog majstora da dodje i proveri kompresiju i pritisak rashladnog sistema, da eliminisem i te 2 stvari.

Ako ponovno sredjivanje karburatora ne resi problem, onda pravim pauzu do proleca pa cu da iskupujem nov filter, poklopac hladnjaka, termostat, ovaj otvara na 10 stepeni vise nego sto treba, i kit za karburatore. Nemam jos polozeno pa mi je prioritet da skupim novac za polaganje iako me vuce da odmah sredjujem motor :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Taj na rubu na nekim mestima se malo potrosio, a ja pricam o onom u sredini, ima ona metalna mrezica pa onda taj crni slepljen sa onim zutim sto nije sundjer a ne znam sta je. Kupicu nov fabricki na prolece, hteo sam K&N, mada posle ponovo treba stelovanje karburatora a toga mi je preko glave vise :D Kompresija dobra, rashladni sistem dobar, samo onaj poklopac hladnjaka da se zameni, jedva da drzi pritisak. Inace rece mi drugar da mnogo smrdi dok radi. Karburatori su problem dakle :) Da sredim plovke, i oni srafovi za smesu (pilot screw) moraju vise da se zavrnu na oba karburatora :/Sajt kaze 2,5 kruga, a vidim da su neki zavrtali i na 1,5 na Ninjama. Inace mnogo mi trosi, preko 7 litara ume da bude. Jos samo da kupim onaj srafciger koji je zakrivljen 90 stepeni i da lagano zavrcem i odvrcem srafove za smesu dok masina radi, tako cu najbolje da ih podesim po zvuku.

18836317_1946705652232630_2124176084_o.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Nisu karbovi problem, masina je problem. Danas sam ocistio karbove sprejem za karbove, pa sam resio da usput i properem rashladni sistem cistacem. Tek sto upalih masinu, krece da brljavi desni cilindar i napuni mi garazu belim dimom :) Nadam se da je samo dihtung na*ebao. Do sad nisam primecivao da mi je trosio antifriz, mozda su bile male kolicine pa nisam mogao da primetim jer ga i ne vozim cesto, niti dugo :) A ovaj cistac je agresivniji pa je garant probio dihtung lakse nego antifriz...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

drazenye, koliko je komplikovano da se rasturi masina do cilindara? :) Nesto se razmisljam da rasklopim, pa da proverim da li je dihtung, i kakvo je stanje cilindara, ventila itd a majstor da mi sklopi posto nemam moment kljuc. Karbovi i ventili su mi bili maciji kasalj, pa se nesto mislim da cu moci i ovo da rasklopim :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Nista od toga ipak :D Nadjoh sad da ipak ne moze samo dihtung da se zameni, moraju i povrsine da se obrade :) Do proleca ce da odmara

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Valjevo

Slobodno rasklopi, ne mora nista da se ravnja, samo da dobro ocistis povrsine pre vracanja. nego... kakav ti je nivo ulja u masini? Dok sam vozio motore sa tim agregatom par puta se desilo da preliju karbovi i benzin ulije u masinu preko onog creva koje povezuje sa kucistem filtera za vazduh. Tada se desava da pocne da brlja jer je ulje toliko retko da ulazi u kompresioni prostor i pali benzin za uljem i zbog toga dimi na izduv.Ali opet nije logicno da bude na samo jednom cilindru..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Valjevo

Jos jedna stvar koja se desavala.. zapusi se odvod vode iz prostora gde se zavrcu svecice i zbog prisustva vlage i kondenza svecice probijaju. Treba kroz onu rupicu izmedju rebara na glavi procistiti kanal da izadje sva vlaga.. mozda i to moze da zeza..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Glava ima tendenciju da se savije prilikom rasklapanja, tako je konstruisano, pa kad se sve vrati nazad onda nece da nalegne lepo na dihtung i kompresija ce da 'curi' i pravi dodatne probleme, ovo mi rekose ljudi koji su maltene ceo zivot posvetili ovim masinama :)

Istocio sam ulje pre neki dan posto sam i tad sumnjao na dihtung, te rupice sam ocistio cim sam kupio motor, svecice zdrave i nove, ulje mirise kao novo posto i jeste novo. Nema tragova benzina niti antifriza, mada provericu opet posto je danas masina imala bas, bas drugaciji zvuk (visi orbtaji na ler i neko sistanje kao kompresor i beli dim koji se nije pojavljivao do sad). Cekacu prolece, trebao bi da se otvori neki profi servis u Jagodini, pa nek se bakcu oni, ja ne smem, mlad sam i neiskusan :D 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500
14 hours ago, 5t4nk3 said:

Da li zna neko gde mogu da nabavim polugu kvačila i žmigavac?

Oridjidji polugu i zmigavac tesko da ces naci novo kod nas, jedino da se raspitas za polovno ako neko ima viska ili da raskupusava motor, mada i tu ces dosta da se pomucis, a i pitanje je da li ima neko uopste. Nasao sam par lepih niklovanih polugica, dacu ti linkove u porukama ako hoces, pa vidi ako ti odgovara.

Za original jedino iz fabrike da porucis, zmigavac je oko 50e, poluga mislim da je oko 20e, pa na to dodas postarinu, carinu i pdv... Ja planiram za nekih 15ak dana da porucim dihtunge za moju masinu, pa ako se odlucis da kupujes original delove mozes da mi javis, makar da izdelimo postarinu ;) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: EN 500 1996

Marko9966, ja nisam skidao glavu, ali sam mjenjao bregaste ( jos karbovi i auspuh ) i naravno sarafi od glave. 

Ja volim da budem siguran 100% da je problem u masini pa tek onda rasturam. (bavim se automehanikom)

Ako imas volje, vremena i malo znanja ja sam uvjek za opciju uradi sam. Poprilicno je jednostavna masina. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Ipak sam odlucio sam da popravim, ne mogu da cekam prolece, zao me da stoji pokvaren do proleca. Kupih alatku bez koje ne mogu da popravim sam: Moment kljuc :D Ovih dana rasklapam pa cu videti sta treba sve da se menja. Bas je jednostavna masina, iscitao sam manual, pogledao par videa i zakljucio da mi ne treba majstor. Ocekivao sam nesto mnogo komplikovano...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Kupio sam Uniorov kljuc, nisam hteo ove jeftinije kineze, a nisam ni imao para za neki kvalitetniji, ovaj je kao tu u nekoj sredini, posluzice. Provera ide obavezno.

Bas bezveze sto su cene ovolike za moment kljuceve. Pisao sam sa nekim Amerikancima, kod njih je profi kljuc tricavih 30ak evra, mislili su da se zezam kad sam im rekao cene kod nas :D  Steta sto nema jeftinog resenja da se poruci od amera...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Masina je rasklopljena, bas je lako da se rastavi. Kad sam ja uspeo onda moze svako :D 

Elem, ne okacih slike da pokazem i ja masinu.

Evo par slika dok je motor bio u donekle voznom stanju.

 

IMG_20171001_133028.jpg

IMG_20171001_134508.jpg

IMG_20171001_133200.jpg

IMG_20170911_160105.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: EN 500 1996

Vidi li se gdje je problem? Ako je "provlacio" antifriz taj cilindar mora biti "opran". A trebalo bi i da se vidi na dihtungu.

Ako nisi siguran slikaj pa posalji da vidimo. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Uh, zaboravih da slikam pre nego sto sam ocistio sve. Provlacio je antifriz ali vrlo malo sve dok nisam odlucio da sipam cistac sistema. U principu znam da je antifriz iz vise razloga.

1. imam neki auspuh u auspuhu :D Znaci manja cev se usrafi u vecu cev i onda je zvuk idealan za nerviranje komsiluka :D Redovno mi se na desnoj cevi skupljala voda.

2. Sipao sam cistac rashladnog sistema koji ima neki bas gadan miris, i na desni auspuh je krenuo beli dim sa tim odvratnim mirisom :) 

3. Boroskop kamericom sam proveravao klipove dok je masina bila nerasklopljena. Desni klip je bio mokar.

4. Nakon skidanja auspuha video sam da na desnoj strani gde se kaci auspuh ima nekih zelenih i rozih tackica (zeleni je bio stari antifriz, novi je bio crveno-roze boje)

5. Dihtung je bio u ocajnom stanju, onaj crni materijal na njemu se nije zalepio ni na dihtungu a ni na povrsinama glave i cilindra, sve je razdvojilo, nisam mogao da vidim gde je tacno pustao antifriz nazalost :/ 

Imam nekih par slika, okacicu pa mozda neko moze i da zakljuci nesto sto ja ne mogu :) 

Samo da dodam, neko je smirglao glavu po sredini samo, i to su bas uocljivi unakrsni risevi. Ja koliko znam povrsina mora komplet da se odradi, pogotovo na ovoj masini posto je dosta osetljiva po pitanju dihtunga i obradjivanja povrsine. Neko je ceprkao nesto 2015. godine, upisan je datum markerom na onim rebarcima sa strane i zaboravio neko srafce u levom cilindru pa je na par mesta olupan klip i glava, na srecu nista strasno, ne utice na rad masine. 

Desni cilindar se mnogo brze zagrevao i radio na visoj temperaturi nego levi. Levi maltene izbacivao hladan vazduh iz auspuha, desni cilindar mi usija komplet auspuh ocas posla

 

1.jpg

2.jpg

IMG_20171105_151011.jpg

IMG_20171105_151021.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki EN500
On 11/1/2017 at 6:29 PM, MARKO9966 said:

Oridjidji polugu i zmigavac tesko da ces naci novo kod nas, jedino da se raspitas za polovno ako neko ima viska ili da raskupusava motor, mada i tu ces dosta da se pomucis, a i pitanje je da li ima neko uopste. Nasao sam par lepih niklovanih polugica, dacu ti linkove u porukama ako hoces, pa vidi ako ti odgovara.

Za original jedino iz fabrike da porucis, zmigavac je oko 50e, poluga mislim da je oko 20e, pa na to dodas postarinu, carinu i pdv... Ja planiram za nekih 15ak dana da porucim dihtunge za moju masinu, pa ako se odlucis da kupujes original delove mozes da mi javis, makar da izdelimo postarinu ;) 

Novo može preko ovlašćenog servisa (Motoring DOO) da se poruči. Traže 55 za žmigavac i 25 za polugu. Sačekam još malo da probam da vidim da li mogu nešto polovno da nađem, pa ako ne, poručujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja