Jump to content

Moto Zajednica

KAWASAKI EN 500

Recommended Posts

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: Jawa CZ 175/477

Pozdrav

Da li je normalno da kad motor radi na staklu za proveru ulja nema uopste ulja?

kad je ugasen motor stoji na maksimumu.

Isto tako dok se motor ne zagreje cuje se lupkanje u masini u glavi motora. kad se motor zagreje na jednu trecinu temperature lupkanje prestane.

U pitanju je ltd 450.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7063 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

To lupkanje moguce da je razvodni lanac ili spaner, jedna o retkih boljki ovih agregata.
A sto se tice ulja, normalno je da se ne vidi ulje kad je motor upaljen, jer kad je ugasen svo ulje se slije dole i onda se vidi nivo, a kad masina radi, pumpa gura ulje i ono prolazi kroz celu masinu i podmazuje sve zivo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: EN 500 1996

Moguce je da je to lupkanje se cuje od losih bregastih ili klackalica, mada bi ja prvo provjerio zazor ventila. Ako se malo razumijes nije tesko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: EN 500 1996

Pozdrav kolege, doslo je vrijeme za zamjenu bregastih pa me interesuje mogu li se i kako naci bregaste od gpz-a? Vjerovatno ce mi trebati i klackalice, kad sve to radim bilo bi lijepo staviti i dizne od gpz-a. Ako neko ima neku ideju ili kontakt neka pise. Hvala u naprijed.

Kad budem radio potrudit cu se da slikam i opisem sta i kako. Cilj mi je da povecam snagu sa 47 ks na 55-60 ks koliko ima gpz. Vecinu vremena vozim sa zenom pa u nekim situacijama "treba" jos koji konj. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Pozdrav svima. Kupih EN500 pre oko 2 nedelje, i pored standardne zamene ulja, filtera i svecica, ostalo mi je da promenim i rashladnu tecnost. Da li Paraflu Up G12 moze da se sipa u EN500?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Sipao Paraflu UP, medjutim imam problem. Nakon sto sam ispustio staru tecnost i isprao rashladni sistem 4 puta (4 puta jer ne znam koji je antifriz bio u sistemu, zelene boje, ne znam marku) 3. put je voda bila sive boje, mogao sam golim okom videti sitne crne cestice. Sipao sam jos jednom demi vodu, upalio bajk, ostavio da se ohladi i isprao sistem. Ovaj put je sve bilo cisto. Nakon toga sam sipao antifriz, prodrmao bajk da izvucem zarobljen vazduh, upalio bajk, zavrnuo gas par puta da izvucem jos malo vazduha, protresao, ostavio da se ohladi. Kada sam se vratio da proverim stanje, antifriz u delu gde se sipa (crevo koje ide za radijator) je bio braon boje (crven je inace), kao da se pomesao sa rdjom, takva nijansa braon boje. Da mi se kojim slucajem nije antifriz pomesao sa uljem? 

Inace, pratio sam detaljno uputstva (sa EX500 sajta, mada to je isti agregat kao u EN500) i ne vidim gde sam pogresio i da li je moja greska uopste. Stari antifriz je bio ciste boje, nije bio pomesan sa uljem niti sam nasao crne cestice u njemu. Ulje i filter sam zamenio pre nedelju dana, antifriz juce, naravno u medjuvremenu sam par puta palio bajk u kratkim intervalima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 774 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1250GS ADV

Ne moze tu da ide crveni antifriz, ima bas taj zeleni da se kupi, ne mogu da se setim kako se zove,koliko se ja secam

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Boja nije bitna, to se pre gledalo po bojama (bar sam tako procitao i cuo od par ljudi). Ovaj Paraflu su sipali i drugi u ovoj masini, zato sam ga i uzeo. G12, namenjen za 'osetljive' aluminijumske sisteme, baziran na OAT tehnologiji. Okacio sam sliku kako to izgleda :) Videcu da ga startujem jos 1-2 puta pa cu da mu istocim antifriz i proverim da li je ulje u njemu ili nesto drugo u pitanju. 

18789852_1945678385668690_758130688_o.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Ispraznio rashladni sistem, ovaj je bio braonkast, ne bas kao na slici (verovatno je blic pojacao boju), procistio vodom, pa sam sipao ponovo mesavinu Paraflu-a i demi vode. Pustio sam motor nekoliko minuta da radi, ugasio pa posle jedno pola sata opet par minuta. Za sad je sve super, sta god da je bilo, ovaj put se ne desava :) 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: Jawa CZ 175/477

Koliko je komplikovano promeniti spaner lanca bregastih osovina?

I moze li neki prakticni savet?

Ventili su nastelovani, a lupkanje je ostalo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Masina je jednostavna :) Sto bi se reklo svaka garaza sa osnovnim alatom bi mogla da rasklopi i sastavi masinu, uz neko pocetnicko znanje se moze odraditi. 

Evo ti jedan video da vidis otprilike kako se menja (KLE 500 ima istu masinu kao i EN): 

 

Ako nemas iskustva sa rasklapanjem masine, nadji nekog drugara koji zna znanje, ne bi bilo lose da priskoci u pomoc i pojasni ti neke stvari :) Sve u svemu, nista tesko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: Jawa CZ 175/477

Znaci mora da se rasturi masina?

Me moze samo prosto da se zameni novim?

Da napomenem. Menjao bih samo spaner. Lanac ne bih dirao.

Promenio član Gundor85

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: EN 500 1996

Spaner se lako mjenja, stoji sa prednje strane motora ( do hladnjaka ). Dva srafa 12 kljuc. ako si stelovao ventile onda je zamjena spanera smjesna. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Neko da mi pomogne oko par problema? :) Juce i danas sam se zezao sa ventilima i karburatorima. Ventili su bili u veoma losem stanju, nastelovao sam ih kako manual kaze i tu sam brigu prebrinuo.

Naleteo sam na par belih mrlja na ventilima. One bakarne cevi su bile pune bele guste tecnosti, negde je probio antifriz? Istocicu ulje sutra ako nesto znaci mada sam 99% siguran da je cisto :/

Ocistio to sve, stavio nove o ringove na cevima.

Dalje, zamenio o ringove na onim cevima za rashladni sistem posto su postojece propale totalno, bacim oko na unutrasnjost kroz rupu gde idu cevi, sve nesto crno, kao neka mast. Bog li zna sta je ono.

Vratim to sve nazad, palim masinu i radi bolje nego pre, jaci zvuk ima itd, taj deo je zavrsen.

 

Karburatori. Skidam rasklapam ih, sve cisto. One djavole/igle unutra (ne znam kako se zovu na srpskom, pratim strane forume posto na domacim bas i nema puno uputstava :/ ) procistim iglom za sivenje, bili su cisti. Mozda sam trebao zicom od gitare da procistim bolje. Nema veze za par dana cu opet koliko vidim. 

Vracam sve nazad, palim masinu, ide sinhronizacija karburatora sa 'napravi sam' manometrom. Ustelujem ih i desni cilindar krene da brljavi opasno. To mi je rekao i prethodni vlasnik da se desavalo pa je izgleda malo desinhronizovao karburatore kako ne bi brljavio desni cilindar. 

Mene sad zanima da li je problem sa brljavljenjem cilindra u karburatoru ili necem drugom. Svecice su nove, ne bi trebalo da bude problem do njih.

I kakva je ono crna mast u rashladnom sistemu i da li da brinem zbog toga? Filter za rashladni sistem koji ide u karburator je imao neke crne cestice (farba sa radijatora pretpostavljam) i par cestica aluminijuma, nesto kao pesak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Samo da dodam: Menjajte ona 2 krstasta srafa na cevima za rashladni sistem, ono je ne daj Boze ako zapeknu, ceo dan sam izgubio zbog 2 srafa :D Isto vazi i za karburatore. Ko nema japanske krstaste srafcigere, gadno ce da se zezne ako pokusa obicnim. Mogu imbus srafcici da se stave, ja stavio neke hromirane, odlicno resenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Juce sam skroz procistio karburatore ponovo, i spolja i iznutra, svaki deo je prociscen pazljivo, nisam imao cistac za karburator pa sam cistio benzinom koji u sebi ima neki aditiv za ciscenje sistema goriva (predozirao sam gorivo tim aditivom). Deo kod dijafragme je imao malo crnih naslaga, vise ih nema :D Dizne cistio bas tom zicom gitare, pod lupom pogledano nikakvih naslaga nema unutra, zut mesing kao i spolja :D  a desni cilindar i  dalje brljavi. Pogledacu danas varnicu, kapice svecica, one namotaje ili kako se vec zovu i elektricnu instalaciju. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: EN 500 1996

Da li si " nastelovao " nivo goriva u karburatoru? Jako bitna stavka. Zamjeni mjesta bobinama sa sve kablovima, ako opet brljavi desni poporilicno sigurno da je u karbu problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: EN 500 1996

I izmejeri kompresiju, mada ako malo radi a malo brljavi uglavnom je nesto drugo.

Ako nesto treba tu sam, poprilicno sam upoznao masinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja