Jump to content

Moto Zajednica

Inostranstvo polovne kacige

Recommended Posts

  • motoras, 2342 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
Pre 13 sati, Gajo Sevojno je napisao:

... Žao mi je samo što uopšte diskusujemo o ovakvoj temi.. 

Naprotiv, tema je odlična za razmenu mišljenja. Ja ne tražim da ti promeniš svoj stav po ovom pitanju, niti bi trebalo da to ti tražiš od mene. Ovo jeste forum i mesto za ovakve razgovore. Delimo mišljenja, suprotstavljamo, iznosimo argumente... Nema tenzije, svi dobro raspoloženi. Neko ko izgugla sutra ovu temu može da pročita razloge za i protiv.

Ima dosta na stranim forumima priče na ovu temu. Isto i oni polemisu kao i mi. Ja ovo sto sam napisao nisam izmislio ili da sam sam zaključio. Gledao sam neki video na tu temu gde je stručnjak iz Arai govorio o tom problemu.  :popovanje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Nova kaciga posle nekog vremena i nekoliko voznji je polovna kaciga.Istu tu polovnu kacigu stavljamo na glavu i vozimo par godina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Naravno da vozimo polovnu, a ko ti garantuje da polovna kaciga koju kupiš kao polovnu nije padala? I ko ti garantuje starost te kacige i gde je čuvana i koliko je znoja upila itd... Evo ja imam Scorpion kacigu koja je pala sa motora, lepo je klepila o beton. Spolja nikakva oštećenja, nema ni ogrebotine, ovlaš pogledao unutra, isto ništa vidno. Vozio sa njom još nekoliko puta i nesta mi nije dalo mira i ja skinem skroz postavu i imam sta da vidim, pukotina na opni debljine dlake i dužine od 10cm.. U roku od odmah sam kupio novu... Stara mi stoji, samo da razmontiram komunikaciju i razbijam je sa čekićem da neko ne padne u iskušenje da je uzme iz centra za reciklažu.. Posto je ovde gde živim zabranjeno bacati taj tip otpada u smeće...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova

Nikako nisam mislio da uzmem kacigu koja je odrana, ishabana itd. Ali ako mogu za 200-300€ da kupim bolji model od neke nove, uzeo bih tu polovnu, naravno u odlicnom stanju. Evo npr uzeo sam novu d skwal 2 koju su u radnji svi zivi isprobavali, a vodi se ko nova. Lufter na bradi bez klika, labav katastrofa. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2342 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ako ćeš da daš 200-300 evra onda uzmi novu koju niko nije turao na glavu. Za te pare svaka je dobra... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 853 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50
On 28.7.2021. at 23:13, drs je napisao:

 

Takođe, ne tvrdim da je tako, ali mi se čini da si malo pobrkao lončiće što se tiče disipacije energije udara, koji element konstrukcije kacige ima ulogu zaštite od proboja a koji raspodelu energije po površini. Koji god da je materijal u pitanju i kakvo god da je opterećenje postoje zona elastične deformacije pre nego što dođe u zonu plastične deformacije koja se ogleda ili u promeni oblika/dimenzije ili u pojavi kidanja strukture (lom, pukotina, i sl.). Materijal (predmet) koji je pretrpeo elasičnu deformaciju ima ista svojstva kao i predmet koji nije bio izložen sili deformisanja.

 

Postoji i nešto što se zove zamor materijala (veliki broj ponavljanja opterećenja u zoni elastične deformacije) ali tu već idemo predaleko u priču, u ovom trenutku nepotrebno.

Sve ovo vazi i za kost,naravno uz njene osobenosti kao sto je ishrana,  celije kosti koje je obnavljaju i remodeluju,kostani trajektorijumi zone ojacanja tj kondenzacije,zone predisponirane za frakturu itd...Za kosti se zna tacno koliko koja trpi  G sile  pre nego G sila prevazidje njenu elasticnu deformaciju i desi se plasticna deformacija odnosno pucanje. Zamisli kada bi ljudi bacali decu ,jer dete pada svaki dan na glavu i to vise puta, jbga vise nije to to.

 

Hocu da kazem kaciga donekle imitira kosti lobanje i lica. 

Plastika kao svaka plastika menja se zbog spoljasnjih faktora, temperature, upotrebe, skidanja stavljanja.

Ali bacanje kacige posle jednog pada sa rezervoara u kome nije pukla, mislim da je smesno...

Promenio član punisa 16
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ...Honda Transalp XL 700,Honda Africa Twin

Najbolje da niko nikad ne isproba na svojoj glavi da li je kaciga nova ili polovna, da li je pala ili ne, da li ima mikro oštećenja.....Na 150+km/h sve se isto ponašaju, i ona od 30€ i ona od 300€

Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Uh. Sa prvim delom posta se slazem u potpunosti, sa drugim nikako.

Gledao sam kad je decku ispala kaciga iz ruke i raspala se. A znam jednog odavde (a ima mnogih koje ne znam) koji su je mlatnuli o asfalt sa 150+ pa su samo unistili kacigu a hitna odvezla na popravku zglobova a glavudza ostala netaknuta.

Promenio član abarth_maniac
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4583 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Upravo sada, abarth_maniac je napisao:

Uh. Sa prvim delom posta se slazem u potunosti, sa drugim nikako.

Gledao sam kad je decku ispala kaciga iz ruke i raspla se. A znam jednog odavde (a ima mnogih koje ne znam) koji su je mlatnuli o asfalt sa 150+ pa su samo unistili kacigu a hitna odvezla na popravku zglobova a glavudza ostala netaknuta.

Poznat mi taj lik odnekud :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4583 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Pre 1 sat, Bob Rock70 je napisao:

Na 150+km/h sve se isto ponašaju, i ona od 30€ i ona od 300€

Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka
 

Ja sam taj koji je mlatnuo glavom sa 150 km/h. Imam i kacigu srednjeg kvaliteta Astone GT900 i AGV K5S koju sam nosio tokom pada. Veruj mi da mi je drago što sam nosio K5S. Ipak je lakša i izrađena od kvalitetnijih materijala (karbon i fiberglas) dok je GT900 samo od fiberglasa. Kaciga je pukla na potiljku (jer sam mlatnuo glavu baš potiljkom), ali je odradila posao i preusmerila silu na celu školjku kacige. 

 

Ipak sam se onesvestio, ali je zato snimak glave pokazao da nemam ništa u glavi :D. Tačnije, nema oštećenja, krvarenja ili bilo šta drugo. Ja prezadovoljan kacigom i sledeća će biti ili opet K5S ili K6. Nije bitan proizvođač kacige, bitno mi je da je na sharp testu ocena minumum 4 zvezdice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4583 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
On 17.8.2021. at 21:43, punisa 16 je napisao:

Ali bacanje kacige posle jednog pada sa rezervoara u kome nije pukla, mislim da je smesno...

To što spolja nije pukla, ne znači da unutrašnji deo nije doživeo oštećenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4790 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Ako kaciga od 1450gr padom sa 1m visine dobije ostecenja pa nju bumbar na 150km/h razbija u param parcad.

Ni soljica za kafu se ne razbije svaki put kada ispadne, nemojmo preterivati.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ...Honda Transalp XL 700,Honda Africa Twin
Pre 7 sati, abarth_maniac je napisao:

Uh. Sa prvim delom posta se slazem u potpunosti, sa drugim nikako.

Gledao sam kad je decku ispala kaciga iz ruke i raspala se. A znam jednog odavde (a ima mnogih koje ne znam) koji su je mlatnuli o asfalt sa 150+ pa su samo unistili kacigu a hitna odvezla na popravku zglobova a glavudza ostala netaknuta.

Naravno,imali su sreće koja je veoma bitan faktor!I Seni je kaciga ,,odradila" posao kada ga je točak udario u glavu na 300km/h ali ubio ga je mali komad metala koji je prošao kroz gumu vizira i povredio mozak.Dakle samo sreća

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ...Honda Transalp XL 700,Honda Africa Twin
Pre 8 sati, Jovan Ristic je napisao:

To što spolja nije pukla, ne znači da unutrašnji deo nije doživeo oštećenja.

U mašinstvu postoji zamor materijala koji se oštećuje usled promenljivih opterećenja i slabi mu dinamičku izdržljivost.Zato može da bude ,a ne mora da znači da se kaciga oštećuje jednim padom na beton.Postoje likovi koji tresnu o asfalt ,,izgrebu" kacigu i nastave da je nose jer mu je spasila glavu.E to mi je suludo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4583 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Tačno se pitam zašto neke kacige koštaju i 1.000 e, kada su istog kvaliteta i isto štite kao i one od 30 e.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 947 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Cbf 1000

Ako setam sa kacigom u ruci i slucajno mi ispadne na beton,asfalt (sigurno se vecini desilo) vreme je da kupim novu. Znaci platim kacigu 400e , ispadne mi iz ruke sa npr 1m i mogu da je bacim... a treba da razmisljam o istoj toj kacigi sta bi mi bilo sa glavom npr posle pada iz 80kmh. Pa i stakleni telefon mi ispadne iz ruke slucajno i ne znaci da ce sigurno da pukne. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Naravno, tu se slazem. Mada meni nije ispala nikad iz ruke. Jednom je staru AGV Kinetic (ona lepa Rossi sara) srusila sa motora "devojka". Tj stavila na sediste pa je pala jer je duvao vetar. Mini slog sam dobio tad. Mada je vec nisam nosio uveliko, bila je za kad zatreba i za na orman. 7 godina bez ogrebotine kod mene. 

Sad Shoei mislim isto 7 godina, nikad zagrebana. I ona je sad za zamenu, stara je, ali kao nova na oko.

Bas pazim na kacige i nedam da je drugi nose nikad. Da proba neko koga poznajem, zbog velicine na kratko ili oblika, to moze. Da vozi sa njom, tesko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 774 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda X-ADV
On 28.7.2021. at 21:15, Gajo Sevojno je napisao:

Kaciga ako je samo spala sa motora na asfalt, ona više ne služi svrsi pa moze biti 100 puta shoei ili ne znam koja... Unutrašnja opna pretrpi udar, rasporedi energiju i to je kraj. Sledeći put kada udari u asfalt sa glavom unutra, vaša glava će da primi svu energiju udara umesto opne.. I da bolja je LS2 nova od bilo koje polovne...

Ps imam nalepnice shoei pa kome treba nek prelepi preko LS2.. Ajde svašta sam čitao na forumu, polovne gume, pločice itd ali ovo  je vec za nepoverovati..

Samo da se nadovežem na ovo - uzeh novu HJC i90, u uputstvu piše da ako je kaciga pala i sa 1m visine, nije više bezbedna za upotrebu jer je dizajnirana tako da bezbedno pretrpi samo JEDAN pad/udarac, da može da se desi mikro oštećenje koje nije vidljivo okom...

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7060 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650
On 29.7.2021. at 15:22, Gajo Sevojno je napisao:

 Evo ja imam Scorpion kacigu koja je pala sa motora, lepo je klepila o beton. Spolja nikakva oštećenja, nema ni ogrebotine, ovlaš pogledao unutra, isto ništa vidno. Vozio sa njom još nekoliko puta i nesta mi nije dalo mira i ja skinem skroz postavu i imam sta da vidim, pukotina na opni debljine dlake i dužine od 10cm.. 

Pre će biti da si imao neku faličnu kacigu, ta pukotina je 100% već bila na kacigi kad si je kupio.

Nije baš logična ta tvoja teorema, i sreća pa nisi u pravu, jer da jesi kacige bi se bukvalno raspadale kada bi neki malecki kamenčić ili insekt udario u nju u kada se vozi većom brzinom.

 

@QmBGD to sa padom kacige sa 1m je loženje mase, da bi ljudi kupili 5 kaciga godišnje, apsolutno nema smisla, jer, kada se desi pad sa motora, tu ne bude samo jedan udarac i to malecni kao kad padne kaciga sa 1m, već tu bude serija od nekoliko udaraca, može biti i 10 udaraca, sve zavisi kako se odigra pad, i po toj šašavoj teoriji ispada da posle prvog udarca kaciga više nije za upotrebu-nije bezbedna, i da ostalih naprimer 5 udaraca dobijaš sa neispravnom kacigom, pa to je totalna nebuloza... Zato veruj mi, izdrzi kaciga mnooogo više od pada sa 1m.

 

Promenio član Disko Nindža
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Motora bez

U LS2, drugu nikad nisam imao, su stavili stiropor i okolo plastika,kakve opne? Pala mi 20x,davao deci da je nosaju bilo im interesantno.. 

Lupim čvrgu kacigi i moram da je menjam:P

Promenio član Bojan82

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2399 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250
1 hour ago, Bojan82 said:

U LS2, drugu nikad nisam imao, su stavili stiropor i okolo plastika,kakve opne? Pala mi 20x,davao deci da je nosaju bilo im interesantno.. 

Lupim čvrgu kacigi i moram da je menjam:P

Ili kad ti dodje neko od drugara pa de dekne od gore :D 

Promenio član drmilan_
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7060 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ja evo javno da se obratim kolegama koji bacaju kacige posle pada od 1m i kupuju nove,
"Nemojte bacati kacige, ja cu ih rado primiti na poklon u slucaju da su M velicine" :D  i naravno castim turu piva :aha:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 990 postova
  • Lokacija: Beograd

Ja ne bih polovnu, nešto mi je bljak da stavim to na glavu, ali dobro, ima ko nema. Inače tih polovnih kaciga za male pare, a i ostale opreme, je ranije bilo u Beču na onom njihovom buvljaku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja