Jump to content

Moto Zajednica

Inostranstvo polovne kacige

Recommended Posts

  • U prolazu, 5 postova

Zdravo ljudi, u jednoj temi sam odavno nasao neke sajtove za kacige iz inostranstva(polovne i nove), ali nikako ne mogu da pronadjem opet. Ako moze neko da objavi neki link,hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Majilovac (SRB) / s'one strane Jadrana(ITA)
  • Motocikl: BMW R1150GS & CR 125
Pre 22 sati, Jovan Ristic je napisao:

Polovne kacige? Ozbiljno?

A zasto ne?

Cemu toliko cudjenje?

Kakve su ove koriscene sto se prodaju na forumu ?nove?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ja ne bih nikad, niti sam ikad kupio polovnu kacigu, ali ima nas raznih. Ako nemas 100e za novu kacigu, batali, izabrao si pogresan sport.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
pre 30 minuta, balkanlover70 je napisao:

A zasto ne?

Cemu toliko cudjenje?

Kakve su ove koriscene sto se prodaju na forumu ?nove?

Kaciga ima svoj rok trajanja, obično oko 5 godina. Okej je kad neko kupi kacigu koju je neko greškom kupio pa nije nošena, ali kad je kaciga nošena, prvo što se unutrašnjost kacige vremenom malo prilagodi prema glavi osobe koja je nosila. Drugo, nikad ne znaš da li ja kaciga ispuštena ili slično. 

 

Nikad ne bih uzeo polovnu kacigu. Kažem osim ako je neko greškom kupio pogrešnu veličinu ili slično, pa nije nošena.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Vozim motor nekih 35-40 godina. Nešto malo bez kacige dok za moped nije bilo obavezno. Nakon toga uvek sa kacigom. Nikad, ali nikad nisam imao novu kacigu. Teško da će me neko ubediti da je moja Shoei lošija od tamo neke LS2 koja košta nova 100 evra. Jesu mi malo izanjdjale obloge oko kaiševa za kopcanje, ali kaciga je i nakon toliko godina, sezona i kilometara udobna i služi svrsi. Možda je to nekima od vas nepojmljivo, ali ja sam kacigu kupio polovnu, rasturio je i oprao. Nakon toga sam malo sredio sundjere sklopio je i uživam u vožnji. 

Ženi sam kupio isto polovnu. Njena je nosena par puta i da mi čovek koji mi je prodao nije rekao da je bila na asfaltu ne bih ni primetio. Kaciga je bukvalno nova. 

Uživamo zajedno u vožnji. 

Šta sam hteo reci? Sve je stvar ličnog stava. Ko neće da vozi polovno, a nema za novo neka sedi kod kuće. Najzalije mi je bilo čoveka koji je jednom prilikom prokomentarisao kad sam prošao pored njega-on ima Shoei, a ja nemam, a pri tome njegova kaciga košta k'o sva moja oprema. Jadan, mukica... 

Zato braćo i drugari, pustite druge da voze šta im je i kako im je volja. Ako vam smeta polovan motor, polovna kaciga, farmerke ili Starke, okrenite glavu. Vozite svoju vožnju i pustite druge da voze... 

Vidimo se na drumu... 

  • Sviđa mi se 7
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Kaciga ako je samo spala sa motora na asfalt, ona više ne služi svrsi pa moze biti 100 puta shoei ili ne znam koja... Unutrašnja opna pretrpi udar, rasporedi energiju i to je kraj. Sledeći put kada udari u asfalt sa glavom unutra, vaša glava će da primi svu energiju udara umesto opne.. I da bolja je LS2 nova od bilo koje polovne...

Ps imam nalepnice shoei pa kome treba nek prelepi preko LS2.. Ajde svašta sam čitao na forumu, polovne gume, pločice itd ali ovo  je vec za nepoverovati..

Promenio član Gajo Sevojno
  • Haha 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ne mogu da se složim sa ovim jer jednostavno nije tačno. Zameniti kacigu jer je pala sa sedišta na asfalt je čisto bacanje para. Osim ako je bas neko vidljivo oštećenje. Te priče o mikropukotinama i oštećenjima koja mogu da se vide samo u specijalnim laboratorijama meni su bez veze. 

Kaciga se nikada ne testira tako što se baci sa visine od metar na beton, već se sa mnogo veće visine pusta na klin. U kacigu se stavlja teg veličine i težine ljudske glave. Znaci kaciga udara u prepreku sa oko 5 kg tegom u sebi. Tada ima smisla ova priča o akciji i reakciji između glave i unutrašnjeg mekanog sloja kacige.

Takođe, kad je farbanje kaciga u pitanju, bitno je ne koristiti neke boje i razredjivace koji nisu agresivni i koji ne nagrizaju materijal od kojeg je napravljena kaciga. Sve ostalo- sklopi, rasklopi, operi, ofarbaj. .. Bez straha.... 

Ali, svako od nas nosi ono što smatra da je najbolje za njega. Zato, ako neko smatra da je kaciga koja je ispuštena na beton za djubre neka je i baci. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 2 minuta, stari roker je napisao:

Zato, ako neko smatra da je kaciga koja je ispuštena na beton za djubre neka je i baci.

Samo neka kaze gde :D

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
2 hours ago, Gajo Sevojno said:

Kaciga ako je samo spala sa motora na asfalt, ona više ne služi svrsi pa moze biti 100 puta shoei ili ne znam koja... Unutrašnja opna pretrpi udar, rasporedi energiju i to je kraj. Sledeći put kada udari u asfalt sa glavom unutra, vaša glava će da primi svu energiju udara umesto opne..

 

Ne protivrečim apriori tvom stavu, pitam. Pomeram diskusiju iz zone ličnog doživljaja u zonu faktografije. :)

Kako se izvode ECE, DOT, Snell testovi - poznato je; informacije su dostupne. Takođe, većina (renomiranih) proizvođača ističe na proizvodu i rok trajanja.

 

Da li znaš za/imaš da podeliš info o testu koji je rađen na:

a) kacigi (aktivno korišćenoj) kojoj je istekao rok

b) kacigi koja je (za potrebe testa) ispuštena na asfalt/beton sa neke visine (simulacija da ti padne sa motora, ispadne iz ruke) a zatim rađen neki od relevantnih (gore pomenutih) testova.

Poređenje rezultata gornja dva testa sa rezultatima istih tih kaciga izvađenih iz fabričkog pakovanja je jedina merodavna za procenu upotrebljivosti proizvoda nakon isteka roka/pada kacige sa motora. Sve drugo je teorija i marketing.

 

Takođe, ne tvrdim da je tako, ali mi se čini da si malo pobrkao lončiće što se tiče disipacije energije udara, koji element konstrukcije kacige ima ulogu zaštite od proboja a koji raspodelu energije po površini. Koji god da je materijal u pitanju i kakvo god da je opterećenje postoje zona elastične deformacije pre nego što dođe u zonu plastične deformacije koja se ogleda ili u promeni oblika/dimenzije ili u pojavi kidanja strukture (lom, pukotina, i sl.). Materijal (predmet) koji je pretrpeo elasičnu deformaciju ima ista svojstva kao i predmet koji nije bio izložen sili deformisanja.

 

Postoji i nešto što se zove zamor materijala (veliki broj ponavljanja opterećenja u zoni elastične deformacije) ali tu već idemo predaleko u priču, u ovom trenutku nepotrebno.

Promenio član drs
  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Ne znam, ali samo znam da ne bih potencijalno rizikovao glavu zbog 100 ili 200€ ... Možda je polovna kaciga koja je grebala ili nije grebala asfalt sasvim sigurna ali postoji onaj 1% da možda i nije.. Ja ne bih isprobavao. A svako radi kako hoće.  Žao mi je samo što uopšte diskusujemo o ovakvoj temi.. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2382 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

Rece mi jedan iskusan stariji "bajker", svejedno mi je koje ce marke i kakva mi kaciga biti na glavi ako opalim negde sa 150 i vise. Nisam pristalica tog misljenja, i sam sam dugo trazio dobru kacigu a da nije skupa ali iskreno ne bih polovnu uzimao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Kad jednom kupite (ko nije, naravno) kacigu od 350 evropskih +, nikada vam vise nece pasti na pamet da kupite novu kacigu od 150 eura.

Polovna kaciga, ako nije nosena vise od par puta, a da pase na glavi, OK.

Poricivanje kacige na slepo je nebuloza sa stanovista bezbednosti. Moze da kosta 2000 eura, ali ako ne pase i velicinija nije ok, dzaba!!! Isto i kad je nevezana.

Ja sam primer "bajkera" koji vozi skuplju opremu od motora. Sve kacige koje sam imao i imam nisu pipnule nikad nista tvrdo. Kamoli pale. Pisao sam u nekoj temi da kacgu jvek nosim sa sobom. Nikad nisam nosio jeftinu kacigu, pa cak ni na automaticu. 

PRoblem je sto kad dodje do momenta da kaciga treba da spasava ludu glavu, nema nazad.

A te koji racunaju da im sa 150 nema spasa kakva god da je kaciga, bih voleo da se jave kad krenu u voznju. Da znam da izbegnem deonice na kojima oni "voze". 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2382 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

@abarth_maniacvozi covek motor preko 30god, isao prosle godine od Subotice do mora u HR, pa jadranskom skroz do Albanije, farmerke, moto jakna mesh, adidas patike, biciklisticke rukavice i kawasaki z750.

 

Zasto bi ti izbegavao deonice kojima se oni voze? Kakve veze oni imaju sa tobom? Njihova glava njihova stvar

Promenio član drmilan_

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2382 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

Sto se mene tice moze i go da vozi, svako zna svoje. Ja se oblacim zbog sebe ne zbog drugih. A budala za volanom ima ne zna im se broj

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 865 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: X11
Pre 14 sati, Gajo Sevojno je napisao:

Kaciga ako je samo spala sa motora na asfalt, ona više ne služi svrsi pa moze biti 100 puta shoei ili ne znam koja... Unutrašnja opna pretrpi udar, rasporedi energiju i to je kraj. Sledeći put kada udari u asfalt sa glavom unutra, vaša glava će da primi svu energiju udara umesto opne.. I da bolja je LS2 nova od bilo koje polovne...

Ps imam nalepnice shoei pa kome treba nek prelepi preko LS2.. Ajde svašta sam čitao na forumu, polovne gume, pločice itd ali ovo  je vec za nepoverovati..

E, ovde si me ubio u pojam... Al hvala ti, oci si mi otvorio. Ispala mi kaciga sa motora i tresnula dobrano na beton, pa se jos i kotrljala:grr:

A volim svoju glavu, ovakva kakva jeste, vreme je za novu kacigu:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja