Jump to content

Moto Zajednica

Obilazenje kolone na semaforu

Recommended Posts

  • Drug član, 2805 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

jasta je nego telefon. Uradio je sve sto nije smio, ne znam imal jos koji prekrsaj da je mogao napraviti

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2382 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

ja tek sad vidim ovaj snimak jbt preko pune sa nevezanom kacigom i drkanjem telefona, PA NEVEROVATNO, a ovakvih pajsera se nagledam dnevno ja ne znam koliko. Kaciga sluzi samo da ne dobije kaznu, landara nije vezana, dal je jet ili slem ista prica, ma ni ff ne vezu. Svi su neki bizmismeni, zure jure, telefoni u rukama, neki uzmu zaglave telefon u kacigu da bi pricali dok voze, przi se pun gas tmax i ostale zajebancije po gradu. O kolicini novih motora da ne pricam, ja ne znam sta rade svi tako fino u zivotu al ajde. A i kad se provlace kroz semafor pun gas, jbt ja sa mojom krmacom lagano da slucajno nekog ne zakacim kad prolazim, a nekad me i mrzi pa ostanem nazad, svakako cu ih proci cim krenem, ali ovaj pajser za snimka da bude srecan sto mu glava ostala na ramenima

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 826 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.

Ja ovo isto radim na istom mestu, kao i u sledećih 300 metara dalje do raskrsnice sa Gospodara Vučića. Tu su duge kolone vozila koje se slivaju sa Smederevskog puta, Mirijeva, itd, a traka je samo jedna. Jedan od razloga što vozim motor je baš da ne bih morao da čekam u redu na semaforu, već da mogu da se provučem na ovaj način sve do početka semafora. 

 

E sad, ne pravdam vozača skutera, jer nije normano šta je dečko uradio. Uvek na bilo kom paljenju semafora dooobro proverim da li me vidi onaj ispred kog hoću da se ubacim i, naravno, ako se menja semafor, nikad ne idem na početak kolone, već ostanem 2-3. u zavisnost od toga koje se vozilo još nije pokrenulo (ubacujem se ispred onog koje još stoji).

 

Osim što je skuteraš ovde napravio niz gluposti, moram da skrenem pažnju i na ovog mentola u Meganu koji stoji na semaforu i tek kad se upalilo zeleno daje žmigavac. Ima milion razloga zbog kog taj žmigavac treba da radi i dok stojiš na crvenom - zbog onog iza tebe, zbog onog ko ti dolazi u susret, zbog pešaka čije ćeš putanje preseći kad se i tebi i njima upali zeleno, kao i za još vozila koji se nalaze iza tebe (uvek treba gledati kroz staklo vozila ispred sebe da bi video šta radi onaj još dalje i tako preduprediti dešavanja i svoje ponašanje u saobraćaju).

 

Da je Megan ovde držao žmigavac upaljen i dok je stajao na semaforu možda bi skuteraš shvatio da ne može da proba da dođe pravo. Kažem možda, jer skup njegovih postupaka me ne ubeđuje da bi, ali bi svakako imao više šanse da se ne slomi. 

 

Inače, prekinuo sam se gledajući klip. Kad mu je spala kaciga mislio sam da nema šta dalje, ode mu glava pod točak. Čini mi se da vozač Megana nije ni shvatio da je ovaj na skuteru pao. 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2
4 hours ago, Forsberg said:

Ima milion razloga zbog kog taj žmigavac treba da radi i dok stojiš na crvenom... 

Generalno pitanje za sve - šta ZOBS kaže o ovome?

 

Jako se dobro sećam da je me instruktor kada sam polagao za A2 učio upravo suprotno - da pokazivač pravca ne treba da bude uključen dok se stoji na semaforu na crvenom. Ja sam to nekako usvojio kao pravilo, ali uvek koristim zdrav razum kada odlučujem da li da ga uključim ili ne. Tipa na bulevaru sa dve trake za pravo, gde je leva i za skretanje levo i ja idem levo, uvek uključujem da bi oni iza znali da da se eventualno prestroje u desnu traku, pošto ću se ja potencijalno zaustaviti neposredno pre raskrsnice zbog saobraćaja iz drugog smera ili čega god. Smatram to nekom saobraćajnom kulturom i kolegijalnošću.

 

E sad, ovi ostali, oni me ne interesuju mnogo. Pogotovo ne pešaci čiju ću putanju preseći kada se i njima upali zeleno, jer neću to uraditi budući da oni imaju prednost u navedenoj situaciji. Svakako ću se zaustaviti na dovoljnom rastojanju tako da ih ni na koji način ne ugrožavam. Isto važi i za one koji idu u susret.

 

No nebitno to, šta ZOBS kaže? Prema onom pravilu da se pokazivač pravca uključuje nakon što smo se uverili da je bezbedno da izvršimo promenu pravca, neposredno pre same promene pravca i drži se uključenim tokom cele operacije promene pravca - meni deluje kao da na crvenom nije obavezno držati pokazivač pravca uključenim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 826 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.
1 hour ago, vasa.93 said:

No nebitno to, šta ZOBS kaže? Prema onom pravilu da se pokazivač pravca uključuje nakon što smo se uverili da je bezbedno da izvršimo promenu pravca, neposredno pre same promene pravca i drži se uključenim tokom cele operacije promene pravca - meni deluje kao da na crvenom nije obavezno držati pokazivač pravca uključenim.

Uh, mada se slažem da se u autškolama drugačije uči i da ZOBS možda kaže da prvo treba proveriti da je bezbedno izvršiti promenu pravca (dakle, ne samo skretanje, već i promena trake u kojoj se krećeš), pa tek onda dati žmigavac, postoji toliko razloga zbog kojih se ne mogu složiti da je ova odredba dobra. 

 

Lično, ako stojim sa strane i čekam da se uključim u saobraćaj često ću dati žmigavac tek kad vidim da mogu da se uključim ili kad vidim da su me pretekla sva brža vozila od mene. Ipak, ima situacija kada dam žmigavac i stojim sa strane i čekam da vidim da li će neko da me propusti. Gledano iz ugla zakona, ovo nije propisana upotreba žmigavca. Gledano sa praktične strane, ima situacija u kojima je praktično nemoguće uključiti se u saobraćaj bez žmigavca, jer je kolona vozila nepregledna. 

 

Što se tiče držanja žmigavca na semaforu, siguran sam da bi stalno njegovo paljenje ubrzalo protok saobraćaja. Onaj ko ti dolazi od pozadi i hoće pravo da ide, u ulici sa dve trake, možda odluči da stane u desnu, jer će tuda brže proći semafor zbog toga što ti koji levo skrećeš moraš da propustiš sva vozila koja ti idu u susret (pričamo o situaciji kad nemaš prednost). Kad stanem iza vozila koje upali žmigvac tek kad krene da skreće (upalilo se zeleno), zapitam se zašto ga ranije nije upalio i svima nam signalizirao da je možda bolje da stanemo u drugu traku.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Sad si me bacio u rebus, sva 4 puta kada sam polagao beše migavac non-stop ako skrećeš. Možda sam mator

Sent from my SM-A202F using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 114 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda SH350i
Generalno pitanje za sve - šta ZOBS kaže o ovome?
 
Jako se dobro sećam da je me instruktor kada sam polagao za A2 učio upravo suprotno - da pokazivač pravca ne treba da bude uključen dok se stoji na semaforu na crvenom. Ja sam to nekako usvojio kao pravilo, ali uvek koristim zdrav razum kada odlučujem da li da ga uključim ili ne. Tipa na bulevaru sa dve trake za pravo, gde je leva i za skretanje levo i ja idem levo, uvek uključujem da bi oni iza znali da da se eventualno prestroje u desnu traku, pošto ću se ja potencijalno zaustaviti neposredno pre raskrsnice zbog saobraćaja iz drugog smera ili čega god. Smatram to nekom saobraćajnom kulturom i kolegijalnošću.
 
E sad, ovi ostali, oni me ne interesuju mnogo. Pogotovo ne pešaci čiju ću putanju preseći kada se i njima upali zeleno, jer neću to uraditi budući da oni imaju prednost u navedenoj situaciji. Svakako ću se zaustaviti na dovoljnom rastojanju tako da ih ni na koji način ne ugrožavam. Isto važi i za one koji idu u susret.
 
No nebitno to, šta ZOBS kaže? Prema onom pravilu da se pokazivač pravca uključuje nakon što smo se uverili da je bezbedno da izvršimo promenu pravca, neposredno pre same promene pravca i drži se uključenim tokom cele operacije promene pravca - meni deluje kao da na crvenom nije obavezno držati pokazivač pravca uključenim.


Ja sam siguran da ti je instruktor naglasio da (i na dva točka) treba da ideš uz desnu ivicu kolovoza al to ne radiš, sem možda na bicikli :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

I to je istina. :) Zato i rekoh - treba upotrebiti zdrav razum. Međutim, u tom grmu leži zec - svako ima svoj zdrav razum. :D E zato sam i pitao da li neko pouzdano zna šta ZOBS kaže, čisto informativno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2581 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

E ovako se uci da budes oprezniji. Ziv, zdrav i prav posle udesa znaci nauceno na laksi nacin. Odavno ne videh ovakvu kombinaciju glupih poteza. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 632 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900

"...i izleti mi budala i ja na kocnicu..."

  Mnogo glup i neoprezan potez momka na skuteru.

  Malo nepropisan i takodje neoprezan potez vozaca auta.

  obavezno pogledati u retrovizor jer puna linija ipak nije zid.

  

Promenio član salem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Beograd - Cukarica
  • Motocikl: Stromcic

Ovuda idem na posao i bas isto radim, ako ides uz liniju u istom si prekrsaju kao i po sred trake ali sebi ne ostavljas mesta da izbegnes iznenadno skretanje ili otvaranje vrata.

 

Biće na skuteru umesto da uspori je pokusalo da ubrza kad je videlo zuto na semaforu, po meni velika greška. Kad sam već  u prekršaju (a na +40 neću voziti kao kad sam u autu pod klimom) gledam da radim na najbezbedniji mogući način. Na njegovom mestu prilikom uključenja žutog na semaforu stajem iza prvog vozila na koje nailazim i time svodim na minimim šansu da me neko isece pri skretanju.

 

Do duše od tog semafora do cvetka vozim kao da sam kamion jer je prevelika guzva a svi pokušavaju da skrate čekanje vozeći po šinama...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
"...i izleti mi budala i ja na kocnicu..."
  Mnogo glup i neoprezan potez momka na skuteru.
  Malo nepropisan i takodje neoprezan potez vozaca auta.
  obavezno pogledati u retrovizor jer puna linija ipak nije zid.
  
U slici kolege od ranije ispostavilo de da je vozač ipak propisano skrenuo(postoji oznaka za skretanje u levo, ali se na videu to ne vidi) ali slažem se neoprezno

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 149 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Honda CBF 600n

Meni se recimo smeju kada na skuteru obucem, koznu jaknu sa ful protektorima, rukavice, kacigu, normalno potkapa i stitnik za kolena.. 

 

Kazu: "Ne ide ti ta jakna uz skuter", moze i da ide i da ne ide, ali meni je moj zivot drag i mio, koliko toliko ce me zastitit ako se ne daj Boze desi nesto i plus se osecam sigurnije.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Bec
  • Motocikl: BMW F800GS

Kad stojim u traci namenjenoj za skretanje samo na blic pogledam retrovizor cisto da vidim da li ima vozila sa pravom prvenstva (rotacija) koja se vidi izdaleka. Siguran sam da u 50% slucajave ne bih ni registrovao motor koji se krece sa leve strane. Mala je povrsina, gledam da skrenem sto pre i fokus mi je na ono ispred i da ne pregazim pomahnitale pesake i posto to moj mozak to ne ocekuje (sta ce on tu). Sto se tice pokazivaca pravca i on zna da se iskljuci dok stojim. Ovde nema nikakve odgovornosti za vozaca automobila.

Da me ne shvatite pogresno ja nemam nista protiv provlacenja i obilaska samo kako je kolega Forsberg vec rekao oprezno i ne mora da budes prvi na semaforu ako se vec pali zeleno.

Moje licno generalno pravilo je - ako je pesacima upaljeno crveno onda prestaje bilo kakvo provlacenje. Jako se brzo pali zeleno i automobili nisu vise kao pre 20 godina, spori na startu, svi daju gas da stignu do sledeceg semafora da testiraju kocnice. I tako u krug.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 632 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900
Pre 1 sat, z ivan je napisao:

Kad stojim u traci namenjenoj za skretanje samo na blic pogledam retrovizor cisto da vidim da li ima vozila sa pravom prvenstva (rotacija) koja se vidi izdaleka. Siguran sam da u 50% slucajave ne bih ni registrovao motor koji se krece sa leve strane. Mala je povrsina, gledam da skrenem sto pre i fokus mi je na ono ispred i da ne pregazim pomahnitale pesake i posto to moj mozak to ne ocekuje (sta ce on tu). Sto se tice pokazivaca pravca i on zna da se iskljuci dok stojim. Ovde nema nikakve odgovornosti za vozaca automobila.

 

Mislim da ima i njegove odgovornosti ali jedno je zakon a drugo su posledice gresaka u saobracaju.

  Vozac skutera je morao da racuna na mogucnost da mu vozilo na levoj traci predvidjenoj za skretanje levo moze preseci putanju, morao zato sto je njegova glava u pitanju.

 Nemam nista protiv obilazenja kolone skuterom ili motorom ali kad krsis propis moras da budes spreman na svaku situaciju.

  Sta da je neko iz kolone isto krenuo u obilazenje tik ispred ovog skutera? 

  Cesto vidjam situaciju da skuter izleti iz kolone pravo pred drugi skuter.

 Retko vidjam to sa vecim motorima.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 632 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900

Pa ne znam, mene su kaznili jer sam iz sporedne ulice prosao kroz kolonu koja je stajala na semaforu a ja isao levo. Gledao oprezno na desnu stranu da ne izadjem nekome iz suprotnog smera a sa leve strane taksista koji je obilazio kolonu jer je njemu 10m dalje pocinjala traka za levo. Malo se pipnuli i ja platio stetu i kaznu sto nisam ispostovao znak stop. Stao sam ja na stop, kolona se zaustavila i ostavili mi mesto da prodjem i skrenem levo ali dzaba

 Taksi je bio sa druge strane pune bele a meni rekli da mi je obaveza da ga propustim iako je isao u kontra smeru.

 Ok, nije ista situacija ali i ja sam pitao sta ce on u toj traci 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i

Ma kolega skuteraš napravio sijaset grešaka. Najveća greška je što je nastavio pravo a od paljenja žutog svetla na semaforu prošlo je čak 2 sekunde. Kada obilazim kolonu, gledam semafor i čim se upali žuto, usporavam, dajem desni migavac i gledam da udjem desno izmedju automobila u kolonu. Nikako ne nastavljam pravo upravo zbog ovakvih stvari - nikad ne znaš kad će neko skrenuti levo.

I osnovno pravilo - kolona se obilazi SAMO kada ista stoji. Tako barem smanjujemo rizik, a on uvek postoji, ipak pravimo prekršaj jbg


Sent from my iPad using Tapatalk

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500
2 hours ago, salem said:

Pa ne znam, mene su kaznili jer sam iz sporedne ulice prosao kroz kolonu koja je stajala na semaforu a ja isao levo. Gledao oprezno na desnu stranu da ne izadjem nekome iz suprotnog smera a sa leve strane taksista koji je obilazio kolonu jer je njemu 10m dalje pocinjala traka za levo. Malo se pipnuli i ja platio stetu i kaznu sto nisam ispostovao znak stop. Stao sam ja na stop, kolona se zaustavila i ostavili mi mesto da prodjem i skrenem levo ali dzaba

 Taksi je bio sa druge strane pune bele a meni rekli da mi je obaveza da ga propustim iako je isao u kontra smeru.

 Ok, nije ista situacija ali i ja sam pitao sta ce on u toj traci 

E, što bih voleo da postoji neka javna opšta evidencija ovakvih presuda. 

Jer, da je bilo obrnuto, spreman sam da se kladim da bi ti opet bio kriv, rekli bi ti nešto tipa, što pretices preko pune, taksista je stao kad je trebalo :tras2:

Nerviraju me dupli standardi. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja