Jump to content

Moto Zajednica

Kako mi je kaciga spasila život

Recommended Posts

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Da podelim jedno moje relativno sveže iskustvo vezano za pad i to što mi je kaciga bukvalno spasila život. Odradila je posao savršeno i čuvaću je za uspomenu dok sam živ. Da ne dužim priču ovde, predlažem da pročitate tekst u kojem sam upisao šta se desilo i  u kom možete videti kakva oštećenja je pretrpela kaciga:

 

BJBIKERS.COM

Prilikom pada sa motocikla kaciga mi je verovatno spasila život. Kako i zašto mi je baš kaciga spasila život, saznajte u ovom tekstu.

 

  • Sviđa mi se 11
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Ovo sa puknutom kacigom me je podsetilo na priču jednog čoveka.. 

Ortak mu je pao, kacigom udario u beton.. Bilo više njih, stali.. Skinuli mu kacigu, bojali da jezik ne uguši ili šta već.. lobanja mu se samo razdvojila na dve polovine i raspala, mozak mu se prosuo. 

Rekao mi je da ako vidim udes, nikad i ni po koju cenu ne skidam kacigu povređenom, nego da se čeka hitna. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Priča potvrđuje tezu da se bez kacige prosto ne seda na motor, i to mora biti svima jasno, ali na žalost ima dosta njih koji voze motore iz pogrešnih pobuda bez kacige i ostale opreme.

Drago nam je da se kolega Jovan izvukao bez ozbiljnih povreda :takoje: nego, kako je VTR-ka prošla? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova
6 hours ago, ParadajzTurista said:

Ovo sa puknutom kacigom me je podsetilo na priču jednog čoveka.. 

Ortak mu je pao, kacigom udario u beton.. Bilo više njih, stali.. Skinuli mu kacigu, bojali da jezik ne uguši ili šta već.. lobanja mu se samo razdvojila na dve polovine i raspala, mozak mu se prosuo. 

Rekao mi je da ako vidim udes, nikad i ni po koju cenu ne skidam kacigu povređenom, nego da se čeka hitna. 

Moram da se uključim. Pripadam onima koji su kvalifikovani da daju prvu pomoć unesrećenima. Ukoliko je povređeni svestan i može da razgovara, odlično. Ide lagano skidanje kacige. Ako ima vidljivih krvarenja, bandažiranje iz kompleta prve pomoći. Ukoliko je svestan ali ne može da razgovara, ne sklanja se pažnja sa njega a kaciga se skida s glave i nastavlja se vizuelna provera, da li ima krvarenja. Ukoliko nije svestan, prvo što se radi je skidanje kacige. Odmah! Zatim reanimacija, ukoliko ne diše. Ukoliko diše, ili tokom reanimacije dođe do samostalnih udisaja, telo se postavlja u siguran položaj, na bok i prate se udisaji dok ne dođe hitna pomoć. Ukoliko prestanu, ponovo procedura reanimacije. Kaciga se uvek skida uvežbanom procedurom. Uvek! Tako se štedi dragoceno vreme prilikom dolaska hitne pomoći. Ne gube vreme na to već kreću sa neophodnim radnjama. Da li neko ima ili nema unutrašnje povrede, napukline, krvarenja, sve je nebitno. Život je bitan. Kada diše, živ je. Čak ni profesionalci iz hitne pomoći ne mogu da znaju šta je tačno povređeno. U bolnici će mu pružiti dalju pomoć. Ukoliko je unesrećeni toliko nastradao da je zadobio toliko teške povrede, da ne daje ni najmanje životne signale, to davaocu prve pomoći to nije bitno. Prva pomoć se uvek pruža, bez obzira na stanje. Bez straha i panike. Toga unesrećeni već ima dovoljno.

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500
2 hours ago, lomitelj said:

Moram da se uključim. Pripadam onima koji su kvalifikovani da daju prvu pomoć unesrećenima. Ukoliko je povređeni svestan i može da razgovara, odlično. Ide lagano skidanje kacige. Ako ima vidljivih krvarenja, bandažiranje iz kompleta prve pomoći. Ukoliko je svestan ali ne može da razgovara, ne sklanja se pažnja sa njega a kaciga se skida s glave i nastavlja se vizuelna provera, da li ima krvarenja. Ukoliko nije svestan, prvo što se radi je skidanje kacige. Odmah! Zatim reanimacija, ukoliko ne diše. Ukoliko diše, ili tokom reanimacije dođe do samostalnih udisaja, telo se postavlja u siguran položaj, na bok i prate se udisaji dok ne dođe hitna pomoć. Ukoliko prestanu, ponovo procedura reanimacije. Kaciga se uvek skida uvežbanom procedurom. Uvek! Tako se štedi dragoceno vreme prilikom dolaska hitne pomoći. Ne gube vreme na to već kreću sa neophodnim radnjama. Da li neko ima ili nema unutrašnje povrede, napukline, krvarenja, sve je nebitno. Život je bitan. Kada diše, živ je. Čak ni profesionalci iz hitne pomoći ne mogu da znaju šta je tačno povređeno. U bolnici će mu pružiti dalju pomoć. Ukoliko je unesrećeni toliko nastradao da je zadobio toliko teške povrede, da ne daje ni najmanje životne signale, to davaocu prve pomoći to nije bitno. Prva pomoć se uvek pruža, bez obzira na stanje. Bez straha i panike. Toga unesrećeni već ima dovoljno.

OK, ok.. Nisam stručan, samo prenosim šta mi je covek rekao.. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

@ParadajzTurista Bez brige, nema zle namere ni sa moje ni sa tvoje strane. Delimo mišljenja ovde i to je u redu. Čak i poželjno. ;) Reagovao sam iz prostog razloga što se stav "ne diraj ništa" pojavljuje s vremena na vreme i širi se tek tako. A ne bi trebalo. Ko ume da pomogne, to treba da uradi odmah i bez uztezanja. Ko ne ume, bar neka osigura mesto nesreće, evenutalno pomeri neki deo s puta da hitna može brže da dođe, na primer.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Pre 4 sati, Biker-Boy je napisao:

 

nego, kako je VTR-ka prošla? 

VTR je imao skoro iste sreće kao ja, sa obzirom na brzinu sa koje smo omlatili. Polupan prednji oklop i levi bočni oklop, levi fuzaster, hebl i posuda tečnosti kvačila. Spasao je crash bar i to što je klizala po njemu. Samo da nabavimo delove i VTR se brzo vraća u službu :) 

Promenio član Jovan Ristic

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Taj VTR SP je uvek bio ekskluziva motor, pogotovo kod nas, dobro je što se vozi a ne da stoji negde pod staklenim zvonom i trune da sunca ne vidi, e sad jbg pad se desi šta ćeš, središ ga i voziš dalje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
pre 3 minuta, Biker-Boy je napisao:

Taj VTR SP je uvek bio ekskluziva motor, pogotovo kod nas, dobro je što se vozi a ne da stoji negde pod staklenim zvonom i trune da sunca ne vidi, e sad jbg pad se desi šta ćeš, središ ga i voziš dalje

Veruj mi da sam lakše preboleo svoje povrede nego njegove. Kad sam shvatio da padam, prvo  sam mu rekao izvini, a onda sam pao u nesvest 

  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

@Jovan Ristic vazno da su posledice bile minimalne s obzirom na pad (i po tebe i po motor).

 

Posto sam imao slicno gubljenje svesti pri padu usled udarca kacige u asfalt (desna strana oko slepoocnice) pre 30tak godina, mogu da potvrdim, da je dobra oprema bez razloga dobra oprema, sto ne znaci da mora da bude u krv skupa.

Jedino mi nije najjasnije kako si zadobio tako jak udarac na samom potiljku glave. Obicno ako prednja guma prokliza dolazi do proklizavanja i pada na bok. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Nekako sam uspeo malo da preletim reko leve strane i verovatno u tom okretanju sam udario potiljkom. Puno sam se tumbao pa cenim da da je i prilikom tumbanja moglo doći do udarca

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2401 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop
4 hours ago, Biker-Boy said:

Odma se ovog setim :D

 

incredible-doctor-please-be-honest-is-th

...imamo neku viber grupu, nas par drugara, javljaju nam da je drugar pao ali sve ok tek će drugi "pusti njega, šta je s motorom jel mo'š se tera?"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja