Jump to content

Moto Zajednica

Dolomitski stranputevi

Recommended Posts

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Dolomitski stranputevi

 

Hoćemo, nećemo, hoćemo… ajmo u Dolomite na dva dana.

Ali nećemo voziti one konvencionalne, poznate, popularne… prevoje, nego ćemo se popeti na nekoliko onih koji su manje posećeni, nema gužvi, uzani putevi… dakle DOLOMITSKI STRANPUTEVI.

 

Ekipa mala, Dukatista je neumorno dva dana ponavljao: jedan motor i tri GS-a.

 

Putopis će biti plod zajednićkog rada pri čemu će vozać MOTORA nositi najveći udeo. Moj je zadatak, da pokrenem temu i da probudim umetnički duh u svim učesnicima – stranputnicima.

 

Za zagrejavanje, evo nekoliko fotografija:

 

EzJ3gg.jpg

 

vdRHFF.jpg

 

U3iWyn.jpg

 

Ij8knK.jpg

 

eaMUj5.jpg

 

CfWJim.jpg

 

crA5Uj.jpg

 

MsAGPN.jpg

 

oigcyz.jpg

 

Khqpm2.jpg

 

pc5sBa.jpg

 

XR2z5T.jpg

 

lZQ3LT.jpg

 

oad7rr.jpg

 

FMz1GD.jpg

 

Promenio član nemo
  • Sviđa mi se 37

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Tzv. "vozač MOTORA" zahvaljuje na časti. :D 

 

Teaser, koji je podelio @nemo mnogo najavljuje. Da li smo se najeli svadbarskog kupusa i zašto se tek nešto malo ispod dve hiljade metara nadmorske visine "čuje" gas, .... pročitajte uskoro. ;)

 

Uskoro u vašem gradu ...

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 135 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW r1250gsa

Idemo momci... pratim da uporedim Vaše i moje stanputeve kombinovane sa konvencionalnim, sa kojih se vratih prošle nedelje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 886 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure

Dok vozač MOTORA slaže tekst da napišem nešto o ruti.
Ideja za ovu vožnju došla od Ćaleta i Nema. Prijedlog je bio da probamo složiti rutu koja bi se poklapala sa rutom onom o kojoj sam pisao u :

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/123384-alpe-carniche-giro-d-italia/&tab=comments#comment-2102058

Kako je ta ruta dovoljna za jedan dan, morala se proširiti na dva dana. Odabir rute je bio takav da se izbjegnu "komercijalni" passevi i odaberu oni manje poznati, ali isto tako atraktivi. Puno informacija se sam skupio sa talijanskih moto portala i odlazaka na skijanje na neke od njih.
Plan je izgledao ovako :

1 dan

Monte Zoncolan

Passo del Pura

Forcella di Monte Rest

Forcella di Pala Barzana

Passo San Osvaldo

Passo di Cereda

Passo Gobbera               

Passo Brocon

Passo di Monte Agaro

Passo del Manghen


2 dan


Passo Bondone

Monte Baldo

Madona della Corona

Passo di San Boldo

Passo della Mauria

Sella Ciampigotto

Sella di Razzo

Sella di Rioda

Passo di Tanamea

Na kraju su zadnja četiri otpala zbog nedostatka vremena.

Obzirom da tri člana ekipe žive u Ljubljani, a ja u Puli, dogovor je da se nađemo u Tolmezzu u 9:00 i da od tuda krenemo (slika 1).

  • Sviđa mi se 17

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014

Extra početak :sampion: Pratim sa uživanjem i jedva čekam nastavak :jee1: 
Pozdrav dragim prijateljima iz SLO :) :takoje:

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Sjajna najava! Ti manje poznati putevi/prevoji pišu pravu priču o Dolomitima. 

Pratim sa uživanjem! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks
Pre 15 sati, nemo je napisao:

Za zagrejavanje, evo nekoliko fotografija:

 

oigcyz.jpg

 

 

 

Pre 15 sati, Ćale je napisao:

Tzv. "vozač MOTORA" zahvaljuje na časti. :D 

 

Teaser, koji je podelio @nemo mnogo najavljuje. Da li smo se najeli svadbarskog kupusa i zašto se tek nešto malo ispod dve hiljade metara nadmorske visine "čuje" gas, .... pročitajte uskoro. ;)

 

Uskoro u vašem gradu ...

 

 

"Saso Mange" (pass), bilo je znači svega što se poželeti može!  ;) 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Već u startu bilo je jasno, da će ta kratka a slatka avantura biti spektakularna. Iskusni Pavle i Zoki su preuzeli logistički deo oko planiranja i izbora ruta, što je značilo da se više manje zna šta ide da se vidi i obiđe i na šta ne treba obraćati pažnju. Zoki je rešio i oko prenoćišta, znači ostalo nam je samo da krenemo.

 

Trojica krećemo sa sunčane strane Alpi. Pavle, Gašper i ja. Subota u 6:20, spremni ko puške srećemo se na pumpi pred Kranjom, gde sa sa Gašperom upoznavam prvi put, dok su on i Pavle zajedno prevozali motorima već desetine hiljada atraktivnih kilometara. Stresemo kafućino na pumpi, zajašemo vrance i via prema Kranjskoj Gori, gde dopunimo rezervoare sa »jeftinim« gorivom i navlačimo kišnjake, jer oblaci iznad Alpi ne obećavaju ništa dobro. Bio je to pametan potez jer nakon nekoliko kilometara maze nas prve kapi kišice. Ništa strašno ali moglo bi biti mnogo lepše. Ali pod kacigama su osmesi. Ipak je onaj C-19 uzeo mnogo avantura u protekle dve godine pa bi nam bilo prihvatljivo čak i malo snega, samo da dignemo dupe i pete i negde kidnemo.

 

Idemo u smeru Tolmezza gde nam je meeting point sa Zokijem, koji je u 06:00 krenuo iz kišovite Pule, preko »našeg« Trsta. Nas trojica stižemo pola sata prije plana, ne znam kako ali eto tako, dok Zoki stiže 9 minuta kasnije, koje mu Pavle za dobrodošlicu slatko servira pred nos. Naravno prijateljski. Kako dočekati prijatelja nego da ga prvo izružiš :D. Drago nam je jer se srećemo posle dužeg vremena. Prijateljski zagrljaj, dve tri reknemo, popijemo prvu kaficu, pravu italijansku, ... Ćale naravno spuca panino sa pršutom i dižemo se.

  • Sviđa mi se 17

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Pišite dalje, ekipa, gladni smo avanturica. @Ćale tek u Tolmezzi doručak? Po onoj temi o hrani i sprdnji sa Šumadincem, nekako zamišljam da je tank torba puna klope i da se mezi usput konstantno :)

 

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Kiša je prestala skroz, kroz oblake probija se sunce. Toplo je i skidamo kišnjake. Solidarno i prijateljski vozači Geesova su vozaču Motora ponudili po koju litru prostora u svojim alu koferima. Verujem, da je Pavlu bio dodatni motiv da mi pomogne sa prtljagom i to da već duže vreme pati dok gleda kako mi ranac visi u stranu, pa je to bio win win. Svakako cenim taj gest, jer je ipak mnogo lakše ganjati se po Dolomitima bez ranca. Ne trnu ruke a i leđima je lakše.

 

Vođa puta Zoki na čelu kolone drži pristojan ali na početku zadržan ritam. U smislu početnog upoznavanja. U svoju navigaciju smestio je sve planirane rute i karte i sva trojica ga verno pratimo. Ukratko već skrećemo sa glavnog puta na put, koji bi bar ja 'ladno prošao, da sam samo turist, koji traži konfekcijske Dolomite. Dižemo se rapidno i za nekoliko minuta dobijam prve utiske. Stižemo na prvi prevoj Monte Zoncolan, gde se odmah otvara predivan i daleki pogled na zelene, sive i bele vrhove Dolomita.

 

IMG-4762.jpg

 

IMG-4760.jpg

 

IMG-4768.jpg

 

 

Vetar i duva i puše, toliko, da nekom italijanu spada kaciga sa parkiranog motora. Diže ju bez psovanja majke, računanja u mislima, gledanjem u onog gore, ... skroz 'ladno. Kupiće on drugu. Siđemo s motora, Gašper opali po sendviću, ja mučem sa kravama, Pavle dokumentira sa svojim fotoaparatom, kojeg iskusno nosi oko vrata i med vožnjom i suvereno škljoca al škljoca. Zoki namešta kameru i podeli sa nama nekoliko informacija u stilu »Da li ste znali?«. Jedna je naprimer, da se i ovamo penju mršavi gladiatori na Giru. Zapamtio sam, da je bilo 9:55 i vidim paciente na biciklama po onom vetru kako stižu gore na vrh i mislim si .... Ma znate vi dobro šta si mislim.

 

IMG-4343.jpg

 

IMG-4773.jpg

 

IMG-4350.jpg

 

IMG-4776.jpg

 

IMG-4777.jpg

 

IMG-4775.jpg

 

IMG-4783.jpg

 

IMG-4786.jpg

 

 

Krećemo dalje. Spuštamo se po uskoj cesti, Pavle vešto škljoca i pred samim krivinama a ja već kontam kako da pristojno pitam kad se ono staje za neki mezetluk. Na spustu u dolinu pred nama se prezentiraju prekrasni pogledi na prirodu. Kad smo stigli dole u civilizaciju već je počelo: »FORZA DUCATI!!!!«. I biciklisti znaju šta je Motor, podižu ruke i navijaju. Meni drago a ona trojica glume da nisu čuli. Možda od kardana. Ali nema veze :D . Stajemo na prvo tankanje, jer ipak Motor nema toliko fore kao one nemačke grbadeve. Zna Nemac dobro kako se prave motori za takve terene. To se vidi i po masi Geesova na cesti ali ipak Multistrade već dobro konkurišu i oduzimaju deo kolača bavarcima. Sa ove strane grane gorivo je konkretno skupo. Cene se penju od dobrih 1,6 do 1,9€, dok je naprimer kod nas trenutno ispod 1,3€. Na pumpama ne radi niko nego su samoposlužne posle ubacivanja novčanica ili kartice u automat. 

Ok, napunilo i dopunilo se vrance i ajmo dalje. 

 

 

  • Sviđa mi se 22
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV
On 20.7.2021. at 12:49, BusMan je napisao:

 

 

 

"Saso Mange" (pass), bilo je znači svega što se poželeti može!  ;) 

 

Širiš mi vokabular... hvala!

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks
Pre 9 sati, nemo je napisao:

Širiš mi vokabular... hvala!

Nema na čemu!  To je letteratura di mercato.  ;)

 

Nego, vozač MOTORA nam se izgubio izmedju Zoncolana i del Pura?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV
Pre 14 sati, BusMan je napisao:

Nema na čemu!  To je letteratura di mercato.  ;)

 

Nego, vozač MOTORA nam se izgubio izmedju Zoncolana i del Pura?

Svratio na benzinsku...

 

lG0V8D.jpg

 

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra






Kako je ta ruta dovoljna za jedan dan, morala se proširiti na dva dana. Odabir rute je bio takav da se izbjegnu "komercijalni" passevi i odaberu oni manje poznati, ali isto tako atraktivi. Puno informacija se sam skupio sa


Hvala za spisak. Zaboravio sam na onu tvoju prethodnu temu, mada između Beluna i Trenta može danima da se istražuje.

Sa druge strane, verovatno nisi mislio ništa loše pod "komercijalni" jer ipak ima nešto u tome kada se smenjuju četinarska i listopada šuma i onda gore sve golo i sneg u julu. Pobeda tehnike nad prirodom da put prođe tuda i da ga ne odnesu kiša i sneg. Ovi niži, pretpostavljam da mogu i van leta da se obilaze (ili biciklom ako mi motor ne prođe tehnički) , a ove druge su otvorili tek pre mesec ili dva. Sa treće strane, ako mi već treba 2 dan samo tamo i nazad, popeću se najvišlje gde može...

Pozdrav sa komercijalne lokacije i izvini na smetnji
c15679f73b53903a658f0db7e07a055a.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 886 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure

Za "komercijalne" ne mislim nista lose, naprotiv. Super su, ali su guzve ogromne. Pogotovo u julu i augustu. Razmisljali smo i o njima, ali smo odustali iz razloga sto smo bili na vecini od njih.
Jedino gdje je bila malo veca guzva je na Monte Baldu. Vjerojatno zbog blizine Lago di Garda i zato sto je bila nedjelja.
U svakom slucaju vrijedi obici i jedne i druge.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja