Jump to content

Moto Zajednica

Remont kompresora auto klime- Golf 4 dizel 90 konja

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Klima radila izuzetno dobro nakon čišćenja i dopune gasa prošlog leta, ovog prestala potpuno, ima gasa sa adekvatnim pritiskom, zakopčava špulna, ali nema nekog pada pritiska kad se uključi, komentar jednog servisera je da su možda stradale karike a ne regulacioni ventil, što mi deluje iznenađujuće zbog zaista perfektnog hlađenja predhodne sezone.

 

Preporuka je zamena polovnim kompresorom, zašta ja nisam jer je moj crkao a imam sigurno manju kilometražu nego ostali, 205K, radije bih remont ali opet neki komentar je da ako je ulje crno, nema remonta već zamena. Moje pitanje, ima li ko preporuku ili savet, zagazio bi u remont negde ali je problem šta ako stvarno ne može jer nema voženja auta, a koristi ga ćera svakodnevno za smenski rad u bolonici. Hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1013 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Prošao sam kroz to pre 2 godine sa svojom Cromom.
Da ne dužim mnogo, zamena polovnim ispravnim ti je najbolja opcija.
Nisam siguran ni šta im taj remont tačno znači, niti ko ga kako radi.
Jedan od cenjenijih majstora mi je rekao: Mani se ćorava posla, kompresor ili radi svoj posao ili ne radi. Kupi nov ili polovan dobar i zameni, nemoj da ti bilo ko uzima pare.

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin

Jel dodali i ulje kada su dodavali gas? Nisam bas u materiji ali znam da ide i ulje koje podmazuje kompresor, ako ga nije bilo mozda je zato crko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Radio je prijatelj, vrsni mehaničar, a klimama se bavi usput zbog mušterija, tako da verujem da je punio kako dolikuje. Klima jeste skoro skroz stala pa kad ju je isprao i napunio, ubijala, al eto, sad otkazala. Po pomenutoj slaboj oscilaciji pritiska, otišle su karike, možda i stubline, zato jedan serviser i kaže da ako je počisto ulje da može rement, ako je pak tamno da je to verovatno znak potrošenosti metala, stubline, karike su teflonske i neprave opiljke. Mada i kod amortizera je karika teflonska i ulje bude crno, pa je remont uspešan, tamno ulje u hidraulici je sasvim normalna pojava, čak i znak da je ono dobro jer pored podmazivanja, zadatak fluida je da upija neizbežnu nečistiću i tako drži radne sklopove čisitim praktično. Pri remontu se menja regulacioni ventil i špulna, po informacijama do kojih sam došao do sada, niko ne menja karike i stubline, sam rad i punjenje košta a rezultat upitan, pa otuda saveti da se menja polovnim dobrim kompresorom. Međutim, to polovno je mačka u džaku, isto ili tu negde ko što je crkli, moj auto ima pravu kilometražu jer sam ga lično kupio od prvog vlasnika sa servisnom istorijom u Germaniji, sumnjam da polovan deo ima u iole manjoj kilometraži.

 

Našao sam ja već možda i 2 kompresora polovna, ali bi radije uradio remont ali pun i kaki treba i onda znam šta imam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Nema mnogo veze stanje kompresora sa kilometrazom, u nekim zemljama klima radi veći deo godine, u drugim retko, tako da...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Auta kod nas su pretežno sa istog klimstskog područja, Nemačka, Holandija, Belgija. Moj auto je bio u rukama penzionera kao novokupljen, što znači da nije teran ni svaki dan ni po ekstremu, garažiran stalno, tako da možda je i nerad uzrokovao kvar. Kako god, 20 godina je to staro, očekivati da je dobro je pusta iluzija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlaja, 270 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: yamaha xj6

Ima veze sa vozacem, na primer moji roditelji drze uvek na automatsko pa sam pali uvek a ja upalim 3 puta godisnje klimu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlaja, 270 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: yamaha xj6

Ja kad me cale vozi prvo sto uradim je da ugasim klimu posto mu radi i na 15 stepeni napolju, on kaze nema veze nek susi stakla

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Jednostavno nisi imao sreće, kompresori stvarno retko crkavaju. Ja BiH na tvom mestu bez mnogo razmišljanja i jurnjave kupio polovan kompresor i rešio to u par dana

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da li je parametar oscilovanja pritiska pri paljenju apsolutan pokazatelj kvara karika, ja to ne znam, samo mi deluje čudno da je ladio perfektno i da odjednom neće, ne stroše se karike preko noći. Inače, redovan kvar je regulacioni ventil koji zaglavi, zameni se i vozi Miško, ali niko nije decidirano dijagnostikovao. Da bi se znalo jasno stanje, mora kompresor dole, nov ventil i punjenje, trošak a može da ne radi opet. Zato svi i beže, donesi drugi kompresor, ili ndk ti neko zameni, pa da napunimo, svi beže od odgovornosti.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 284 postova
  • Lokacija: Beogard
  • Motocikl: U potrazi

Moje iskustvo je da ne postoji kršten majstor koji radi klime u BG. Kažu mi da su pritisci savršeni kao na novom automobilu, ali pušta freon polako. Tri puta punio sa bojom i nisu našli gde pušta. Između ostalih bio i u Polar servisu na Autokomandi. A o dijagnostikovanju da ne pričam... Isparivač,trtmrt... Nisam naišao na stručnjaka, definitivno. Najsmešnije je što u startu ispusti recimo 30% i tako stoji pola godine. 

Mislim da je dobar savet polovan kompresor, pošto je remont koliko ja znam oko 200e. Polovan ne može da bude više od par desetina evra, barem za moj auto nije.

Ako neko zna stručnjaka i ja bih ga posetio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250
Da li je parametar oscilovanja pritiska pri paljenju apsolutan pokazatelj kvara karika, ja to ne znam, samo mi deluje čudno da je ladio perfektno i da odjednom neće, ne stroše se karike preko noći. Inače, redovan kvar je regulacioni ventil koji zaglavi, zameni se i vozi Miško, ali niko nije decidirano dijagnostikovao. Da bi se znalo jasno stanje, mora kompresor dole, nov ventil i punjenje, trošak a može da ne radi opet. Zato svi i beže, donesi drugi kompresor, ili ndk ti neko zameni, pa da napunimo, svi beže od odgovornosti.
 
Nemaju nikakvog razloga da ulaze u rizik i da budu na gubitku. Naročito u sred sezone.
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbea, 422 postova
  • Lokacija: Cukarica Beograd
  • Motocikl: Forza 350 ('22)

Ja bih terao kod Saleta na Ceraku, iznad zarkovacke NIS pumpe.

Sta ti on kaze to je.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 2 minuta, SQTR je napisao:

Ja bih terao kod Saleta na Ceraku, iznad zarkovacke NIS pumpe.

Sta ti on kaze to je.

 

On je konstatovao da je normalno crkao, a da postoji i nenormalno. 

 

Pre sat vremena, petarjebivetar je napisao:

Moje iskustvo je da ne postoji kršten majstor koji radi klime u BG. 

 

Zaključio sam da se zaključci svode da se pokvarila klima. Izgleda da ima jeftine opreme za punjenje i otud i majstorluka, odnosno, bavljenje samo dopunom i to su brze pare, a dobio sam i objašnjenje šta su spore pare, kad auto stoji na dizalici i traži zezanje koje ne može da se naplati, konkretno, izradu teflonskih karika. 

Ništa, polovan kompresor, sad je cena oko 100, inače u pola te sume, ko prase u oči Božića.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbea, 422 postova
  • Lokacija: Cukarica Beograd
  • Motocikl: Forza 350 ('22)

To je ok cena, znam da je bio 250 za CRV, Octavia...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3075 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

Ako se mogu umešati... Pre 4 godine oterah auto u Mladenovac (Miša frigo)... Na licu mesta skinuo kompresor, menjao mu,šta on ima-biksne, ležaj i još nešto, zaboravih...Napunio bojom da proveri instalaciju, koliko se sećam i garanciju je davao,na rad... Od tada radi bez greške...100€ sam tada platio. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3075 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

Ako mene pitaš... kao da si me pitao kakve gaćice nosi, ako nosi, moja omiljena glumica Nikol Kidman...znači odgovor je-ne bih znao, neka ga puni i helijumom,samo da 'ladi...:jee:

 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Klima da bi radila kako treba, mora imati niz ispravnih stvari.

 

Prva stvar je odgovarajuca kolicina i tip freona za vozilo, cist hladnjak motora i klime, ipravan susac, ispravan kompresor i presostat na cevki niskog pritiska, ispravan ventilator motora (ukljucenje obe brzine), ispravan ekspanzioni ventil, ispravan ventilator kabine (sve brzine), ispravnu instalaciju, cist filter kabine.

 

Boldovano je najcesci uzrok kvara na klimi.... premalo freona usled curenja na hladnjaku motora (obicno iza ventilatora ili donja zona) ili malom hladnjaku u kabini (vidi se na odusku/drenaza), zaprljani hladnjaci motora ("cebe" nahvatano izmedju), ventilator motora kom radi samo 1 ili samo 2 ili ni jedna brzina, losa/trula instalacija/kontakti/dzekovi..... 

Lezaj na kompresoru hoce da strada ali sam kompresor tesko.

 

Tretman klime krece od izvlacenja freona (masina belezi kolicinu pa se vec tu moze videti dal ima problema tj curenja ili nema).

Zatim ide vakumiranje sistema, ostavi se 10min da stoji, pritisci moraju biti u - ili na 0, ako ode u + ondak ne valja, negde pusta.

Za to vreme vakumiranja vrsi se provera filtera kabine i putem dijagnostike proverava se ispravnost ventilatora motora tj ukljucenje obe brzine.

Razdvajaju se hladnjaci i proverava cistoca.

Podigne se vozilo i vizuelno sledi kontrola kopresora, kaisa, instalacije, hladnjaka sa donje strane, oduska kabine.

 

Ako je sve Ok, vakumiranje zavrseno, prelazi se na punjenje sistema freonom uz ubacivanje boje. Pali se vozilo, ukljucuje klima, pracenje parametara niskog i visokog pritiska (tu odmah pokaze u kom smeru ide rad), naocare, UV lempa i sledi kontorla cevki, hladnjaka tj celog sistema ispod haube.

 

Menja se smer toplo-hladno kako bi mali hladnjak propisao na odusku gde bi se ujedno proverila njegova ispravnost dal ima ili nema moguce curenje freona.

 

Ako je sve Ok, daje se gas na 2.5-3Krpm da bi se povecao pritisak koji se prate konstantno, ceka se ukljucenje ventiilatora zarad obaranja. Isto to sledi i na vecim (4-5Krpm) obrtajima.

Ako je opet sve Ok, vozilo ima ispravnu klimu.

 

Mozda sa nesto zaboravio, preskocio..... davno je bilo kad sam se time bavio.

 

  • Sviđa mi se 7
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Steta što se više time ne baviš... Danas se servis klime, bar u većini slučajeva, sveo na dopunu i 2-3.000 dinara ili idi na otpad i kupi drugi kompresor. Na ove što sam ja naleteo niko ne pristupa sistematski kao što si opisao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 327 postova
  • Lokacija: Bečej
  • Motocikl: Aprilia ETV 1000

Pa to gore objasnjeno treba i platiti.

A ko bi realno platio ? 5% ljudi

Musterijama je lakse da plate svake godine po 2000din za dopunu...

Lakse,ali ne i ispatljivije...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1015 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250
Klima da bi radila kako treba, mora imati niz ispravnih stvari.
 
Prva stvar je odgovarajuca kolicina i tip freona za vozilo, cist hladnjak motora i klime, ipravan susac, ispravan kompresor i presostat na cevki niskog pritiska, ispravan ventilator motora (ukljucenje obe brzine), ispravan ekspanzioni ventil, ispravan ventilator kabine (sve brzine), ispravnu instalaciju, cist filter kabine.
 
Boldovano je najcesci uzrok kvara na klimi.... premalo freona usled curenja na hladnjaku motora (obicno iza ventilatora ili donja zona) ili malom hladnjaku u kabini (vidi se na odusku/drenaza), zaprljani hladnjaci motora ("cebe" nahvatano izmedju), ventilator motora kom radi samo 1 ili samo 2 ili ni jedna brzina, losa/trula instalacija/kontakti/dzekovi..... 
Lezaj na kompresoru hoce da strada ali sam kompresor tesko.
 
Tretman klime krece od izvlacenja freona (masina belezi kolicinu pa se vec tu moze videti dal ima problema tj curenja ili nema).
Zatim ide vakumiranje sistema, ostavi se 10min da stoji, pritisci moraju biti u - ili na 0, ako ode u + ondak ne valja, negde pusta.
Za to vreme vakumiranja vrsi se provera filtera kabine i putem dijagnostike proverava se ispravnost ventilatora motora tj ukljucenje obe brzine.
Razdvajaju se hladnjaci i proverava cistoca.
Podigne se vozilo i vizuelno sledi kontrola kopresora, kaisa, instalacije, hladnjaka sa donje strane, oduska kabine.
 
Ako je sve Ok, vakumiranje zavrseno, prelazi se na punjenje sistema freonom uz ubacivanje boje. Pali se vozilo, ukljucuje klima, pracenje parametara niskog i visokog pritiska (tu odmah pokaze u kom smeru ide rad), naocare, UV lempa i sledi kontorla cevki, hladnjaka tj celog sistema ispod haube.
 
Menja se smer toplo-hladno kako bi mali hladnjak propisao na odusku gde bi se ujedno proverila njegova ispravnost dal ima ili nema moguce curenje freona.
 
Ako je sve Ok, daje se gas na 2.5-3Krpm da bi se povecao pritisak koji se prate konstantno, ceka se ukljucenje ventiilatora zarad obaranja. Isto to sledi i na vecim (4-5Krpm) obrtajima.
Ako je opet sve Ok, vozilo ima ispravnu klimu.
 
Mozda sa nesto zaboravio, preskocio..... davno je bilo kad sam se time bavio.
 
Kako te nije mrzelo da kuckaš

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2
  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 22 sati, Surla85 je napisao:

Musterijama je lakse da plate svake godine po 2000din za dopunu...

Lepo napisano, u pravu si.

Verovao ili ne, neke kolege su upravo samo dopunu radile bez i jedne kontrole (nit vozila nit masine s'kojom serv. klimu).

Kad ga pitas zasto je tako uradio/predao.... ladno kaze da ga boli patka, ladi, vratice se ako ne valja, juri normu (xxx puta bacen freon, nezadovoljna musterija....nikom nista) i to je tako prolazilo.

 

Recimo, pre svakog servisa treba proveriti samu masinu sa kojom se radi jer pritisak u boci i te kako utice na njenu tacnost.

Pozadi ima manometar gde se prati pritisak, zavisno od vanjske temperature u boci ce biti odredjen pritisak, recimo 5b na 18C spoljne temp.

Nekad zna biti 20+b na istoj temp i ondak prikazana gramaza nije tacna pa samim tim ni servis ne moze biti odradjen kako treba.

Boca freona inace stoji na vagi koja ima svoje bazdarenje, sama masina redovno servisiranje/kontrole/podesavanja.... to gotovo niko ne gleda jbg.

 

Nije sve u ceni..... pristup poslu je losa rabota.

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja