Jump to content

Moto Zajednica

Kyoto kočione pločice?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Vespa GS 160, Vespa GTS 300 HPE

Pozdrav svima! Elem, ima li neko iskustva sa gorepomenutim pločicama? Kupio sam ih jer trenutno nije bilo drugih, prodavac me je uverio da ne škripe i da dobro hvataju. Montirao sam ih po propisu, oborio ivice šmirglom, namazao poleđinu pločica i klizače, sve kako treba, ali ne da škripe, nego ubijaju! Mada, koče sasvim pristojno. Ako je neko imao slično iskustvo, molim vas napišite. Pretpostavljam da mi ne ginu nove, ali čisto da pitam. Hvala unapred! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Vespa GS 160, Vespa GTS 300 HPE

Prvo sam ih stavio bez ičega, samo očistio i ubacio nove. Škripale su jezivo, pa sam ih izvadio, oborio ivice, namazao mašću za kočnice gde treba i opet škripe. Manje, ali škripe. Verovatno su pretvrde ili imaju metala. Hvala u svakom slučaju, probaću i sa Lavom :lol3:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8413 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Meni je tdm stigao sa tim plocicama, vozio ga tako dok sam pripremao sve za servis prvi, (jedno 5 dana), pogledao, vidim feroda debela, telo plocice zlatne boje. Pomislio sam da je EBC, SBS ili tako nesto "markirano" da kazem...

Posle kada sam menjao vidim KYOTO, rekoh japanska neka marka, kocile su bas lepo!

Ceni nisam mogao da se nacudim, sumitomo plocice stavih i ugodjaj, osecaj mi je bio bolji sa Kyoto plocicama. (Da ne poverujes)

 

Kada je puno metala u ferodi (sinter) onda skripe, i to one gde se presijavaju "beli" opiljci, oni sa "zutim" ne pevaju :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

Ja ih imam pozadi na TDM-u, one semisinter ili kako se vec zovu.
Ne skripe, koce extra, mozda i malo bolje nego sto treba za zadnju kocnicu :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Vespa GS 160, Vespa GTS 300 HPE

Izgleda meni zapale neke škart. Možda su im upale u kantu sa opiljcima ;). Te su što ih pominjete, semi-sinter.

Naručio sam iz Louisa neke folije koje se lepe na poleđinu pločice, možda ih to ućutka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Vespa GS 160, Vespa GTS 300 HPE

Delom si u pravu, ako je to, nema pomoći. Ali, u nekim slučajevima, može pomoći podmazivanje (meni smanjilo oko 50%), kao i dodavanje ovih podmetača. Kod automobila, recimo, imaš pločice koje dolaze sa tim podmetačima. Ne daj bože da ih ne ugradiš :). Suština je da cviljenje potiče od vibracija, kojih uvek ima. Samo je pitanje koje su frekvencije, da li su u čulnom opsegu, itd. Ove špecije mogu promeniti frekvencije vibracija i pomeriti ih van čulnog spektra.

Opet kažem, mogu, ali ne moraju.

Videćemo...

Hvala svima, u svakom slučaju!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8413 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ok drug,

ja ti kazem da je pistanje nusprodukt trenja/frikcije....

 

Mazem i ja plocice nazad bakarnom mascu blaaago, mada ni to nije potrebno. Trkaci to praktikuju, oni gde su temperature ogromne i zaustavljanje sa velikih brzina za kratko vreme, pa da se klipovi ne "zavare" za plocice...

 

Limovi na plocicama su tu takodje u svrhu hladjenja, kao barijera izmedju plocice i klipa, da se ne prenese mnogo temperature na tecnost koja ako prokljuca gubis kocnicu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4594 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Škripanje dolazi kao što @N.F.S. kaže od trenja. Nema veze sa vibracijama. Da vibrira u bilo koliko većoj meri, to bi osetio na kočenju. Sinter pločice mahom škripe i to je neizostavna stvar. Poslušaj samo kad trkački ulaze u boks posle trke ili kvalifikacija. Ako te muči škripanje, a ne voziš motocikl na kojem su ti potrebne pločice visokih performansi, stavi organske. Em su modularnije, em im treba manje vremena da se zagreju, a štede disk.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4594 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Pre 1 sat, vava je napisao:

Kad vec ide tema, koju ulogu imaju one gume, plastike koje se ubacuju u klipove?

Koje tačno?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8413 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Nema toga odavno, cbr1000f je imala npr, na celu klipova, poklopac limeni u kome je bakelit...

Ispadne dok menjas plocice pa zalepis sa malo silikona dok ne nametis :D 

 

Funkcija je takodje da spreci prenos toplote sa klipa na tecnost.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8413 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Evo kako izgleda kocioni klip sc21 honde npr... Ovo "na celu" se moze izvaditi, ima svoj zljeb u koji upada.

Ispod je bakelit.

 

ggg.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: beograd mirijevo
  • Motocikl: 950adv 450exc

Jovane, nesto slicno ovome sto je NFS postavio. Kod mene na KTMu su bile bez ovog limenog poklopca i maltene su se raspadale pa sam ih poskidao zadnji put kad sam prao kociona kljesta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8413 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ktm "vozi" brembo kljesta, oni stavljaju plasticni cep sa rupicom u sredini na klocione klipove... Tu je samo da spreci upadanje prljavstine i vode u klip... Moz" bez njega :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Vespa GS 160, Vespa GTS 300 HPE
4 hours ago, Jovan Ristic said:

Škripanje dolazi kao što @N.F.S. kaže od trenja. Nema veze sa vibracijama. Da vibrira u bilo koliko većoj meri, to bi osetio na kočenju. Sinter pločice mahom škripe i to je neizostavna stvar. Poslušaj samo kad trkački ulaze u boks posle trke ili kvalifikacija. Ako te muči škripanje, a ne voziš motocikl na kojem su ti potrebne pločice visokih performansi, stavi organske. Em su modularnije, em im treba manje vremena da se zagreju, a štede disk.

Ne bih da širim priču, ali škripanje je zvuk, a zvuk je posledica vibracija. Nema zvuka bez vibracija. Samo je pitanje da li je frekvenca unutar čulnog opsega (16Hz do 20 kHz) pa ih čujemo kao zvuk ili je van tog opsega, pa ih ne čujemo. Recimo da to znam, pošto predajem između ostalog kontrolu vibracija i vibrofenomena na Univerzitetu u NS. Dakle, škripanje jeste posledica vibracija. One mogu biti male amplitude, pa se fizički ne osete i ne "rastresu" mehanički sklop, što je slučaj kod škripanja. Dodavanje masti i anti-squeal obloga pomera frekvenciju, u najboljem slučaju van čulnog opsega. No, nisam pokrenuo temu zbog filozofiranja i ne želim da idem u tom pravcu, samo sam pitao za Kyoto pločice.

U svakom slučaju, hvala za smernice, ako mi bude smetalo, staviću original piaggio mineralne obloge i to je to.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8413 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Postujem!

Imam komsiju mehanicara, donosi mu drugi komsija motornu testeru treci put vec... Menjao mu je on klip, karike, cilindar, karburator... Ne pali i dalje.

Trazio je problem u svom "fah-u" sto bi se reklo, nasao sam se slucajno tu, zalemio mu zicu na bobini i ona "pali" kao mina :D 

 

Ako idemo tim putem :D kocioni sklop skripi zbog "vibracije" izmedju kocionih povrsina a ne izmedju tela plocice i klipa kocnice.

Razgovaramo malo, nemoj se ljutiti..

Meni je zvuk i frekvencija izuzetno interesantna tema, objekti koji rezonuju na odredjenoj frekvenciji itd...

Zbog toga i ispunjavam guvernale silikonom/peskom, da ih akusticno "umrtvim" i sklonim vibraciju koja se indukuje u opseg koji mi ne smeta.

Rado cu saslusati pricu nekog edukovanog, ja se logikom "vodim".

Hvala i pozdrav Nenad.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Vespa GS 160, Vespa GTS 300 HPE

Nisam se naljutio ni u jednom momentu, daleko bilo :). Izvinjavam se svima kojima je tako izgledalo.

Ako nekog smara ovo što pišem u nastavku, neka zanemari. Imam profesionalnu deformaciju da volim da pričam o onome čime se bavim, što naravno nije svima zanimljivo ;).

Potpuno si u pravu, usled trenja dolazi do vibriranja, koje prouzrokuje škripanje. Dominantna frekvencija vibracija naziva se prirodna učestanost sklopa. Vibracije se dodirom prenose na sve elemente, pa ceo sklop vibrira. E sad, trik je u tome da se prirodna učestanost može menjati dodavanjem nekih elemenata, čime se menja krutost sklopa i on tada vibrira na nekoj drugoj prirodnoj učestanosti. Ako uspeš nju da gurneš van čulnog opsega, nema zvuka! To je suština discipline koja se zove izolacija ili pasivna kontrola vibracija. Mast i anti squeal podloga, koja nije samo lim, češće je to film od različitih antivibracionih materijala, mogu promeniti krutost sklopa, bez obzira što nisu na izvoru vibracija, to jest između pločice i diska. Mislim tema je jaaakoo široka, ali ako se nekad negde nađemo, voleo bih da popričamo o tome.

Sad sam totalno otišao u off, još jednom se izvinjavam za smaranje, i stvarno sam zahvalan na svim smernicama i odgovorima. Pozdrav!

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4398 postova
4 hours ago, vava said:

Kad vec ide tema, koju ulogu imaju one gume, plastike koje se ubacuju u klipove?

Ja sam to imao na GPZ500S ali zamenom klipova nisam ih mogao ubaciti u te klipove jer su zidovi bili deblji. Mozda malo rasprsuju toplotu ali manje vise nepotrebna stvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4594 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

@zhexnaravno da ne smeta detaljnije objašnjenje samo nastanka zvuka. Na kraju smo se ipak složili da zvuk potiče od vibracija, a te vibracije su nastale kao posledica trenja između kočionog diska i kočionih pločica. Od materijala od kojeg su napravljene kočione pločice zavisiće opseg vibracija, a samim tim i zvuk.

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja