Jump to content

Moto Zajednica

Uticaj asfalta na trakciju?

Recommended Posts

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SRAD, MT07, GS1200R, Honda CRF300L

Pozdrav. Trazio sam malo po forumu na temu asfalta i grip-a gume i nailazio na objasnjenja da asfalt ima dobar uticaj na pripajanje gume i moguce proklizavanje ali ono sto me interesuje jeste da li ima bas toliko drastican znacaj?
Naime, postavljam ovo pitanje zato sto sam pocetnik i pokusavam da se oslobodim i sto vise obaram motor prilikom prolazaka kroz krivinu. Za razliku od proslog motora imao sam psihicku barijeru i trip da ne eksperimentisem mnogo zato sto su gume bile stare. Sada sam uzeo nov motor i sa novim gumama (drugi mesec ove godine proizvedene) i vec sam krenuo sa dosta vise samopouzdanja da ga naginjem sto mi se dopalo.
Ono sto me je bas iznerviralo i narusilo gradjeno samopouzdanje jeste situacija od pre par dana kada sam pri nekoj normalnoj brzini (mozda oko 40 km/h) prolazio kroz jednu krivinu i ne znam da li sam se istripovao ili sta, ali kao da sam osetio da mi je zadnja guma prosetala malo. Najvise me izneviralo ovde to sto to nije bilo nista strasno sto se tice brzine niti mog stepena nagnutosti na motoru. Pomislio sam u sebi "gle da sam sada ovde usao brze i hteo vise da ga oborim, mozda bih se skrsio".
Gume u tom trenutku nisu bile preterano zagrejane to je sigurno, ali niti sam ja naglo dodao gas u sred krivine. Vredno napominjanja jeste da je asfalt u tom delu puta vise kao gladak i gotovo kao da se svetlost nekada reflektuje sa njegove povrsine.
Ljudi, da li je moguce da dolazi do proklizavanja na takvom asfaltu cak i pri normalnoj brzini ili sam se ja istripovao nesto? Hvalaa



Gledam ovoga ludaka, legao do zemlje, guma mu prelazi preko bele linije (koja je klizava sama po sebi) i lik vozi stabilno i nista se ne desava a ja jbte na 40 km/h se nagnuo banalno i proseta mi tocak... ono u fazonu "WTF" :D Pomagajteee :D
 


 

Promenio član Suza ZR

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: GSX S1000F, BMW R1200RT

Dok sam vozio MT-07 stalno sam imao taj problem, da zadnja guma bez dobrog razloga kliza ili seta, nisam morao da obaram motor da bih izazvao setanje, znao je da mi prokliza i na manjim brzinama od 40km/h

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SRAD, MT07, GS1200R, Honda CRF300L
9 minutes ago, Alekre said:

U javnom saobraćaju se ne obara motor. 

Nisam obarao motor na koleno, niti sam hteo. Pocetnik sam i nisam u tom fazonu i zna se da se motor do tih granica obara na stazi. Pricam o nekom normalnom obaranju motora u recimo situacijama kada se udje nesto brze u krivinu pri "normalnim" brzinama.

 

 

3 minutes ago, kuka said:

Dok sam vozio MT-07 stalno sam imao taj problem, da zadnja guma bez dobrog razloga kliza ili seta, nisam morao da obaram motor da bih izazvao setanje, znao je da mi prokliza i na manjim brzinama od 40km/h

Fak... :-/  Mora da postoji neko objasnjenje za to :-/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

To što "šeta" zadnji kraj može biti i do ogibljenja. A može biti i do asfalta. Ako kažeš da su gume nove.

A ove ubice u šorcevima koje divljaju u javnom saobraćaju ne trebaju nikom da budu reper ni za šta. Pa ni za prianjanje guma za asfalt.:takoje:

 

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Xtreme, 390 postova
  • Lokacija: Zrenjanin/Novi Sad

Nista novo, vremenom ces nauciti da "citas" podlogu i da se prilagodjavas datoj situaciji - dolazi sa iskustvom koje se stice vremenom i predjenom kilometrazom. 

Za pocetak moras biti svestan par cinjenica, ako i deluju grubo, bez ljutnje, najbolja namera :) MT-07 nije neki sampion po pitanju ogibljenja i dolazi sa prilicno basic opremom, nista lose samo moras biti svestan toga. Gume koje dolaze standardno uz motor takodje nisu vrhunac po pitanju gripa, ali su za veliki deo onoga sto se trazi od motora i vise nego adekvatne. Obrati paznju da svaka nova guma mora preci odredjenu kilometrazu da bi se "ocistila" i pocela da radi kako treba. Takodje moras sebi dati vremena da se upoznas sa motorom da naucis kako reaguje na komande, MT-07 nije sampion po snazi, ali motor sasvim fino povlaci "iz bunara". 

Zrenjanin je solidno poznat po mesovitom asfaltu, ima delova grada gde mozes bukvalno na koleno da vozis, ali isto tako ima delova gde vozis kao na iglama. Koliko puta se desilo da dodje ekipa sa miseluka u goste i overe, a da nisu znali sta im se desilo :) Koce Kolarova, s krivina kod zgrade Lepe Brene (Total Gomex) i dalje ka industrijskoj zoni Ecka, ulica kod biroa za zaposljavanje i dalje ka centralnoj apoteci... su neka od mesta gde je toliko klizavo (uglacano) da vozis ekstra oprezno i sebi dajes malo vise prostora za kocenje. Vozi lagano i skupljaj iskustvo

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SRAD, MT07, GS1200R, Honda CRF300L

Jasno mi je sta pricas oko citanja podloge i najgore sto sam ja to pretpostavljao ali ono realno nisam znao da bas toliko jak uticaj ima da je u stanju i bez guranja grip-a i motora u neke krajnosti da izaziva tako lako proklizavanje i to me je iznerviralo :D
Ne deluje grubo druze, zahvaljujem na ukazanom. Svestan sam da je ovo motor koji nema zavidno ogibljenje, nivo opreme itd.. sve su to govorili i za starije modele jos dok sam citao o njima. Za gume nisam znao da nisu isto medju boljima ali dobro je sto si mi rekao jer izgleda sve to zajedno u kombinaciji sa podlogom daje takav rezultat.
Sto kazes moze biti delom i dodatno sto jos nisam ogulio taj spoljni deo lepo, moracu na neki parking i da ga vrtim malo koliko budem mogao da zagrebem te spoljne povrsine.
Da,da.. eto znas kakvih delova asfalta ovde ima. Hvalaaaa na informacijama

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6803 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Naravno da dobar asfalt utiče na trakciju. Na putu je podloga svakakva i svaki metar je priča za sebe. Smederevo npr. generalno je klizavo po centru. 

 

Kod tebe je nezgodno što nisi na početničkom motoru pa ćeš mnogo teže da pokupiš osećaj. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SRAD, MT07, GS1200R, Honda CRF300L

Jasno, da. Znao sam ja da asfalt utice na trakciju. Ja sam u ovom primeru samo iznenadjen da utice bas u tolikoj meri gde se motor ne gura u neke krajnosti, sta vise poprilicno sam ga "normalno" vozio. Pa sam hteo da vidim da li se tripujem ili je to stvarnost. Jer ako je stvarnost, to je jos jedna bitna stavka koju treba imati na umu gde i bez posebnog izlaska iz zone komfora po nacinu voznje, covek moze da se skrsi oko naizgled "banalne" stvari.
Moracu na stazu, videcu u narednih mesec-dva da zastitim motor slajderima i uzmem sebi neku obucu pa da ga teram malo na nekom bezbednom terenu i tamo izgradim osecaj za njega.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Xtreme, 390 postova
  • Lokacija: Zrenjanin/Novi Sad

Bitnije je biti svestan sta imas i svojih mogucnosti nego misliti da je motor svemoguc samo zato sto je nov ili zato sto je razlika u odnosu na prethodni kilometrima daleko. Been there, done that :D 

MT-07 je sasvim dobar gradski motor, u rukama iskusnog vozaca je bukvalno igracka, radis sa njim sta pomislis. Ali treba biti svestan njegovih ogranicenja. Isto je i sa gumama PR5 koje su stvarno dobre gume, ali nisu sam vrhunac po pitanju gripa. Zato kazem, prelazi kilometrazu i vremenom ces "nauciti" motor, razlicite podloge i kako da reagujes u raznim situacijama. Meni je recimo mnogo korisnija bila voznja do Iriga na burek (bio mLogo dobar burek) nego vezbanje "tehnikalija" na kruznim kod Dreksa :) 

 

@Alekre: vracam se od Vlajka ka Beogradu, reko' hvatam Smederevac jer sam cuo da je uzbudljiv. O da li su bili u pravu :D Ja nisam verovao da motor sa vozacem ukupno ~300kg i lepo zagrejani Contiattack (M) moze toliko da kliza i zvace po putu, nezaboravno iskustvo bilo. Srecom nisam gurao srecu, ali da mi je otvorilo oci vala jeste :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Xtreme, 390 postova
  • Lokacija: Zrenjanin/Novi Sad

Pa rekoh vec, bio mLogo dobar burek :D 

Salu na stranu, korisnije mi je bilo jer sam imao mesavinu svega, ono sto te i ceka u svakodnevnom saobracaju. Od pravaca, blagih krivina, losih puteva (rupe i ispupcenja), vlaznih puteva, pa kombinacija svega toga u debeloj hladovini, gradska voznja, razni tipovi podloga, pesak i rizla po putu i krivinama etc etc

Na kruznom kod Dreksa je dobar asfalt, cist je, barem je tada bila takva situacija. Daleko od toga da mi nije pomoglo da savladam odredjene stvari i naviknem glavu da je obaranje motora i cesanje nogostupa normalna stvar, ali od toga u svakodnevnoj voznji imam nula koristi :)Mene je barem taj virus za "stazom" relativno brzo popustio, ali da je bilo zanimljivo dok je trajalo jeste. Ne znam koliko iskustva na dva tocka imas, ako smatras da je vreme da posetis stazu uplati intro grupu na Navaku pa probaj. Samo nemoj da se iznenadis ako se zarazis ;) 

 

P.S.: jesam spomenuo burek? :D 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SRAD, MT07, GS1200R, Honda CRF300L

Ma druze ja sam bas jednom momku rekao da cu sledeci motor najverovatnije uzeti touring. Poenta price mi je sta god da vozis, da bi bio sposobniji vozac, kompetentniji, sigurniji, treba znati i posedovati sto vise vestina na motoru. Danas-sutra cu da izadjem na neki otvoren put koji mozda ne znam, sticajem okolnosti ima da uletim u krivinu brze, moram da znam kako da radim trail braking, oborim motor, da znam kakav uticaj kao u ovom primeru asfalt moze da ima na trakciju itd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6803 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Najbolja varijanta da koristiš tehniku slow, look, press and roll. Kucaj na Jubitu.

Promenio član Alekre
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SRAD, MT07, GS1200R, Honda CRF300L

I sada je bilo slow down, look, press na handle bar je bio lagan i roll samo maintnance speed pa je prosetao tocak hahahahaah :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 385 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 1250s, Honda SH150i

 Mt07 ima dosta jak obrtni moment na malim obrtajima i zna da trzne na on/off gasu, možda te to muči. Na to moraš da se naviknes vremenom, odnosno da ne ulazis u krivinu sa puštenim gasom. I pazi kako spuštas u nizu brzinu, ako naglo vratiš pred krivinu iz treće u prvu recimo, može da ti blokira zadnji točak. Čudi me da ovaj novi model nema slipper clutch koji bi to sprečavao. 

Promenio član Overpressure
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SRAD, MT07, GS1200R, Honda CRF300L

Daaa, to me jako iritira, pokusavam da budem sto nezniji, jer je bas osetljiv na gasu, sto kazes bilo kakvo malo slobodnije popustanje ili dodavanje zna da "mrdne" motor sto moze da destabilizuje suspenziju u krivini. Ali svestan sam toga i u tom konkretnom primeru bas sam imao samo maintnance speed i nisam imao neke promene brzine odmah neposredno.. zato mi sve ovo i jeste cudno da je proklizao. To nisam znao za slipper clutch i da moze biti problema sa tim. Sva sreca brzine nikada ne preskacem po par od jednom. To blokiranje moze da se desi ako se kao sto si naveo spusti vise brzina naglo sve u jednom pritisku kvacila? Hvalaa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 385 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 1250s, Honda SH150i

Ne mora u jednom pritisku kvacila, ali ako sa recimo 3000 obrtaja u trećoj vratiš u prvu, on mora naglo da poveća obrtaje, a pošto imaš dva cilindra velike zapremine, može doći do blokiranja točka  zbog velikog otpora. Video si sam po sebi kakvo je motorno kočenje na mt07 kad pustis gas. U laganoj vožnji bukvalno kočnice nisu ni potrebne. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Ko u Zrenjaninu ne overi, neće nigde...Ja sam tamo blebnuo na belu liniju, nisam ni primetio.Pukla kaciga sa strane.Policija iza mene, ja ustajem na semaforu, obišli me i ćao.Nisu mi ni dobar dan rekli.Tamo se običnim nitro lakom farbaju linije.

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SRAD, MT07, GS1200R, Honda CRF300L
3 minutes ago, Overpressure said:

Ne mora u jednom pritisku kvacila, ali ako sa recimo 3000 obrtaja u trećoj vratiš u prvu, on mora naglo da poveća obrtaje, a pošto imaš dva cilindra velike zapremine, može doći do blokiranja točka  zbog velikog otpora. Video si sam po sebi kakvo je motorno kočenje na mt07 kad pustis gas. U laganoj vožnji bukvalno kočnice nisu ni potrebne. 

Da, da. Jasnoo. Hvalaa. Kontam onda tu valjda malo i pomaze onaj rev-matching, to radim redovno kod saltanja?
 

2 minutes ago, icecool said:

Ko u Zrenjaninu ne overi, neće nigde...Ja sam tamo blebnuo na belu liniju, nisam ni primetio.Pukla kaciga sa strane.Policija iza mene, ja ustajem na semaforu, obišli me i ćao.Nisu mi ni dobar dan rekli.Tamo se običnim nitro lakom farbaju linije.

:-(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4392 postova

U normalnoj voznji kod svakog dvocilindrasa kocnice skoro nisu potrebne, ako ne gasirate zestoko. Presaltas pred krivinu, lepo te uspori motorno ili samo kocenje kod saltanja u nizu. Rev-matching ce ti koristiti ali nije nesto neophodno kod normalne opustene voznje.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SRAD, MT07, GS1200R, Honda CRF300L

Ma da, to je jasno ali volim da odradim rev-m i kod normalne voznje, zato sto ako ga ne odradim vidim da ne prija bas motoru. Mislim i da sam citao da mu steti i kao bolje je prziti kocnice i tako kociti nego motornim kocenjem, barem ne tako naglim. No da ne skrecemo sa teme previse, hvala ljudi na informacijama, ovde mi je najbitnije bilo da vidim da li mogu normalnom voznjom na retardiranom asfaltu da proklizam i dobio sam dobre odgovore :) Nema, mora jos jedna predostroznost i to ti je.. kao da vec na motoru nema gomila drugih stvari za obracati paznju :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja