Jump to content

Moto Zajednica

Pocetnik- MT 07

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 112 postova
  • Lokacija: Podgorica
  • Motocikl: Honda Hornet

Srecan pocetak , super si motor uzeo . I ako je veca kubikaza i snaga , motor je dosta miran na gasu i prasta greske sto je najbitnije . Ali isto tako moras imati strahopostovanje prema istom i biti svjestan da je sve do tebe … isto se pada i sa 50ccm i sa 1800ccm , samo pamet u glavu i bez prevelikog opustanja pa i kasnije ne sad samo .


Kad sam ja prelazio sa skutera na veliki motor , pocetak je izgledao tako sto sam odgledao Twist of the Wrist , pa onda sam visio na youtube gledajuci sve moguce klipove o tehnici voznje , nepredvidljivim stvarima , kontra upravljanje (koje sam tek shvatio kad sam sjeo na motor) . A onda sam kupio i posao za motor , vozio ga po naselju ulicama koje su manje prometne , cisto da se priviknem na saltanje brzina , mjenjac i kocnice . Posle dva dana sam krenuo i svuda kroz grad . Znam da sam u pocetku imao par stresnih situacija jer sam vozio tezak motor (220kg) i par puta mi je pobjegao na stranu prilikom stajanja na semafore pa je bilo povuci potegni da ga odrzim da ne pane na stranu . Al tu je moja greska jer opustim se zaboravim na to da moram opkoraciti i stati sa obje noge cvrsto na tlo (sad to smijesno zvuci , al tada i nije bilo ) …

E posle usavrsavanja rutine na motoru krenuo sam put primorja , krivudavim putevima sa usponima i nizbrdicama , polako i trudio se da ucim a i da uzivam u voznji . Prije svega to ti je i najvaznije , da naucis da uzivas u voznji a ne da jurcas i juris za nekim adrenalinom i kriticnim situacijama.

Suma sumarum , samo polako i sto vise vozi , ostalo ce samo doci . Sto ti nije jasno pitaj za savjet ovdje ili googlaj i obavezno oprema , nema voznje bez kacige aj tu cu 50m ili aj tu do prodavnice , nego oprema i kaciga oa voznja.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07

Prazan parking ili ulicica neka neprometna su obavezna stvar čim budem uzeo motor, kolega Stefan sa foruma će ići sa mnom ako bude mogao i biće tu za par tih saveta na licu mesta...
inače su mi ovde na forumu i predložili ovaj motor jer kao sto kažeš “prašta više” te greškice...
Svakako ću vas bas smarati u vezi svega i svačega, održavanje tek kad ga budem uzeo i ostale sitnice, bukvalno sam u svakom pogledu početnik Hvala vam puno, znaci mi, nadam se da ću moći da vam se odužim nekako nekada...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 114 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda SH350i

Čestitke na kupovini :)
Što se praznog mesta tiče, na sajmu je sad milina, dok traje vakcinacija, prazno je… A ovaj “naš” poligon kod Pionira je em prepun parkiranih automobila em nema kad je prazan za vežbanje, možda samo kasno uveče.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1944 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

Vozački poligon pored TC Merkur na Karaburmi je prazan i otvoren...ima dovoljno mesta za vežbu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07
Pre 11 sati, Ji 4Tze je napisao:

Čestitke na kupovini :)

Zahvaljujem!

 

Javicu koje sam mesto nasao da provezbam, razmotricu sve predloge svakako, videcu gde mi je lakse da dodjem :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 83 postova
  • Lokacija: Opstina Kula
  • Motocikl: Yamaha Tdm 850 3vd

Pozdrav i dobro nam dosao na forum. 

Ja sam takodze nov i tek sam obrnuo oko 200km na motoru i ja sam uzeo veci zalogaj. Ja sam uzeo 850 cc i presao sam na njega sa 50cc. Vozio sam skuter i presao mozda nekih 300 do 400 km. Vozio sam skuter svaki dan i praksirao. Imao sam i pad na njemu. Pao sam na kamencicima i prasini pre same krivine. Poceo sam da kocim sa prednjom kocnicom (sto mi niko nije rekao da nije preporucljivo da se koristi za manje cc motore) i tako se desio pad. Malo sam iscasio rame ali nije bilo nista strasno. U to vreme sam vec sakupljao za motor i nisam odustajao od toga da ga kupim. Jos sam i zahvalan sto mi se desio taj pad jer sam shvatio sta i kako treba da se radi sa kocenjem i skotao sam sta kako funkcionise kod motora. Planirao sam da uzmem 250cc ali na kraju mi je ovaj lepo lego i na kraju sam njega uzeo... 

Oko toga sta i kako, sta treba da radis kako da reagujes tu ce ti pomoci forumasi, a oko zahtevnijih i komplikovanijih stvari tu ti je motojitsu i dandanthefireman. Ja ih gledam vec neko vreme i nisam ni skontao koliko mi je pomoglo gledanje njihovih videa. Objasnjavaju sta i kako treba da se ponasas u saobracaju, koje pozicije u traci treba da zauzimas, kako da reagujes u situaciji gde treba brzo da se reaguje, itd... 

Ja jos uvek planiram da idem na Navakovu dodatnu obuku za vozaca i imam jos 2 druga koja su zeljna takodze da dodzu na obuku, ali idemo tek za nekih 3 meseci. Ako si voljan i ako budes hteo moci ces sa nama to cu napisati na forumu kad budemo isli. 

Oko ovih youtube kanala za pocetnike na motorima i njihovim tutorialima oko svega evo ti linkovi pa ti slobodno pogledaj i ja ti toplo preporucujem jer imaju videe za sve sto pocetnike muci. 

https://m.youtube.com/c/MotoJitsu

https://m.youtube.com/user/Stubbs928

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07
Pre 13 sati, Speedrunner02 je napisao:

Pozdrav i dobro nam dosao na forum. 

Ja sam takodze nov i tek sam obrnuo oko 200km na motoru i ja sam uzeo veci zalogaj. Ja sam uzeo 850 cc i presao sam na njega sa 50cc. Vozio sam skuter i presao mozda nekih 300 do 400 km. Vozio sam skuter svaki dan i praksirao. Imao sam i pad na njemu. Pao sam na kamencicima i prasini pre same krivine. Poceo sam da kocim sa prednjom kocnicom (sto mi niko nije rekao da nije preporucljivo da se koristi za manje cc motore) i tako se desio pad. Malo sam iscasio rame ali nije bilo nista strasno. U to vreme sam vec sakupljao za motor i nisam odustajao od toga da ga kupim. Jos sam i zahvalan sto mi se desio taj pad jer sam shvatio sta i kako treba da se radi sa kocenjem i skotao sam sta kako funkcionise kod motora. Planirao sam da uzmem 250cc ali na kraju mi je ovaj lepo lego i na kraju sam njega uzeo... 

Oko toga sta i kako, sta treba da radis kako da reagujes tu ce ti pomoci forumasi, a oko zahtevnijih i komplikovanijih stvari tu ti je motojitsu i dandanthefireman. Ja ih gledam vec neko vreme i nisam ni skontao koliko mi je pomoglo gledanje njihovih videa. Objasnjavaju sta i kako treba da se ponasas u saobracaju, koje pozicije u traci treba da zauzimas, kako da reagujes u situaciji gde treba brzo da se reaguje, itd... 

Ja jos uvek planiram da idem na Navakovu dodatnu obuku za vozaca i imam jos 2 druga koja su zeljna takodze da dodzu na obuku, ali idemo tek za nekih 3 meseci. Ako si voljan i ako budes hteo moci ces sa nama to cu napisati na forumu kad budemo isli. 

Oko ovih youtube kanala za pocetnike na motorima i njihovim tutorialima oko svega evo ti linkovi pa ti slobodno pogledaj i ja ti toplo preporucujem jer imaju videe za sve sto pocetnike muci. 

https://m.youtube.com/c/MotoJitsu

https://m.youtube.com/user/Stubbs928

Hvala.

Ja sam isto par puta prolizao sa skuterom na pesku, prednja kocnica takodje, nezgodna stvar, ali koliko sam razumeo totalno je drugacija prica sa motorima, sto se stabilnosti tice takodje, svakako nadam se da cu biti dovoljno pazljiv.

Ja isto vec neko vreme gledam razne klipove na yt, bukvalno sve moguce savete za pocetnike, nadam se da ce biti od pomoci.

Voleo bih da negde napisete kakav je plan vezan za obuku, ako budem u mogućnosti i bio voljan, sto da ne.

Kako se sada snalazis sa vecim motorom?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 83 postova
  • Lokacija: Opstina Kula
  • Motocikl: Yamaha Tdm 850 3vd
pre 15 minuta, Ivan F. je napisao:

Hvala.

Ja sam isto par puta prolizao sa skuterom na pesku, prednja kocnica takodje, nezgodna stvar, ali koliko sam razumeo totalno je drugacija prica sa motorima, sto se stabilnosti tice takodje, svakako nadam se da cu biti dovoljno pazljiv.

Ja isto vec neko vreme gledam razne klipove na yt, bukvalno sve moguce savete za pocetnike, nadam se da ce biti od pomoci.

Voleo bih da negde napisete kakav je plan vezan za obuku, ako budem u mogućnosti i bio voljan, sto da ne.

Kako se sada snalazis sa vecim motorom?

Ma da.. Sa skuterima je dosta zajebano... Nikad ne ocekujes da mozes pasti sa njih :D 

To da sa vecim motorima je totalno druga prica. Pogotovo na ovom od 850cc...

Veruj mi da ce pomoci videi... Nisam ni ja shvatio koliko pomazu kad refleksivno reagujes na neka kola koja izlaze sa parkinga ili slicno... 

Pa evo... Napredujem :D

Sad ga vozikam neda mi djavo mira pa se vozikam kuda mogu i kako mogu... Jos dok ne idem u hrvatsku uvek gledam da vozim sto vise. Nemam strah i voziti po klizavom samo vise pazim na kocnicu i na ubrzavanje. Motor mi sad prelepo radi i prezadovoljan sam.

A za dodatnu obuku smo isplanirali ali na navakovom sajtu pise da polase grupa od 7. Ali ne pise dali moze svako da se skupi ili mora da se nadze i sakupi ekipa. Samo sto treba full oprema. Ako to nemas sakupljaj sada pa da mozes sa nama :D voleo bih da upoznam nekog sa foruma jos nisam nikog upoznao preko foruma tj. Nisam se jos vozikao sa nikim. Planiram i jedno vreme da odem na venac da upraksiram voznju po brdima zbog duzih voznji. Takodze o tamo si pozvan ali to tek u jesen. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07
pre 6 minuta, Speedrunner02 je napisao:

Ma da.. Sa skuterima je dosta zajebano... Nikad ne ocekujes da mozes pasti sa njih :D 

To da sa vecim motorima je totalno druga prica. Pogotovo na ovom od 850cc...

Veruj mi da ce pomoci videi... Nisam ni ja shvatio koliko pomazu kad refleksivno reagujes na neka kola koja izlaze sa parkinga ili slicno... 

Pa evo... Napredujem :D

Sad ga vozikam neda mi djavo mira pa se vozikam kuda mogu i kako mogu... Jos dok ne idem u hrvatsku uvek gledam da vozim sto vise. Nemam strah i voziti po klizavom samo vise pazim na kocnicu i na ubrzavanje. Motor mi sad prelepo radi i prezadovoljan sam.

A za dodatnu obuku smo isplanirali ali na navakovom sajtu pise da polase grupa od 7. Ali ne pise dali moze svako da se skupi ili mora da se nadze i sakupi ekipa. Samo sto treba full oprema. Ako to nemas sakupljaj sada pa da mozes sa nama :D voleo bih da upoznam nekog sa foruma jos nisam nikog upoznao preko foruma tj. Nisam se jos vozikao sa nikim. Planiram i jedno vreme da odem na venac da upraksiram voznju po brdima zbog duzih voznji. Takodze o tamo si pozvan ali to tek u jesen. 

Iskren da budem mene najvise brine zaustavljanje na brdu na znaku stop ili crvenom svetlu pa taj cuveni polazak iz mesta, inace osim toga nista vise (skoro) :D

 

Pa eto, mozemo da se provozamo kada se budem vratio iz Kladova, vracam se u sredu. A ako hoces mozes i sutra kada budem polazio za Kl sa mnom i sa jos jednim kolegom sa foruma da se provozas.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07
pre 30 minuta, ser je napisao:

Vec posle jednog rezervoara gradske voznje ce desna noga sama da ti pusta kocnicu dok kreces...

Jako mi je drago kada vidim optimisticne i pozitivne komentare (podrsku), siguran sam da ce tako biti. Zahvaljujem!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 83 postova
  • Lokacija: Opstina Kula
  • Motocikl: Yamaha Tdm 850 3vd
pre 53 minuta, Ivan F. je napisao:

Iskren da budem mene najvise brine zaustavljanje na brdu na znaku stop ili crvenom svetlu pa taj cuveni polazak iz mesta, inace osim toga nista vise (skoro) :D

 

Pa eto, mozemo da se provozamo kada se budem vratio iz Kladova, vracam se u sredu. A ako hoces mozes i sutra kada budem polazio za Kl sa mnom i sa jos jednim kolegom sa foruma da se provozas.

Hahaahha i mene to muci. Ali gledao sam tutoriale za voznju po brdima od dandanthefiremana pa su mi mnogo pomogli. Ali prenego sto odemo uvek nadzi negde manje brdasce gde nema saobracaja puno ili voopste pa uvezbaj takvo kretanje. A oko zaustavljsnjs to nije komplikovano, ali treba vesbanja... I ne treba se zalecivati u krivine na brdima... 

A sto se voznje tice moci cu tek za nedelju dana otprilike kad mi bude gotova vozacka sad samo imam potvrdu... Pa nemogu daleko. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07
pre 13 minuta, Speedrunner02 je napisao:

Hahaahha i mene to muci. Ali gledao sam tutoriale za voznju po brdima od dandanthefiremana pa su mi mnogo pomogli. Ali prenego sto odemo uvek nadzi negde manje brdasce gde nema saobracaja puno ili voopste pa uvezbaj takvo kretanje. A oko zaustavljsnjs to nije komplikovano, ali treba vesbanja... I ne treba se zalecivati u krivine na brdima... 

A sto se voznje tice moci cu tek za nedelju dana otprilike kad mi bude gotova vozacka sad samo imam potvrdu... Pa nemogu daleko. 

Vise me muci jer mi je totalno nepoznato, u smislu da ono sto nam je strano ima malo takav uticaj, ali je to onaj pozitivan strah, nije strasno, aktivan sam vozac automobila, tako da ocekujem da se brzo snadjem.

 

Meni je danas stigla dozvola, a predao sam u ponedeljak, sa potvrdom nisam ni vozio. Ali mozemo i sledece nedelje, zasto da ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 83 postova
  • Lokacija: Opstina Kula
  • Motocikl: Yamaha Tdm 850 3vd
pre 32 minuta, Ivan F. je napisao:

Vise me muci jer mi je totalno nepoznato, u smislu da ono sto nam je strano ima malo takav uticaj, ali je to onaj pozitivan strah, nije strasno, aktivan sam vozac automobila, tako da ocekujem da se brzo snadjem.

 

Meni je danas stigla dozvola, a predao sam u ponedeljak, sa potvrdom nisam ni vozio. Ali mozemo i sledece nedelje, zasto da ne.

To znam to tako i treba. To je pozitivsn strah i njega uvrk treba imati kad se radi o vecim motorima. Ali nemoj mnogo da gledas maxwrist i te sto divljaju.. Jednostavno ce te nesto naterati da das pun gas pa moze biti kobno... Od kad se meni to desilo da sam radi reda dao gas od tad ni ne gledam... Ali jos uvek sa preticanjem nje znam meru sa kojom treba da se pretice... Uvek dam pun gas... Ali to ce vrenom da se priviknem. Jos uvek imam strah prema traktorima i nikad ne znam kako ce reagovati pa dajem pun gas za svaki slucaj jer su traktori ubedljivo najgora stvar se moze pojaviti na putu. 

Ma ovo oko snalazenja to je lagano... Ako znas kretanjr pod rucnom u kolima jednostavno ce ti biti i na motoru. Ali moraces da naucis da odrzavas balans sa desnom nogom jer levom pritiskas zadnju kocnicu. 

Ja sad vozim sa potvrdom isao sam i drugi grad i prolazila je polocija pored mene i nisam bio stopiran pa ne znsm kako bi reagovali, ali recrno mi je da u mojoj opstini sa potvrdom mogu da vozim, a u drugima vec umeju da prave problem. 

Ja sam uvek za voznju. Pogotovo sad barem nekog da upoznam prenego sto odem na 3 meseci preko. Ali daleko mi je do bg. Mozemo negde na pola puta da se nadzemo? Negde u nsu? Kad pokupim dozvolu? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07

Može u NS, dolazicu, dogovorićemo se onda sledeće nedelje.

Provozao sam prvih 4-5km sve je proslo odlično za sada, malo stisnuto, ali nije bilo strasno :))

Pomogao mi je kolega Stefan sa foruma, pravi čovek! Nit amo se znali, odmah je dosao ispratio me kolima, par saveta dao, objašnjavao, sve kao da se znamo godinama


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 83 postova
  • Lokacija: Opstina Kula
  • Motocikl: Yamaha Tdm 850 3vd
Pre 1 sat, Ivan F. je napisao:

e924cf6e3820e0acab616f043b357e57.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dap to su ti forumasi i bajkeri generalno... 

Prelep motor, ali sta ti je na prednjem disku? Jer imas onu zastitu od kradze? Sto zablokira kocnicu kad se krene motorom? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07
Dap to su ti forumasi i bajkeri generalno... 
Prelep motor, ali sta ti je na prednjem disku? Jer imas onu zastitu od kradze? Sto zablokira kocnicu kad se krene motorom? 

Jeste, ovo disc lock sa alarmom. Ima ih pun djavo, cene od 15e do Bog zna koliko, ne znam koliko je korisno ali kontam da valja sa se ima :))


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 229 postova
  • Lokacija: Grocka
  • Motocikl: Yamaha XJ900S Diverzija

Nek je srećan početak!
Lep motor, pamet u glavu. Prvo i osnovno, oseti motor i njegove karakteristike, pogotovo pre kretanja na put. Upoznaj i sebe na motoru. Kada budeš išao za Kladovo, pravi česte pauze i analiziraj prethodnu vožnju.

Sve najbolje!

P.s. Kada odgovarate na prethodni post, nije potrebno da citirate poruku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 83 postova
  • Lokacija: Opstina Kula
  • Motocikl: Yamaha Tdm 850 3vd
pre 33 minuta, Rik je napisao:

Nek je srećan početak!
Lep motor, pamet u glavu. Prvo i osnovno, oseti motor i njegove karakteristike, pogotovo pre kretanja na put. Upoznaj i sebe na motoru. Kada budeš išao za Kladovo, pravi česte pauze i analiziraj prethodnu vožnju.

Sve najbolje!

P.s. Kada odgovarate na prethodni post, nije potrebno da citirate poruku.

Znamo to, ali bolje je :D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 83 postova
  • Lokacija: Opstina Kula
  • Motocikl: Yamaha Tdm 850 3vd
pre 53 minuta, Ivan F. je napisao:


Jeste, ovo disc lock sa alarmom. Ima ih pun djavo, cene od 15e do Bog zna koliko, ne znam koliko je korisno ali kontam da valja sa se ima :))


Sent from my iPhone using Tapatalk

Pa dobro je to, ali ako ima lopova koji bas oce da ukrade motor nema te zastite koja ce ga spreciti... Nazalost.. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07

Prešao sam oko 350km sve ukupno od juče kada sam preuzeo motor…
Danas smo kolega Stefan i ja krenuli za Kl oko 10-11 satima, lagano, zaobišli autoput, vreme nas je maksimalno ispoštovalo ka Kl, nažalost on je pokisao u povratku
Iskren da budem, oduševljen sam i poprilično zadovoljan kako se snalazim za pocetak, videćemo za dalje :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07

Inače sam beskrajno sam mu zahvalan, nema teorije da bih sam imao ovoliko samopuzdanja i da bih bio opušten, znaci mnogo neko da makar malo posavetuje i ohrabri…nije kao da se ide u rat, možda malo preterujem, ali za nekog ko nikad nije vozio je velika stvar


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Bole tebe uvo, ti parkirao u Kladovu, a mene ko j... :D
ma koje savete, samo ko papagaj šta su meni pričali na forumu kad sam kretao i neka svoja zapažanja šta sam video da radiš u vožnji. Dobar si, opustio si se lepo, biće to sve ekstra. Malo kratke noge, al jebiga, planiraj gde ćeš da staneš. :D

Bila je baš dobra vožnjica, malo me štrecalo kad te ne vidim od krivina u retrovizoru, al jesi ispoštovao svaku krivinu, nema šta :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja