Jump to content

Moto Zajednica

Pocetnik- MT 07

Recommended Posts

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07

      Dobar dan svima! :jee1: Neko vreme sam na forumu, citam, sakupljam informacije, upijam koliko mogu, a doslo je i vreme da se predstavim kao covek :)) Zovem se Ivan, imam 28 godina i od ove godine sam vlasnik 2021 MT 07, motor mi je jos uvek u Platneru (tamo je vec mesec dana, nisam imao dozvolu), registrovao sam ga, cekam da mi stigne vozacka, trebalo bi da to bude u petak(nadam se)... Razmisljao sam se izmedju Z900 i MT09 medjutim nekoliko vas je reklo da je to suludo za pocetnika, tako da sam se odlucio za malo manji motor (takodje mislim da sam mogao i slabije, ali sta je tu je).

 

      Trebalo bi mi par saveta, ako je neko voljan... Koja mi je napametnija opcija s obzirom da cu maltene prvi put da sednem na taj motor u petak uvece ili subotu pre podne, da li da odmah krenem da vozim po gradu ili da odvozam lagano do Kladova na par dana dok se naviknem? (radim u Bg-u, ali sam rodom iz Kladova) 

 

      Takodje bih voleo da ovde postavljam pitanja vezana za sve nedoumice, bice ih verovatno dosta. Hvala puno!

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1841 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

Dobrodošao! Sjajan motor opet prilično jak za početnika. Ne znam za taj deo oko dozvole, početnika i 690cc. Da li si prošao A2 ili kako? Ja sam matoriji i u moje vreme nismo imali te podkategorije...

 

Što se tiče grada ili magistrale to ćeš ti najbolje proceniti...potpuno drugačiji načini vožnje, svakako ćeš koristiti oba ali imaj na umu da svoj novi motor moraš razraditi tako da ne znam koliko si sad spreman za magistralu.

 

Moja preporuka, razradi motor po gradu koristeći i autoput...pa onda kako želiš do tad ćeš već uvežbati ciklistiku. Ako uspeš vidi da li neko sa foruma organizuje treninge bezbedne vožnje pa uleti i tu...ako ne uvek možeš kurs da upišeš.

 

Toliko za sad...pamet u glavu i lagano sa gasom!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Dobrodošao! :)
Prvo, oko dozvole.. ako su ti rekli 7 dana, možda bude gotova i za 3 dana, ja otišao tako na bombaka i uzeo dozvolu, isto me motor čekao da jašem ;)

Što se saveta tiče, ja kao početnik isto (od septembra prošle godine) mogu samo da ti rečem kako sam ja.. Otišao u Pazovu kod majstora po motor i lagano do NS.. Vozao se uveče po gradu kad nema gužve, da smanjim taj rizik i tu gungulu, sad, špic, idemo, laktanje...
Inače slobodno na otvoreni put, lagano, ne preteruj, upijaj znanje, kad pretičeš daj sebi duplo prostora koliko misliš da je optimalno... I zaboravi ono "vozi se uz desnu ivicu", to ne važi ni po gradu ni po otvorenom putu... Na magistrali uz desnu ivicu je samoubistvo: 1) rizla, šljunak, pesak, odrala se ivica puta. 2) uvek će neki idiot da proba da te obiđe a mrsko mu da pređe u kontra traku, ne treba ti taj stres. U gradu slično, ne gledaju kad se prestrajaju, izgurivaće te jer si ti na motoru, a on u autu, jači je. Lepo sredinom trake i držiš tempo lagano.

Ako uzmeš ranije motor, izvozaj se po Bg i okolini malko dok se ne navikneš na motorić, pa u subotu odmoran lagano ujutru do Kladova. U početku izbegavaj sumrak, dok malo ne uđeš u rutinu
Evo malo i da se prijavim, subotu ujutru ako budem slobodan sa obavezama, išao bih na tu stranu, pa možemo zajedno, kontam da će društvo da ti znači, bar donekle.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07

 

pre 16 minuta, mick je napisao:

Dobrodošao! Sjajan motor opet prilično jak za početnika. Ne znam za taj deo oko dozvole, početnika i 690cc. Da li si prošao A2 ili kako? Ja sam matoriji i u moje vreme nismo imali te podkategorije...

 

Što se tiče grada ili magistrale to ćeš ti najbolje proceniti...potpuno drugačiji načini vožnje, svakako ćeš koristiti oba ali imaj na umu da svoj novi motor moraš razraditi tako da ne znam koliko si sad spreman za magistralu.

 

Moja preporuka, razradi motor po gradu koristeći i autoput...pa onda kako želiš do tad ćeš već uvežbati ciklistiku. Ako uspeš vidi da li neko sa foruma organizuje treninge bezbedne vožnje pa uleti i tu...ako ne uvek možeš kurs da upišeš.

 

Toliko za sad...pamet u glavu i lagano sa gasom!

 

Polagao sam za A kategoriju, a dobijam sve ostale kategorije koje su ispod  A2, A1, A. ne znam kako je ranije bilo. 

 

Da, mislio sam da mozda nadjem neka mesta manje prometna, da se tuda krecem i malo provezbam (naviknem se na gas, kvacilo, kocnice). Ince zivim na Paliluli, a tu je generalno guzva.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07
pre 10 minuta, nafetS je napisao:

Dobrodošao! :)
Prvo, oko dozvole.. ako su ti rekli 7 dana, možda bude gotova i za 3 dana, ja otišao tako na bombaka i uzeo dozvolu, isto me motor čekao da jašem ;)

Što se saveta tiče, ja kao početnik isto (od septembra prošle godine) mogu samo da ti rečem kako sam ja.. Otišao u Pazovu kod majstora po motor i lagano do NS.. Vozao se uveče po gradu kad nema gužve, da smanjim taj rizik i tu gungulu, sad, špic, idemo, laktanje...
Inače slobodno na otvoreni put, lagano, ne preteruj, upijaj znanje, kad pretičeš daj sebi duplo prostora koliko misliš da je optimalno... I zaboravi ono "vozi se uz desnu ivicu", to ne važi ni po gradu ni po otvorenom putu... Na magistrali uz desnu ivicu je samoubistvo: 1) rizla, šljunak, pesak, odrala se ivica puta. 2) uvek će neki idiot da proba da te obiđe a mrsko mu da pređe u kontra traku, ne treba ti taj stres. U gradu slično, ne gledaju kad se prestrajaju, izgurivaće te jer si ti na motoru, a on u autu, jači je. Lepo sredinom trake i držiš tempo lagano.

Ako uzmeš ranije motor, izvozaj se po Bg i okolini malko dok se ne navikneš na motorić, pa u subotu odmoran lagano ujutru do Kladova. U početku izbegavaj sumrak, dok malo ne uđeš u rutinu
Evo malo i da se prijavim, subotu ujutru ako budem slobodan sa obavezama, išao bih na tu stranu, pa možemo zajedno, kontam da će društvo da ti znači, bar donekle.

Hvala puno, znaci mi ovo za desnu stranu, ja vec tako planirao :D 

Da, voleo bih da imam drustvo, znacilo bi mi bas dosta, taman neke savete na licu mesta da pokupim.

Inace zivim u Beogradu zbog posla, u Kl idem cisto na par dana kuci da bih se upoznao sa motorom i opustio malo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 561 postova
  • Lokacija: Bg-Ar
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000L, Kymco Xciting 250

Ma kakva bre voznja po gradu, to samo uvece malo da pokupis neku ribicu! Sedi na taj motor i gas za Kladovo. 

 

:dobrodosli2:

  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07
pre 1 minut, lestra je napisao:

Ma kakva bre voznja po gradu, to samo uvece malo da pokupis neku ribicu! Sedi na taj motor i gas za Kladovo. 

 

:dobrodosli2:

Ahah :D To je plan, nema sta... Bice i ribica, otom potom, prvo za moju dusu i da steknem neku sigurnost, ovako ni za sebe ne mogu da garantujem, kamoli za njih :D :moto2:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07
pre 3 minuta, cezarpa je napisao:

Jesi vozio nekad motocikl?Ako nisi polako na mestu bez guzve bez zurbe.Zapamti kocnica je u glavi.

Tako veliki ne, vozio sam skutere u periodu od svoje 18-21god...nekog starog APN 4 par puta i to je to.

Promenio član Ivan F.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer
pre 5 minuta, lestra je napisao:

Ma kakva bre voznja po gradu, to samo uvece malo da pokupis neku ribicu! Sedi na taj motor i gas za Kladovo. 

Dobro ti kaže Strale, prvo se vozaj na otvorenom putu bez gužve da osetiš motor i njegovu moć. Pažljivo sa gasom jer je to vrlo moćna mašina za početnika. Kad ga malo upoznaš onda možeš i u gradsku frku.

Puno sreće i uživanja na novoj makini!! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S
pre 9 minuta, Ivan F. je napisao:

Hvala puno, znaci mi ovo za desnu stranu, ja vec tako planirao :D 

Da, voleo bih da imam drustvo, znacilo bi mi bas dosta, taman neke savete na licu mesta da pokupim.

Inace zivim u Beogradu zbog posla, u Kl idem cisto na par dana kuci da bih se upoznao sa motorom i opustio malo.

Javim se u petak kad budem znao kakav mi je plan i program, bar eto kafu da popijemo i drage volje da te otpratim bar neki kilometar ako ne bude bilo vremena za dužu vožnju.
Za savete, tu smo svi na forumu i uživo... i ja skoro počeo, al ne silazim, mogu samo da ti kažem kako ja, ne garantujem da tako treba al trudim se da sam ispravan i racionalan :)
Ok, vozao si skutere, znaš šta su dva točka, sad samo lagano, navikneš se ti na motor, navikne se on na tebe, pokuša da te ubije par puta (a ustvari to si samo ti se zajebao i nećeš sebi da priznaš), zavoliš ga još više :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07
pre 3 minuta, ZoraNS je napisao:

Dobro ti kaže Strale, prvo se vozaj na otvorenom putu bez gužve da osetiš motor i njegovu moć. Pažljivo sa gasom jer je to vrlo moćna mašina za početnika. Kad ga malo upoznaš onda možeš i u gradsku frku.

Puno sreće i uživanja na novoj makini!! :takoje:

Da, jasno... tako je i meni bilo najlogicnije. Uzecu par dana odmora, nadam se da ce jedno 5 dana da mi bude dovoljno da se bar malo uklopim i vracam se u ovu ludnicu... :D Hvala puno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07
pre 4 minuta, nafetS je napisao:

Javim se u petak kad budem znao kakav mi je plan i program, bar eto kafu da popijemo i drage volje da te otpratim bar neki kilometar ako ne bude bilo vremena za dužu vožnju.
Za savete, tu smo svi na forumu i uživo... i ja skoro počeo, al ne silazim, mogu samo da ti kažem kako ja, ne garantujem da tako treba al trudim se da sam ispravan i racionalan :)
Ok, vozao si skutere, znaš šta su dva točka, sad samo lagano, navikneš se ti na motor, navikne se on na tebe, pokuša da te ubije par puta (a ustvari to si samo ti se zajebao i nećeš sebi da priznaš), zavoliš ga još više :)

Super je petak, taman da vidim da li ce vozacka da mi stigne jer ovako dzaba i planiram, ako mi ne zavrse.

Dogovoricemo se sve tada. Dobro je sto si pocetnik, verovatno se vecina forumasa i ne seca kako im je bilo na pocetku, ima bas dosta iskusnih, ovako je taman :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07
pre 7 minuta, cezarpa je napisao:

Nije veruj mi.

Ahahah dobro, nadam se da jeste onda :D Nisam takav tip, ali ko zna, dok ne sednem ne mogu da tvrdim :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Druže, nećemo se vređamo odmah...
Početnik sa NEKIM iskustvom :)
Ma sećaju se, sve su ovo dobri saveti iznad, iste takve sam i ja dobio, promisli, kratke poruke, ali su esencija.
"Treba da voziš i sutra".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07

Ups oprosti :D Naravno, zato i jesam ovde, da poslusam svaki savet, kritiku i naucim od iskusnijih... Nisam znao do skoro i da postoji forum, slucajno sam naleteo dok sam se edukovao i odusevljen sam sto imam privilegiju da naucim toliko stvari i poslusam ljude sa iskustvom...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1841 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
Pre 1 sat, Ivan F. je napisao:

 

 

Polagao sam za A kategoriju, a dobijam sve ostale kategorije koje su ispod  A2, A1, A. ne znam kako je ranije bilo. 

 

Da, mislio sam da mozda nadjem neka mesta manje prometna, da se tuda krecem i malo provezbam (naviknem se na gas, kvacilo, kocnice). Ince zivim na Paliluli, a tu je generalno guzva.

 

:) Palilula je širok pojam...površinski najveća opština :) ali predpostavljam da si na desnoj obali Dunava...

No pošto smo komšije ima nas par iz kraja koji se vrtimo po lokalu. Kad budeš imao vremena javljaj se pa da okrenemo krug i moožda ti prenesemo neko naše skromno znanje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07
pre 20 minuta, mick je napisao:

:) Palilula je širok pojam...površinski najveća opština :) ali predpostavljam da si na desnoj obali Dunava...

No pošto smo komšije ima nas par iz kraja koji se vrtimo po lokalu. Kad budeš imao vremena javljaj se pa da okrenemo krug i moožda ti prenesemo neko naše skromno znanje...

Cvijiceva, javljam se cim budem preuzeo motor. Hvala puno! Beskrajno sam zahvalan svima! :jee3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 133 postova
  • Lokacija: Lion
  • Motocikl: NC700xd

Dobrodošao.:)

Bio sam u sličnoj situaciji pre 2 godine. Ja sam bio totalni početnik, kao klinac vozao skutere drugara.

Mogu samo da ti kažem moje iskustvo i kako sam razmišljao, a ti vidi kako tebi odgovara.

Kupio sam tada sebi motor koji mi se najvise svidjao, kasnije se ispostavilo da ta vrsta motora nikako mi ne odgovara. 

Odmah sam krenuo voznjicu do Vrčina, jer sam kolima tuda prošao preko 1000puta pa znam šta da očekujem, išao sam brzinom da se osećam sigurno.

Obavezno sam držao poveće rastojanje u odnosu na druge što zbog opreza, što zbog loših kočnica na viragu.

Trudio sam se da vozim izmedju sredine i levog dela trake išao sam sa predpostavkom da tu ima najmanje peska, ulja, eksera i ostalih gluposti koje bi mogle da mi naskode, jer ipak tuda prolaze automobili sa svojim točkovima pa oni pokupe.

Deo opreme sam unapred nabavio, jaknu, rukavice, kacigu.

Od prvog km pa do sada 99% km sam imao saputnicu, e to ne znam koliko je pametano bilo sada iz ovog ugla gledanja.

Grad sam krenuo da vozim kada sam se malo opistio, a noću ni danas ne volim da teram, samo ako me uhvati. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 07

Hvala! Ja sam takodje nabavio osnovne stvari za pocetak, jos i pre nego sto je stigao motor, kacigu, jaknu, 2 para rukavica i potkapu. Vremenom cu uzimati dodatne stvari u zavisnosti od potreba i situacije.

 

pre 6 minuta, Rašica je napisao:

 

Odmah sam krenuo voznjicu do Vrčina, jer sam kolima tuda prošao preko 1000puta pa znam šta da očekujem, išao sam brzinom da se osećam sigurno.

 

Tako cu i ja, neku rutu koju sam vec vozio autom, koja mi je donekle poznata i sigurnija i nadam se da ce sve biti u najboljem redu. 

 

Znace mi ovakva iskustva, mogu dosta da sprovedem u praksu, pogotovo ovaj deo koji se odnosi na nacin voznje. Zahvaljujem!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 288 postova
  • Lokacija: Zemun / Žarkovo
  • Motocikl: Versys 650

Srećan ti početak moto priče! 

Vežbaj na nekom praznom parkingu kretanje i kočenje, vežbaj osmice na malom gasu, postavi neke čunjeve pa vozi cik cak takođe na minimalnom gasu. Moraš da se navikneš na kvačilo, da znaš gde i kako hvata. Ne treba o tome da razmišljaš dok si u saobraćaju već o stvarima oko sebe.

Uči na čunjevima u šta treba da gledaš kad skrećeš, videćeš šta se dešava kad gledaš u čunj (prepreku), a šta se dešava kad gledaš tamo gde želiš da voziš. Dobro je da budeš svestan da postoji nešto što se (valjda) zove fiksiranje prepreke, i da kada ti u nepreglednim krivinama izađe auto iz suprotnog pravca znaš kako da reaguješ i još važnije, kako da ne reaguješ.

Upiši neki od kurseva sigurne vožnje.

Promenio član Sveti Atila
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja