Jump to content

Moto Zajednica

Čišćenje i održavanje tekstilne jakne

Recommended Posts

  • Drug član, 1842 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

Protekla dva vikenda sam koristio dve različite jakne. Prva je touring a druga mesh. Obe su nakon vožnji izmackane insektima i td..

 

Kako i čime skidate fleke nastale tokom vožnje?

Ja sam ranije u glavnom koristio kožne jakne pa sam i lakše čistio. Sad sa tekstilnim ne znam šta bih koristio za uklanjanje fleka.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1842 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 2 minuta, Biker-Boy je napisao:

Sunđer i topla voda

Probao sam...sad ne znam da li nešto radim kako ne treba, realno nije to raketna nauka :D ali samo sam više umazao i proširio fleke. Ili je do mene ili do ''hemije'' unutar insekata :D 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1842 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

Pretpostavljam da bi posao odradili oni textil cleaner-i za suvo pranje auto sedišta i nameštaja? Imam neki takav cleaner pa ću probati...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

Kada mi se jakna dobro isprlja, operem je celu rucno sa praskom za pranje u mlakoj vodi. Ovaj metod primenjujem vec godinama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1842 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 28 minuta, Deki Katana je napisao:

Kada mi se jakna dobro isprlja, operem je celu rucno sa praskom za pranje u mlakoj vodi. Ovaj metod primenjujem vec godinama.

To se podrazumeva, ali mene zanima samo skidanje tih mrlja od insekata. Obe jakne su nove i nisu se baš isprljale za komplet pranje. 

Probaću sa nekim sredstvom za suvo pranje...koristio sam ga za sedišta u autu, kapiram da će biti ok što se tkanine tiče pošto je materijal štofa auto sedišta tanji u odnosu na jaknu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 269 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Nikad nisam imao problema sa bubicama na jakni valjda zato sto vozim vecinom skutere gdje je dobra zastita od vjetra tj bubica, a i nisam neki ljubitelj brzine.
Sto se tice pranja, sve tekstilne jakne perem u masini za ves postujuci preporuke proizvodjaca. Konkretno na ovim jaknama koje ja imam je preporuceno pranje na 30°C.

A mozes da probas sa cetkicom za zube i neki sredstvom za suvo pranje tkanine. Ja sam za auto, namjestaj i jos po neki tekstil kotistio neko sredstvo na biljnoj bazi(bar tako kazu). Ne ostavlja fleke, nije jako da osteti bilo kakvo platno, jednostavno za upotrebu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1842 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
Pre sat vremena, boky327 je napisao:

Nikad nisam imao problema sa bubicama na jakni valjda zato sto vozim vecinom skutere gdje je dobra zastita od vjetra tj bubica, a i nisam neki ljubitelj brzine.
Sto se tice pranja, sve tekstilne jakne perem u masini za ves postujuci preporuke proizvodjaca. Konkretno na ovim jaknama koje ja imam je preporuceno pranje na 30°C.

A mozes da probas sa cetkicom za zube i neki sredstvom za suvo pranje tkanine. Ja sam za auto, namjestaj i jos po neki tekstil kotistio neko sredstvo na biljnoj bazi(bar tako kazu). Ne ostavlja fleke, nije jako da osteti bilo kakvo platno, jednostavno za upotrebu...

hehh pa ja kad sam skuter vozio nikad nisam imao potrebu za nekom opremom osim kožne lagane jaknice :) spakujem se iza vizira, ispružim noge i lagano.

A sad...nejked bajk pa 400km ruta, kad te bumbar opali po kacigi sve zvoni! Onda možeš misliti kad zvekneš bubu prsima i ramenima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 269 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

@mick

Pa dobro picim ja vece ture skuterom. Ali ne bih bas u tankoj koznoj jaknici. Jakna sa protektorima se kod mene podrazumijeva koji god motor da je u pitanju, ipak ona stiti mene od mnogo bitnih stvari nego sto su bubice.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1842 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 6 minuta, boky327 je napisao:

@mick

Pa dobro picim ja vece ture skuterom. Ali ne bih bas u tankoj koznoj jaknici. Jakna sa protektorima se kod mene podrazumijeva koji god motor da je u pitanju, ipak ona stiti mene od mnogo bitnih stvari nego sto su bubice.

Šta znam...skuter mi je nekako gabaritno veći (mislim na maxi) pa je i sigurniji u odnosu na motore i onda možeš sebi dozvoliti malo đidanje u opremi. No pad je pad ovako ili onako...ali svakako je veća zaštićenost na skuteru od recimo nejkeda pa je i prljanje veće.

Recimo po kiši retko, skoro nikad nisam imao prljavštinu sa asfalta na obući pri vožnji skutera a na motoru...tona! :)  Tako je i za odeću...

Promenio član mick

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 269 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Nismo se mi dobro razumjeli. Nisam ja mislio na zastitu od vremenakih uslova, bubica, sunca...nego na one "ne daj Boze situacije"
Da li ti vozio sportaka od 1000 ili skutercic, sa recimo 50kmh pad je pad a tad oprema treba da odradi svoj posao. Nadam se da razumijes sta hocu da kazem.
Meni su se kao klincu smijali sto sam nosio kacigu na Tomosu a sacuvala mi je glavu u jednoj veoma nezgodnoj situaciji pri 30ak km/h.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1842 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

Ma naravno da smo se razumeli :) ja sam samo povezao sa brzinom uzgred.

I ja sam od početka vožnje motora (evo petnaesta godina) uvek nosio skoro pa punu opremu. To kad sam malo ''varao'' je bilo na slabijim skuterima ali kad su upitanju motori tu nema diskusije. Jbg oprema glavu čuva uz pamet u glavi! Zato i pitam za iskustva oko tekstila jer baš dugo nisam imao toliko jako zalepljene insekte na odeći :D  

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 613 postova
  • Lokacija: Beograd/Užice
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Black Widow

Insekte prvo iscetkam na suvo, pa sta ostane asepsol i cetkica za zube, posle toga suv peskir. E sad meni jakna crno teget, bas ne ostavi nikakav trag, ne znam ako su svetlije u pitanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1842 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

Uspeo sam tj. žena je uspela da poskida sve sa nekim "super sunđerom" koji se koristi za skidanje fleka i blagi deterdžent.
a4d7ad4b66f17907566c129baef864ab.jpg83a78444e392285e1362079f8922e1d7.jpgb9db3642749a686004d47474c2d86b10.jpg

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1842 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

Nakon skidanja...jedino što ima sitnih ostataka na mesh delu jakne ali i to će polako da ide...
0bd6bb76dacdaa83c32e6c240be78e03.jpg

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 887 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987

Posle svake ture jaknu prebrišem vlažim sundjerom, i tako poskidam sve insekte i prašinu. Onako prljavu jaknu prvo ne bih mogao da vratim u ormar, a drugo ne bih ponovo da obučem kad sledeći put sednem na motor. A par puta u sezoni i obavezno na kraju sezone perem u mašini na 30 stepeni u modu "ručno pranje". Tako perem i pantalone, rukavice, patike i ostalu moto opremu. Samo je jako važno da se ne koristi omekšivač, jer se time smanjuje zaštita od kiše i vetra na tekstilu.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7031 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650
On 3.5.2021. at 22:31, mick je napisao:

Uspeo sam tj. žena je uspela emoji16.png da poskida sve sa nekim "super sunđerom" koji se koristi za skidanje fleka i blagi deterdžent.

 

Kakav je to "super sunđer"?

Gde ima da se kupi, pošto?

Daj neki link

Promenio član Biker-Boy

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2382 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250
11 hours ago, gavrela said:

u pravom trenutku topic, kad sam presao sa koze na tekstil :jee1:

To nama na endurovima ne treba :D ja citam kako ciste pa se mislim meni jakna nije ni prljava, to ovi na golisavim motorima se prljaju :D 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1842 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 47 minuta, Biker-Boy je napisao:

Kakav je to "super sunđer"?

Gde ima da se kupi, pošto?

Daj neki link

Dobio sam info da se sunđer prodaje u DM-u, obična bela kocka 3cm debljine.

 

A takođe info...skida svakakve fleke sa raznih materijala. Na moju konstataciju ma daaaa...dobio sam odgovor pitanjem ''šta misliš kako je tako čist deo zida kod ulaznih vrata na koji se ti rukom uvek uhvatiš i nasloniš kad skidaš obuću pri ulasku u kuću???'' :D 

 

Ladno sa tim sunđerom lagano skine štroku sa zida...i ono što znam je da se sunđer troši pri korišćenju. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1842 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 27 minuta, drmilan_ je napisao:

To nama na endurovima ne treba :D ja citam kako ciste pa se mislim meni jakna nije ni prljava, to ovi na golisavim motorima se prljaju :D 

Vi blatnjavi bi mogli da posadite i neki struk luka po odeći nakon vožnje! Da ima vajde od vas :lol:

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
49 minutes ago, drmilan_ said:

To nama na endurovima ne treba :D ja citam kako ciste pa se mislim meni jakna nije ni prljava, to ovi na golisavim motorima se prljaju :D 

Bas tako i jeste, sve ostaje na viziru, pre na nakedu posle svake voznje odmah da se jakna sredi, sad  se poneka  provuce samo :aha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7031 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650
Pre 1 sat, mick je napisao:

Dobio sam info da se sunđer prodaje u DM-u, obična bela kocka 3cm debljine.

 

A takođe info...skida svakakve fleke sa raznih materijala. Na moju konstataciju ma daaaa...dobio sam odgovor pitanjem ''šta misliš kako je tako čist deo zida kod ulaznih vrata na koji se ti rukom uvek uhvatiš i nasloniš kad skidaš obuću pri ulasku u kuću???'' :D 

 

Ladno sa tim sunđerom lagano skine štroku sa zida...i ono što znam je da se sunđer troši pri korišćenju. 

Jel može bar slika, kad odem u DM da im pokažem šta tražim, da me ne gledaju bledo kad krenem da im objašnjavam :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja