Jump to content

Moto Zajednica

Suzuki Gsx-S750

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

@Deki Katana

Neslavnu titulu da supruge pravi udovicama, prvi je poneo Kawasaki H2...originalni, još '70 godina prošlog veka i to baš zbog toga što je imao isključivo snagu, a upravljanje i kočenje...pa baš i ne.

Ok, ovo o čemu pričamo je ipak malo novije i bitno bolje....a novi GSXS još bolji. Naravno ne 5 X, ali ni to nije baš zgodno meriti kalupom (trenutne) vrednosti i da je to glavni argument za izbor, jer su kako kažeš, na papiru gotovo identični. Jel' to znači da svi treba da voze 30 godina stare motocikle, jer ima novih koji su po papiru isti...samo su 5 x skuplji :neznam:

Nemoj da misliš da meni pretiče, jednostavno mi je poređenje...pa u najmanju ruku čudno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F

@milomir22 i @pronto hvala na slaganju sa mnom po pitanju objektivnog vrednovanja nekog proizvoda, u ovom slucaju odredjenom modelu motora. Jeste, noviji motori su nesto bolji ali ne toliko.

 

U danasnjem potrosackom duhu mnogo se otislo na reklamu i mnoge stvari ne vrede toliko koliko se cene. Tako da poredjenje nije cudno, vec objektivno i trezveno. Nije ovde pitanje koliko ko moze sebi da priusti nego da li nesto vredi toliko koliko kosta. Mozda je moje pitanje cudno u ovo vreme poremecenih vrednosti.

 

A to sto ciga ima mast pa moze d.... da maze to je druga prica ...  a i zao mi je cige.

 

P.S. jeste pronto, dvotaktna kawa sa tri cilindra je bila bukvalno to sto se prica o njoj ali moja katana je iz 90-tih i velika je razlika motora iz 70-tih/90-tih ali sve manja sa 90-tih/2020-tih.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Zaista mogu da razumem tvoj pogled na stvari, jer i sam smatram da su neki današnji kriterijumi i izbori više iznuđeni, nego realno potrebni. Ali ako ćemo pravo, to mislim ne mogu da tvrdim, nisam tada bio u toj priči..ali se dâ pretpostaviti da je i taj tvoj (ili sličan) motocikl u nekom trenutku vredeo mnogostruko više od pomenutog Kawaskija. Zar ne?

Verujem da je iza svega toga, danas i više nego nekada, to što je motocikl..bez obzira na sve emocije koje izaziva, praktično samo još jedan industrijski proizvod...da ne kažem baš "gomila gvožđa"...sa rokom trajanja. Pravi se, da, da bi uz njega igralo srce, ali i da donese profit...pa sa tako najčešće i tretira. Da smo u nekom boljem ekonomskom položaju...opet verujem, da bi se o tome slabo razmišljalo....nego presa bato i daj da vidimo to čudo novo kol'ko mož' da razvije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pre sat vremena, Deki Katana je napisao:

Slazem se. Lepo objasnjeno, kao i komentari prehodnih kolega ali da li vredi platiti slican proizvod 5 puta vise?

 

Da li je razlika u voznim svojstvima primerena razlici u ceni koju sam dao kao primer?

 

Деки, ако поредиш нов нов, цене нису отишле толико, чак су мотори јефтинији него кад је твоја Катана била нова.

Ако поредиш полован - нов, наравно да мотор из 90 и неке је пет пута јефтинији, као и код аутомобила, тамо чак и већа разлика.

 

Елем, онако докон тражио сам  колика је била цена твог/мог мотора кад је био нов, али нађох колико је коштао модел 1998 у еврима  - 6999 евра

 

WWW.MOTOPLANETE.COM

Suzuki GSX-F 750 1998 - Fiche moto - la GSX-F tient le rôle de sporitvo-GT chez Suzuki. Totalement restylée en 1998, sa nouvelle robe bio design au regard étrange lui confère une...

 

На калкулатору инфлације убацио ту цифру и то одговара данашњој цени од 10 500 евра више мање.

 

WWW.INFLATIONTOOL.COM

How much are 1998 euro (EUR) worth today? This tool calculates the time value of money based on inflation and CPI historical data from the Eurozone.

 

Нови малишан због којег је почета тема је  8999 евра. Тако да тадашња катана са инфлацијом је била скупља од овог новог 1500 евра.

 

WWW.MOTOPLANETE.COM

Suzuki GSX-S 750 2021 - Fiche moto - La GSX-S 750 reprend judicieusement le relais de la GSR, avec son lot d'améliorations bienvenues. L'équipement s'est enrichi, le style repris de la...

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 598 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 F
13 hours ago, СајберГастарбајтер said:

Нови малишан због којег је почета тема је  8999 евра. Тако да тадашња катана са инфлацијом је била скупља од овог новог 1500 евра.

Bravo druze! Bas lepo poredjenje nov - nov. Recimo da bi F oklopljena varijanta mogla da bude tih dodatnih 1500evra u odnosu na golaca od 9000evra i eto 10500evra u danasnjim uslovima. Ima smisla racunica.

 

Ali poredjenje je star - nov, gde je razlika tu negde, oko 5 puta. Nisu to kokice pa da li si platio 50din ili 250din, pa nek ide zivot.

 

Posto konkretno poredim moj motor koji je 1990 u "putnom stanju" (spreman za put, znaci sve je u optimalnom stanju i slobodno mogu da odem na duzi put np. obidjem Evropu bez da razmisljam o nekim kvarovima). Da li ima smisla kupovati isto/slicno za 5X vecu cenu? Da li je optimalnije/razumnije kupiti stariji motor u dobrom stanju i imati isti takav dozivljaj, tj. ici na daleka putovanja ili se trkati (ko sta voli, amaterski naravno)?

 

Tako je, bez emocija, samo cista matematika @pronto. Uopste ne uzimam u obzir licna dopadanja i ovo poredjenje bi vazilo za bilo koji motor/proizvod ali neka bude isti odnos modela stari-novi, radi bolje analize. Takodje ne uzimam u obzir necije platezne sposobnosti (np. neko imao cistu dobit na godisnjem nivou od 100 000 evra, pa da odvoji 10% za hir, kao sto je motor. Recimo da je prihvatljivo). Ali sto bi ako moze da plati manje, dosta manje.

Zato, sada vec retoricko pitanje, da li nov motor vredi 5x vise od vrlo slicnog starijeg modela?

 

Potpuno se slazem da mnoge novotarije nisu potrebne, sto se iz istoga moze zakljuciti. Pogotovo da nisu toliko vredne ako moze da se nabavi slican proizvod (stariji) koji ce na isti/slican nacin sluzi (imao platezne mogucnosti, nemao, sve jedno).

 

Oduzi se ... ali se nadam da smo se najzad razumeli (internet prepiska zahteva vise paznje, nema govora tela i intonacije govora da pomogne u razumevanju sagovornika). Misli da je ovakav nacin komunikacije samo 10-15% ukupnog prenosenja/razumevanja informacija (eto sta novotarije uradise), uzivo cemo lakse da prelistamo dnevne teme.

Do tada, pozdrav!

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • .., 1740 postova

Деки, све што кажеш с твоје тачке гледишта је легитимно.

 

Али да би уопште имао опцију да разматраш да ли се теби исплати купити мотор из 1990 или 1998 или било који половни, неко је морао да некад у неком тренутку у времену да купи тај исти мотор као нов и да дâ пуну цену, да би ти могао да дођеш до њега као половног. 

 

Ти сви који су купили некад нове моторе су можда у том неком погледу на свет условно ”неразумни”, а опет с друге стране својом неразумном куповином теби омогућавају да будеш и оптималан и разуман.

 

Зато сам и ја као купац великог броја половних мотора вечно захвалан онима који су га купили као новог, а у последњих пар година понекад и ја учиним услугу другима купујући ново и продајући га неком ко је разумнији. ;)

 

А што се тиче оптималности, право питање је да ли да имаш сад у џепу 20 000 евра кеша, који су ти вишка, би између новог за 8999 и половног из 1990, рекао себи.. ма какав нови мотор, оптимално је да купим тај из 1990. Ко то тако уради свака му част на челичној вољи.

 

 

Мало шале није на одмет.

Promenio član СајберГастарбајтер
допуна

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja