Jump to content

Moto Zajednica

Skidanje uljne pumpe na 2t skuteru Sprint Exactly

Recommended Posts

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Sprint Exactly 50cc

Pozdrav ljudi, imao sam ruzno iskustvo da moj 2t skuter nije dobijao dovoljno ulja i da je ‘’zaribao’’ , planiram da skinem posudu za ulje i iskljucim uljnu pumpu i da krenem sipati ulje u rezervar, da li je potrebno iskljuciti pumpu ili samo poskidati creva i zacepiti rupu za ulje na karburatoru ili moram skidati i uljnu pumpu, i usput rezervar mi je 4,8l koliko onda ulja da sipam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova

Зависи од режим коришчења и типа уља. Требао би да откријеш узрок зарибавања, нова уљна пумпа није скупа и не квари се баш лако.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 291 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Ja sam na Peugeot elyseo 2t samo blindirao crijevo od ulja. Mjesavina 2-3%.

Edit: Uvijek koristim 2t sintetiku. S tim sto ako ces sipati na pumpi vodi racuna oko mijesanja ulja sa gorivom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova

Објасни како се десила хаварија, ја нисам до сада срео да пумпа откаже. Да почне да цури код осовине да али да окрече а не меша то се није десило. Повремено се проверавају елеманти који покречу пумпу и саму пумпу, опереш стару маст и нанесеш нову. Провериш пластични зубчаник и ако треба промениш. Никако не смеш остати празан до краја јер мораш обавезно после одзрачивати пумпу.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Sprint Exactly 50cc
Pre 5 sati, boky327 je napisao:

Ja sam na Peugeot elyseo 2t samo blindirao crijevo od ulja. Mjesavina 2-3%.

Edit: Uvijek koristim 2t sintetiku. S tim sto ako ces sipati na pumpi vodi racuna oko mijesanja ulja sa gorivom.

Crevo koje ide u karburator?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 291 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Da, crijevo koje ide u karburator.

Drugaor je na istoj to sprntovoj masini imao identican problem. Doduse kod njega je uzrok bio crijevo ulja, nekako je uspjelo da spadne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Ako rešiš da samostalno praviš mešavinu, obavezno je ulje sa rastvaračima, obično nosi oznaku "premix"

Послато са M2007J3SY помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova

Рачунај да пумпа у леру меша 0,5 - 1%, на средњем гасу 2 - 3% а на пуни гас доџе и до 4 - 5%. Е сада зависи и од густине уља, ако је гушче проценат је вечи а ако је превише густо дешава се да на мали обртај меша много а на велики мало због густине. Овај проблем се анулира лети и кад мотор добро загреје али на свеже време има зајебанције. Ако немаш искуства тешко да чеш погодити ручно проценат. Мало уља је лоше а и много уља исто, само време страдања агрегата је различито.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk





  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 291 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

@Krokodilo
Kako to da na leru tako mali procenat ulja daje pumpa a na vecem gasu i do 4-5%. Zar nebi trebalo da konstantno ima (priblizno) isti procenat ulja u gorivu tj da sto je veci gas motor daje vise goriva pa tako i uljna pumpa baca vise ulja ali srazmjerno kolicini goriva?
Znam za masine koje sa fabrickom preporukom rade na 1% (pente npr.) ali mi je malo cudno da skuter ide do 4-5%. Po nekim uputstvima koja sam ja citao odredjenjih proizvodjaca 2t motora ako sam mijesas onda je neki idealan omjer 2-4% (za prosjecne 2t motore) zavisno od opterecenja motora, kvaliteta ulja... Za modernije 2t i sinteticko ulje je sasvim dovoljno 2-3% ako se ne eksploatise u nekim ekstremnim uslovima.
Dao sam primjer svog elysea, od kako je kod mene (proteklih 6-7000km) radi na mjesavinu od 2-3%, nikad nisam imao problema sa tim. Ako dugo nije paljen i hladno je zna na pocetku da sagori ostatke ulja i malo izdimi ali ide i ponasa se normalno.

Nemoj pogresno da me razumijes, ne kazem da to sto govoris nije tacno ali mi nije najjasnije zasto varira procenat ulja.

Promenio član boky327

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova

Сасвим је нормално да проценат варира како се оптеречење увечава, ја чак своје уљне пумпе штелујем да у месту буду на минимум(комплетно опуштена сајла) а у зависности од уља местим да полугу вуку само до пола јер за тај квалитет није потребно више од тога. Ако веч користим ручно мешање строго користим уље за картинг на бази рицинуса итд. Пробај да Малосијев цилиндар - Еволушн рецимо тераш на 2% па и 3% има да га решиш у трен ока. Гусана хилзна/цилиндар у себи има одреџени проценат графита који упија уље и подмазује, зависи и од клипа дали има графитне површине или не. Него да не попујем много. Пумпа је и зато измишљена да не би димили без везе и кад није потребно.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova

Ево и овако, ти си помешао своју количину уља у своје гориво и користиш унапред припремљену мешавину АЛИ, у леру карбуратор испоручује мало горива и мало уља, кад дајеш туражу иде више горива и више уља које је растворено у њему.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 291 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

To za varijabilan procenat nisam znao. Eto naucio sam nesto novo.
A to sto se tice Malosija to je vec nesto drugo, to bih ja ipak svrstao u neke komponente visokih performansi namijenjene za malo jacu eksploataciju kao sto su i neke pente koje kao sto rekoh rade na 1% mjesavini i traju ali su prica za sebe. Oko toga ne znam pa zato sam i napomenuo da sve ovo sto sam napisao odnosi na prosjecne 2t masine u normalni uslovima eksploatacije. 

 

 

 

2 minutes ago, Krokodilo said:

Ево и овако, ти си помешао своју количину уља у своје гориво и користиш унапред припремљену мешавину АЛИ, у леру карбуратор испоручује мало горива и мало уља, кад дајеш туражу иде више горива и више уља које је растворено у њему.emoji41.png

Ono sto sam ja mislio je da pumpa na leru mijesa ulje i gorivo u odredjenom odnosu, ako das gas i motor ode u obrtaje, recimo da se u tom trenutku na "nekim" obrtajima ubrizgava 5 puta vise goriva nego na leru a sa tim i 5 puta vise ulja. Procenat bi ostao isti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova

Са те тачке гледишта си у праву, али подмазивање пумпом није уопште тако савршено као и уопште подмазивање 2Т агрегата. Зато било би добро да неки искусан препоручи добро уље, наштелује пумпу и крајни корисник само константно сипа то уље и не замара се. А проба разних уља је " ствар мајстора" и препорука истих.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 291 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Da da, nismo se mi razumjeli. Ja sam samo htio da kazem da bi u gorivu trebao konstantno da bude (priblizno) isti procenat ulja. Na leru ce pumpa da baca manje ulja jer koriati i manje goriva i obrnuto.
Znam da je sve to daleko od savrsenog i da tu dosta stvari igra ulogu.

Sto se tice konkretnog problema sto je i tema, vodeci se svojim iskustvom mislim da je dovoljno da se dovod ulja blindira i u motor sipa mjesavina sa 3% kvalitetnog sintetickog ulja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

3% je mnogo. Neko moje iskustvo je 2% sintetika, 2.5% polusintetika. Pod uslovom da su i sintetika i polusintetika kvalitetne. Poslednjih 20 godina sipam 2% sintetike, problema nemam. Nema gareži, klip čist, karike ne glave, svećica suva i čista, auspuh ne zapušava, kao ni kanali cilindra. Dok je otac održavao "cvaje" sa 4% ulja po sistemu "jeba ga ti", mašine su se brze trošile (klip, cilindar, karike). Previše ulja stvara veće trenje, ne sagoreva potpuno, stvara se garež i to sve ošmirgla klizne površine, i zapuši svaku rupu na izduvu

Послато са M2007J3SY помоћу Тапатока



Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 291 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Samo nek nije ispod 2%, ali nece ga ni 3% bas ubiti. Ali to je to, kao sto sam napisao bitno je da je i ulje kvalitetno jer bolje sagori i manje naslaga ostavi.

Moja mjera poslednjih godina je 2.5% nisotec fullsint i nikad problem ni sa jednom masinom. A istu mjesavinu koriste, motorka, 2 kosacice, 2 motora...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova

На нека уља пише и густину уља. Врх за прописно мешање преко пумпе је SAE30. Све преко тога је густо, SAE40/50 је веч уље за "premix only".

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 40 postova

Danas krenuo do benzinske pumpe da dopumpam gume i ima šta da vidim u retrovizoru! Cela ulica iza mene u plavoj magli. Reko aj isteraće to malo u vožnji pa posle neće valjda toliko da dimi. Ali jok. Dimi ko termoelektrana,a lonac na kraju okupan od ulja. Ulje kao da sam prosipao po zadnjem kraju skutera.
Dođem na ideju da izvadim ulje iz njegovog rezervoara i sam napravim mešavinu. Razmeru sam napravio 2% .
E sad,da li sam u problemu zbog toga što više skuter ne pravi sam mešavinu preko uljne pumpe nego mu je ja pravim direktno u rezervoar? Ništa nisam blokirao,blindirao i slično. Keeway Hurricane 50 je u pitanju.

Послато са Redmi 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Plavi Banditos 600s

Ja sam izvadio plasticni zupcanik sto je na radilici,pumpu sam ostavio zbog sajle gasa i blokirao sam ulaz u karburator da ne bi vukao fals vazduh.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4386 postova

И тај дим само тако одједном, како је било пре и шта се десило?

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova

To mi je prosto neverovatno, sama pumpa je prost sklop koji se jako retko kvari, posebno ne u smislu da krene da daje vise. Kad se pokvari to bude eventualno poknuti kais kod piaggiovih masina ili pojeden plasticni zupcanik kod minarelija(ne dozira nista), mogu da pocnu da maste i svasta ali da krenu da doziraju u tolikoj kolicini odjednom ja jos nisam cuo. Eventualno da nije zaglavila sajla pa je ostala na punoj otvorenosti, ili pukla njena opruga koja treba da je vraca u prvobitan polozaj, ne znam sta drugo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 40 postova

Skuter nije vožen,paljen nekih 7-8 godina. Pre par dana uzeo sam da ga "sređujem". Izvadio stari dvotaktol,staro gorivo,svećicu,očistio kompletan karburator. Upalio je,i kad se zagrejao naštelovao sam smešu i fino je radio. Vozikao ga kroz ulicu,jer nije registrovan i fino je radio. Pošto su mu gume bile ispustile otišao do pumpe. I tada sam primetio taj "problem". Nije pun gas,ali iza mene plavi oblak. Auspuh na kraju masan,bukvalno kao da sam ga podmazao,felna zadnjeg točka skroz isprskana.. Ja volim kada na skuteru sve radi ali da bi došao do uljne pumpe,pola skutera treba da rasklopim...

Послато са Redmi 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova

S obzirom da je dugo stajao, vrlo verovatno da sajla zapinje i snaga opruge uljne pumpe nije dovoljna da vrati nazad. Koji skuter je u pitanju? Da znamo dal polumesec da gledas sa strane variomata ili magneta.

Promenio član MarkoMoto

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 470 postova

Skini zastitne plastike oko ventilatora i videces uljnu pumpu iza magneta. Pogledaj da li se polumesec koji je povezan sa sajlom regularno pomera i vraca nazad kad dajes gas, u "istom ritmu".

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja