Jump to content

Moto Zajednica

R65: Karburacija

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Motocikl: BMW R1200GS, Ex BMW R1150GS, Ex Honda NX500R Dominator

Imam problem sa BMW-om.Trosi vise i izbacuje crn dim.Probali mi da nastelujemo malo i da sredimo smesu ali nista.Skinem ja loncice,ima sta i da vidim.Oni skoro puni-samo na beznin i isao valjda,he.E sada,izgleda da su mi plovci spusteni(nisu nigde busni) a ne znam kako da ih podignem da bi smanjio kolicinu u loncetu.Moze li pomoc ili bar kontakt od nekog ko mi moze pomoci?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

koji bmw.......možda ti pošaljem link sa service manualom.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Pocatello USA

Cao tamo,

Ja imam R100RT. Karburatori su Bing. Jedna od stvari koje treba da podesis su plovkovi. Ako su ti svecice crne onda imas isuvise goriva. Postoji igla koju plovkovi zatvaraju i ona ima gumeni vrh. To treba izvaditi i videti da li na tim vrhovima ima ikakve prljavstine, jer ako ima onda i ako plovkovi pokusavaju da zatvore dovod benzina, benzin i dalje dolazi u loncice jer prljavstina ne dozvoljava gumi da zatvori dovod goriva. Drguga stvar je da na karburatorima postoji mali sraf ( ako ti prvi savet ne pomogne) gde mozes odvrtanjem i zavrtanjem da menjas smesu goriva i vazduha. Naravno ovo ne bi trebalo da radis ako neznas kako i sta. Vidi takodje da li su ti obe svecice crne ili ne. Ako jesu mozda dovod vazduha u karburatore nije dobar. Ocisti filter za vazduh. Napisi mi nesto vise o problemu i mozda onda mogu bolje da ti pomognem. Mozes takodje da mi posaljes email na nedodjija@hotmail.com

Javi sta si uradio. Pozdrav Zeljko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Motocikl: BMW R1200GS, Ex BMW R1150GS, Ex Honda NX500R Dominator

Bike je R65 iz '79.godine.Smesa je bila bogata i to je pokusano da se sredi ali nesto drugo ne valja.Dosao sam do zakljucka da plovci ne zatvaraju kako treba i to vise desni jer u levom loncetu ima dobra kolicina dok u desnom(koji inace zeza pri stelovanju na leru) ima previse goriva kada se motor ugasi i benzin zatvori.E sada,kako da najlakse skinem iglicu da bih proverio taj gumeni vrh.Znam da postoji i drugi nacin da limcic koji gura iglicu podignem(mada nije preporucljivo) ali bih prvo ovo bezbolnije uradio.Filter je OK a smesu cu dovesti u red kada prvo izjednacim kolicinu u oba lonceta(malo preko pola).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Pocatello USA

Pvo treba da skines celi karburator. To nece biti tesko. Vodi racuna kad skidas karburatore da kablovi budu na istom mestu i isto podeseni kad ih budes nazad vracao. Ako to nije situacija, onda ce ti se leptir ventil u karburatoru pomeriti da se vise ili manje zatvara i to ce takodje uticati na koliko goriva i vazduha stavljas. Znaci zapamti gde su kablovi za gas bili pre nego sto si skinuo karburator. Onda postoje dva prstena na gumenim cevima koje drze karburator. Jedna je dolazi od filtera za vazduh a druga ide u tvoj manafold ili ti masinu. Odvrni srafove na prstenovima i samo izvuci karburator iz lezista. To je najlakse uraditi na BMW motorima tako da sad imas srece. Onda skini kablove za gas. U karburatoru ce biti goriva tako da skini loncice i izbaci gorivo. Kako vidis plovci se slobodno pomeraju. Nemoj da podesavas plovke pre nego st si siguran da na toj igli gumeni vrh nije unisten ili da nema prljavstine. Znaci za sad ostavi plovke kako jesu. Oni se pomeraju na osovini. Ti tu osovinu mozes izvuci ali pazi jer cim je izvuces igla se gumenim vrhom moze da ispadne napolje i ti nezelis da je izgubis. Skinuces osovinu tako sto ces staviti ekser ili parce zice gde osovina lezi i probati lagano cekicem da je isteras napolje. To se moze uraditi samo sa jedne strane tako da budi pazljiv. Ti nezelis da se osovina iskrivi jer ce onda biti teze za plovke da se pomeraju. Kad izvadis osovinu izvadi i iglu iz lezista i pogledaj da li je guma unistena ili prljava. Ako jeunistena moraces da kupis novu iglu. Ako je samo prljava kupi cistac za kocnice, ili karburatore i ocisti gumu. Nemoj samo dugo da je drzis u cistacu jer ce guma nabubreti i ni to ne bi trebalo da se desi jel ce onda teze uci u rupu i nece zatvarati dovod goriva kako treba. Znaci samo uzmi krpu, navlazi je sa cistacom i ocisti gumu. Onda sve to nazad vrati, i ako radi dobro onda OK. Ako ne javi mi pa cu ti objasniti kako da podesis nivo plovaka. Ja imam knjigu koja ima specifikacije pa cu ti reci kako da podesis jezicic na plovcima i koliko rastojanje treba da bude. Nadam se da je ovo pomoglo.

Nedodjija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Motocikl: BMW R1200GS, Ex BMW R1150GS, Ex Honda NX500R Dominator

Skinuo sam plovke.Desna iglica je u redu.Levu nisam mogao da skinem jer ne moze,kao da je zakacena nekim osiguracem tj.kao da nije ista kao i leva.Takodje se desavalo vise puta da kada stavim motor na copavku(nozicu),benzin curi iz levog karburatora kao da ne zatvara dobro.Jezicak na plovcima nema isti razmak(manji na levom nego na desnom).Takodje sam primetio da sada u desnom loncetu ima manje goriva nego u levom.Levu iglicu znaci nisam mogao da proverim.Kada sam vratio sve,motor nije mogao da se sastavi u radu zbog levog karbutratora.Kada vozim,nema problema dok ne oduzmem gas.Tada se desi pucanje iz levog auspuha i to nekad i par puta za redom.Desni radi cini mi se dobro.Takodje kada sam skinuo loncice,pustim gorivo i ono curi.Zatvorim rukom desni plovak lagano,prestane da ide.Zatvorim gorivo,prestane da curi kada pustim plovak.Ponovim to i sa levim i kada zatvorim gorivo i pustim plovak,benzin i dalje curi malo(da li je to mozda zbog prirodnog pada ostatak iz creva jer je slavina na levoj strani?).Molim za pomoc kao i za specifikacije razmaka jezicka za levi i desni karburator na plovcima kao i nacin njihovog stelovanja,tj.pomeranja.Hval unapred.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Pocatello USA

Evo ovako. Prvo je specifikacije imam kod kuce a sad sam na poslu tako da ces morati da sacekas jedno 6 sati pa cu to onda staviti na forum. Inace ti moras da skines plovke da bi skinuo tu levu iglicu. Osigurac je prikacen za jezicak na plovku zato moras da skines plovak. znaci moras da skines ceo karburator i plovak kao sto sam pre objasnio.Kad zatvoris rukom plovak ni kap benzina ne bi smela da ide u plovak. Znaci iglica treba perfektno da zatvori dovod benzina. Tvoj motrcikl puca na levu stranu jer ti imas isuvise benzina u smesi zbog te iglice koja ga ne zatvara. Kladim se da kad bi skinuo levu svecicu posle voznje ona bi bila mokra od benzina ili garava u zavisnosti koliko je bogata smesa vazduha i benzina. Sav onaj benzin koji nije sagoreo u levom cilindru izlazi sa izduvnim gasovima. I to u vruc auspuh gde naravno eksplodira i ti cujes bum zvuk. Znaci cim to popravis trebalo bi da nestane pucnjave.

Ja cu ti za jedno sest sati dati specifikacije i objasniti kako da izmeris dubinu plovka. Toliko za sad nadam se da ce ti to pomoci. Pozdrav/.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Pocatello USA

Evo sta knjiga kaze. Treba otvoriti karburator i obrnuti ga naopacke. Jezicak na plovkovima treba da dodiruje kuglicu na igli ali netreba da je pritiska. Vrh plovkova treba da bude paralelan sa zidom karburatora bas kao na slici. Evo saljem ti i sliku kako to izgleda. Ako treba jos neka pomoc ti javi. Pozdrav.

aTtta_karburatorcg0.th.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Motocikl: BMW R1200GS, Ex BMW R1150GS, Ex Honda NX500R Dominator

Danas sam namontirao levi karburator sa originalnom iglicom i plovkom.Nista nisam dirao jer mi je receno da je karburator skinut sa BMW-a koji je radio i da tako i ostane.E sad,interesuje me kada skinem lonce,kolika kolicina benzina treba da bude u loncetu?Takodje,kada namontiram sajlu za gas,treba li ona da bude zategnuta skroz do granice kada povlaci jezicak za gas na karburatoru ili da bude malko opustena(stelovanje holenderom koji stoji na vrhu karburatora)?To pitam jer mi je ler mali i treba da se poveca malo pa moram sam da ga stelujem.Radicu lagano najpre na desnom ali bi mi odgovarala informacija kako da ujednacim karburatore?Neki trik ili bilo sta?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Pocatello USA

Nivo plovka ti je objasnjen na slici u prethodnom postu. Naime treba okrenuti karburator naopacke, i donji deo plovkova treba da je paralelan sa zidom karburatora a jezicak plovka tek ovlaz da dodiruje kuglicu na igli. Sto se tice podesavanja evo ti jedne web stranice gde je baja napravio uredjaj za merenje vakuma i kako je podesio karburatore na njegovom BMW-u da budu sinhronizovani. Tekst je na engleskom pa mi javi ako nisi bas vican engleskom jeziku pa cu ja tekst prevesti i staviti ga kao drugu temu jel verujem da bi dosta ljudi bilo zainteresovano kako ovo da izvede. Pa evo i stranice

 

http://www.airheads.org/content/view/183/49/

 

Eto toliko pa ti javi. Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 670 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 '10; Kawasaki KZ 440 LTD '82 & '83

Pokusaj da pronadjes resenje na ovom sajtuhttp://www.airheads.org/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Motocikl: BMW R1200GS, Ex BMW R1150GS, Ex Honda NX500R Dominator

Na zalost,ne mogu da lepo prevedem ovo sa engleskog pa onda ne razumem sve.Elem,upalio sam motor i vozikao se i evo sta se desava.Kada vozim na malom kao i na velikom gasu,motor vuce.Problem se na trenutak javi kada sa malog gasa prelazim na veci.Kao da ne prima odmah gas.Osecaj je kao kad se daje gas a motor za tren trokira kao da je ostao bez benzina.Da li je moguce da se ovo desava ako ima previse corbe u loncicima karburatora.I jos,kao da cujem drugaciji zvuk,slabasan i kao pufkanje na desnom u odnosu na levi dok se vozim i dok mu dodajem gas.Nije kao ono ranije kada je pucao dok mu oduzimam gas.Ajde mala pomoc oko stelovanja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Motocikl: BMW R1200GS, Ex BMW R1150GS, Ex Honda NX500R Dominator

Nova sezona,nov problem(cic)!Sa cime bih imao problema nego sa karburatorima.Levi je sada u redu i radi bez problema.Svecice,u redu,motor ociscen,prebrisan i spreman na izgled.Namontirao ja jutros akumulator,skinuo loncice,pustio benzin,na levom zatvara kada rukom lagano podignem plovak,na desnom isto.Vratim loncice,pustim benzin,iskurblao par puta,dam kontakt i pod sauhom upalim motor.Upali on odmah...ali... iz desnog pocne da kaplje benzin.Zatvorim benzin,pustim da radi pa pustim opet benzin(neka kaplje) i cekam da se ugreje.

Zatvorim benzin,dodam gas a on ne moze da slozi rad NIKAKO.U levom loncetu sve ok i samo na levom karburatoru radi odlicno.Desno lonce skoro puno i nece da radi skoro uopste na desnom karburatoru.Da ga nastelujem,nema sanse.Dodam gas a on nesto se muci da povuce kao da ga guras uzbrdo,pa onda probije par puta pa pocne da radi kako treba pa prekine.I sve to zbog desnog karburatora.Parkiram ja motor i sutra skidam karburator i dajem Dzeriju da ga servisira(verovatno je plovak otezao i ne zatvara pa se lonce puni.Iglica bi trebalo da je u redu,membrane su zamenjene.Kad se vrati sa servisa i namontiram ga,javicu da li i kako radi.Ako bude hteo da slozi samo na desnom kao po metronomu,bice odlicno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Motocikl: BMW R1200GS, Ex BMW R1150GS, Ex Honda NX500R Dominator

Danas sam tek namontirao karburator koji mi je stigao sa servisiranja jos u sredu(sta cete,posao ne dozvoljava).Zamenio sam i creva za benzin i............VOZIO SE KONACNO.Izvinjenje zbog velikih slova ali morao sam.Koliko sam srecan bio kad sam namontirao i kad je poceo da radi kako treba.Malo sam morao da ga dostelujem ali bitno je da sada radi.Nadam se da vise necu otvarati ovu temu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Motocikl: BMW R1200GS, Ex BMW R1150GS, Ex Honda NX500R Dominator

Jeste da temu otvaram posle mnogo vremena ali da ne bih otvarao novu,potrebna mi je informacija oko stelovanja karburatora na BMW-u.Sraf kojim se regulise smesa vazduha na koliko bese treba da se odvrne?Na 3/4 kruga ili?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Da, za R65 je 3/4 , ali to je samo pocetno podesavanje. Tvoji karburatori su vakumski i mogu lepo da se sinhronizuju pomocu duzeg tankog creva kako je to u nekom od gornjih linkova sigurno objasnjeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMWbmwBMWbmw, 90 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW K100

Mozda ti pomogne: Meni je Fijuk nastelovao na oko 3/4, ali je kasnije smanjio na oko 2/3... Radi na 900 obrtaja, odlicno pali... Samo se malo vise cuje, mozda je to zato sto nemam auspuhe, al' nema veze :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja