Jump to content

Moto Zajednica

Preporuka za punjač akumulatora

Recommended Posts

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
Aaaaaaa pa nemaš onaj iz Linde...
Umalo da i taj pazarim, pitam kako se pokazao, on mi reče da uvek mogu da ga zamenim. Shvatio sam poruku.

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Ja sam prošle godine uzeo preko ALI-ja jedan punjač 12V-4Ah (da imam i za motor i za auto)...

Punjac.thumb.jpg.f77a67f40c49e6eafff58e6aa1e0daee.jpg

 

Dopunjavao sam akumulatore u par navrata i dejuje mi sve OK (ima kontrolu prepunjavanja). 

Pre 10-ak dana kupim novi akumulator za motor, ali ga nisam još ugradio - nije mi stari još završio karijeru, ali ima 5 godina i ne bih da krećem na neki duži put pa da me izda u nekoj zabiti. Prilikom kupovine kaže mi prodavac da se akumulatori za motor pune strujom max 1A, da je on formirao akumulator i da je pun. Prikačim novi aku na taj punjač i on pokazuje na displeju struju punjenja 5,8 - 6 A. Ja ga odmah otkačim da ne zeznam aku i dopunim ga na jednom starom ruskom vojnom punjaču (ima 50+ godina i cca 6-7 kila) koji ima manuelno podešavanje struje i napona. On naravno nema kontrolu prepunjavanja pa sam ga držao samo koji sat...

I posle svega, ništa mi nije bilo jasno...:stabre: ...otkud pun aku može da povlači toliko jaku struju kao da je prazan?!? Otkud tolika struja na tom punjaču? Sada očigleno moram da uzmem i neki mali punjač 500mAh - 1Ah da ga imam za održavanje akumulatora preko zime...:neznam:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
Pre 7 sati, ZoraNS je napisao:

Ja sam prošle godine uzeo preko ALI-ja jedan punjač 12V-4Ah (da imam i za motor i za auto)...

Punjac.thumb.jpg.f77a67f40c49e6eafff58e6aa1e0daee.jpg

 

Dopunjavao sam akumulatore u par navrata i dejuje mi sve OK (ima kontrolu prepunjavanja). 

Pre 10-ak dana kupim novi akumulator za motor, ali ga nisam još ugradio - nije mi stari još završio karijeru, ali ima 5 godina i ne bih da krećem na neki duži put pa da me izda u nekoj zabiti. Prilikom kupovine kaže mi prodavac da se akumulatori za motor pune strujom max 1A, da je on formirao akumulator i da je pun. Prikačim novi aku na taj punjač i on pokazuje na displeju struju punjenja 5,8 - 6 A. Ja ga odmah otkačim da ne zeznam aku i dopunim ga na jednom starom ruskom vojnom punjaču (ima 50+ godina i cca 6-7 kila) koji ima manuelno podešavanje struje i napona. On naravno nema kontrolu prepunjavanja pa sam ga držao samo koji sat...

I posle svega, ništa mi nije bilo jasno...:stabre: ...otkud pun aku može da povlači toliko jaku struju kao da je prazan?!? Otkud tolika struja na tom punjaču? Sada očigleno moram da uzmem i neki mali punjač 500mAh - 1Ah da ga imam za održavanje akumulatora preko zime...:neznam:

 

Je lima punjač modove za punjenje? 

Kod mene ima nekoliko i kad je mod za motocikle gura sa 0.8. Kad prebacim na auto gura sa 4.0. Punjač sam prepozna da li je 6 ili 12V.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1002 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: EX - V - STROM 1000 2003 Bumblebee............. EX - V - STROM 1000 L4...................................... NOW - VOGE 900DSX NEW

Kada se nakači, mahom uvek puvuče struju maksimalnu.
Posle 1-3 minuta struja punjenja opadne.

Tako je i kod mene sa najobičnijim Einhell 10A punjačem.
Ove fancy punjačem nisam probao, ali koliko vidim imaju kodove... Neke...
Pozdrav

Sent from my POCOPHONE F2 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Scarabeo 250ie

@ZoraNSPomešao si struju punjenja koja se izražava u amperima (A) i kapacitet akumulatora koji se izražava u amperčasovima (Ah).

Tvoj punjač je za akumulatore do 4-100Ah, tako da mora biti sposoban i za struje koje pominješ, a i veće, ali i da prepozna kojom strujom bi trebalo da puni i tvoj akumulator.

Mislim da bi i kod tvog akumulatora vrlo brzo, posle par minuta, smanjio struju punjenja i ubrzo i označio da je akumulator pun, ako je stvarno bio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1270 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Preporuka je da se tek formirani aku stavi prvo na odgovarajuci punjac, pa tek onda koristi.

Kad se naspe kiselina tj formira on ima snage da upali bez problema, ali trebalo bi da se skroz napuni. Ili voznjom, ili punjacem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1002 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: EX - V - STROM 1000 2003 Bumblebee............. EX - V - STROM 1000 L4...................................... NOW - VOGE 900DSX NEW

.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer
Pre 2 sati, sale-kum je napisao:

@ZoraNSPomešao si struju punjenja koja se izražava u amperima (A) i kapacitet akumulatora koji se izražava u amperčasovima (Ah).

Tvoj punjač je za akumulatore do 4-100Ah, tako da mora biti sposoban i za struje koje pominješ, a i veće, ali i da prepozna kojom strujom bi trebalo da puni i tvoj akumulator.

Mislim da bi i kod tvog akumulatora vrlo brzo, posle par minuta, smanjio struju punjenja i ubrzo i označio da je akumulator pun, ako je stvarno bio.

Poznato mi je to Sale, ali mi ostalo u glavi još od kupovine da je i snaga 4A - sada sam pogledao i nije 4 nego 5A max - i po tome je nelogično da je pokazivao 5,8 - 6 A :neznam:

 

Pre 2 sati, stari roker je napisao:

Je lima punjač modove za punjenje? 

Kod mene ima nekoliko i kad je mod za motocikle gura sa 0.8. Kad prebacim na auto gura sa 4.0. Punjač sam prepozna da li je 6 ili 12V.

Nema stari rokeru - ima samo u sredini dugme "Repair" koje služi za... :tuzno:

Video sam u jednom od tvojih prethodnih postova da imaš taj selektor, ali kod mene nema...:(

 

Pre 2 sati, TAZZ je napisao:

Kada se nakači, mahom uvek puvuče struju maksimalnu.
Posle 1-3 minuta struja punjenja opadne.
 

Pretpostavio sam da bi bilo tako, ali nisam hteo da rizikujem sa novim aku (kad mi je prodavac baš naglasio), pa sam ga prebacio na onu vojnu starudiju sa manuelnim podešavanjem - on je u startu pokazivao struju minimalno iznad 1A (analogni ampermetar) ali je ubrzo pala ispod...:neznam:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Neki dan kupio novi Cetek 5.0, softverski jako dobar uređaj, no kablovi su za moj ukus kruti i žilavi u 3pm ka dasu od 3x1.5 za građevinske instalacije. Malo mi idu na onu stvar, ne volim kad se kabel neda zamotat.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

mene nervira onaj iz lidla.Dobro  je što su potpuno izolovane štipaljke ka spolja ako nešto padne na njih nemože da napravi kontakt ali su onda trebali staviti malo manje štipaljke.Na yuasu i landport mogu da uhvatim kleme a na unibat jedva ih ubudžim sa mogućnosti da otpadnu pa naprave kratak spoj..Za kola je odlično.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Royal Enfield Himalayan
17 hours ago, el classico said:

Neki dan kupio novi Cetek 5.0, softverski jako dobar uređaj, no kablovi su za moj ukus kruti i žilavi u 3pm ka dasu od 3x1.5 za građevinske instalacije. Malo mi idu na onu stvar, ne volim kad se kabel neda zamotat.

I treba da budu nisu tanki i nikakvi kao kod kineskih,ja godinama koristim Ctek xs800C ,zimi kada nevozim akumulator je prikljucen na njega  imas i  konekor sa idikator lampiom pokazuje stanje akumulatora.Ovde sam zadnji put narucio kabal za Ctek ima i novih na stanju punjaca  Ctek

Promenio član IvanY

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Istu zamerku imam na c-tek, krut i kratak kabal. Razmišljao sam da ga isečem i stavim duži fleksibilniji ali.me sve nešto žao :) Nije mi jasno da su na tako dobrom punjaču štedeli na kablu.

Promenio član aca-pn

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: BG/PG/BD
  • Motocikl: Honda CBR600RR
kolko je tačno to sve vreme .Ostavi mora dići gore napon
Ne sjecam se, probacu koji sat da ga pustim. Mislim da sam na forumu nekad citao ako krene ovako u krug da mora neki jaci/bolji da "povrati" akumulator pa ce ovaj održavati i dopunjavati, iako mi je bio u sobi jedno mjesec prije ovoga pa ne bi trebalo da se ispraznio totalno il nesto

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR
17 hours ago, aca-pn said:

Istu zamerku imam na c-tek, krut i kratak kabal. Razmišljao sam da ga isečem i stavim duži fleksibilniji ali.me sve nešto žao :) Nije mi jasno da su na tako dobrom punjaču štedeli na kablu.

 

I ja bih se složio za kablove. Leti i nije tako strašno ali po hladnom vremenu se baš ukrute. Inače punjač je izvanredan, imam dva komada 5.0 od kojih jedan ima punih 10 godina, nema greške. Na ovaj noviji sam stavio gumeni bamper čim sam ga uzeo, odlična zaštita od ogrebotina-udaraca-klizanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1045 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07

Ja sam skoro pazarila kao sa snimka Punjač Akumulatora 6V 12V Auto Moto Cars Pro 4A. Podesim ga na zimsko održavanje i stoji po par sati, akumulator je u kući, motor u garaži na štenderima. Na 2 nedelje ga osvežavam. :happy: 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1425 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Imam ovaj punjač iz lidla već neko vreme i odličan je on ALI ima jednu manu ... kad padne napon ispod 7.2 V on neće da puni. To mi se jednom desilo kod mene na autu, jednom kod druga i iritantno je.

Dakle, treba mi pametni punjač (kao iz Lidla) ali da nema takvo ograničenje.
CTEK 5.0 je odličan ali je i dosta skup, uzeo bih nešto jeftinije.

Neka preporuka ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 23 minuta, antir3ality je napisao:

Imam ovaj punjač iz lidla već neko vreme i odličan je on ALI ima jednu manu ... kad padne napon ispod 7.2 V on neće da puni. To mi se jednom desilo kod mene na autu, jednom kod druga i iritantno je.

Dakle, treba mi pametni punjač (kao iz Lidla) ali da nema takvo ograničenje.
CTEK 5.0 je odličan ali je i dosta skup, uzeo bih nešto jeftinije.

Neka preporuka ?

Jedina pametna preporuka je da NIKADA ne dozvoliš da ti napon akumulatora padne ispod 10,5V (i to kada je upaljeno svetlo).

Ovo iz razloga što je nakon par ovakvih dubokih pražnjenja akumulatora zreo za otpad.

Promenio član zika56
  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja