Jump to content

Moto Zajednica

Backa Topola

Recommended Posts

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki zr-7s (2003)
pre 17 minuta, slave74 je napisao:

Ovde se ne slazem s tobom. Treba po zakonu.

I nije tacno da ce dozivotno da nosi to breme. Proci ce za nekoliko godina, mozda i pre. Mlad je. Nove devojke brzo dodju. Znam nekoliko primera.

Kad bi svi zbog grize savesti bili oslobadjani, gde bi nam bio kraj. Mada se neki oslobode krivice na sudu za mnogo gora dela, al tu je novac i politika u pitanju.

Meni je zalije devojke i njenih roditelja.

Jedino se slazem da moze skoro svakom da se desi slicna situacija.

 

 

 


Pa dobro, nisam rekao da ga treba osloboditi niti sam ja neko ko može da odlučuje o ljudskim sudbinama, nego sam hteo samo da skrenem pažnju kako je tom momku sada nakon tog događaja. Trebala je da bude jedna vožnja, što je neko gore napisao, do "ćoška" a pretvorilo se u ovaj fatalan događaj. Bogu hvala pa ne znam kako je nositi se sa takvim bremenom jer se meni to nikad nije desilo, pa ne mogu ni da procenim koliko bi griža savest mogla da traje ali  ne mogu da prihvatim da će to da nestane posle par godina. Jačina griže savesti će se svakako smanjiti, to je sigurno, ali uvek će biti tu i to čovek ne može izbeći. Posle dvadeset, trideset godina od događaja vidiš na motoru dvoje kako se voze i uvek ćeš se setiti toga. Nekad će ti samo proleteti kroz glavu, malo ćeš "odlutati" a nekad će biti takav trenutak da ćeš se sakriti u neku mračnu prostoriju i pustiti suzu. Savest je neverovatna stvar.

Ovo pišem kao neko ko ume s vremena na vreme da provoza svoju lepšu polovinu na motoru i onda meni stalno prolazi kroz glavu da, iako je super ići u društvu na putovanja, ipak je ulog baš baš veliki. Pomislim ja ponekad: šta sad da se desi nešto slično ovoj situaciji meni dok vozim moju lepšu polovinu. Mogu ja biti kriv a ni ne moram.  Jednostavno na motoru smo, nismo zaštićeni osim te opreme ali nije ni ona garancija. Nezgodan pad, iskreneš vrat i gotovo.  U ovoj situaciji, momak je pogrešio, vozio je preko ograničenja i još bez dozvole, ok, kriv je pa je kriv. Treba voziti propisno, pažljivo i to je to. Ali sam svestan da nekad ni to nije dovoljno. Nekad ako će da se desi nesreća, desiće se pa će se desiti, i nema te pažnje i umeća vožnje  koja te može spasiti.

Ja sad već ozbiljno razmišljam da više ne vozim lepšu polovinu na suvozačkom mestu, jer ako treba nešto da se desi neka se desi samo meni. Za mene ne bi bilo gore kazne od te da sam upravljao motociklom  koji je doživeo nesreću gde sam ja preživeo a suvozač stradao. Užas!

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Slažem se, ako neko treba da gine, neka ginem ja-vozač, a ne devojka (žena), one su na motoru zbog mene, zato što ja volim da vozim motor.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki zr-7s (2003)
pre 10 minuta, Biker-Boy je napisao:

Slažem se, ako neko treba da gine, neka ginem ja-vozač, a ne devojka (žena), one su na motoru zbog mene, zato što ja volim da vozim motor.

Pa da, i da nisam kriv, ama ni jedan jedini procenat da nema mog doprinosa nesreći - osećao bih se krivim upravo zbog toga što si ti napisao. Ne smem ni da pomislim kako bih živeo posle sa tim. A da ne pričam da sam ja skrivio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova
16 hours ago, Zuba87 said:

Хоће, не смеш дозволити да твојим возилом упрљвља лице без одговарајуће категорије у дозволи. 

Screenshot_20210412_220956.jpg

Ja stojim pri tome da hoce (zakljucak izvucen iz sudske prakse). Inace, postoji nesto sto se zove presumpcija nevinosti. Mi ne znamo da li je vlasnik/korisnik vozila imao uvid u to da li lice koje je pozajmilo motocikl ima ili nema odgovarajucu kategoriju. 

 

Pogotovo sto ovo "odgovarajuca kategorija" aludura na to da osoba kojoj je ustupljen motocikl verovatno vec ima neki stepen A kategorije. Da li AM, A1 ili A2 mi to ne znamo. Al to je svakako olaksavajuca okolnost koja ide u prilog vlasniku. 

 

Zasto sam napisao da "ne treba da odgovara"? 

Pa zato sto recimo zamenite se il probate neki motocikl od dobrog prijatelja ili poznanika, nadjete se u slicnoj situaciji (proklizate) ili slucajno vi povredite nekoga, i sta onda? Poslali bi prijatelja na robiju zato sto je on vlasnik vozila u tom slucaju? 

 

A sto se tice vozaca, on ce svakako biti u velikom problemu. Vec jeste...i psihickom i fizickom, jer ga posle ovog cina verovatno cekaju resetke. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki zr-7s (2003)
pre 7 minuta, Pingvin37 je napisao:

Ja stojim pri tome da hoce (zakljucak izvucen iz sudske prakse). Inace, postoji nesto sto se zove presumpcija nevinosti. Mi ne znamo da li je vlasnik/korisnik vozila imao uvid u to da li lice koje je pozajmilo motocikl ima ili nema odgovarajucu kategoriju. 

 

Pogotovo sto ovo "odgovarajuca kategorija" aludura na to da osoba kojoj je ustupljen motocikl verovatno vec ima neki stepen A kategorije. Da li AM, A1 ili A2 mi to ne znamo. Al to je svakako olaksavajuca okolnost koja ide u prilog vlasniku. 

 

Zasto sam napisao da "ne treba da odgovara"? 

Pa zato sto recimo zamenite se il probate neki motocikl od dobrog prijatelja ili poznanika, nadjete se u slicnoj situaciji (proklizate) ili slucajno vi povredite nekoga, i sta onda? Poslali bi prijatelja na robiju zato sto je on vlasnik vozila u tom slucaju? 

 

A sto se tice vozaca, on ce svakako biti u velikom problemu. Vec jeste...i psihickom i fizickom, jer ga posle ovog cina verovatno cekaju resetke. 

 

U vezi ovoga, dodao bih samo da je odgovornost vlasnika Kawaskija prekršajna, a ne krivična, što znači da će kazna najverovatnije biti samo novčana, mada nije nemoguće da bude i kratkotrajna (30-ak dana) zatvorska kazna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova
6 hours ago, BorisJ said:

U vezi ovoga, dodao bih samo da je odgovornost vlasnika Kawaskija prekršajna, a ne krivična, što znači da će kazna najverovatnije biti samo novčana, mada nije nemoguće da bude i kratkotrajna (30-ak dana) zatvorska kazna.

Odgovornost vlasnika Kawasakija za sada ne postoji dok se ne dokaze, ili se ne prizna. Jer ce trebati debeli dokazi da se na sudu dokaze da je on kao vlasnik imao uvid i bio svestan  da lice koje je upravljalo tim motociklom nije imalo odgovarajucu kategoriju. Verujem da ce ga sud osloboditi bilo kakve prekrsajne odgovornosti. Ocekujem eventualnu opomenu nadleznog suda sto nije proverio da li vozac ima odgovarajuci pod-tip A kategorije. 

 

Znam da rade emocije, jasno mi je sve. Al ne mozemo sada redom sve optuzivati i ono sto je jos gore - laicki presudjivati, bez adekvatnih dokaza. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Дао је мотор лицу без дозволе, шта више да доказујеш? Због тог чина је настала смрт девојке. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova
7 minutes ago, Zuba87 said:

Дао је мотор лицу без дозволе, шта више да доказујеш? Због тог чина је настала смрт девојке. 

Druze, pricas povrsno i plitko, kao preki sud 1945. godine, al ocigledno da nismo na istim talasnim duzinama, to me ne brine, al me brine sto bar nisi delimicno shvatio moje obrazlozenje koje moze biti korisno mnogim forumasima koji se mogu igrom slucaja naci u slicnim ili istim situacijama . A tice se odnosa odgovornosti izmedju vlasnika/korisnika i lica koje upravlja vozilom u datom trenutku.

 

 

Doduse, ovo je tema crna hronika te bih zastao na ovome. 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Ovaj sto je vozio ce - ako je iole covek - da slaze i da kaze da je uzeo motor bez pitanja.. Sta ce konkretno da isprica, to ne znam, smislice vec advokati, oni su strucnjaci da smisle izgovor i opravdanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

Nema potrebe da laze pred sudom da je ukrao motocikl ako nije ukrao ili otudjio. Dovoljno je da kaze da je precutnim delom necinjenja, prikrio istinu vlasniku motocikla da ne poseduje odgovarajucu kategoriju i tu je kraj. Sto je i moguce da se dogodilo, mi ne to ne znamo.

 

Na kraju krajeva ima pravo da kaze i sve suprotno, ali to svakako nece mnogo uticati na njegov stepen krivicne odgovornosti koji je ovde evidentan...

Promenio član Pingvin37

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Да не цитирам, баш због људи на форуму и причам, да не дођу у ситуацију. А неће доћи ако размишљају пре него што се проблем деси. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja