Jump to content

Moto Zajednica

Otvaranje, servisiranje i ponovno zatvaranje fara

Recommended Posts

  • Drug član, 1464 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Otvaram novu temu zato što smatram da je ovo generalna problematika, i da su principi slični za mnoge motocikle. Trenutno na forumu može da se nađe dosta stvari o ovome, ali su postovi razbacani po temama za pojedinačne modele.

A konkretno za moje pitanje i nisam našao odgovor:
Koje sredstvo (silikon) koristiti za zatvaranje / lepljenje fara ? Osnovna namena mu je da spreči ulazak vlage i prljavštine, ali je jako bitno i da bude pomalo elastičan (zbog vibracija) i da ne bude prejak - za slučaj da far treba opet da se otvara nekad.

Inače, čitajući ovde a i na  netu - došao sam do zaključka da postoje 3 glavna načina za otaranje / odvajanje kućišta fara:
1. Zagrevanjem u rerni da lepak oslabi. Ovde variraju iskustva što se tiče temperature i dužine zagrevanja, ali obično se pominje 150 - 180 stepeni desetak minuta.

2. Pažljivo zagrevanje spoja industrijskim fenom
3. Odvajanje mehanički bez zagrevanja - korišćenjem skalpela, ili još bolje - špijunom za merenje zazora. Ja sam izabrao ovaj način jer sam se plašio da zagrevanjem u rerni ne oštetim nešto drugo (mada koliko vidim ljudi to rade dosta uspešno), a fen nemam.

Za xt660z nije bilo preterano teško da se odvoji na ovaj način. Dakle pažljivo špijunom celom dužinom spoja (celim obimom fara) da se odvoji lepak sa te strane pristupačne strane, a onda malo po malo odlepljvati nekom polugom (većim šrafcigerom) u krug, lagano da se ništa ne ošteti. Svakim prolazom far se sve više odvaja, i na kraju je moguće odvojiti ga skroz. Trebalo mi je nekih 15 ak minuta za to:
image.thumb.png.0f969e54e23ea5fcecbb1ac703cf6f6b.png
image.thumb.png.3013bcf43973bf3db7670f4983c56998.png

image.thumb.png.daf6964aa88d2e20096d9e23122d9b84.png


Opiljci na slici nisu nastali prilikom otvaranja. Verovatno su ostaci sijalice koja je nekad ranije pukla unutar fara.
Takođe se vide i ostaci ovog belog silikona - mislim da bi bilo ok da opet iskoristim tako nešto - ali ne znam šta je tačno u pitanju. Na dodir je mekan materijal.
Inače, kod ovog modela je standardni problem da se zbog vibracija oštete i popucaju unutrašnji žlebovi koji drže "ogledalo". Kod mene nije strašno, ali počele su da se javljaju pukotine, zato sam odneo taj deo fara da se zavari i pojača ako je moguće.

Evo i jednog posta na ovu temu koji može biti koristan, u pitanju je Suzuki Freewind:
https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/61579-suzuki-freewind-650/page/112/&tab=comments#comment-2039011

 

Promenio član antir3ality

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1028 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Na motoru nisam lepio, ali na kolima jesam i to najobičnijim providnim silikonom. Vrlo uspešno, nikad nikakvih problema nije bilo. Samo sam žljebove pažljivo očistio i odmastio. Ono malo Silikona što staklo istisne odstraniš skalpelom kad se dobro osuši.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1884 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Imas i crni silikon koji se koristi za lepljenje sofrrsajbni. Elastican, ima ga skoro svaka farbara. Posle lepljenja obavezno npr.siva armirana traka na par mesta, mada mozda je bolja obicna papirna " traka za odvajanje", kako je inace zovu moleri, jer se lakse skida od armirane. 24h far na sobnu temperaturu, i gotovo. Montaza...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 405 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Ex GSX-750R

Radio isto na autu pre 10-ak god. Mazda 6.
Bili prljavi iznutra, jer kad sam ga kupio neko nije lepo vratio poklopce za zamenu sijalica.
Fen, grejanje, skalpel sto kazes ili nesto tanko jako, jos bolje.
Ja sam lepio silikonom za soferke, samo sto moras da koristis pre njega prajmer.
Mala tubica sa valjcicem.
Naravno podrazumeva se da pefektno ocistis, I sa nitrom odmastis. Samo pazi da ne diras nitrom onaj sjajni deo unutra.
Silikon sam kupovao ovde kod mene u Ns u glass servisu I bio je tada, koliko se secam oko 15 e + prajmer 5 e.
Ne znam koliko sad to kosta.
Uglavnom rezultat je bio novo, fabricki.
Zajebancija je, pipavo, ali vredi truda.
Samo polako I pazljivo nema greske.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1016 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Ja za lepljenje stakla fara na autu koristio najobičniji crni silikon od 200din. Drži već 4godine, nikakav problem.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk



Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 295 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Sto se tice silikona za soferke on je dosta jak tako da kad se osusi bice skoro nemoguce ponovo skinuti staklo. Na autima se lijepe na ravne povrsine i kada skidaju sijeku ga zicom. A ovdje ako dobro vidim ima zlijeb u koji staklo ulijeze tako da ce biti nemoguce provuci zicu. 
Naravno ovo sve vazi ako se ostavlja opcija da se ponovo far rastavlja.

 

Ja sam na autu lijepio obicnim providnim silikonom i drzi bez problema. Dovoljno je mekan da se da ponovo isjece i otvoriti far, dobro dihtuje i drzi. Treba uzeti neki kvalitetniji da se ne osusi vremenom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1464 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Hvala svima na odgovorima.
Koristio sam i ja taj crni silikon za šoferku za neke druge stvari, ali kao što reče @boky327 mislim da je prejak za ovu namenu.

Probaću sa nekim kvalitetnijim providnim silikonom - na kraju krajeva izgleda da je tako nešto i bilo fabrički.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 888 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Nisam radio na motoru ali na automobilskim farovima jesam.Zagrevanje ne pali uvek jer postoje farovi koji su lepljeni lepkom koji ne reaguje na zagrevanje pa mora mehanički uz pomoć kojekakvih alata.Prvo skalperom odsečem komad lepka i zagrevam ga fenom da vidim kako lepak reaguje i dali ima smisla grejati.Za ponovno zatvaranje ja izbegavam klasični silikon-acetat,drži on ali kod ponovnog otvaranja i lepljenja je problem jer ga je gotovo nemoguće skroz očistiti a na njega ne hvata ništa pa ni nov silikon.Ja standardno koristim Sikaflex ( ima crni i sivi) ostaje trajno elastičan i dobro lepi.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 121 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBF600SA PC43

I ja sam danas na freewind-u sredjivao far, odlepio ga obicnim fenom za kosu, a kasnije zatvorio sa sirovom gumom. Najveci problem mi je bio da ocistim ostatke starog lepka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

Ima li neko iskustva, kojim sredstvom i da li je uopste moguce, vratiti sjaj ovom reflektivnom delu fara (poledjini), na mestima gde je izmatiralo (od vlage, ili cega vec)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja