Jump to content

Moto Zajednica

Preporuke za kupovinu motocikla i auto školu

Recommended Posts

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia SportCity One 50

Zdravo!

Odmah ću se izviniti ako otvaram temu koja već postoji. Neke teme koje su me interesovale sam uspela da nađem, neke ne.

Potreban mi je savet u vezi polaganja za A kategoriju i izbora motora, te sam se setila BJBikers jer verujem da ću od vas ovde dobiti najrelevantnije savete. :)  Dakle, potpuni sam laik i nemam nikakva posebna znanja o dvotočkašima.

Od 14. godine sam na skuteru, trenutno vozim Aprilia sportcity one 50cc, jer imam samo AM, koju sam dobila kada sam položila za B kategoriju. Sa svojih 18, 19 godina (što je bilo pre oko 12 godina) kratko sam vozila Suzuki GS650, to je bio dedin motor, koji smo ćale i ja vozili svega nekoliko meseci. Na njemu sam naučila da vozim motor sa manuelnim menjačem. 
Taj motor sam vozila bez dozvole (što nije nešto čime se ponosim ), samo u tom malom mestu da se prevezem od tačke A do tačke B. Super je išla vožnja, ali je motor za moju konstituciju bio pretežak, jer ako se parkiram na nekom terenu sa nagibom i moram unazad da malo poguram motor, tu je bila muka, jer je baš bio pretežak i nisam mogla da mrdnem. Sama vožnja je išla baš lagano, sa uživanjem.

Sada bih sebi da nabavim neki malo jači motor, max 250cc, a možda mi je i to previše. Zapravo, motor mi treba za vožnju po Beogradu i do 200 km van Beograda na koji dan, da mogu da odem do svojih ili kratak izlet. Skuterom, sa svojom kilažom, mogu da razvijem max 70 km/h. Ne planiram da divljam po gradu i autoputu (te egotripove sam odavno prošla), ali bih se zadovoljila motorom koji može da razvije brzinu makar do 130 km/h. Videla sam da je veliki broj članova nahvalio Hondu Varadero u kategoriji od 125.

Moja dva pitanja su sledeća:

1. Koju auto školu u Beogradu preporučujete za A kategoriju (ja bih verovatno polagala za A1 ili A2)? 
2. Koji motor preporučujete za moju konstituciju (52 kg, 168cm), a koji bi mogao da ispuni gore napisane zahteve?
 

Hvala unapred za izdvojeno vreme i na preporukama.

 

Promenio član Sanja-R

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1002 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: EX - V - STROM 1000 2003 Bumblebee............. EX - V - STROM 1000 L4...................................... NOW - VOGE 900DSX NEW

Pozdrav,

Postoji tema gde se ispoštuje neko osnovno pravilo, kada se dođe kod nekog u kuću..
Tipa "Dobar dan ja sam Đokica, skupljam salvete i značke i iz donje pa Bukovice sam. Veliki pozdrav za namrgođenu družinu..."

Ovako, kako neko da te shvati ozbiljno?
Kako neko da ti pomogne, a Ti nisi našla za shodno da ispoštuješ neki osnovni red. A da bi se registrovala morala si pročitati pravilnik...

E onda ćeš verovatno imati više nego dovoljno predloga...

Onako uzgred:
Dobrodošla.

Sent from my POCOPHONE F2 using Tapatalk



  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1843 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

Dobrodošla! Svaka čast na entuzijazmu :) 

 

Da bi ti kolege dale savet molim te pojasni nam koja vrsta motora te zanima obzirom da pikiraš do 250cc, skuter, naked, advanture, sport, vintage, enduro....i naravno koliko novca planirš da uložiš?

 

Ako već voziš skuter možda ti je to ok stvar da nastaviš, ima sjajnih 250-ica koje idu do brzina koje si navela tipa neki maxi skuter. Od drugih novijih imaš recimo Honda CB300R ili F, KTM 390 Duke, Versis 300, Ninja 400.

Opet ako želiš manje novca da uložiš (do nekih 4.500 eura) a opet novo da uzimaš imaš kinesku imperiju sa sasvim dobrim motorima tipa...CF Moto NK 400, 250, 300, SR300, GT 400 ili Benelli TRK 251, 302S, Leoncino 250.

 

Sa druge strane ako razmišljaš o polovnim motorima tu ti je prilično veliki izbor...samo nam reci šta te interesuje u pogledu cene i vrste motocikla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia SportCity One 50
Pre sat vremena, TAZZ je napisao:

Pozdrav,

Postoji tema gde se ispoštuje neko osnovno pravilo, kada se dođe kod nekog u kuću..
Tipa "Dobar dan ja sam Đokica, skupljam salvete i značke i iz donje pa Bukovice sam. Veliki pozdrav za namrgođenu družinu..."

Ovako, kako neko da te shvati ozbiljno?
Kako neko da ti pomogne, a Ti nisi našla za shodno da ispoštuješ neki osnovni red. A da bi se registrovala morala si pročitati pravilnik...

E onda ćeš verovatno imati više nego dovoljno predloga...

Onako uzgred:
Dobrodošla.

Sent from my POCOPHONE F2 using Tapatalk


 

Tazz,

 

U mom nick-u je moje ime, kao i mesto odakle sam, međutim, shvatam poentu svega napisanog, razumela.

Pronaći ću temu i predstaviću se.

 

Hvala. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1425 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Znam da je u zadnjih godinu dana bilo sličnih tema (bar 2) što se tiče izbora motora (manjih, lakših) za lepši pol, ali evo sada nisam uspeo da ih nađem. Možda će se naći neko ko se seća tih tema, pa da linkuje.

edit: Jedna od tema koju sam mislio je ova, ali sada vidim da se tu pominju motori malo vece kubikaze. Ali svakako ces naci neku korisnu informaciju, ako je vec nisi pregledala:

 

Promenio član antir3ality
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750

Izbor autoskole ti u mnogome zavisi i od kraja grada u kom se nalazis, sa B kategorijom i AM moraces da vozis 20 casova obuke, to je bar 10 puta cimanje do poligona/autoskole i nazad. S obzirom da imas iskustva u voznji skutera, a cak i to malo motora sa menjacem, rekao bih da neces imati problema da odvozas to, samo slusaj instruktora i sta ti prica oko caka i malih sitnica koje se promatraju na polaganju.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia SportCity One 50
On 2.4.2021. at 8:23, mick je napisao:

Dobrodošla! Svaka čast na entuzijazmu :) 

 

Da bi ti kolege dale savet molim te pojasni nam koja vrsta motora te zanima obzirom da pikiraš do 250cc, skuter, naked, advanture, sport, vintage, enduro....i naravno koliko novca planirš da uložiš?

 

Ako već voziš skuter možda ti je to ok stvar da nastaviš, ima sjajnih 250-ica koje idu do brzina koje si navela tipa neki maxi skuter. Od drugih novijih imaš recimo Honda CB300R ili F, KTM 390 Duke, Versis 300, Ninja 400.

Opet ako želiš manje novca da uložiš (do nekih 4.500 eura) a opet novo da uzimaš imaš kinesku imperiju sa sasvim dobrim motorima tipa...CF Moto NK 400, 250, 300, SR300, GT 400 ili Benelli TRK 251, 302S, Leoncino 250.

 

Sa druge strane ako razmišljaš o polovnim motorima tu ti je prilično veliki izbor...samo nam reci šta te interesuje u pogledu cene i vrste motocikla.

Hvala na preporukama i dobrodošlici. :)

 

Ono za šta bih se najpre odlučila su verovatno skuter, naked, adventure. Sigurno ne bih uzimala neki sport ili cross.

 

Budžet mi je 2.000€, te bih pre za taj novac da uzmem neki polovan motor, jer ne znam koliko dobar novi motor mogu da dobijem za taj budžet.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1002 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: EX - V - STROM 1000 2003 Bumblebee............. EX - V - STROM 1000 L4...................................... NOW - VOGE 900DSX NEW

SYM WOLF 250 2017

PEDA TEK 250 NOVO

Recimo...
Ovaj SYM WOLF je ovako meni na oko ok...


Opet...
Ako imaš stalna primanja, zaposlena, možda razmisliš o novom i kreditu?

3850 evra na 71 mesec sa kamatom 4.5% je oko 63 evra mesečno...

5500 evra motor, 1650 učešće, 3850 kredit...
Uzmeš novo i ćao..... Imaš 350 još za registraciju, Crash bar, kofer, neku opremicu...

CF Moto NK serija je zanimljiva... Naked...
CF Moto MK ?
Benelli Leoncino možda?

Ali onda razmisliš o A kategoriji?
Nije ti nikakva razlika od A2-A... Sa 31 godinom možeš A...

Onda se otvaraju svakakve mogućnosti...
Benelli, Zontes, CFMoto, Yamaha, Suzuki, Kawasaki, Honda itd itd itd itsl...


Sent from my POCOPHONE F2 using Tapatalk



  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1843 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 31 minuta, Sanja-R je napisao:

Hvala na preporukama i dobrodošlici. :)

 

Ono za šta bih se najpre odlučila su verovatno skuter, naked, adventure. Sigurno ne bih uzimala neki sport ili cross.

 

Budžet mi je 2.000€, te bih pre za taj novac da uzmem neki polovan motor, jer ne znam koliko dobar novi motor mogu da dobijem za taj budžet.

Za taj novac možeš svašta uzeti...uglavnom starije varijante sa priličnom kilometražom. Obzirom da želiš menjač i da želiš da se učiš možda je pametnije ovo što je @TAZZ pomenuo.

Ta Peda 250cc je nova oko 1800e sa dve godine garancije...taman toliko da ga odvozaš i da se navikneš na menjač pa posle možeš da biraš, taj motor je lak za vožnju, može da razvije do 120kmh i nemaš nekih ulaganja. I taj Wolf je ok varijanta, malo jači od Pede...ja sam imao SYM GTS skuter dosta dugo, prilično su ok mašine i izrada, možda čak kvalitetnije u odnosu na Pedu, ne bih ni njega isključio.

Sa tim motorima ćeš naučiti ciklistiku, izveštićeš se u načinu vožnje, ne bi trebalo da imaš glavobolje sa kvarovima pošto su nove mašine...

 

Sa druge strane što se tiče skutera imaš ih dosta ali isto sa velikim kilometražama...ne ispod 20.000km i pri tome svakako moraš da uložiš još par stotina eura po kupovini. Tu se mogu izdvojiti Beverly, Kymco, X Max, SYM...

 

Najbolje je da svratiš do neke moto prodavnice  pa da vidiš šta ti po konstituciji odgovara...ali definitivno ako ideš na motor sa menjačem uzimaj što mlađe jer ćeš teško naći dobro održavan motor te kubikaže a da je starija varijanta i da je u toj ceni.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 395 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1150GS
2 hours ago, mick said:

uzimaj što mlađe jer ćeš teško naći dobro održavan motor

U ovome se ne bih slozio, postoje stariji dobro odrzavani motorcikli.Ali da ne idem presiroko, sustina je da odes negde gde ima izbor,sednes na par motocikala, skutera i samo ce ti se reci sta je za tebe,tamo gde je najbolji osecaj, to je to

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1843 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 1 minut, Partiota je napisao:

U ovome se ne bih slozio, postoje stariji dobro odrzavani motorcikli.Ali da ne idem presiroko, sustina je da odes negde gde ima izbor,sednes na par motocikala, skutera i samo ce ti se reci sta je za tebe,tamo gde je najbolji osecaj, to je to

Lepo kažeš...postoje stariji dobro održavani motori, samo hajde pronađi takvog da se prodaje i da je u 250-300cc. Te mašine koje su održavane se pronađu jedna u par godina da je krštena ili idu u oglase sa spaljenim klipovima i slično. Lako je muškima čačkati i prčkati oko agregata...a šta će ona? Ako bajk ne upali ona može samo da se nada da će joj neko pomoći i otkloniti kvar i naravno tu ide u kolo...zato smatram da je za nju bolja varijanta što novije sa što manje čačkanja.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ8-SA

Sto se tice auto skole i polaganja, mislim da je bolje upisati za A kategoriju, pa posle da ne razmisljas ako nekad budes zelela da uzmes neki drugi motor, ponovo bi morala da polazes sve itd.. Jedino ne znam koliko ti se to uklapa u budzet, jer je za A kategoriju obuka nesto skuplja, mada daju i na rate sve da se placa. 

 

Kao sto je kolega sa foruma rekao, imas 20 casova voznje, prvo ce ti dati da vozis neke slabije motore, dok se naviknes. Iskreno, iz nekog mog iskustva sa obukom i polaganjem, mozda vredi da se pogleda neka auto skola na manjim opstinama, ako ti nije cimanje i imas vremena da odvojis za casove, jer se ceka dugo na polaganje, sto zbog guzve, sto zbog instruktora koji uglavnom rade vise kategorija za auto skolu, pa ako padnes na polaganju, moze da se desi da izadjes na polaganje opet tek krajem sezone ili pocetkom sledece. Ja sam polagao u auto skoli Pravo na NBG, pre nesto vise od god. dana, dosta sam cekao, jos ako je leto, tek onda je guzva. Pozitivno iskustvo sam imao sa instruktorom/auto skolom, jedino sto je sve to trajalo. Mozda neko ima drugacije iskustvo, ako je polagao u skorije vreme.

 

E sad sto se tice samog motora, ako uzimas skuter, preporucio bih ti da ne uzimas nista sa manjim tockovima, nisu bas zahvalni ako predjes preko neke rupe na putu. Za Peda motore konkretno nisam bas cuo pozitivna iskustva, ali ne bih da ulazim u to, jer ih nisam vozio. Mislim da je najbolje da skupis par motora koji su ti interesantni, pa posle malo citas o svakom po nasim i stranim forumima, vidis koji ti najvise lezi itd. Misljenja oko novih i polovnih motora su uvek podeljena, ima i dobrih i losih polovnjaka.   

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 632 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900

     I ja bih ti preporucio A kategoriju. Ne verujem da je neka velika razlika u ceni obzirom da imas B i AM.

     Kao sto kolega rece to moze da se oduzi i godinu dana.

     Ja sam upisao odavno i rekao da mi pisu casove preko zime kad god im odgovara a oni navodno nisu imali ni zimi termine tako da jos nisam odvozao 20 casova.

    Imam veliko iskustvo u saobracaju pa sam im dao pare i rekao da me zovu na poslednja dva casa, cisto da osetim motor na poligonu i obidjem teren, da bi ubrzao sve i opet me razvlace

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: Novi Beograd Blok 45
  • Motocikl: /

Sto se tice kategorije, ja sam polozio puno A i ne razmisljam, mozda nekas i uzmem neki enduro,. Sto se tice cene, mala je razlika, mene je puno A sa AM kategorijom kostala 28k casovi+4k testovi+3,8k u Risticu lekarski+polaganje voznje 4k. Auto skola Bjanka, instruktor je skroz kul, inace sin vlasnika auto skole, Marko se zove. Bolje polozi puno A, to je moje misljenje... Srecno.
P. S. Vozi se 20 casova za puno A

Sent from my JNY-LX1 using Tapatalk



  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 632 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900
On 12.4.2021. at 16:42, Alexa90 je napisao:

Veliko iskustvo u saobraćaju na 2 i 4 točka su dva sveta. Samo malo manje budi pun sebe i sve superica. :takoje:

Vozim i skuter skoro 20 god. Svaki dan u saobracaju, bilo sa 4, bilo sa 2 tocka. 

 Znam sta je saobracaj, nisam rekao da znam sve.

  Do nekih godina zivota razmisljamo da sto vise znamo da nam sve manje ostaje da jos naucimo.

 Kada predjemo te godine i idemo prema kraju, shvatamo da je ono sto ne znamo ipak mnogo vece od znanja.

 Neko to pregura u tridesetim , neko nikad.

   Osim toga, svi znamo da se voznja ipak uci posle polaganja. U skoli se uce propisi i osnova.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja