Jump to content

Moto Zajednica

Delta Motors KTM zastupnik

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nisam mislio na čisto ulje, ali i tu valja napraviti pravilan izbor kad je bokser u pitanju. Ne trpi ni jedan kardan čekić, ali se kod BMW-a eto, koristi mimo potrebe.

 

@Aco, poenta priče je da u okviru jednog vlasništva i rukovodstva, ne bi moglo, ili smelo, da bude razlike po svim aspektima između dva moto brenda i sada trećeg, ja samo iz svog nekog ugla sagledavam stanje. Poznajem ljude iz Honde dok sa BMW delom nemam relaciju, al mi smeta takvo ocenjivanje i mislim da nije baš tako ko što se iznosi, sa verom za budućnost KTM-a pa i Pro Mota. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
Pre 2 sati, dvlns je napisao:

S obzirom da ocigledno niste razumeli ja sam vlasnik BMW

Prvi korak u lečenju zavisnosti je priznanje  :lol:

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

BMW je specifican po tome sto je uzasan za odrzavanje a odlican za voznju.

Evo jednog sa 9000 km na zameni ulja:

 

https://photos.app.goo.gl/rNDStS2ZuAy6peoY7

 

Prve dve zamene u Njemackama. Ovo mu je treca zamena.

 

Druga stvar kod BMWa je sto se potencira da je sve bas njihovo i da pise BMW. 

A naravno, uopste nije njihovo. Ulje, masti, lezajevi, lamele, kardani... Sve to radi neko za njih. Slicno kao WURTH.

Ali ako stavis mast koja je sa iste trake pakovana u 2 kutije, ona na kojoj ne pise BMW nije podobna.

Isto kao sto svi oni nose BMW opremu, koju naravno da radi neko za njih samo napise BMW umesto Rukka, Revit.... ili Schubert. 

 

Ali drze donsebe i to im je jedan ogroman plus.

 

KTM je ready to race. Tu se poredjenje zavrsava. Licno ne bih voleo da serviser BMWa radi mog KTMa niti obrnuto. (Figurativno, ne posedujem ni jednog)

 

P.S. prodje mi kroz ruke gomila kardana godisnje. Odrzavani, ali redovno, ne daju znake pohabanosti, bez obzira na mast koja se koristi.  

Neodrzavani se cesto seku da bi se demontirali, jer nisu podmazani par meseci/godina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 79 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda AfricaTwin CRF1000D2J, Yamaha XMAX 400

Ma motor ko motor, nista drugacije nego sto ima na nekim drugim, za razliku od nekih drugin koji imaju nesto sto niko nema (al sam ga srocio :jee:).

 

A sto se tice teme, na KTMu rade serviseri Honde, ne BMWa, pa opet nemam pojima cemu BMW u prici.

 

Drugar vozi ovaj novi 790 i imali neki opoziv i on to regularno zakaze i usput da mu odrade redovni servis.

Zakazano u 11 i rekli trajace sat-dva, on posle odmah na put isao,  dosao covek u opremi komplet.

Sve u svemu jedva zavrsili u 17h i to posle urgiranja, pricanja, objasnjavanja ....

 

Na kraju je kako sam se i bojao da ce biti, nista novih ljudi, samo natovarili istim momcima i KTM :neznam:

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Mnogo teorije, oko konkretne teme. Prošlo je već neko vreme, nešto se dobilo, nešto se izgubilo ovim prelazom u Deltu. Mislim za nas kao korisnike. 

 

Stvar je inače bila očekivana, u tom svetu nema milosti. 

 

Što se servisa tiče, imam i bmw I ktm, oba aktivno vozim i odrzavam, oba očekuju i pažnju i učenje. Ni jedan ne ide uz lako ćemo pristup. Ipak, nikakve posebne specifičnosti nema kod BMW, motor kao motor, mistifikacije su isključivo u cilju plašenja korisnika i posledično nabijanja cene servisiranja.

 

Tvrdim npr. u mnogim stvarima je R serija bmw lakša za održavanje od ktm 690.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

To oko broja ljudi u servisu i da li jedan serviser radi Hondu a sada i KTM je interna stvar Deltaautomoto, nas zanima usluga i kvalitet.

Naprotiv poznavanje KTM-a posle Honde nikako ne može da škodi serviseru niti klijentu.

Možda bi mi voleli da tamo ima više guru servisera ali poslednjih godina je potpuno jasno u svim branšama da se ide na smanjenje operativnih troškova po cenu srozavanja kvaliteta ako treba. U svim aspektima života gde su usluge. Kriterijum otišao dole.

 

U Deltaautomoto za KTM treba sačekati termin (ima posla, isporuke motora, sezona GO) i dobićeš servis. Rekli smo gore spusti kriterijum.

Treba im dati malo i vremena da se uhodaju za neke KTM aktivnosti.

Ja sam se spremao za odlazak u HU radi neke korekcije SW na GT1290 (pre otvaranja Delte za KTM) ali sam pričekao da oni obave treninge i donesu alate i SW i uradismo stvar ne iz prve ali iz druge. Bilo je još sve sveže za njih tada ali malo strpljenja, malo vremena, malo saveta i za njih kako se šta radi i sve ok.

Iako imam visok kriterijum za tu uslugu koja je trajala u 2 navrata 15 dana (motor bio u voznom stanju) ja sam zadovoljan jer sam razumeo gde je problem. Momci su sasvim OK.

Kako izgleda otvaranje motora i neki zahvati servisa kao štelovanje ventila to ne znam ali ćemo uskoro i to saznati jer čekamo za jedan KTM da se pribavi materijal.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

@severian

Ovo će biti SDR990, naručene pločice za ventile i to čekamo. Ima specifične High Power bobine i svećice, mora da se skida hladnjak da se priđe prednjem cilindru. Majstor je OK lik, za početak je dobro da ne obrišu deklove i kažu da su naštelovali ventile nego pošteno nemamo pločice koje ćemo da nabavimo.

Mislim da i oni znaju da tamo dolaze ljudi koji su znalci tehnike motora (što se lako zaključi kada krene komunikacija na temu) pa i da hoće ne mogu da talasaju mnogo i brukaju Deltaautomoto, kada bi to bila mala prigradska garažica onda je to drugo.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova
Pre 5 sati, GixxerK6 je napisao:

za početak je dobro da ne obrišu deklove i kažu da su naštelovali ventile nego pošteno nemamo pločice koje ćemo da nabavimo.

Upravo tako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 5.8.2021. at 18:30, đunta je napisao:

 

BMW je specifičan motor i ne može svako da ga radi, uz dužno poštovanje svima koji se bave njime na bilo koji način, možda su i klijenti na neki načen specifični, tako da lako može doći do kolizije.

 

On 5.8.2021. at 20:03, Krmco je napisao:

Po čemu je BMW specifičan motor, ako može neko da mi objasni.

Ali molim vas da mi neko objasni, zašto je POSEBAN i SPECIFIČAN.
@djunta ništa protiv vas.

 

On 5.8.2021. at 20:13, đunta je napisao:

 Uprošćeno, traži školski pristup a mi već odavno idemo u škole zbog svega drugog a ne da bi učili i naučili, pa matura osnovne škole se prepisuje i lažira.

 

 

 

On 5.8.2021. at 20:53, đunta je napisao:

Za sve je poželjan školski pristup, tu nema zbora, međutim, mislim da je BMW tu manje tolerantan, a mi volimo uvek neki svoj način da naturamo, a od toga može da proistekne niz posledica, neke bezazlene, a neka baš i ne, naprotiv.

 

Nisam srpski majstor, a ni ne znam kako, zašto i koga može da plaši školski pristup.

 

On 5.8.2021. at 20:33, Krmco je napisao:

Neki šarlatan će upropastiti i bmw, i suzuki, i Hondu,.....

 

Ovo je tačno, ali mislim da kod BMW-a to posle malo više boli, recimo, samo vratilo je oko 800€.

 

Pre 23 sati, đunta je napisao:

Skoro sam debatovao na adv-u, pita čovek da li mora da koristi mazivo preporučeno od strane fabrike.

 

Pre 19 sati, abarth_maniac je napisao:

Druga stvar kod BMWa je sto se potencira da je sve bas njihovo i da pise BMW. 

A naravno, uopste nije njihovo. Ulje, masti, lezajevi, lamele, kardani... Sve to radi neko za njih. Slicno kao WURTH.

Ali ako stavis mast koja je sa iste trake pakovana u 2 kutije, ona na kojoj ne pise BMW nije podobna.

 

Nijedna firma danas ne pravi gotov proizvod sa svojim kompentama od šrafa do šrafa, na BMW LC-u su recimo od 2013 su kineski točkovi i tad su i čak poskupeli u odnosu na nemačke, menjači su iz fabrike koja radi za masu automobila, vrlo mali broj ležajeva ima uz fabričku oznaki utisnuto i BMW. Takođe nema mazivo isključivo pod svojom etiketom, nekoliko propisanih su pod punim nazivom proizvođača bez da igde stoji logo BMW.

 

Pre 19 sati, abarth_maniac je napisao:

P.S. prodje mi kroz ruke gomila kardana godisnje. Odrzavani, ali redovno, ne daju znake pohabanosti, bez obzira na mast koja se koristi.  

Neodrzavani se cesto seku da bi se demontirali, jer nisu podmazani par meseci/godina.

 

U pomenutom  debatovanju na ADV-u, mislio sam na mazivo koje prevashodno ima za cilj zaptivanje unutrašnjosti kardanskog sklopa, upravo da ne bi dolazilo do grubih defekata.

 

U BMW-u radi hiljade inženjera i tehničara, imaju na raspolaganju sve resurse ovog sveta, ne vidim nijedan valjan razlog da se ne pristupa školski i pridržava propisanog, osim da ne bude kako Bog zapoveda, žargonski rečeno, što je inače srpski manir.

 

Delta radi dostavu robe tako što  2 vozila  stalno kruže na relaciji Beograd Minhen, delovi  stignu nekad i za 3 dana, obično 5-7 za BMW, (možda sad zbog korone proređeno), svi nabavljaju  od njih, tako da niko nema potrebe da na lageru drži išta i tako umrtvljuje kapital, to će svakako pogodovati i Pro Moto-u jer će i dotur delova za KTM ići na isti način. Kako će Delta sačiniti servisiranje je njihova stvar, predpostavke mogu biti i ovakve i onakve, jedino ostaje da se sačeka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1237 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2
54 minutes ago, đunta said:

Ovo je tačno, ali mislim da kod BMW-a to posle malo više boli, recimo, samo vratilo je oko 800€.

Što mu u principu dođe sledeće:

On 8/5/2021 at 7:09 PM, Alekre said:

Zato što su ostali sirotilja :D

?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Moguće, al skupa stvarčica nije da se olako igra sa njom, tim pre kad je neko siroma, jer posle teže plati ceh.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra


 
U BMW-u radi hiljade inženjera i tehničara, imaju na raspolaganju sve resurse ovog sveta, ne vidim nijedan valjan razlog da se ne pristupa školski i pridržava propisanog, osim da ne bude kako Bog zapoveda, žargonski rečeno, što je inače srpski manir.


Ne znam zašto ovo ne bi važilo za bilo kojeg vodećeg svetskog proizvođača (čak i u bilo kojoj oblasti). Bez obzira na to, odluče da uštede tu i tamo...
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Moje stanovište je da treba školski ispoštovati fabričke preporuke, a ne po svaku cenu, ili za sitnu uštedu naoko, raditi mimo fabričkog inženjeringa, jer to obično kasnije iskošta više pa đavo kriv. Naravno da važi univerzalno, ali je problem što se traži rupa na saksiji uvek ovde.

 

Ovako, shvatio sam da preovladava stav da sa leve strane reke Save valja servis, a sa desne ne. To jednostavno nije logično, kakva god bila iskustva, jer je jedan vlasnik, direktor i šef svih servisa. Predpostavljati KTM u lošoj budućnisti je isuviše pesimistično, lično verujem u suprotno, iako ama baš nemam nikakvu relaciju jer sam okrenut BMW Raduloviću.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre 2 sati, đunta je napisao:

Ovo je tačno, ali mislim da kod BMW-a to posle malo više boli, recimo, samo vratilo je oko 800€

Ja sam na ovo aludirao. Kod BMWa je to vratilo 800 eura. Identicno to vratilo kod NEBMWa je 350 sa sve marzom od 220%. ;)

 

Godinama sam u delovima, servisu, prodaji, ovlasceno, zvanicno, i sve ono o cemu se pise. Razlika je sto nisu u pitanju motocikli, nego mnogo skuplja vozila.

Ali posto motocikle radim van radnog vremena, dobro sam upoznat i sa time.

Ista je prica, identicna!

S tim je Traktor obaveza i mora da radi, jer zaradjuje, a motocikl u 99% zelja a ne potreba.

 

Koyo lezaj (oznaka nebitna, cifra jeste) kad ga kupim od zastupnika kosta 24 eura.

Identican, u pakovanju brenda "OEM" 68 eura.

 

E u celoj prici, BMW je zajebao sve na kvadrat. Oni stvar od 13 eura u slobodnoj prodaji prodaju za 113 ako je "OEM".

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ovo je pivot lager kardanskog kućišta, jasno se vidi oštećenje, par košta oko 65€ zato što su "specijalci", u istoj meri  koštaju ne više od petnaestak, ali ovi su dublji zbog zaptivača i moraju samo oni,  "prosti" klik moment ključem košta jer neko nije znao kako se školski podešava ležaj, ode oko sat vremena:

 

074.jpg.8931d7bf0307def9a11c59eb4615d94c.jpg

 

Ovo je tipičan primer zatečenog stanja u velikoj većini slučajeva kad se neko bavio "održavanjem", nema trunke propisane masti:

001.jpg.b6486ef5ec240352e152f538ca95ec7b.jpg

 

vidi se zakrivljenost manžetne:

078.jpg.a8c6846c39ae57261bb40b46b806aea6.jpg

 

deformisan uskočni prsten, kriv,  nema zaptivanja i naravno da voda uđe i napravi dar mar pa strada vratilo i pivot lageri:

082.jpg.3f6b5eedd5b3e211b82e839eed658b51.jpg

 

Hoću da kažem, vozno održavanje kod BMW-a ne košta ništa specijalno, ali lakomislenost redovno boli, ovo je par primera koji to ilustruju, većina motora koji su rađeni ima zakrivljenu manžetnu zato što taj ko je radio nije znao da je vrati kako treba, a ne vidi se kad se zatvori diferencijal, BMW očito naplaćuje penale, kako je Abath _maniac naveo.

 

Da, što se tiče KTM-a, Delta će sigurno pospešiti prodaju novih motora, biće ih na stanju za isporuku odmah,  kupci vole "taknuto maknuto", možda budu i demo primerci za probnu vožnju što će mnogima pružiti mogućnost da zaključe lično jel im neki motor paše ili ne, povećan broj motora će značiti i više posla za servisere ala Pro Moto.

010.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 954 postova
  • Lokacija: Beograd,Zvezdara,Ub
  • Motocikl: yamaha super tenere 1200

Možda je samo loše rešen sistem kardana kod BMW - a, pa dolazi do tih deformiteta i prolaska vode.
Nisam čuo da se neko žalio na hondin ili jamahin kardan.

Znam da je za Hondu 1200 bio opoziv za kardan ili deo kardana, za određeno godište, gde se proveravao neki deo i onda po potrebi zamenio.

Tj. Honda je priznala i rešavala problem sa kardanom, ali tako nešto nisam čuo za BMW da je uradio. A poznato je da su kod relativno novijih GS stradala kardanska vratila.


Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

BMW ugrađuje kardane 100 godina, tako da... Istina, što se tiče prolaska vode, kod 1100 i 1150 je mnogo bolje rešenje, ali je dolazilo do loma vratila pri kasnijoj nestručnoj manipulaciji, pa da bi to sprečili, modifikovano je vratilo i nema mogućnosti kiksa pri zupčenju, ali je zato sve ostalo postalo oštrije i kritičnije, gde pored zaptivajućeg maziva spadaju i obe manžentne, deformiteti se dešavaju neprimetno, nigde u manuelu ne stoji ništa oko toga i tu je zamka, odnosno problem. Mora da se zna to što se radi, a ne simplikovati sve i sva. Po mom nekom sagledavanju, većina kvarova potiče od ruku, sve se više ljudi odlučuju sami da rade ne bi li prištedeli i to je sasvim u redu, ali to povlači niz posledica za koje se po pravilu okrivljuje neko drugi a ne ličan kiks iz neukosti. Radni sat u BMW Švedska je 135e, zanatski čas u Austriji 80 do 120e, to je možda mnogo i za njih, pa ima sve više diyera, ali i pehova samim tim. Kod nas je satnica neuporedivo niža iako je cena delova ista a motori čak skuplji kao polovni, uz to i lošiji, ali je broj samouslžnih održavanja sve veći i sa težnjom da se svaka iole kompetencija degradira, ko što je i u ovoj temi apropo Delte i ProMota, no 100 ljudi, 100 ćudi, bude i opravdano naravno.

 

Ne može bez offa pa to ti je, a tek ne kad se pomene BMW, ufff. Možda bi trebala metla da radi. 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950
On 6.8.2021. at 11:03, severian je napisao:

Javi. 

 

Na mom 690 (ona serija gde agregat mora iz rama, ili bar da se pomeri), stelovanje ventila je smor do neba... Rado bih autsorsovao :)

Urađeno na SDR990, nabavili su materijal. Savet je da proveriš okvirne troškove pre zakazivanja. Cene delova su OK ali može da se desi da ti zakače nerealan broj sati x3500 RSD ako se ne varam za cenu radnog sata pa da cifra bude iznenađenje. Za KTM ima neki doc koji deklariše servisno vreme za određene radnje , service zeiten tako nešto...

KTM_servicezeiten_2018_09_en.pdf

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja