Jump to content

Moto Zajednica

Lose kretanje lanca?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 94 postova

Drugari, snimio sam kretanje lanca, meni je nekako budno, rekao bih da ga treba zategnuti.

Palo mi na pamet da je mozda dovoljno zategnut samo je ovde podignut na stender pa je u specificnom polozaju... Ili mozda zbog koncepta samog enduro motora i voznje po neravnom terenu ne sme biti prezategnut...


Sta vi mislite?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 897 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987

Mislim da se zategnutost lanca kod većine motora proverava kada ne stoji na štenderu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7070 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ne kod vecine, vec kod SVIH motora, spusti motor da stoji na gumama, i onda nasteluj lanac, na sredini lanac treba da ima ukupan luft gore-dole 5cm.

Sto se tice snimka, vrlo moguce da ti je istegnut lanac, zato ide tako gore-dole jer se opusti kada naidje istegnut deo i zategne kada naidje ispravan deo lanca, i ako je to slucaj, lanac je za bacanje, nema tu pomoci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7070 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Naravno da smes, ako hoces da napravis jos vecu stetu na motoru, ubices i lancanike, i postoji mogucnost da iskrivis osovinu na kojoj je pogonski lancanik, i da ne pricam sta se desi kada lanac pukne, pa se namota na osovinu i polupa sve zivo dekle, blok... e onda si tek ugasio... menjaj to, nije sto dukata, i vozi ko covek.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 989 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

A mozda mu je neravnomeran ler pa zato skace lanac. Kako stoji na stenderu okreci tocak po malo, tipa pola kruga i proveravaj koliko je zategnut lanac, ako nije uvek zategnut isto onda je ono sto je kolega iznad rekao a ako je uvek isto zategnut lanac je dobar. Pokusaj da pronadjes podatak koliko treba da bude zategnut lanac za tvoj motor i zategni ga toliko, nije za svaki motor isto, za moj je naprimer slobodan hod od 2.5 do 4cm.
I sta god da radis ne guraj prste u lanac dok se okrece tocak i pazi prste, mnogi su ostali bez istih!

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Dotegni ga jos, pa onda lagano okreci tocak, i stavi drugu ruku na lanac, ako negde primetis da se otpor povecava ili smanjuje menjaj sve ne samo lanac.

Послато са Redmi Note 9S помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 94 postova

Okretao sam lanac i na svakih 5-10cm pritiskao nanize da vidim da li ce pokazati da vise propada na nekom mestu, deluje mi kao da ujednaceno propada na svakom mestu, mozda negde maalo vise par mm...

 

Ali sam primetio nesto cudno, zadnji lancanik ima neki “prazan hod”, odnosno dopusta mi da ga okrenem par mm i tek onda pruza otpor i pocinje da vrti lanac. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 94 postova

Sada sam samostalno merio istegnutost lanca.


Prvo sam na svakih par centimetara prisavsi sa zadnje strane motora vukao lanac sa zadnjeg lancanika i ni na jednom mestu nisam uspeo da ga odvojim vise od 1-2mm bukvalno. Ni u jednom momentu tog povlacenja nisam uspeo da vidim rupice izmedju zubova na lancaniku, gledajuci iz profila.
 

Sto se tice istegnutosti lanca, pise da napetost rasterecenog lanca treba da bude od 35-45mm, ja sam to merio dok je motor bio na stenderu i lanac se kretao 40-45mm, gore - dole. Na pojedinim mestima je to bilo 40-48 mm.

 

A sad sto se tice onog lufa, kada je motor ubacen u brzinu i tocak fiksiran nema nikakvog lufta, odnosno praznog hoda lancanika. Sada sam zbunjen

Promenio član Darkoniii

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 989 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Izmedju nosaca lancanika i tocka ima par tvrdih guma koje sluze da ublaze udaranje nosaca lancanika u leziste tocka pri ubacivanju u brzinu, naglom dodavanju gasa, naglom oduzimanju gasa, naglom kocenju itd. Ako imas luft izmedju nosaca lancanika i tocka napred-nazad ili levo desno trebalo bi da promenis te gume unutra.
Slobodan hod lanca se meri kada je motor na oba tocka, tj. kad nije na stenderu.

Edit: Sada sam procitao poslednje sto sam napisao. Kada ti je zategnut tocak ako nema lufta onda je ok. Kada ti je labav tocak normalno je da ima lufta.

A sto se tice lanca, ako je takav kao sto kazes onda je ok.



Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1464 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Prošao sam i sam sve ove nedoumice i provere - i došao do istog zaključka - lanac je ok. Evo kako izgleda kod mene - propisno zategnut i sa sredjenim gumama za ublaživanje udara:


Ti ublaživači inače vrlo brzo stradaju na mom motoru, ali se to može dosta dobro srediti ubacivanjem iskrojenih parčića unutrašnje gume, što sam i uradio kad sam uzeo motor. Baš ću ovih dana proveriti kako izgleda posle 5k km.
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja