Jump to content

Moto Zajednica

Voznja po hladnom vremenu

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 414 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Honda Forza 350

Nigde nisam nasao slicnu temu. Kako podnosite voznju po hladnom vremenu, ispod 10 stepeni C? Koju opremu koristite, koliko dugo mozete da vozite? Imate li kakve posledice neposredno nakon voznje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1514 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Na sreću, vožnja motorom mi je zadovoljstvo a ne nužda pa mogu da biram kada ću voziti - nerado sedam na motor kada je ispod 10 stepeni... Ako me baš uhvati neizdrž (a dešava se), onda slušam Nadu Macuru: prvi sloj čini McKinley aktivni veš, preko toga neki duks ili tanji džemper, odgore moto jakna (i pantalone) sa zimskim uloškom. Oko vrata navučem neck warmer od filca, pojas, rukavice, potkapa i - to je to. Provozam se do sat vremena, i posle se ježim u kući ceo dan. :D

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Pošto sam tek krenuo u celu moto priču, kiša i hladno vreme ne utiču mnogo na odluku da se vozim.. Otprilike ovo što Dragan kaže + podrukavice, znače za šake, ali se gubi elastičnost šake malo, pa pažnja sa kontrolama.
Vožnje "kraće", do 100 km (bila je jedna od 200, au kakav pingvin sam bio) i kad se dođe kući obavezno supa i tri ćebeta, odspavam 2 sata i ko nov :)

Savet iskusnijih ovde sa foruma, polako, ladan asfalt, ladne gume, a i osećaj u zaleđenim šakama nije filigranski, vozači nas ne očekuju ni leti, kamoli kad zahladi...
Vidim da voziš skuter (ako je potpis tačan), drugar ima onu kecelju, priveže je i tera, nije mu hladno ič, napravi lep vazdušni džep.
Ne znam koja je priča sa keceljama koje idu i preko agregata, pa čak imaš i grejanje... @Vesperados aj kucni reč dve čoveku :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 4308 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750

Ja sam onda malo ekstrem bio, vozio sam do 27. Decembra.

Najniža temperatura na kojoj sam vozio u životu je bila -3 stepena sa dva ludaka @Lucky George i @Satelis, jajca su nam se smrzla.

A decembra prošle godine sam vozio često pri temperaturama od 1 do 5 stepeni, na 1 su mi utrnuli prsti na nogama od zime. :D Ali sve po gradu, najdalje do Zemuna na 1c, najdalje do Barajeva na 4-5c.

Oprema dole: aktivni veš, Enter pantalone preko, termo čarape, moto čizme.

Oprema gore: majica obična, deblji duks, moto jakna sa zimskim uloškom, potkapa. Zimske moto rukavice.

I gassss :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1832 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Svaka vam cast, ja ne mogu bas tako, ladno mi, godine...kada sam pre tri godine poceo da vozim skutere (prvenstveno da posla i nazad) dao sam sebi neki minimum, a to je da ispod + 5 C ( u 5:30 ujutro kad krecem na posao) necu sedati na njega. Ladno meni, ladan asfalt, svi pospani u to vreme, neka...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 585 postova
  • Lokacija: Beograd, Vidikovac
  • Motocikl: Honda NC750X DCT
pre 10 minuta, Alexa90 je napisao:

Ja sam onda malo ekstrem bio, vozio sam do 27. Decembra.

Najniža temperatura na kojoj sam vozio u životu je bila -3 stepena sa dva ludaka @Lucky George i @Satelis, jajca su nam se smrzla.

A decembra prošle godine sam vozio često pri temperaturama od 1 do 5 stepeni, na 1 su mi utrnuli prsti na nogama od zime. :D Ali sve po gradu, najdalje do Zemuna na 1c, najdalje do Barajeva na 4-5c.

Oprema dole: aktivni veš, Enter pantalone preko, termo čarape, moto čizme.

Oprema gore: majica obična, deblji duks, moto jakna sa zimskim uloškom, potkapa. Zimske moto rukavice.

I gassss :moto3:

image.png.5c9d4ac0e3c822dccd2820ea90350e3d.png

image.png.31612848df5e79150380ee43723ea3c8.png

 

Ko je bre ludak ? ;) @Alexa90 ? ;)

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 632 postova
  • Lokacija: Rakovica
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.

Ja se provozam kad mi dodje.Imam dobar komplet troslojni,zimske rukavice,termo ves.Ali imam i grejace rucica i sedista...:jee1:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1015 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Lagano na -5 samo da ne pada ništa... Dobro se obučeš, višeslojno i nema brige.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 4308 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750
Upravo sada, Štef je napisao:

Lagano na -5 samo da ne pada ništa... Dobro se obučeš, višeslojno i nema brige.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Pussy, pre neku zimu sam i po snegu vozio 15 km do garaže :D

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1648 postova
  • Lokacija: Beograd, Mirijevo
  • Motocikl: Bmw R1200Gs
Lagano na -5 samo da ne pada ništa... Dobro se obučeš, višeslojno i nema brige.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk


Daj debeli ke....s kao foka, sta si ti sad neki supermen pa ti zima nemoze nista. Imam opremu kaku hoces i neces i sve ispod 10 stepeni nije realno da uzivas u voznji. Za nuzdu ne pricamo da prevezes negde na kratko. Tako da ko kaze da uziva da ide na voznju na 5 stepeni msm da laze i sebe i nas....


Poslato sa JNY-LX1 pomoću Tapatoka

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2892 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Zima je lepa samo na razlglednicama :) Nego, nije zgodno ni kad je pretoplo. Sećam se pre par godina išao sam u firmu u KG <-> BG skuterom i ubo najtopliji dan ikad. Javili su 44 C u hladu, al sigurno je bilo više. Bemti, daktao sam ko lesi, stajao na svakih 20 km da popijem po litru, dve vode. Što brže ideš, ono ko fen, sve toplije, asfalt isijava kao radioaktivan... Nama izgleda ništa ne odgovara ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2462 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Koliko me sećanje služi na ovoj vožnji davne 2014 pre podne na auto putu je bilo +3C, reče mi neko ko je imao merenje temperature na skuteru. Vozili smo 120/130.

Hladnoću nisam osetio ni malo tada.

Evo slike kao dokaz. Dobra oprema i nema zime bar ne meni. Realno izbegavam vožnje ispod +10.

 

Screenshot_1.png

Promenio član ZEMZEM

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1015 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250
Daj debeli ke....s kao foka, sta si ti sad neki supermen pa ti zima nemoze nista. Imam opremu kaku hoces i neces i sve ispod 10 stepeni nije realno da uzivas u voznji. Za nuzdu ne pricamo da prevezes negde na kratko. Tako da ko kaze da uziva da ide na voznju na 5 stepeni msm da laze i sebe i nas....


Poslato sa JNY-LX1 pomoću Tapatoka

Ja cele zime kada nije padalo išao na posao. A nisam zimogrožljiv, tako da, nije smetalo. Jbg malo trnu prsti, ali...

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1015 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250
Pussy, pre neku zimu sam i po snegu vozio 15 km do garaže
E jesam pica

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 414 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Honda Forza 350

Ja sam vozio na 10 stepeni, moto pantalone dole, moto cipele, gore koznjak i wind stoper i to je to. Rukavice zimske naravno, a ipak se malo zalede prsti. I motorika ruku na upravljacu je losija nego sa letnjim rukavicama. Iznenadio me je wind stoper, i na 10 stepeni nije hladno oko vrata. Mislim da je oxford marka. U subotu su najavili malo sunca pa planiram voziti, dan ce biti lep, ali jutro.... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 1 sat, Nole Bg je napisao:

Daj debeli ke....s kao foka, sta si ti sad neki supermen pa ti zima nemoze nista. Imam opremu kaku hoces i neces i sve ispod 10 stepeni nije realno da uzivas u voznji. Za nuzdu ne pricamo da prevezes negde na kratko. Tako da ko kaze da uziva da ide na voznju na 5 stepeni msm da laze i sebe i nas....
Poslato sa JNY-LX1 pomoću Tapatoka
 

Greška je kada u nekom komentaru polazimo isključivo od sebe i ono što mi radimo proglašava o jedino ispravnim, a ukoliko neko drugi drugačije misli (i ponaša se) proglasimo ga za kenjatora. 

Što se mene tiče, već duže od deceniju nemam auto (i ne nameravam da ga nabavlja) i motor mi je jedino prevozno sredstvo. Pri tome uglavnom skoro svakodnevno moram da se "provozam" bar dvadesetak kilometara, a najmanje jednom nedeljno stotinak. 

Vozim u svim uslovima (osim kada je put pod dubljim snegom ili je zamrznut), bez obzira na temperaturu. 

Dešavalo se da u toku jednog dana odem iz Niša do Beograda i da se vratim nazad pri temperaturi ispod - 10, a dešavalo se i da noću iz Niša krenem prema kući (35 km) na temperaturi od -15.

Oprema: Aktivni veš i textilne pantalone i jakna sa uloškom (imam IXS), bluzon od filca (ili vuneni džemper) i kišno odelo preko svega. 

Čizme i vunene (termo) čarape, kožne rukavice i porukavice. 

Kaciga (obavezno sa pin-lock) i podkapa. 

Vožnja u hladnim uslovima mora da bude dosta opreznija nego inače, ali isto može da bude vrlo lepa (ukoliko nema snega i leda na putu). 

Prema tome, sama hladnoća nije neki problem, niti je potrebna neka izuzetno skupa oprema. 

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Ja sve uvek naucim na tezi nacin, pa i ovo.

Prvu lekciju sam dobio kada sam jednog davnog letnjeg dana resio da se malko ;)provozam sa kinezom 50ccm 4T. Ujutru, 10h Bg, Bubanj potok, sunce pece. kosulja na kratke rukave, farmerke. Golubac, sunce, milina. Donji Milanovac 16.30h.. shvatam kroz sumu do Majdanpeka da skuter i kola nisu isto. Polaz iz Majdanpeka 18.30h.. Kucevo oko 20h. Tad je vec bilo ozbiljno hladno. Pozarevac 21h, uvukao sam kosulju u farmerke, zubi cvokocu, radnje ne rade. 23h Bg, smrznut :)) 450 nezaboravnih km za dan.

 

Prosle zime sam devetkom presao 6000 km od 15. decembra do 15. februara.

 

Nemam zelju nikoga niti da lazem niti da ubedjujem u bilo sta, uzivam u svakoj voznji iznad nule, poenta je da se ne magli vizir (pinlok imam od skoro, deluje dobro), a ja i inace cvikam od nekog preteranog obaranja, tako da me onih cuvenih +10 kada asfalt prica drugu pricu ne tangira preterano.

 

Jedna ili dve (ispod +5 na duzim voznjama) zimske jakne, gore majica, trenerka i pidzama, dole pidzama, trenerka i ski pantalone. Fantomka, rukavice i mufovi na kormanu, stitnici za kolena, vizir na najvisem polozaju.

 

Planiram i kecelju da kupim i mislim da sam time pokriven do -10.

Padavine cine voznju neudobnom i tada (bar sto se mene tice) nema uzivanja.

Iznenadio sam se, ali jeste istina da si na maksi skuteru zasticeniji (i to prilicno) nego na malom.

Jos ako se na svakih 1.30h-2h ima 20ak min vremena za pauzu za caj.. Vrh.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2379 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

Nuzda zakon menja @zika56. Dok to sve navucem na sebe osecam se kao robokap. Sednem u kola i resim sta imam. Al se slazem sa svim sto je Zika rekao za oblacenje, da se ne bi smrzli zimi sve je to potrebno, nekom sloj vise a nekom sloj manje. Ako nema preke potrebe najbolje ne voziti po hladnom

 

za skuterase kecelja je majka svega. Tamo nema ladnoce, eventualno malo po clancima al obuces cizme svakako

Promenio član drmilan_
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1648 postova
  • Lokacija: Beograd, Mirijevo
  • Motocikl: Bmw R1200Gs

Zile postujem vase godine i staz i nebi ulazio u neku polemiku sa vama ali pokusacu da osgovorim. Prvo ja i Stef smo jako dobri drugari pa mogu da mu kazem sta god i on se nece naljutiti na mene, sto neko drugom naravno nebi rekao dok je sve u granicama normalne polemike. A drugo i sami ste rekli, nemate auto, prevozite se, i on se isto tako prevozio. I ja sam isao na posao motorom skoro celu god, u centar grada jer nisam imao parking za auto. Kad se vracam uvece smrznem se ko piiiiiii, ali jbg bolje i to nego cekati nocni prevoz. Dakle sve moze, ali je to daleko od uzivanja u voznji motora.... Toliko od mene

Poslato sa JNY-LX1 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita
4 hours ago, DraganNS said:

Na sreću, vožnja motorom mi je zadovoljstvo a ne nužda pa mogu da biram kada ću voziti - nerado sedam na motor kada je ispod 10 stepeni... Ako me baš uhvati neizdrž (a dešava se), onda slušam Nadu Macuru: prvi sloj čini McKinley aktivni veš, preko toga neki duks ili tanji džemper, odgore moto jakna (i pantalone) sa zimskim uloškom. Oko vrata navučem neck warmer od filca, pojas, rukavice, potkapa i - to je to. Provozam se do sat vremena, i posle se ježim u kući ceo dan. :D

Ja se slažem sa tobom 100% i još samo malo ludji. Ne vozim motor ispod 10°C, kada je mokar asfalt ili ako ima bilo kakvih padavina.

 

Ne volim motor da vozim kada negde moram da budem (posao, nešto da završim...) motor vozim samo kada nemam nikakve planove i obaveze, 90% slučajeva van grada.

 

E sad, odgovor za @Milllan 83 obučeš se slojevito, zaštitiš se od vetra i hladnoće. I sa motorom malo opreznije, sve radiš malo mekše, ubrzanje, kočenje, obaranje... i biće sve ok

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW C 400 GT, R 1250 GS Adventure

Vozio sam Bg-Niš-Bg pre dve tri nedelje, u odlasku 13 stepeni i sunce, u povratku 6 stepeni i noć.
Grejači sedišta, grejači ručica, zimske rukavice, jakna i pantalone Revit Neptune 2, čizme neke Gearne. Brzina 130 do 140.
Zimu bukvalno nisam osetio.. više mi je buka smetala jer sam uzeo neodgovarajuće čepove.

Inače jaknu moram da pohvalim, perfektna je. Celu zimu vozim po Beogradu, 2 do 10 stepeni, sa kratkim rukavima i jaknom preko.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 21 minuta, Nole Bg je napisao:

Zile postujem vase godine i staz i nebi ulazio u neku polemiku sa vama ali pokusacu da osgovorim. Prvo ja i Stef smo jako dobri drugari pa mogu da mu kazem sta god i on se nece naljutiti na mene, sto neko drugom naravno nebi rekao dok je sve u granicama normalne polemike. A drugo i sami ste rekli, nemate auto, prevozite se, i on se isto tako prevozio. I ja sam isao na posao motorom skoro celu god, u centar grada jer nisam imao parking za auto. Kad se vracam uvece smrznem se ko piiiiiii, ali jbg bolje i to nego cekati nocni prevoz. Dakle sve moze, ali je to daleko od uzivanja u voznji motora.... Toliko od mene

Poslato sa JNY-LX1 pomoću Tapatoka
 

Izvini, nisam imao nameru da započne polemiku, ali si javno rekao kolegi da kenja (a mi ostali pojma nemamo da ste vi drugari). 

A auto nemam jer volim da vozim motor (a vozio sam motor po zimi i dok sam imao auto). 

Dakle nije kod mene u pitanju nužda, nego izbor, ali u temi uostalom i nije bilo pitanje voziti ili ne, nego kako se opremiti za takve uslove. 

Ništa loše nisam mislio, samo nisam znao da se obraćaš drugaru. 

Pozdrav!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 414 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Honda Forza 350
Pre 3 sati, ParadajzTurista je napisao:

Ja sve uvek naucim na tezi nacin, pa i ovo.

Prvu lekciju sam dobio kada sam jednog davnog letnjeg dana resio da se malko ;)provozam sa kinezom 50ccm 4T. Ujutru, 10h Bg, Bubanj potok, sunce pece. kosulja na kratke rukave, farmerke. Golubac, sunce, milina. Donji Milanovac 16.30h.. shvatam kroz sumu do Majdanpeka da skuter i kola nisu isto. Polaz iz Majdanpeka 18.30h.. Kucevo oko 20h. Tad je vec bilo ozbiljno hladno. Pozarevac 21h, uvukao sam kosulju u farmerke, zubi cvokocu, radnje ne rade. 23h Bg, smrznut :)) 450 nezaboravnih km za dan.

 

Prosle zime sam devetkom presao 6000 km od 15. decembra do 15. februara.

 

Nemam zelju nikoga niti da lazem niti da ubedjujem u bilo sta, uzivam u svakoj voznji iznad nule, poenta je da se ne magli vizir (pinlok imam od skoro, deluje dobro), a ja i inace cvikam od nekog preteranog obaranja, tako da me onih cuvenih +10 kada asfalt prica drugu pricu ne tangira preterano.

 

Jedna ili dve (ispod +5 na duzim voznjama) zimske jakne, gore majica, trenerka i pidzama, dole pidzama, trenerka i ski pantalone. Fantomka, rukavice i mufovi na kormanu, stitnici za kolena, vizir na najvisem polozaju.

 

Planiram i kecelju da kupim i mislim da sam time pokriven do -10.

Padavine cine voznju neudobnom i tada (bar sto se mene tice) nema uzivanja.

Iznenadio sam se, ali jeste istina da si na maksi skuteru zasticeniji (i to prilicno) nego na malom.

Jos ako se na svakih 1.30h-2h ima 20ak min vremena za pauzu za caj.. Vrh.

 

E skoro se nisam ovako lepo nasmejao, svaka cast za post:lol2:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja