Jump to content

Moto Zajednica

Kako popraviti navoj

Recommended Posts

  • Drug član, 745 postova
  • Lokacija: Lazarevac

Omlajznuo navoj na stalku.Necu da urezujem veci jer onda mora i drugi sraf.Sraf je namenski,lep niklovan leptiric koji mora da ostane.Kako ispuniti navoj?Kada sam provalio da je omlajznuo,izvadim sraf,kad oko njega obmotana celicna licna.Znam za kucinu,teflonsku traku...ali da zlebovi navoja na srafu budu ispunjeni licnom iz kabla,to nisam znao.Ajde majstori ko ume da popravi navoj?Sta da ubacim da drzi.Nece se to odvijati cesto,ali mora da se odvije par puta godisnje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Nije to licna već onaj helik... Nešto. To služi da nadomesti gde je navoj loš. A jel može nareznicom da se pređe preko navoja? Slika bi pomogla?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1649 postova
  • Motocikl: /

Imao ja neki kinasonic skuter od 150ccm i jednom mi u toku voznje izleti svecica, kako ne znam, verovatno zato sto je Kinez, oblajznuo navoj ocas posla...

Dovukao sam se do kuce tako sto sam turio licne i zavio svecicu i polako do kuce. Jer kako das veci gas odma izleti napolje :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 745 postova
  • Lokacija: Lazarevac

Ha,sad sam gledao....nije to licna nego ostatak caure....Ono kao set za reparaciju navoja razumes...da,matori,vec je jednom bio repariran 100 posto Evo slika pa ako moze nesto da se nazre..

IMG_20210320_144020-1.jpg

IMG_20210320_144029-1.jpg

IMG_20210320_144044-1.jpg

IMG_20210320_144105-1.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 745 postova
  • Lokacija: Lazarevac

kad sam skinuo sraf ona licna sto sam pominjao,e od one caure je ostala licna.U principu najzadovoljniji bi bio kad bi imao da nadjem samo cauru za m8

Ako nema caura posebno,koja je alternativa?

Promenio član Cvijanović

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Da, na to sam mislio. Jako je "pojeden" navoj. Možeš da probaš ureznom burgijom da prođeš unutrašji, a nareznicom na zavrtnju. Ali mislim da će držati ko pas ježa?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Mislim da je to jedino rešenje. Sve ostalo bi bilo srbovanje. Za par puta godišnje radiće posao.:takoje:

Mislim da to drži Würth, a nije sto dukata.:)

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Desi se, kada se ošteti navoj...da šraf bukvalno "izvuče" napolje materijal koji je činio navoj (da tako kažem) i ono što ostane na šrafu, bukvalno prstima odviješ...pa liči na taj pomenuti umetak. Taj je umetaj izuzetno teško oštetiti. Žica je mahom čelična ili prohromska, pa su oštećenja uglavnom opet  na osnovnom delu u koji je urezivan navoj. Ako je zaista iščupan Helicoil (moguće, mada sumnjam) neće to moći ponovo sa istom merom. Moraće šire.

Da pretpostavimo...

Ako je bio ušrafljen šraf M8...bez da je navoj popravljan nekada, on će sada moći da uđe...tesno, možda uz malo uvrtanja, ali ništa neće moči da stegne....znači izvučen prvobitni navoj.

Ako je nekada popravljan navoj M8...pa izvučen umetak...šraf M8 u tu rupu ulazi lako sa ogromnim luftom okolo, jer se rupa za umetanje Helicoli opruge buši i širi na veću meru. Nakon toga kada se uvrne umetak za M8 šraf sve dolazi ma svoje.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8383 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Da se otsece ovo sto je u plusu i na to mesto zavari prohromska cauruca sa potrebnim navojem (obradjena matica).

Diskoloracije ce biti oko vara ali sta ces :D 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 745 postova
  • Lokacija: Lazarevac
Pre sat vremena, N.F.S. je napisao:

Da se otsece ovo sto je u plusu i na to mesto zavari prohromska cauruca sa potrebnim navojem (obradjena matica).

Diskoloracije ce biti oko vara ali sta ces :D 

 

 

Nedopustivo.....!!!Uz to je i nedopustivo je da se desi,to što se desilo na sonor 400 seriji stalaka.

Pronto,od prilike je šraf pojeo stalak,nema lufta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

Nosi kod nekog automethanicara koji ima helicoil set.

Samo ako je to neki standardni navoj
Mozda je  bio pretegnut pa izvukao navoj, a mozda je stvarno bila namotana licna, snalaze se ljudi :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ja imam kako da rupu koja nije dirana nakon oštećenja navoja M8x1.25 vratim na istu meru....jer imam sve potrebno za to.

To bi mogao i bilo ko drugi ko ima kit za reparaciju....a to bi mogla da bude bilo koja bolje opremljena radionica ili pojedinac.

Ako se ne snađeš drugačije, stojim na raspolaganju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Nikad nisam radio sa helicoil-om, je li to trajno rešenje, ili ga svako odvijanje šrafa izvlači napolje?

 

@pronto, jel bi prodao foru kako oporavljaš navoje, mislim kakav je to set za reparaciju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: EN 500 1996

Helicoil je odlicna alatka, ako se uradi kako treba obicno je bolji od orginala. Radio ja vise puta, a radjeno i na navojima za sarafe za glavu, svecice... 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1877 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Valjalo bi na helicoil navoj kanuti likvimol i ostaviti da se osusi, pre zavijanja srafa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Helicoil je izuzetno rešenje...koje dozvoljava ponovo stezanje tretiranog dela na fabrički propisane sile zatezanja. Rešenje jednom za svagda.

Nema tu nikakvih tajni.

Jedan set se sastoji od: burgije,  ureznice, alata za uvijanje i alata za lomljenje jezička koji služi da se umetak uvije u narezanu rupu....i umetaka, naravno.

Burgija je neznatno veća od postojeće oštećene rupe....za M5 je recimo 5,2mm. Zatim se u tu rupu urezuje navoj za šta se koristi specijalna ureznica. Nema tu ništa specijalno, ureznica ko ureznica...ali je za toliko veća od navoja koji se popravlja, da nakon njenog prolaska u tom otvoru nastaje mesto da se u njega uvrne umetak, koji će navoj vratiti u originalno stanje.

Znači, između tela, dela, u koji se navoj urezuje i šrafa, koji vrlo često može ponovo da se iskoristi (ali nije preporučljivo), sada se nalazi i Helicoil umetak. Nit tog umetka ima romboidni presek, tako da i sa svoje spoljne i unutrašnje strane gradi navoj. Spoljnim se uvija u telo, a unutrašnjim pravi novi navoj. Za svaki navoj i korak se proizvodi odgovarajući umetak.

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Vidiš...to sa lepljenjem se baš i ne preporučuje. Pravilno ugrađen Helicoil se nikada neće odviti...mada to može da se dogodi. 

Bila je već priča oko toga. Ako se za to mesto preporučuje nanošenje nekakvog lepila, onda bi ga trebalo naneti na zavrtanj. Postoji velika verovatnoća da će se prilikom demontaže tako tretiranog zavrtnja odviti i Helicoil...ali tada obično ne dolazi ni do kakvog drugog oštećenja. U deo, u kojem se umetak nalazio, može ponovo da se uvije nov Helicoil...a zavrtnji, šrafovi, su ipak potrošna roba.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1877 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

@pronto

U pravu si za lepak na sraf. Ali sam mislio malo lepka na navoj jer, cim se odvio stari helicoil (ako je uopste i bio on, ili licna) mozda ima i tu lufta, a nema prostora za deblji heli... uglavnom, ima resenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6302 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Sumnjam da je ovde bio umetak...

Teško će se on sam odviti prilikom odvijanja onoga što je u njemu. On je sam po sebi takvog spoljnog prečnika, da će nakon ugradnje uvek vršiti lagani pritisak na spoljne  zidove. Poput opruge. Ako se i desi da se odvrne, razlog za to je uglavnom loš, oštećen ili pogrešan korak navoja zavrtnja. Kako rekoh, ako se i desi, moguće je opet u isti prostor uviti nov. Tamo gde ih ja uzimam...jedna kesica od 25 komada košta 600tinak dinara...pa nek' se odvija koliko hoće (a neće, veruj). Spasava mnogo skuplju komponentu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3125 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4
Pre 22 sati, Cvijanović je napisao:

Ha,sad sam gledao....nije to licna nego ostatak caure....Ono kao set za reparaciju navoja razumes...da,matori,vec je jednom bio repariran 100 posto Evo slika pa ako moze nesto da se nazre..

IMG_20210320_144020-1.jpg

IMG_20210320_144029-1.jpg

IMG_20210320_144044-1.jpg

IMG_20210320_144105-1.jpg

Neko je tu ukrivo stavio.

Promenio član mrle

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Kawasaki en500c
@pronto
U pravu si za lepak na sraf. Ali sam mislio malo lepka na navoj jer, cim se odvio stari helicoil (ako je uopste i bio on, ili licna) mozda ima i tu lufta, a nema prostora za deblji heli... uglavnom, ima resenja.
Nije tu bio helicoil, licna je ostatak unutrasnjeg navoja. Uradi sa helicoil, mehanicari sa njim popravljaju navoje na bloku motora za stezanje glave tako da nema brige.

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja