Jump to content

Moto Zajednica

Ćerka na motoru

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Kawasaki en500c

Ovim hocu da se obratim ženskom delu članstva, nadam se da postoji. Naime, moja ćerka 15 god. hoce da vozi motor, ja vozim en500 i ona bas uziva u voznjama, ali to nije motor da se na njemu uci, kupio bih joj skuter, ali bi isto voleo da ako ce vec da vozi vozi menjač, ona naravno nema nikakvo mišljenje jer nema pojma o čemu joj govorim. Pa bih hteo da pitam ženski, deo, kako su počinjali i kakva su iskustva i naravno savet. Da li da pocne na skuteru, kakav je prelaz kad i ako bude vozila menjač? Unapred zahvalan

 

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Nisam kompetentan (nemam klince, kamoli ćerku, mada je to mislim nebitno, i da ti je sinak u pitanju,ista je priča :)), i sam sam početnik u moto svetu, ali mogu da dam mišljenje :D
Skuter samo da zavrće gas, da nauči dva točka da vozi, koči, balans, ponašanje motocikla/skutera itd...
Posle kad dođe vreme za nešto veće, jače, ostaje "samo" da nauči da šalta, neće imati brigu oko ravnoteže i slično nego fokus kvačilo i menjač..

Ja sam sa bajsa i 29 god seo na motor za A kat, nikad se nisam vozio na motorima (sem ćale par puta na tomosu što me je vozio dok sam bio klinja), al sam imao iskustva u vožnji auta, menjač mi nije bila nepoznanica, čemu služi kvačilo, samo to navikavanje na način šaltanja, kvačilo rukom, menjač nogom, balans bar neki početni na bajsu naučen (ali razlika što bajs ne može da me prevali kad stanem, butinama ga šetam levo desno, dok motor, krene i nema nazad :)  Sažetak: ako već ima interesovanja, uvedi je u priču postupno, balans na skuteru, pa kasnije će biti vremena i za menjač, neće joj se sve odjednom sručiti. Svakako ćeš i ti biti malko mirniji znajući da ne forsiraš sad sve odjednom

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7031 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Kakve ima veze jel žensko ili muško, početnik je početnik, a za prve korake u moto svetu (sa menjačem) Tomos od 50ccm je savršen.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 157 postova
  • Lokacija: Beograd - Dorcol
  • Motocikl: Yamaha Fazer

Gde je ovde ravnopravnost polova? :na_glavi:

Salim se, kao sto je kolega napisao iznad, mozda je najbolja varijanta, mada bi bilo dobro da ona malo razmisli i smisli sta bi zelela, pa nek onda polako stremi ka tome. Da li ce poceti od skutera ili tomosa, nije bitno, bitna je zelja :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Zavisi i od toga koliko je visoka. Iskren da budem, ja bih preskočio skuterčiće sa malim točkom. Lako se padne bez vidljivog razloga. Raspored mase je pogrešan, kočnice na skuteru su za klasu lošije nego na normalnom motoru. Iz svih tih razloga, ja bih nju na motorče neko, nek je i 125cc, al' da ima normalan točak i normalne kočnice

Послато са M2007J3SY помоћу Тапатока



  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 216 postova
  • Lokacija: Zemun, Serbia, Yugoslavia
  • Motocikl: LoreNCo - Honda NC750XD

Obzirom na njene godine ona polaže za A1 kategoriju. Verujem da auto škole sad imaju i skutere i motore sa manuelnim menjačem u toj kategoriji na raspolaganju. Pošto i ja imam sličan "problem", moj savet je da uči i polaže na motoru sa manuelnim menjačem a ako joj se kasnije više svidi skuter lako se prešaltati na njega.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Leicester , Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM900
1 hour ago, nafetS said:

Skuter samo da zavrće gas, da nauči dva točka da vozi, koči, balans, ponašanje motocikla/skutera itd...

Pogrešan redosled

Prvo kočenje, jer lako je ići brzo, teško je stati gde želiš

 

A pošto ima 15 godina, nebitan je pol, zavisi kolko je hladna glava pa zatim fizičke predispozicije (visina i snaga)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Vidi ovako :  Saobraćaj je ozbiljna stvar, a u današnje vreme pogotovo. Dal je sin ili ćerka, nije toliko bitno, koliko je bitno da se shvati ozbiljnost učestvovanja u saobraćaju i eventualne posledice po učesnike. Moj ti je savet da prvo upoznaš svoju ćerku malo bolje, da sednete na svoje bicikle, pa se malo zajednički provozate po gradu, okolini. Tom prilikom joj daš poneki savet u vezi vožnje bicikla i ujedno oceniš njeno ponašanje pri vožnji ( dobro- bezbedno ili loše - ne bezbedno ). Usput naravno , dotaknete se i motora, pa malo pričate i o tom. Objasniš joj razliku između skutera na gas i motora sa menjačem.  Sam kažeš da ona nema nikakvo mišljenje o tom, pa ako hoće da vozi, mora i da ima neko mišljenje, a ti joj kao otac moraš pomoći u tome da ga formira.  Bilo bi dobro kad bi mogao da joj obezbediš neki skuter od 50 ccm da ga proba i neki motorić takođe od 50 ccm sa menjačem da proba i njega, da oseti razliku i opredeli se. Takođe bi valjalo i kad bi saznao za njen razlog za vožnju motora, dal bi volela da vozi, putuje sa njim il bi joj to bio kao neki modni detalj ( da se pokaže pred društvom i drugaricama ) . Eto, imaš nekih godinu dana za sve to ( dok ne napuni 16 ), pa ti vidi. U svakom slučaju, pre polaganja i kupovine " pravog " motora, valjalo bi da vozi neki manji i na njemu stiče rutinu i iskustvo . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S
pre 29 minuta, rast je napisao:

Pogrešan redosled

Prvo kočenje, jer lako je ići brzo, teško je stati gde želiš

 

A pošto ima 15 godina, nebitan je pol, zavisi kolko je hladna glava pa zatim fizičke predispozicije (visina i snaga)

Zavrtanje gasa u smislu nema da brine o kvačilu, jel treba da prešalta i slično, da krene sa automatikom, samo iz navedenih razloga, da je lakše za početnika, manje "varijabli" o kojima treba da brine.. Naravno da se prvo pravilno kočenje podrazumeva.
Izvinjavam se na dvoznačnom izražavanju, stvarno nisam mislio da treba 200 iz mesta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Kawasaki en500c
Zavisi i od toga koliko je visoka. Iskren da budem, ja bih preskočio skuterčiće sa malim točkom. Lako se padne bez vidljivog razloga. Raspored mase je pogrešan, kočnice na skuteru su za klasu lošije nego na normalnom motoru. Iz svih tih razloga, ja bih nju na motorče neko, nek je i 125cc, al' da ima normalan točak i normalne kočnice

Послато са M2007J3SY помоћу Тапатока




Ovo sto si rekao je i meni u glavi...

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Kawasaki en500c
Vidi ovako :  Saobraćaj je ozbiljna stvar, a u današnje vreme pogotovo. Dal je sin ili ćerka, nije toliko bitno, koliko je bitno da se shvati ozbiljnost učestvovanja u saobraćaju i eventualne posledice po učesnike. Moj ti je savet da prvo upoznaš svoju ćerku malo bolje, da sednete na svoje bicikle, pa se malo zajednički provozate po gradu, okolini. Tom prilikom joj daš poneki savet u vezi vožnje bicikla i ujedno oceniš njeno ponašanje pri vožnji ( dobro- bezbedno ili loše - ne bezbedno ). Usput naravno , dotaknete se i motora, pa malo pričate i o tom. Objasniš joj razliku između skutera na gas i motora sa menjačem.  Sam kažeš da ona nema nikakvo mišljenje o tom, pa ako hoće da vozi, mora i da ima neko mišljenje, a ti joj kao otac moraš pomoći u tome da ga formira.  Bilo bi dobro kad bi mogao da joj obezbediš neki skuter od 50 ccm da ga proba i neki motorić takođe od 50 ccm sa menjačem da proba i njega, da oseti razliku i opredeli se. Takođe bi valjalo i kad bi saznao za njen razlog za vožnju motora, dal bi volela da vozi, putuje sa njim il bi joj to bio kao neki modni detalj ( da se pokaže pred društvom i drugaricama ) . Eto, imaš nekih godinu dana za sve to ( dok ne napuni 16 ), pa ti vidi. U svakom slučaju, pre polaganja i kupovine " pravog " motora, valjalo bi da vozi neki manji i na njemu stiče rutinu i iskustvo . 
Sve sto si rekao stoji, i ja sam o svemu tome i razmisljao. Imam i sina koji je sad vec punoletan njemu sam davao da vozi viraga 125, ali se nikad nije primio jednostavno ga ne zanima, a ona prvi put kad je sela na suvozacevo na prvu voznju digne ruke i vice ROKEROL, ja sam zaplako od smeha. I mislio sam za probu da joj kupim neki skuter od 50ccm pa da vidim kako ce da se razvija, a sto se tice saobracaja narocito su odgovorni i on i ona.

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2910 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Sticajem okolnosti, znam za 3 slučaja kod devojaka (doduše starijih, u svojim dvadesetim) koje su pale sa skutera, i nikad više nisu poželele da se na isti vrate.

U sva tri slučaja isto - uspaničile se zbog neke situacije, i umesto kočnice odvrnule gas. I udarile već u nešto.

E sad, dal je to stvar pola pa da se više plaše, da zanemarimo političku korektnost, ili samo treba više vežbe da se u glavi stvore osnovni mehanizmi za vožnju na dva točaka, bez obzira na pol\godište\religiju... bemliga. Nisam pametan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Iskreno, nekome od 15 godina bi kupio bicikl, kao što sam i ja vozio u tim godinama (eventualno električni bicikl da malo bolje oseti brzinu i pre svega saobraćaj).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 485 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx
Pre sat vremena, boza_kg je napisao:

Sticajem okolnosti, znam za 3 slučaja kod devojaka (doduše starijih, u svojim dvadesetim) koje su pale sa skutera, i nikad više nisu poželele da se na isti vrate.

U sva tri slučaja isto - uspaničile se zbog neke situacije, i umesto kočnice odvrnule gas. I udarile već u nešto.

E sad, dal je to stvar pola pa da se više plaše, da zanemarimo političku korektnost, ili samo treba više vežbe da se u glavi stvore osnovni mehanizmi za vožnju na dva točaka, bez obzira na pol\godište\religiju... bemliga. Nisam pametan.

Mislim da su one zbog fenseraja sele na skuterče, olupale se i aj ćao. Od mog drugara ćera se kao klinka , od nekih 10-ak godina ložila na motore. Drugar vozio sa sobom, njoj se svidelo - i da ne dužim. Posle je vozila i trke ( za razliku od ćaleta ) :D možda je neko i zna od forumaša Vanja Jelisavčić, mislim da se tako zove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 78 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4tx

U slicnoj sam situaciji. Po meni najbolje ucenje bi bilo na nekom APN 4/6 ali...  Moja kaze moze, ali negde gde je ne vide (misli da je ne vide na Tomosu)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Tomos se vozi ko biciklo, ako je iole spretna dosadiće joj u toku prve sezone. Mislim da je 125cc nešto realno za početak. Pod uslovom da je zaista spretna i smirena u vožnji.
PS: Mog starijeg sina motor ne zanima, ali zato mlađi samo viče da otčepim gas
E njemu bih nabavio Tomos automatik, i ništa veće ili brže. Pa kad padne 20-30 puta onda nešto normalne veličine

Послато са M2007J3SY помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 826 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.

Kao što ne krećemo sa kolima vozeći automatik, tako ne vidim zašto bi trebalo da krene da vozi prvo skuter, pa da pređe na nešto sa menjačem. Ja bih voleo svoje dete da vidim da se prvo naučilo na kvačilo, a posle ako hoće automatik, samo napred.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Kawasaki en500c
Iskreno, nekome od 15 godina bi kupio bicikl, kao što sam i ja vozio u tim godinama (eventualno električni bicikl da malo bolje oseti brzinu i pre svega saobraćaj).
Ma ima ona biciklo, i vec par puta je rekla da bi vozila motor, i u razgovoru sam je vise puta pitao da vidim da li se koleba, da li je samo moda u pitanju ili ima zelju, ali uvek kaze "da, stvarno hocu da vozim". Nije dosadna da zapinje i place, inace je veoma razumna. Blizi joj se 16 pa sam mislio za rodjendan da joj platim polaganje, ali bih voleo pre toga da je vidim u realnoj situaciji na motoru prvo na parkingu, i prvo ja, da vidim da li je ozbiljna u nameri, jer po mom iskustvu motor moras da volis da vozis... Ne mozes da ga vozis i da budes siguran na njemu iz bilo kog drugog razloga osim da hoces i volis da vozis... I ja bih voleo da je vidim na kvacilu, ali to je moja zelja, to nema veze sa njom.

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk


Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 216 postova
  • Lokacija: Zemun, Serbia, Yugoslavia
  • Motocikl: LoreNCo - Honda NC750XD

Kao što napisah par postova iznad, imamo isti "problem". Kao i ti imam ćerku od 15 godina koja voli da se vozi sa mnom i uživa u tome. Ali moj savet ti je da ti njoj uplatiš B kategoriju. Dozvola za auto joj je bitnija od dozvole za motor. Na žalost, više se uz B kategoriju ne dobija Am pa ne može da vozi ni mopede. Takodje, mislim da će automobilom bolje i sigurnije upoznati saobraćaj. A motore i skutere može polako uz tebe i tvoje drugare lagano da upoznaje pa i da se odluči šta joj više odgovara kad bude iskusniji učesnik u saobraćaju.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Pa daj joj svoj motocikl neka vozi po parkingu. Pod tvojim budnim nadzorom.

Kada prvi put sedne na motocikl videćeš njene afinitete, naklonosti i/ili eventualni strah.

Samo strpljivo i opušteno. I boljeg učitelja od tebe ne može imati.

Prvo na ugašenom motoru, neka oseti ravnotežu i žiroskopski efekat vozila, lagano prebacivanje težišta sa jedne na drugu stranu i oslonac na nogu sa odgovarajuće strane motora.

Posle polako ideš ispred, a ona vozi za tobom. Kvačilo-gas, kreni-stani...

Neka slobodno drži spuštene noge u kontaktu sa podlogom.

Onog trenutka kada savlada vožnju brzinom hoda pešaka, možeš je pustiti da potroši par rezervoara goriva na sigurnom parkingu,

 

Samo strpljivo i opušteno.

Bolje da očeše motor na poligonu, nego da ima "nerešiv" problem u saobraćaju.

 

Ali prvo sredi svoju glavu i nikada, nikada nemoj da tvoje ambicije budu nametnute detetu.

 

Ovo ti pišem kao otac motocikliste.

I još uvek mi je draže kada me obavesti gde je bio, nego gde planira da vozi. :takoje:

 

 

 

 

Promenio član feniks
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Kawasaki en500c
Kao što napisah par postova iznad, imamo isti "problem". Kao i ti imam ćerku od 15 godina koja voli da se vozi sa mnom i uživa u tome. Ali moj savet ti je da ti njoj uplatiš B kategoriju. Dozvola za auto joj je bitnija od dozvole za motor. Na žalost, više se uz B kategoriju ne dobija Am pa ne može da vozi ni mopede. Takodje, mislim da će automobilom bolje i sigurnije upoznati saobraćaj. A motore i skutere može polako uz tebe i tvoje drugare lagano da upoznaje pa i da se odluči šta joj više odgovara kad bude iskusniji učesnik u saobraćaju.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk


Ima i ovde smisla, zato sam i postavio temu. Jer kako otac da zanemari ćerkinu zelju. A opet roditeljska briga... Imam skoru godinu dana da rešimo tu dilemu. Hvala svima, zaista cenim iskrenost i trud!

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900
35 minutes ago, feniks said:

 

Hvala ti za ovaj flashback. Lepo mi je bilo da pročitam nešto svoje posle toliko godina. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja