Jump to content

Moto Zajednica

Premotavanje statora alternatora - cena i ko radi

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Suzuki GSXR 1000 K3

Jedan namotaj je crn , izgoreo je.
Ko radi premotavanje namotaja dobro, da li se to uopste isplati raditi (jel dugog ili kratkog veka) i koliko kosta?
Ili mozda bolje uzeti drugi polovan ?

Promenio član bojanh

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova

Исплати се и ради као нов, и јесте нов. То се не исплати код кинеза јер су намотаји доступни и џаба.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Suzuki GSXR 1000 K3

Nista onda, jos da vidim ko to radi dobro i po kojoj ceni, ako neko ima neki kontakt telefon, moze ovde da ostavi ili da posalje u poruci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6303 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Uh...nekada je na Bežaniji jedna gospođa to radila. Tanja se zvala. Prošlo je jako puno vremena od kada sam ja tamo bio, evo i drugima podsetnik, možda je još uvek aktuelno...pa ako znate šta o tome, napišite.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1729 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900

Obratite se@Arakis , Rajku, pa dogovorite skidanje kod njega, nosite vi njemu i tako to... Radio sam ja kod njega, posle 5000km ili mesec dana, imao sam problem da sam ostao bez punjenja, ali su prihvatili reklamaciju i rešili brzo, nakon toga sam prešao više od 5000km i prodao ga, sadašnji vlasnik se vozi normalno. Po Rajkovim recimo, to se nije dešavalo ranije, tako da, svakako da se isplati, naročito, kad namotaji OEM za Versys 1000 koštaju ~ 500-600e . A opet su stali iza svog rada i rešili problem .

Sent from my Mate20Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European
Pre 3 sati, pronto je napisao:

Uh...nekada je na Bežaniji jedna gospođa to radila. Tanja se zvala. Prošlo je jako puno vremena od kada sam ja tamo bio, evo i drugima podsetnik, možda je još uvek aktuelno...pa ako znate šta o tome, napišite.

Pre desetak godina, moj drugar je tri puta motao namotaj za pick up kod nje na Yamahi 125ccm, i sva tri puta je namotaj izgoreo nakon trridesetak km pređenih. Odlično namotano, fabrički otpor, ali izgleda lak na žici koju je koristila nije za visoke temperature i probijao je. Zato obratiti pažnju na kvalitez žice

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1668 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kilo Smor L8

Kad se meni na Stromu to sprzilo, Gagi, 3T Racing, Balosava, ovlašćeni Suzuki serviser pored ostalog, mi je rekao da od brda namotanih statora samo dvojica su se pokazala kao vrhunski, jedan u Krusevcu valjda a drugi je Mare iz Kaluđerice /Mokrog Luga. Pre 6 godina je cifra bila za doneti stator za viklovanje oko 60 Evra mislim. Posle toga je taj motor napravio 70 000km bez problema, a onda se motoru gubi trag
Mare vikler 063205579

poslato preko one stvari

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Motanje ovih namotaj je prilično prosto i ne bi trebalo da bude problema nakon toga (ukoliko se koristi kvalitetan materijal). 

Mislim da ovaj posao može da odradi bilo koji majstor koji se bavi premotavanjem elektromotora. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8929 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Zile

Nazalos ima problema nakon premotavanja i to dva puta u kratkom roku, nakon treceg premotavanja motor je prodat tako da se ne zna dalji tok zbivanja.

Clan je foruma kome se to desilo, da ga ne imenujem jer nije toliko bitno, bitno je da mozes zapasti u neprijatnu situaciju kad se desi nesto ne ocekivano, pride nisi blizu kuce.

 

Drugi problem se javlja sto viklovanje ovakvog tipa namotaja gotovo niko nece da radi. Ne znam sta sam brojeva izokretao i sve jedan reko je Ne.

Jedino koga mogu preporuciti je Marko.

 

Ljubi iz VA stade Deauvilka 500m od mene, toliko je uspeo preci bez punjenja

neverovatno koju je srecu imao da bas tu stane

IMG-20190403-165941.jpg

 

bas pogorelo

IMG-20190403-172146.jpg

 

viklovanje namotaja uradio je pomenuti Marko iz MMLuga

cena njegove uslogu je od 8.000 do 12.000din, najcesce bude sredina

IMG-20190406-155038.jpg

 

IMG-20190408-102726.jpg

 

@Niko (Ljuba) ne znam koliko je presao km od tada, znam samo da je imao par lepih putopisa.

Moja topla preporuka je da vam viklovanje odradi Marko, ne moze danas za sutra, obicno je gotovo za 3-5 dana od momenta kad uzme u rad, zna se cekati na rad jer covek ima dosta posla, saxi je ostavio kont. telefon, ovde je lokacija..... dalje sami i srecno s'namotaji.

 

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 487 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

I dalje radi sve kako treba, kao da su juče premotani a koju sreću sam imao još se prepričava kod mene:takoje:. @Satelis(Dare) svaka čast za operaciju, ne se zaboravi:).

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 333 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: MZ 250 TS i ETZ,Kawa kz550,GPX 750,Yamaha 1000 exup.

Ja sam kupio Kymco People 2 250 sa neispravnim namotajima. Ko bi to gledao prilikom kupovine?! Trazio mi vinkler 100 e. Narucim da ebay RMS oko 100 e,montiram i radio je ok.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova

Код мотора где намотаји "пливају" у уљу, уље увек на горној црти. Ко жели нек послуша ко не...........јбг.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 333 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: MZ 250 TS i ETZ,Kawa kz550,GPX 750,Yamaha 1000 exup.
Код мотора где намотаји "пливају" у уљу, уље увек на горној црти. Ко жели нек послуша ко не...........јбг.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk


Ima li nesto sto prsce ulje po namotaju? Da ga jednostavno nabacuje na gornji dio koji nije u ulju i time ga hladi bolje?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1668 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kilo Smor L8

Upravo je i ovo meni rekao I Mare vikler i ostali majstori, da kod motora kojima su namotaji u ulju, ulja uvek na gornjoj granici.
Mali Strom ima tendenciju da stator pregori a ja sam direktni krivac jer smo bili na vožnji po Karpatima i unaokolo, svi sa duplo jačim mašinama, uši sam zavrtao malom da održim tempo, srkao je ulja a ja nisam revnosno dolivao i eto belaja.
Satelis je sve lepo objasnio, ja samo mogu da dodam da posle namotavanja stator ide na pečenje, vrlo je pipav i zahtevan posao, a cena ruku naspram zamenskog je smejurija, srećno

poslato preko one stvari

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 5 sati, Satelis je napisao:

Zile

Nazalos ima problema nakon premotavanja i to dva puta u kratkom roku, nakon treceg premotavanja motor je prodat tako da se ne zna dalji tok zbivanja.

Clan je foruma kome se to desilo, da ga ne imenujem jer nije toliko bitno, bitno je da mozes zapasti u neprijatnu situaciju kad se desi nesto ne ocekivano, pride nisi blizu kuce.

 

Drugi problem se javlja sto viklovanje ovakvog tipa namotaja gotovo niko nece da radi. Ne znam sta sam brojeva izokretao i sve jedan reko je Ne.

Jedino koga mogu preporuciti je Marko.

 

Ljubi iz VA stade Deauvilka 500m od mene, toliko je uspeo preci bez punjenja

neverovatno koju je srecu imao da bas tu stane

IMG-20190403-165941.jpg

 

bas pogorelo

IMG-20190403-172146.jpg

 

viklovanje namotaja uradio je pomenuti Marko iz MMLuga

cena njegove uslogu je od 8.000 do 12.000din, najcesce bude sredina

IMG-20190406-155038.jpg

 

IMG-20190408-102726.jpg

 

@Niko (Ljuba) ne znam koliko je presao km od tada, znam samo da je imao par lepih putopisa.

Moja topla preporuka je da vam viklovanje odradi Marko, ne moze danas za sutra, obicno je gotovo za 3-5 dana od momenta kad uzme u rad, zna se cekati na rad jer covek ima dosta posla, saxi je ostavio kont. telefon, ovde je lokacija..... dalje sami i srecno s'namotaji.

 

To što je ponovo došlo do kvara nakon premotavanje znači ili da je korišćen loš materijal, ili da je posao nestručno urađen, ili da su obe stvari u pitanju. 

Motanje statora nije nikakav visoko stručni posao (bavio sam se motanjem na raznim uređajima) i dobro znam kako se to radi. 

Prestao sam sa tim oko 2001. godine, a do tog perioda sam koristio lak žicu sa oznakom 2H (dva sloja laka koji trpi temperaturu od 160 stepeni), koju je proizvodila FLŽ Bor i lakove i izolaciju DOLPHS i nikada nije bilo problema. 

I vrlo je bitno da navojci u namotaj budu pravilno "složeni", a ne da svaki navojak vodi svoju politiku. 

Kad pogledam neke premotane namotaje na statoru razmišljam da li ih je motao slepac ili je motano nogama. 

Ko što rekoh: Nije u pitanju ni previše težak niti visokostručni posao, ali je potrebna pažnja pri radu i kvalitetan materijal. 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Xtreme, 390 postova
  • Lokacija: Zrenjanin/Novi Sad

Ajd' da zapljunem i ja koju s' obzirom da radim u fabrici koja proizvodi lakiranu bakarnu zicu... 

 

Lakirana bakarna zica se klasira po tipu proizvoda (koji tip lakova se koristi, mehanicka i temperaturna svojstva) i gradaciji (debljina nanosa lakova, finoca nanosa lakova). Mi proizvodimo lakiranu bakarnu zicu za lemljenje kategorije IEC 603 17 51 koja je kvalitetnija i izdrzljivija od onoga sto se moze videti kao "lager" kod ljudi koji premotavaju namotaje (ne samo za motorcikle nego generalno)... Lakirana bakarna zica cija je primarna namena da se koristi u proizvodnji namotaja je u 90% slucajeva kombinacija PEI+PAI lakova (dakle dva sloja) i ima temperaturnu deklaraciju od 210 stepeni C. Ako je takav tip zice industrijski standard za obican blender zasto onda koristiti inferiorniji proizvod za namotaje na motoru? Pera ili Paja izmere otpor na zici i ako se gadja sa onim sto treba da premotaju ojha, vozi Misko. Koji je precnik te zice (bakar), koji je precnik zice sa izolatorom (jos jedan lak nacin da se proveri gradacija), koji tip lakova je koristen (jer mehanicka i temperaturna svojstva...), ko to jos gleda... Cena je ovde bitan faktor jer je zica sa losijim mehanickim i temperaturnim svojstvima uz najnizu gradaciju (recimo za zicu 0.500mm nanos laka je ~0.020mm) osetno jeftinija od necega sto bi trebalo da se koristi.

 

Ako neko zeli mogu mnogo detaljnije pisati o razlikama i tipovima razlicitih proizvoda lakirane bakarne zice, makar ono sto mi proizvodimo, a isto tako stojim na raspolaganju ako nekome treba da se "desifruje" deklaracija lakirane bakarne zice koju ima u posedu. 

  • Sviđa mi se 6
  • Hvala 6
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 6 sati, Thaedass je napisao:

Ajd' da zapljunem i ja koju s' obzirom da radim u fabrici koja proizvodi lakiranu bakarnu zicu... 

 

Lakirana bakarna zica se klasira po tipu proizvoda (koji tip lakova se koristi, mehanicka i temperaturna svojstva) i gradaciji (debljina nanosa lakova, finoca nanosa lakova). Mi proizvodimo lakiranu bakarnu zicu za lemljenje kategorije IEC 603 17 51 koja je kvalitetnija i izdrzljivija od onoga sto se moze videti kao "lager" kod ljudi koji premotavaju namotaje (ne samo za motorcikle nego generalno)... Lakirana bakarna zica cija je primarna namena da se koristi u proizvodnji namotaja je u 90% slucajeva kombinacija PEI+PAI lakova (dakle dva sloja) i ima temperaturnu deklaraciju od 210 stepeni C. Ako je takav tip zice industrijski standard za obican blender zasto onda koristiti inferiorniji proizvod za namotaje na motoru? Pera ili Paja izmere otpor na zici i ako se gadja sa onim sto treba da premotaju ojha, vozi Misko. Koji je precnik te zice (bakar), koji je precnik zice sa izolatorom (jos jedan lak nacin da se proveri gradacija), koji tip lakova je koristen (jer mehanicka i temperaturna svojstva...), ko to jos gleda... Cena je ovde bitan faktor jer je zica sa losijim mehanickim i temperaturnim svojstvima uz najnizu gradaciju (recimo za zicu 0.500mm nanos laka je ~0.020mm) osetno jeftinija od necega sto bi trebalo da se koristi.

 

Ako neko zeli mogu mnogo detaljnije pisati o razlikama i tipovima razlicitih proizvoda lakirane bakarne zice, makar ono sto mi proizvodimo, a isto tako stojim na raspolaganju ako nekome treba da se "desifruje" deklaracija lakirane bakarne zice koju ima u posedu. 

Kolega, problem je u tome što ljudi koji se bave premotavanjem uglavnom nemaju stručnog znanja o tom poslu, niti o kvalitetu materijala (žice i lakova) koje koriste. 

Ja sam živeo u Boru (i sarađivao sa fabrikom lak žice u Boru) i skoro uvek sam kod sebe imao po par tona njihove žice koju sam dobijao u kompenzaciji (i koju sam koristio za svoje proizvode). 

A supruga mi je (dipl. maš. ing.) radila u fabrici lak žice i kao vodeći smenski kontrolor, a kasnije i kao zamenik šefa kontrole i vrlo dobro znam šta je kvalitet a šta falš. 

Sada se kod nas koristi falš, a uz to i loš rad i rezultat ne može da bude pozitivan. 

Promenio član zika56

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Meni je pre 10tak god crkao stator na suzukiju drz400, raspitivao se oko premotavanja i tada je cena bila oko 100e, a iskustva sarolika. Na kraju sam narucio sa e-bay stator iz USA koji je bio 120e i imao odlicne kometare i dan danas radi. Eto,postoji i ta varijanta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 333 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: MZ 250 TS i ETZ,Kawa kz550,GPX 750,Yamaha 1000 exup.
Meni je pre 10tak god crkao stator na suzukiju drz400, raspitivao se oko premotavanja i tada je cena bila oko 100e, a iskustva sarolika. Na kraju sam narucio sa e-bay stator iz USA koji je bio 120e i imao odlicne kometare i dan danas radi. Eto,postoji i ta varijanta.
Ja sam za Krmka People S 250, narucio na ebay prije par mj. Stigao iz GB za 10 dana. RMS. Montirali i radio je. Prodao sam motor neki dan sta ce biti dalje ne znam.
Cijena sa dostavom oko 100 e.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja