Jump to content

Moto Zajednica

Reparacija Korpe kvacila

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 183 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS Dakar 2005.

Pozdrav narode,

 

Posto imam dve korpe za transalp koje zvece 'kao daire' sto bi jedan kolega rekao krenuo sam u potragu majstora i nacina reparacija korpi.

Za sada sam kontaktirao par ljudi koje se bave time ili su se bavili i razna su misljenja, transparentno cu podeliti svoja saznanja, a nadam se da neko moze jos da posavetuje.

Bokilic - Kaze da ne radi vise to jer covek koji je 'balansirao korpe' (izvinjavam se ako nisam dobro razumeo) nije vise ziv, ostao alat ali nema ko da radi. Moze da se uradi i bez toga, ali kaze da moze da bude posledica po agregat. Iz razgovora me je covek odusevio i stvorio takvu sliku o sebi da bih odneo sta god da radim kod njega!

Zoran Fabijanovic - Backa Topola, radi remont, ok cena (50eu), ali samo se ubace odstojnici koji sprece zveckanje.

Iskustvo da kazem zanimljivo u najmanju ruku posto sam od gospodina dobio nadimak "Stanislav" (valjda po sceni iz Radovana 3) jer sam pitao kako i sta radi i koje su posledice ako se ne zamene propale opruge...

Marko - Beograd, Visjicka - radi remont, kaze da menja opruge i proverava lezaj, 100eur, isto defanzivan stav kad pitas sta se radi i kako.

 

Nekako imam utisak cim nekoga pitas na koji nacin rade svoj posao, tj sta konkretno se radi, kao da se uvrede, i kao da niko drugi ne razume osnove mehanike i kako bi sta moglo da se uradi, no to je sporedna misao.

 

Moje pitanje je ako neko ima iskustva sa remontom da podeli, ili da posavetuje da li vredi raditi remont ili bolje juriti neku korpu koja je u boljem stanju, u nacelu moja logika je da ako se samo stavi odstojnik, a ne zameni opruga, samo upijanje vibracija i udaraca se narusava, tj ne poboljsava vec se samo zvuk zveckanja anulira. Takodje ako se stavi odstojnik razlicite tezine na opruge (ima vise opruga na korpi) korpa moze da bude van balnsa. Da li moze stvarno da ima velikih problema zbog vibracija i sila koja se stvori usled centrifugalne sile koja nije podjednaka na svim stranama korpe?

 

 

Promenio član dusantomic
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Nova Pazova
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 1000

Sve zavisi od dosta faktora... menjanje opruga samo ukoliko je neophodno, a centriranje korpe je bukvalno izmišljena terminologija! Korpa ti je već bila na motoru i sigurno da proizvodjač nije stavio korpu koja nije centrirana... priča je slična kao i obrada diskova kočionih!? Ukoliko se rade iz jedne pozicije i na pravoj mašini nema greške. Mnogi strugari stave disk, obrade jednu stranu pa isti skinu okrenu pa opletu po drugoj i tu se javljaju problemi. Daj neke slike ako može pa će dalje da vidimo:2kolce:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 183 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS Dakar 2005.
Sve zavisi od dosta faktora... menjanje opruga samo ukoliko je neophodno, a centriranje korpe je bukvalno izmišljena terminologija! Korpa ti je već bila na motoru i sigurno da proizvodjač nije stavio korpu koja nije centrirana... priča je slična kao i obrada diskova kočionih!? Ukoliko se rade iz jedne pozicije i na pravoj mašini nema greške. Mnogi strugari stave disk, obrade jednu stranu pa isti skinu okrenu pa opletu po drugoj i tu se javljaju problemi. Daj neke slike ako može pa će dalje da vidimo:2kolce:

Proizvodjac jeste centrirao korpu, ali ako ti poremetis tezine stavljanjem različitih ploca da nadomestis sabijanje opruge onda više nije balansirana zar ne?
Evo primera:



Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Nova Pazova
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 1000

Sve što se stavlja apsolutno ne utiče na balans korpe... sve je iz jedne pozicije na strugu + komparater i nema menjanja odnosa u težini i obliku same korpe. Provereno 100% ja radio i kod mene a i drugima:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 183 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS Dakar 2005.
2 minutes ago, Dejan Petrovic said:

I sve fercera:takoje:

Jel se bavis time, tj da li ti radis reparaciju i koja bi bila cena npr?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Nova Pazova
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 1000

Radio sam sebi i prijatelju korpu... u principu nije mi to poziv od koga se živi ali što da ne;) možeš i sam ukoliko poseduješ alat... u svakom slučaju tu sam za savet ako ništa drugo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 183 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS Dakar 2005.
7 minutes ago, Dejan Petrovic said:

Radio sam sebi i prijatelju korpu... u principu nije mi to poziv od koga se živi ali što da ne;) možeš i sam ukoliko poseduješ alat... u svakom slučaju tu sam za savet ako ništa drugo

Znas zasto pitam, imam vec dosta ljudi koji su me cimali kad su videli da trazim reparaciju, i svi bi radili da znaju da neko radi ok i kvalitetno i provereno, naravno uz fer cenu.

Meni nije problem ni da saljem postom, ili da dovezem i td, ono sto me brine je da ne bude nekih posledica po motor i sl.

Takodje nisam siguran u kom kontekstu se 'radi' lezaj unutar korpe i td.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Nova Pazova
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 1000

Ležaj u korpi nemaš... korpa treba da se skine i reparira sve ostalo radiš ako je potrebno naravno kod majstora ili u svojoj režiji u zavisnosti dal sam skidaš i vraćaš korpu ili ti to radi neko stručno lice(što toplo preporučujem) znači lamele, potisnu ploču i opruge na istoj kao i ležaj treba neko da pregleda i premeri po specifikaciji i onda zameni ili ne. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 183 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS Dakar 2005.
Ležaj u korpi nemaš... korpa treba da se skine i reparira sve ostalo radiš ako je potrebno naravno kod majstora ili u svojoj režiji u zavisnosti dal sam skidaš i vraćaš korpu ili ti to radi neko stručno lice(što toplo preporučujem) znači lamele, potisnu ploču i opruge na istoj kao i ležaj treba neko da pregleda i premeri po specifikaciji i onda zameni ili ne. 

Sve smo se dogovorili, cim skinem korpu eto mene. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 51 postova
  • Lokacija: Gornji Milanovac
  • Motocikl: GSX 1400, MZ ETZ251

Kad budeš skinuo korpu proveri lanac koji pokrece pumpu za ulje (iza korpe je) voli da se istegne pa u donjem delu masine voli da lupka o blok i stvara zvuk koji mili po mozgu. :tras2:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Nova Pazova
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 1000

Krenuli smo u akciju:cirka1: uskoro završavamo pa kačimo fotke i utiske o završenom poslu i tome kako se ponaša u vožnji nakon intervencije...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Lokacija: Nova Pazova
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 1000

@dusantomic bio danas preuzeo korpu... sada se čeka da javi kakvi su utisci. 

Na korpi smo zamenili opruge pošto su stare dobile po tamburi.

Korpa pregledana detaljno i osim omanjih tragova na ležištu opruge u samom zupčaniku i na samoj korpi nije bilo većih oštećenja... u suštini ništa alarmantno, tako da sem čišćenja i po koja skinuta pucnica i puška bajo moj.

Sve popakovano utegnuto ki praćka.

Mislim da će kolega biti zadovoljan... iskreno se nadam.

A ako ne beri Deki kožu na šiljak:rat3:

20210318_102339.jpg

20210318_102542.jpg

20210318_102636.jpg

20210318_102827.jpg

20210318_103027.jpg

20210318_204354.jpg

20210318_204458.jpg

20210318_204525.jpg

20210318_204559.jpg

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja