Jump to content

Moto Zajednica

Butan gas - rešoi

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Par pitanja :

 1. Imam plinski rešo kućni ( dve ringle ). Koristimo ga više od 30 godina, od skoro je počeo da se u plamenu ( plavom ) pojavljuje i žuti plamen i posuđe bude malo ogaravljeno sa donje strane. U čemu može biti problem ? Rešo koristi isključivo butan gas iz plinske boce. Šta uraditi - zameniti ?

 

 2. Za kuvanje kafe ( i nekih sitnijih stvari ) koristim kamp bocu od 3 kg. To funkcioniše odlično, al kad se isprazni, da premostim dok ovu ne napunim - koristim onaj mini rešo sa konzervom gasa. Kad sam zadnji put hteo da ubacim konzervu, ubacio sam je, ali je gas iscureo za par minuta ( nisam ni pokušavao da upalim rešo jer se čulo kako gas ističe ).  Kad sam skinuo konzervu, došao sam do zaključka da se ona diht gumica koja se nalazi oko igle koja buši konzervu jednostavno stvrdla i da zato ne dihtuje.  Zna li neko da li negde ima da se kupi ta gumica nova ? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 886 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Pokušaću da pomognem ali nije garancija da rešava.
1. Probaj naći servisera za šporete da ti zameni ili i sam zameniš diznu a možda treba i onu"ružu" kako je zovu gde gori plamen.Ja sam to morao isto menjati jer je vremenom izgorelo pa se poremeti odnos vazduha i gasa.
2.Kod mene bio problem opeuga i ceo sklop je glavio i nije dovoljno pritiskao na konzervu a i gumica malo vremenom otvrdne.Sve rastaviš i podmažeš i radi.Ali iz iskustva ti mogu reći da razmišljaš o zameni jer su to znaci kraja a gumicu teško da ćeš naći,bar ja nisam uspeo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6297 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Vrlo je čest slučaj, nažalost, da je gas "prljav" i da zato plamen nije više onako plav kako bi trebalo. Naravno da postoji i zamor materijala, pa je opet za preporuku što je već i rečeno....kontrola dizni i celog sklopa.

Što se tiče ovog mini gorionika...ja se stvarno ne bih time mnogo zamarao. Znam da nikome ne pretiče i nema para za bacanje, ali je kod kineza ceo taj gorionik 750 dinara. Nije neki kvalitet, ali ako ne uspe potraga za gumicom to bi moglo da bude brzo rešenje...koje već verovatno znaš i sam.

Ja to često koristim za zagrevanje delova i jedan sam zalepio za zid od kuće kada mi je dve bočice izbušio za džabe. Ovaj sada (kineski) troši već treću bočicu. Kada montiram novu, obavezno namažen malo masti na gumicu i zavrćem donji poklopac da se tako bočica izbuši (gumica mora da bude "starija" od igle). Ako je dole žica koja drži bočicu, preporučuje se popuštanje i ponovo zatezanje gorionika pri zameni....upravo zbog toga da se bočici prvo i lagano približi guma, pa kada je već donekle zadihtovano da dođe do bušenja.

Gumice nigde nisam video kao rezevni deo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pana, 418 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha XV535

a pored zapušene dizne ,  zapušenost regulatora visokog pritiska ?  ( ako je boca u pitanju )    

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

@-Interceptor BP    Ja sam planirao da sve otvorim, operem, očistim, podmažem ( sem onog regulatora pritiska ), al reko prvo da pitam, možda ima ljudi ovde koji su bolje upućeni u tu problematiku. Na mom rešou, nema te " ruže " ni mrežice, već samo dve pločice okrugle ( gornja i donja ) između kojih izlazi gas . 

 

@-pronto   Taj moj " mini gorionik " nije kinez, imam ga već nekih 15 - tak godina i potrošio je ko zna koliko konzervi gasa, pa ne bih baš kupovao kineski baš zbog kvaliteta. Razmišljao sam eventualno da kupim kineski pa da sa njega prebacim tu gumicu ako pasuje. Takođe mi pala na pamet ideja da možda u apoteci uzmem neki veži špric, pa da možda od  njega iskoristim onu gumicu sa klipa ako bi odgovarala. . .  Mada bi najbolje bilo kad bi se našla odgovarajuća gumica ( originalna ). 

  Ne znam, te gumice za gas, dal su neke posebne ( kao gumice od kočionog sistema ) ili može bilo kakva , da li butan nešto utiče na njih ? 

 

@-Jašim  Razmišljao sam i o tom regulatoru ( ovaj moj ima godina ) , al ne znam dal da ga diram uopšte ( čini mi se da je on fabrički naštelovan i plombiran ) il da jednostavno kupim nov i zamenim ? Nije ni on skup, a ne menja se svaki dan . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 751 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

Koliko znam zuti plamen na gorioniku kod gas gorionika znaci visak vazduha odnosno prljav gas. Mozda ti bas ta gumica pusta vazduh, pa je odnos vazduh gas promenjen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

@-Gvozden  Nisi pratio, Žuti plamen mi se javlja na kuhinjskom rešou ( velikom ) .  Gumica je stradala ( stvrdla se ) na malom kamp rešou, pa gas iscuri čim montiram onu konzervu sa gasom, tako da ne ostane plina ni da pokušam da ga upalim . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2817 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Jedno pitanje, sto ne uzmes ili nadjes neki  onaj kineski, pa samo gumicu prebacis na svoj gorionik? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pana, 418 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha XV535
Pre sat vremena, drumskalisica je napisao:

@-Jašim  Razmišljao sam i o tom regulatoru ( ovaj moj ima godina ) , al ne znam dal da ga diram uopšte ( čini mi se da je on fabrički naštelovan i plombiran ) il da jednostavno kupim nov i zamenim ? Nije ni on skup, a ne menja se svaki dan . 

Regulator  nije baš preporučljivo čačkati. Možeš očistiti onu mrežicu /filter na ulazu ( nakupi se komadići rđe iz boce ), eventualno promena gumice   i to je to od radova.

Nekada se ( a na pojedinim pumpama i sada ) dobijala nova gumica uz svaku kupljenu bocu.     Guma je guma, dihtung,  samo neka dobro naleže i da nije porozna , krta.  Spojevi se obavezno  kontrolišu sapunicom  !!!  

A ringla , te dve ploče su  "ruža"  ,   ispod je dizna  koja se čisti kada se zapuši , zamasti , ošteti...  

Promenio član Jašim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2839 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Svrati u neki servis koji ugrađuje auto gas pa pitaj za potreban kvalitet gumice. Oni sigurno najbolje znaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 751 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

Moja greska prevideo sam pitanje, svakako ti je prljava ili mrezica koja ne da da povuce plamen ili dizne. Za O ring ces naci gumicu u servisu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Regulator pritiska kosta mnogo malo para i onaj od 150 din na buvljaku radi posao, dizne na kp oko 200din samo ako su te koje ti trebaju. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja