Jump to content

Moto Zajednica

Mladenovac NIS pumpa

Recommended Posts

  • Ne silazi, 2805 postova
Pre 1 sat, Bole37 je napisao:

isto kocenje u mestu. Pandur odmah rekao -decko ti si kriv,i tako je i bilo...End.

ovo mi nikako nije jasno kako može da neko koči u mestu i tom radnjom  makar posredno izazove udes i da je samo onaj iza kriv.

Doduše na autoputu je liku ispred otpao branik i ja naletim iako je bilo poprilično rastojanje i brzina ispod 100 ali mrak.Dođe policija i kaže idi da te ne kaznimo.Prvo sam mislio da nisu normalni ali malo proučavajući zakon sam došao do zaključka da su u pravu što se tiče zakona.

Ispada da sam ja mogao da izbegnem udes samo ako sam ostao kući da gledam televiziju a ako si u saobraćaju pa nekom otpadne branik,ili samoubica skoči isprerd auta što se desilo mom šogoru ti si kriv što nikako ne bi trebalo jer ako si se kretao u granicama dozvoljene brzine UKOPAVANJA U MESTU ,SAMOUBICE I SLIČNO nemožeš da predvidiš i da  odreaguješ.

Takve ne bi trebalo goniti nego im pomoći.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 436 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Fazer 600

Nije bas sve do nas u saobracaju.Postoje stvari na koje ne mozemo da uticemo ili da ih predvidimo ali treba sto vise pratiti saobracaj i sta se desava oko nas i prepoznati moguce probleme(pratis reakciju vozaca koji ceka da se ukljuci sa sporednog puta,dva tri vozila ispred da li su poceli sa kocenjem,pri stajanju na semafor pogled u retrovizor da li ovaj iza koci ili blene u tel sl.).I jedna jako bitna stvar u saobracaju NEMA ISTERIVANJA PRAVDE tipa ,,ja imam prednost nek on koci"...to moze skupo da kosta- bolje da ostanem citav nego da sam u pravu negde u bolnici u gipsu i sl.

Kolegi brz oporavak...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1150GS
6 hours ago, sasa ns 1 said:

ovo mi nikako nije jasno kako može da neko koči u mestu i tom radnjom  makar posredno izazove udes i da je samo onaj iza kriv.

Doduše na autoputu je liku ispred otpao branik i ja naletim iako je bilo poprilično rastojanje i brzina ispod 100 ali mrak.Dođe policija i kaže idi da te ne kaznimo.Prvo sam mislio da nisu normalni ali malo proučavajući zakon sam došao do zaključka da su u pravu što se tiče zakona.

Ispada da sam ja mogao da izbegnem udes samo ako sam ostao kući da gledam televiziju a ako si u saobraćaju pa nekom otpadne branik,ili samoubica skoči isprerd auta što se desilo mom šogoru ti si kriv što nikako ne bi trebalo jer ako si se kretao u granicama dozvoljene brzine UKOPAVANJA U MESTU ,SAMOUBICE I SLIČNO nemožeš da predvidiš i da  odreaguješ.

Takve ne bi trebalo goniti nego im pomoći.

Član 45

Vozač je dužan da brzinu kretanja vozila prilagodi osobinama i stanju puta, vidljivosti, preglednosti, atmosferskim prilikama, stanju vozila i tereta, gustini saobraćaja i drugim saobraćajnim uslovima, tako da vozilo može blagovremeno da zaustavi pred svakom preprekom koju, pod datim uslovima, može da predvidi.

 

Ovo je u sustini problem kod takvog tipa nezgoda, vestacenjem moze da se utvrdi da li je vozilo ispred ukljucilo pokazivac ili ne,dovoljna je izjava vozaca da mu je istrcao pas, da mu se ucinilo da onaj iz suprotnog smera krece u preticanje, bilo sta tog tipa i tu je kraj.Uzeti u obzir i da ce prilikom vestacenja vestak ustanoviti i krivicu vozila iza jer ne postoji trag kocenja.Konkretan clan zakona je neodredjen tako da daje siroku mogucnost krivica vozila koje se krece iza.Ako se krece vozilo ispred tebe to je prepreka koju mozes da predvidis,samim time moras da odreagujes na nju 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 693 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

“Psihička sekunda” -vreme reakcije vozača od početka opažanja i shvatanja situacije da je potrebno kočenje, kao i vreme reakcije na poluge kočnice.

Ovo vreme je individualno i za prosečne i pažljive vozače kreće se u granicama 0,6 do 0,8 sekundi.

Ispitivanja su pokazala da svega 10% ispitanika ima vreme reakcije 0,4 sekundi ili čak i manje.

Isto tako izvestan broj ispitanika, kao i testiranje umornih vozača i vozača pod uticajem alkohola, pokazalo je, da je kod njih, znatno sporije vreme reakcije, čak do 1,5 sekundi (eksperimentalno je dokazano da se  već posle dve čaše žestokog pića psihička sekunda produžava na1,5 sekundi a posle 4 čaše na 2 sekunde).

 

Vozač Dačije je svoju psihičku sekundu natovario motociklisti onog trenutka kada je rešio da izvede nemogući manevar (možda čak i kod kuće, kada je pomislio da treba na pumpu).

Time je motociklista imao na teretu, skoro dupliran pređeni put, do same rakcije kočenja (nego što je predviđeno za određenu brzinu kretanja, pa čak i manju).

 

Da je postojala realna prepreka i razlog naglog kočenja, kod automobila, obojica bi "trošili" tu psihičku sekundu (svako svojom brzinom).

Sila akcije 300 kg (motocikla) i reakcije 1100 kg (automobila) bila bi nešto blaža.

 

Realno bi postojala mogućnost da je i motociklista mogao videti razlog naglog zaustavljanja vozila ispred (imati vremena da reaguje).

 

Ovako, realno, nije imao šanse.

 

 

 

 

Promenio član feniks
  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: Honda

Pozdrav za feniksa,kolega je moj prijatelj i teško je povređen,prelomi,fakture,3 operacije ali ide na bolje inače odličan je vozač.

Moja molba je ukoliko je raspoložen da mi ostavi kontakt ukoliko bude neophodno radi eventualnog svedočenja,moj mail je pecamira@hotmail.com,unapred zavalan Peca

Promenio član Pecaa
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja