Jump to content

Moto Zajednica

Husqvarna sm610

Recommended Posts

  • U prolazu, 7 postova

Pozdrav svima zna li neko koliko treba pokazati oma na namotaje i na pickup da bi bili ok namotaji i pick up.Radi se o husqvarni sm610 2000godina imam problem sa varnicom od jednom je ne baca vozio motor parkirao da upalim nece i vidim nema varnice.Interesuje me koliko je normalna struja namotaja i pikapa kod te husqvarne sm610 i jel to sve meriti unimerom na 2K oma?Hvala svima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ne bih da ti kvarim planove oko merenja i ispitivanja oko motora, međutim, da bi se neki posao uradio mora da postoje i neka osnovna predznanja vezana za posao koji želimo da uradimo (u konkretnom slučaju moramo da znamo razliku između struje, napona i otpora, da znamo da koristimo unimer i da znamo šta treba da merimo). 

Kod namotaj alternatora mogu da se jave tri vrste kvara:

1. Prekid u nekom namotaju. 

2. Spoj između navojaka (vidšlus) u namotaju. 

3. Kratak spoj namotaj prema masi. 

Svi ovi kvarovi trebalo bi da mogu da se utvrde unimerom (merenjem otpora), međutim često biva da nam unimer pokaže da je sve ispravno. 

Ovo iz razloga što mi merenje vršimo kada su namotaj hladni, kada nema vibracija (od rada motora) i pri naponu baterije (u unimeru) od 9V.

U takvim okolnostima merenje otpora unimerom može da bude potpuno nepouzdano i neće ništa da pokaže, jer naizmenični međufazni napon pri radu motora uglavnom bude do 70V, ali kod nekih motora ide i do 130V, pa se desi da nam unimer (sa svojih 9V) ne obezbedi da dođe do provodnosti, a pri radu alternatora (pri 60V) ipak dođe do proboja. 

Takođe prilikom visoke temperatura u namotajima (i preko 100 stepeni i uz to sa vibracijama) lakše dođe do proboja. 

Otpori u namotajima alternatora imaju vrlo malu vrednost i čak je i područje od 200 oma suviše "grubo" za takvo merenje. 

Kod pikapova Otpori su dosta veći, ali isto tako je prilično nepouzdano samo merenje otpora). 

Sobzirom da mi deluje kako si prilično "tanak" sa poznavanjem elektrotehnike, moj ti je predlog da ipak nađeš nekog ko je bolje upućen u ovu problematiku da ti ovo odradi. 

Promenio član zika56
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Kolega Zika je sve u pravu. Ali nije u pravu... 

Osnovna merenja mozes utvrditi multimetrom. Ako je nesto probilo na skroz (nemas varnicu nikako) to ce ti i multimetar od 799 dinara pokazati. 

Ako je kvar "cudne" prirode, onda onaj post od njega ima smisla 100%.

Dakle, nadjes servisno uputstvo, u njemu pise sve sta i kako. Ako umes da koristis alat, videces da li je nesto "crklo". 

Ako je CDI ili nesto teze opivljivo, pa ne uspes da pronadjes sam, trazices neko resenje. 

Za pocetak, pregledaj instalaciju, proveri da li je pickup nakupio opiljke, multimetar i merenje po knjizi. 

Deluje mi da ces naci kvar sam. :)

Dodatak:

Proveri i bobinu, ali pre toga, kabl/kapicu i naravno svevicu. 

Promenio član abarth_maniac

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 9 sati, abarth_maniac je napisao:

Kolega Zika je sve u pravu. Ali nije u pravu... 

Osnovna merenja mozes utvrditi multimetrom. Ako je nesto probilo na skroz (nemas varnicu nikako) to ce ti i multimetar od 799 dinara pokazati. 

Ako je kvar "cudne" prirode, onda onaj post od njega ima smisla 100%.

Dakle, nadjes servisno uputstvo, u njemu pise sve sta i kako. Ako umes da koristis alat, videces da li je nesto "crklo". 

Ako je CDI ili nesto teze opivljivo, pa ne uspes da pronadjes sam, trazices neko resenje. 

Za pocetak, pregledaj instalaciju, proveri da li je pickup nakupio opiljke, multimetar i merenje po knjizi. 

Deluje mi da ces naci kvar sam. :)

Dodatak:

Proveri i bobinu, ali pre toga, kabl/kapicu i naravno svevicu. 

Kolega, ja sam svoj prethodni komentar napisao iz razloga što sam sa ovim kolegom već imao (porukama i telefonom) više puta komunikaciju oko ovog problema i znam šta je (i kako je) merio i koliko znanje ima i oko elektrike i oko upotrebe unimeara, pa sam na osnovu toga i dao komentar. 

Trudim se da čovek ne napravi troškove koji su nepotrebni i da ne popravlja nešto što je zasigurno ispravno. 

Recimo: Ima napon na akumulatoru (kad motor radi) 14,2 Volta, a on smatra da uzrok što motor neće da mu upali može da bude da mu je stator alternatora loš, pa hoće to da premotava (ili da menja Regler). 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre 8 sati, zika56 je napisao:

Kolega, ja sam svoj prethodni komentar napisao iz razloga što sam sa ovim kolegom već imao (porukama i telefonom) više puta komunikaciju oko ovog problema i znam šta je (i kako je) merio i koliko znanje ima i oko elektrike i oko upotrebe unimeara, pa sam na osnovu toga i dao komentar. 

Trudim se da čovek ne napravi troškove koji su nepotrebni i da ne popravlja nešto što je zasigurno ispravno. 

Recimo: Ima napon na akumulatoru (kad motor radi) 14,2 Volta, a on smatra da uzrok što motor neće da mu upali može da bude da mu je stator alternatora loš, pa hoće to da premotava (ili da menja Regler). 

Ja iz napisanog to nisam mogao da znam. 

A u stvari, ne znam ni zasto se mesam. Na ovom forumu je postalo problematicno ako pokusas da pomognes...

Mozda je vreme da odustanem. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 1 sat, abarth_maniac je napisao:

Ja iz napisanog to nisam mogao da znam. 

A u stvari, ne znam ni zasto se mesam. Na ovom forumu je postalo problematicno ako pokusas da pomognes...

Mozda je vreme da odustanem. 

Samo sam dao objašnjenje za svoj prethodni komentar, a uopšte mi nije bila namera da tebi nešto prigovorim.

Ukoliko je tako izgledalo, zaista se izvinjavam i ponavljam da uopšte nisam imao loše namere, niti sam tvoj prethodni komentar shvatio negativno, pa da imam razloga da te nešto demantujem.

Niti sam nešto loše video u tvom komentaru, niti sam imao nameru (a ni razloga) da ti nešto loše odgovorim. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja