Jump to content

Moto Zajednica

Farbanje plastike na motoru

Recommended Posts

  • U prolazu, 10 postova

Pozdrav imam aprilia sr50 2005 gde je plastika losija popucala je ali je sada sve zavareno i kada sam ofarbao sprejem za plastiku farba je pocela posle svakod pranja da se skida da li je to zbog toga sto nisam naneo prajmer. Pomoć!, ako neko ima dobru plastiku za ovaj model neka se javi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp
Pozdrav imam aprilia sr50 2005 gde je plastika losija popucala je ali je sada sve zavareno i kada sam ofarbao sprejem za plastiku farba je pocela posle svakod pranja da se skida da li je to zbog toga sto nisam naneo prajmer. Pomoć!, ako neko ima dobru plastiku za ovaj model neka se javi
Ne farba se sprejem sinko.

Послато са Redmi Note 9S помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800
isr-logo.svg
ITSTILLRUNS.COM

Whether the paint on your motorcycle parts is cracked and failing or you just want to change the look of your ride, you can remove the paint on plastic motorcycle parts and repaint...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2819 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Hocel ko napisati kako se farbaju plastike jer i mene zanima jer kontam da bi to mogao i sam odraditi?

Sto detaljnije to bolje, unaprijed se zahvaljujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 989 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

O varenju i gitovanju ne mogu da pricam, od gitovanja sam zapravo i operisan ali ako ne mora da se vari i gituje ja ovako radim u kucnoj radinosti. Izmartirati malo smirglom 320 suvom, posle toga 400 vodena pa 800 vodena. Za one koji misle da smirglu treba pritisnuti da smirgla bolje, nemojte to da radite, pravite velike risove, umarate se a smirgla najbolje skida kada se skroz malo pritiska, fakticki prisloni. Prostorija gde farbate treba imati sto manje prasine, ja dodatno polijem beton vodom. Posle smirglanja, plastike operem dobro vodom i osusim ih cistom mekanom krpom. Ako se ste negde skinuli skroz farbu, tj dosli do same plastike treba isprskati plasticni prajmer, ja koristim Motip u spreju i dobro radi posao, ako je plastika pre toga farbana sprejom onda je osmirglam skroz do plastike. Prajmer se brzo susi i odmah preko toga farbam spric git. Spric git i farbu prskam malim kompresorom i spricom koji nije najjeftiniji ali nije ni Sata ni Iwata, i obavezno na njemu filter koji skuplja vodu. Spric je mali i ima diznu 1.2. Spric git ostavim da prenoci i sutradan ga smirglam vodenom 800 pa vodenom 1000 smirglom. Operem vodom dobro plastike i osusim cistom krpom i farbam bazu 3 ruke, prva ruka cisto malo da pokrije, druga da pokrije lepo a treca je za svaki slucaj sto se kaze. Cekam da se osusi a osusi se dok operem pistolj i spremim lak. Lak isto 3 ruke a po neki put i 4 jer volim vise da nabacujem lak zato sto posle tipa mesec dana uzmem vodenu smirglu 3000 i osmirglam i ako ima narandzina kora izravnjam povrsinu i ispoliram, a imace i "mesa" za dalja poliranja. Farbanje i susenje nikako na temperaturi ispod 20 stepeni.
Tako ja radim i do sad sve sto sam radio na taj nacin jos uvek lepo izgleda. Desi se padne neka trunka prasine, jbg nije komora, ako je baza ne diram, ako je lak sacekam da se lepo osisi osmirglam lak cisto da ukonim tu trunku i cetkicom namazem lak i kad se to lepo osusi lagano osmirglam i ispoliram to mesto.
Farbanje sprejom je po meni zali boze smirglanja i truda.



  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

E, ovo je moja tema. Mogu samo druge da naucim kako NE treba da se radi. Ja radio - i zeznuo! :) boja mi se ljusti, otpada.. Ide prolece i resen sam da probam ponovo.

Uzeo sam duplicolor, sprej, kaobajagi kvalitet.. sto ne kazem da nije. Prajmer, smirgla, spric git, smirgla, zavrsna boja.. i drzalo metar dana :)

E, da, to su sive plastike. Crne plastike su ok, a tu nisam stavljao spric git, nego samo prajmer i zavrsnu boju. To mi je takodje misterija zasto.

(moje je misljenje da se boja ljusti jer sam presmirglavao, ali ne znam..)

 

Ostalo mi je po malo od svega, tako da planiram da eksperimentisem na jednoj plastici.. pa cemo videti.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 896 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987

Ali onda se kasnije pojavi i drugi problem: neke farbe u spreju mogu jako loše reagovati kada dodje na red ozbiljno farbanje. Tada dodje do reakcije i boja se podiže. To su uglanom mane svih boja u spreju, i to je farbarima najveća muka. Tu čak ne pomaže ni prajmer ni špric git, več samo skidanje boje do plastike i dobro čišćenje. Tako da farbanje sprejem ti je dobra varijanta ako želiš kasnije da uvališ nekome motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500
On 3/1/2021 at 2:56 PM, Yanco said:

Tako da farbanje sprejem ti je dobra varijanta ako želiš kasnije da uvališ nekome motor.

Nikad nisam razumeo ovu kulovsko-kretensku logiku. Uvek sam se divio hrabrosti ovakvih genija.

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7067 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650
On 1.3.2021. at 14:56, Yanco je napisao:

Ali onda se kasnije pojavi i drugi problem: neke farbe u spreju mogu jako loše reagovati kada dodje na red ozbiljno farbanje. Tada dodje do reakcije i boja se podiže. To su uglanom mane svih boja u spreju, i to je farbarima najveća muka. Tu čak ne pomaže ni prajmer ni špric git, več samo skidanje boje do plastike i dobro čišćenje. Tako da farbanje sprejem ti je dobra varijanta ako želiš kasnije da uvališ nekome motor.

Kod nas ima farbara gde mogu po zelji da ti farbu stave u sprej, znaci istu tu farbu koju bi dobio u kanti, oni mogu da ti stave u sprej, znaci izmesali su mi zeljenu nijansu boje i dali mi  je u spreju, farba se sasvim dobro pokazala, doduse farbao sam neku limenu kutiju, ali kontam da bi i na plastici valjalo sa pripadajucim prajmerom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 896 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987
Pre 9 sati, ParadajzTurista je napisao:

Nikad nisam razumeo ovu kulovsko-kretensku logiku. Uvek sam se divio hrabrosti ovakvih genija.

Rečenica: "Tako da farbanje sprejem ti je dobra varijanta ako želiš kasnije da uvališ nekome motor" nije bila savet, nego sarkazam...

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500
1 hour ago, Yanco said:

Rečenica: "Tako da farbanje sprejem ti je dobra varijanta ako želiš kasnije da uvališ nekome motor" nije bila savet, nego sarkazam...

Prvo, da  naglasim ono sto mislim da je ocigledno, ja uopste nisam rekao da si ti od takvih.

Drugo, odrastao sam dovoljno da znam da postoji more likova kojima to ne da nije sarkazam, nego im je modus vivendi.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

Uradi sam varijanta... moze, al obicno se zeznu stvari negde pred kraj :)
Nisam farbao moto plastike, al se nafarbao branika, ko je vozio fordove iz devedesetih zna da branici pucaju kad ih pogledas popreko, a kamoli kad ih zakacis. Sreca neka zahvalna plastika za varenje.

Mora plastik prajmer tamo gde osmirglas do gole plastike. Ja uzeo neki u specijalizavanoj farbari za auto lakove, natocili mi u flasicu kao od jogurta. Skroz je providan i redak, kao voda dodje, uvek sam ga cetkom nanosio, nikad se nije ljustilo.
Preko kita mora podloga ili takozvani spric kit/git jer se vidi razlika u texturi, a i spric git popuni mikrorupice, idealno je da se nanese preko celog dela koji se farba. naravno uz prethodno smirglanje. One obicne sprejeve zaobravi oljustice se, mozda samo bumper sprej vredi nesto, on i moze direkt na plastiku bez prajmera posto je za to i pravljen, inace je mat crn. Mogu da ti smuckaju u pojedinim farbarama pravi auto lak i spakuju u sprej, kosta ali je to to. Ako je metalik trebace ti dva spreja, u jednom je baza, u drugom lak

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 989 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere
Kod nas ima farbara gde mogu po zelji da ti farbu stave u sprej, znaci istu tu farbu koju bi dobio u kanti, oni mogu da ti stave u sprej, znaci izmesali su mi zeljenu nijansu boje i dali mi  je u spreju, farba se sasvim dobro pokazala, doduse farbao sam neku limenu kutiju, ali kontam da bi i na plastici valjalo sa pripadajucim prajmerom
Moze i tako, jedina mana je sto ne baca maglu kao i spric za farbanje ali ako nisi neka picajzla ok je.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7067 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Baš u tome i jeste fora što to nije običan sprej jer baca usmeren mlaz u uspravnoj liniji, što olakšava farbanje, mada generalno za sitnije stvari može sasvim lepo da odradi posao, ali nije za aute i tako to, za velike površine.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kad se kaže, "farbanje plastike", misli se na izvorno livenu i sirovu, znači, koja nema nikakav  sloj boje. Ako je plastika farbana, obnavljanje boje se vrši na uobičajen način kao da je u pitanju metalna ili bilo koja druga podloga, ali u slučaju proboja, moraju se ogoljena mesta adekvatno pripremiti. Kvalitet farbanja gole plastike, u pogledu trajnosti prevashodno, zavisi najviše od pripreme. Navešću iskustvo koje se u osnovi zasniva na preporukama i instrukcijama PPG-a, jako je važno inače se pridržavati tehničkih navoda proizvođača bilo kog. 

1-Pranje i prvo odmaščivanje se vrši potapanjem u toplu vodu na 60°C od par sati sa običnim tečnim deterdžentom za sudove i sunđerom, tako se ispošćava po dubini. Naravno, nije moguće to primeniti na velike komade.

2-Hemijsko odmašćivanje, PPG ima preparat, D846, kojim se abrazivnom krpom granulacije 1.000 trlja plastika, ispira se vodom i ako je ona mutna, ponavlja se postupak dok se ne dobije prozirna voda, to je znak da je uklonjena masnoća.

3-Nakon sušenja i pre sledećeg koraka, dobro je prebrisari površine antisilkonom, PPG D837, uklone se mrlje od vode i vide sva mesta koja su za popravku.

4-Faza za popravku oštećenja, znači, gitovanje, za to postoji dvo komponentni "plastik", ili "bumper" kit, on ne zahteva prajmer pre nanošenja, elastičan je i neće da puca kao običan cement,  tamno sive, skoro, crne boje je, što eliminiše šarene fleke koje se mogu javiti ispod ošpricane boje. Ne sme se nanositi u jednom sloju debelo, već iz više tankih  jer se neće osušti i utonuće. Ima ga u malim pakovanjima, Presto je odličan i traje godinama. 

4-Sledi otprašivanje i ponovno brisanje lepljivom krpom i odmašćivačem D837, od sada i prsti moraju da budu čisti i da ne ostavljaju masne otiske, pranje isto antisilikonom ili nitro razređivačem neposredno pred diranje plastika.

5-Priprema boje. Sve dvokomponentne boje traže neko vreme da se sastojci sjedine i aktivira reakcija, obično je dovoljno petnaestak minuta, to važi i za jednokomponentne kojima se dodaje razređivač.

6-Nanošenje prajmera za plastiku, to nije špric git ili filer, već prozirana, ili blago kolorisana tečnost, bilo u spreju, bilo za nanošenje pištoljem, ne razređuje se ničim. PPG D820 se nanosi u jednom sloju, predhodni je išao u 2 sloja. Kod upotrebe podloge za plastiku, jako je važno slepo se pridržavati fabričkog uputstva u pogledu intervala, jer ako se prekorači predviđeno vreme sušenja, kao da se nije ni naneo i boja će se odvajati.

7-Završno farbanje, može se sastojati od nanosa špric gita ili filera u nekoj boji, nanosi se u propisanom razmaku nakon plastik prajmera, posle se brusi i nastavlja finalnim slojem boje i laka uobičajenim farbarskim radnjama, ili se odmah može naneti željena boja što je uvek bolje jer previše nanosa na elastičnoj podlozi je sklono pucanju.

-Elastičnost nanosa se postiže dodavanjem agenta za tu namenu, ima ih više, D814 koji ne ubija sjaj, D819 i D759 koji matira završnu sjajnost zavisno od dodate količine.

-Gole plastike obično nisu ultra glatke, već su skoro uvek blago raster rapave. Postoje dva agenta, D843, on daje sitniju i finiju rapavost i D844 koji daje efekat nabrane kože. Izgled zavisi i od samog špricanja, može se naneti samo u prvom sloju ili u oba, po celoj površini ili samo na delu koji je morao da bude šmirglan pa zato gladak, načinom špricanja, pritiskom i razređenošću, može se uticati na izgled koji može biti da se uopšte ne razlikuje od originalnog. Raster finiš nikad nema punu sjajnost jer je rapav, tako da se agentima za teksturu ne trebju dodaci za matiranje.

-Obične, jednokomponntne boje nisu imune na hemikalije, benzin ih rastvara recimo, isto važi i za "bumper"-branik sprej i sve ostale sprejeve. Može se napraviti dvokomponentni sprej, ali on se vrlo brzo zasuši jer se aktivator umeša u boju, a sem toga, u svakom spreju od 400ml ide između 80 i 120 ml rastvora tako da izađe prilično skupo, ali jeste zgodan za sitnije i brze popravke sa ipak skrominim rezultatom.

Promenio član đunta
  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja