Jump to content

Moto Zajednica

Kurs / Obuka rada na motoru

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 221 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki - ZZR500

Cao kolege,
 
Dosta vremena provodim citajuci odeljak Garaza - DIY, sve se mislim da cu tako i ja da uzmem neki motor dobar kao projekat i da sredjujem ili barem uradim mali servis na svom motoru.
Do sada sam pogledao bezbroj snimaka na yt i procitao nekolicinu blogova (neke sam nasao bas po savetu jednog od kolega). Sve to ipak je samo teorija i nema uvek mnogo veze sa praksom, a moj motor hvala Bogu radi kao sat i ne bih zeleo da mojim cackanjem (bez nadzora) nesto sjebem, zato vozim kod majstora kojeg dobro poznajem.
 
U svakom slucaju, posle dosta istrazivanja videh da u nekim skolama postoje kursevi auto mehanike, ali nigde nema moto mehanike. Voljan sam da platim kurs ako je neko voljan da obucava, nemam nikakvu nameru da otimam nekom posao vec prosto da naucim da odrzavam sopstveni motor i da sa svojih 10 prstiju ipak nesto uradim sto je vredno upisivanju u gore pomenutu temu Uradi Sam.
 
Nadam se da ce ova tema zainteresovati kolege zeljne da nauce i naravno nekog voljnog da pomogne i obuci?

P.S. ako vec postoji tema neka admini premeste ili izbrisu post
 
Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1522 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita

Dobra ti je ideja

 

Ja mislim da bi bilo dobor da neki serviseri daju neki tip mesecnih pretplata :)

 

Tipa dajes 3-4-5 soma mesecno, i dobijes od njih uvid kad rade koji servis, i sta te zanima dodjes i gledas.

 

Naucis nesto, vidis kako se radi iz prve ruke, a serviseri naplate podelu svog znanja.

 

Pratim temu!

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova

A ko to da te nauci:-)?Moras da steknes osnovno bazno znanje pa onda krenes da raduckas nacicna je mnogo a samo jedan ispravan i taj ispravan imas u knjizi i ako ucis uci od dobrih/najboljih i postenih majstora a sve to da bi popravljao sosptveni motor ne znam koliko isplativo

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 221 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki - ZZR500

Ne gledam ja to radi isplativosti vec iz zelje da nesto sam uradim po svojim merama ( svako od nas ima neki posao, moj nije popravka niti zelim da postane) oduvek sam voleo da popravljam i ceprkam, samo nisam imao neke stvari od koga da naucim. U Srbiji tesko da to mozes tek tako da naucis, vecina ljudi je nacila od oca, nekog clana porodice ili rastvljajuci i sastavljajuci sam kad ga muka natera.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Generalno se slazem sem da u knjigama neces naci koji ti alat za sve treba i kako se koristi.
Ipak je potrebna praksa da bi mogao sve sam da odradis.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova

Pa sve ima neke uslove i proceduru...glup primer kraj spone se steze na odredjenu meru odredjenim alatom a ipak ga negde stezu kako stignu na osecaj cak i pistoljem,motocikl trazi jos precizniju brigu nego auto jer su opterecenja i veca i ozbiljnije posledice,tako da ako ucis uci od ozbiljnih a kako ces zbati jesu li?Bitno da shvatis princip rada nekog sklopa i proceduru obavljanja nekog posla a onda predjes na praksu ovde verujem imas ljude koji rade to i koji ti NECE naplatiti vec ce u zamenu za tvoju pomoc(ciscenje delova,odvrtanje/zsvrtanje)pokazati ono sto znaju ako placas plati strucnu"ustanovu"za to ili prodji neki trening ali da valja

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 221 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki - ZZR500

[mention]Ivanrsvb [/mention] hvala na savetu, procitao sam gore pinovan post naseg kolege Wulfija “problematika zvana motocikl ili kako to radi...”, procitao sam dosta blogova, kao npr jedan koji je na forumu preporucio kolega (plava pozadina na eng je blog), odgledao bezbroj snimaka, naravno procitao user manual za moj motor, cak sam planirao da kupim neki tomos ili tako nesto sto mi ne bi bilo zao da rastavljam i sastavaljam dok ne naucim. Nego pre preuzimanja ovog poslednjeg koraka pomislih da bi bilo pametno mozda pitati ovde, znam da ima dosta onih koji cackaju motor vikendom pored stalnog posla koji imaju, pa bih da se i ja uclanim u tu grupu


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova
[mention]Ivanrsvb [/mention] hvala na savetu, procitao sam gore pinovan post naseg kolege Wulfija “problematika zvana motocikl ili kako to radi...”, procitao sam dosta blogova, kao npr jedan koji je na forumu preporucio kolega (plava pozadina na eng je blog), odgledao bezbroj snimaka, naravno procitao user manual za moj motor, cak sam planirao da kupim neki tomos ili tako nesto sto mi ne bi bilo zao da rastavljam i sastavaljam dok ne naucim. Nego pre preuzimanja ovog poslednjeg koraka pomislih da bi bilo pametno mozda pitati ovde, znam da ima dosta onih koji cackaju motor vikendom pored stalnog posla koji imaju, pa bih da se i ja uclanim u tu grupu


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ja te zaista podrzavam,motore izbegavam da popravljam osim svoj i nekad od nekog drugara tako da ako te zanima prva veca intervencija mozes ucestvovati:-)

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ideja ti je ok. Dobro je znati nešto o mehanicii principu rada motora, za slućaj da negde stane, ako se razumeš po malo, možda nađeš grešku, otkloniš i ideš dalje .  Nekad se to učilo u auto školi i polagalo na vozačkom ispitu .  Ne znam koliko godina imaš, ako si mlađi, možeš da odeš u neki servis ( auto - moto ), popričaš sa gazdom, pa ako se složi , kreneš da volontiraš par puta nedeljno. U početku pereš delove, pomažeš, pa za nekoliko meseci stekneš newko znanje. Posle toga pređeš u neki moto servis pa opet. Na kraju, družiš se sa motociklistima, pa kad neko nešto treba da radi oko svog motora - ponudiš se da mu pomogneš i tako polako stekneš neko znanje . 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 839 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.

I meni je ovo u jednom trenutku zaigralo kao ideja. Kako sada stoje stvari, ako mi se nešto desi sa kolima na putu, mogao bih da se slikam i okačim na Instragam uz #help :D 

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 329 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MV Agusta Brutale 800 & gsxr 1000

Bilo bi lepo da postoji tako nesto, ali nije to bas tako lako izvodljivo. Dobar majstor ima mnogo posla, zuri jer ga cekaju sledeci motori a objasnjavanje oduzima vreme i usporava.

Ja sam ucila tako sto smo brat i ja eksperimentisali svaki put kad se nesto pokvari. Pa smo prvo krenuli od bicikla, pa presli na skuter i, najzad, dosli do ozbiljnih motora. Tu mislim na neke bazicne intervencije, jer niti bi imalo svrhe nabavljati alat za ozbiljnu popravku kad npr. od radilica u motoru, niti je pametno upustati se amaterski u tako ozbiljan poduhvat.

Zatezanje lanca, menjanje ulja, zamena retrovizora, fizastera i te neke osnovne sitnice se lako uce i dovoljno je samo naci majstora koji ce dozvoliti da gledas kad se to radi prvi put ako nemas petlju da to pokusas samostalno na osnovu uputstva. Posle mozes sam, ukoliko imas odgovarajuci alat.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750

Mislim da svako tako uci :) pomalo youtube, google, neki put odvezes motor do majstora pa bacis pogled sta on to radi. Iz mog nekog iskustva, sve sto je cista mehanika, odsrafljivanje-zasrafljivanje, sijalice, ulja, je lako pokupiti usput. Za bilo sta komplikovanije, bolje ici kod majstora, ako nisi iskusan popravljac.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova

Molim vas bez uvrede nista zlonamerno ako vam treba da gledate da bi ukapirali kako odvrnuti sraf skinuti retrovizor kako onda obavljate osnovne zadatke tipa otkljucati vrata,odvrnuti sijalicu i slicno

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Evo jedan primjer, sinhronizovanje karburatora: koje barometre kupiti, gdje zakaciti, koje vrijednosti pratiti? Ima milion snimaka kako se to kao radi ali ni jedan ne pokazuje detaljno i onda potraga za pravim videom. Majstor objasni za minut sve. Ima tu jos sto je nezgodno shvatiti ako ti neko ne pokaze kako sklop funkcionise, recimo mjenjac, naizgled cista mehanika ali se sve mora poklopiti i staviti na svoje mjesto, a ima samo jedan nacin za to.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1699 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
On 9.2.2021. at 12:18, Bigor je napisao:
On 9.2.2021. at 12:18, Bigor je napisao:

sinhronizovanje karburatora: koje barometre kupiti, gdje zakaciti, koje vrijednosti pratiti?

 

Tacno tako,i ovo uopste nije amaterski posao.Ako ce da se uradi sinhronizacija kao sinhronizacija onda u redu,ali ima tu i po malo struje koja neretko ne moze bez odgovarajucih alata.Ponesto se razumem u mehaniku ali na savremenim vozilima amater moze uraditi samo neke osnovne stvari za koje ne treba neko posebno znanje,za sve ostalo majstor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ja sam odrzavam motor maltene od pocetka moje moto karijere, pre toga nisam znao nista.

Poceo sam tako sto za motor skinem service manual, po mogucstvu Hayenes jer je opsirniji i polako. Tu je sve objasnjeno sto treba da se zna oko zamene nekog sklopa, dijagnostike kvara itd, pre i tokom rasturanja sve slikam da bi mogao da se podsetim tokom sklapanja kako je bilo i uvek sam sve odradjivao bez greske. 

Youtube klipove nikad nisam gledao, jer vise poverenja imam u service manual nego da slusam nekog tamo koji mozda radi i pogresno. Bitno je samo dobro prouciti pre rasturanja sta treba da se odradi i polako, nema greske, niko ti drugi ne treba sem servisnog uputstva.

 

E sad ako je neko netaletovan za drzanje alata ni servisno uputstvo mu nece pomoci, jer tamo ne pise kako odvrnuti zapekli sraf npr., neko opste znanje o mehanici ipak treba da se ima.

 

I da, ako ne znas engleski onda zanemari moj post, posto servisnog uputstva na srpskom nema.

Promenio član aca-pn
  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Beograd - Dusanovac
  • Motocikl: XTZ660, X-max 125 i Sprint (not)Exactly

Ukoliko bi ti placao majstoru da ucis, ne bi valjda zeleo da za svoje pare peres tudje delove ceo dan ili tih par sati koliko si tu, vec bi hteo da naucis odma`   nesto "konkretno", a tu po mom misljenju nastaje problem. Druga stvar je segrt koji je tu za dzabe ili ga majstor placa.

 

Najcesce je dobar mastor sam svoj gazda i neretko ima luksuz da bira sta ce da radi, a sta ne, a da mu se u jeku sezone neko stalno mota iza ledja i zapitkuje "kako ovo-kako ono, cemu to sluzi i uz to i ne radi", mislim da mu se ne isplati.

 

Jedino mozda neka grupa (5-6+ ljudi) u zimskim mesecima, pa nabavi neki krs i da vama da ga rastavljate i sastavljate dok vam objasnjava sta i kako da radite.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Za početak je potrebno samo malo samopouzdanja i informisanost.

Može i obrnuti redosled, mada se ovde više radi o “vektorima” (u početku teku paralelno, kasnije se seku...).

Čak iako niste profesionalni mehaničar, sa nešto osnovog znanja možete uraditi dosta toga (da li je u pitanju rutinsko održavanje ili neophodna zamena delova).

Mehanika ima svoj jezik, alate i specifikacije, koje se, svakako, mogu naučiti.

Tu je i osećaj zadovoljstva u toku samog procesa i/ili nakon dobro urađenog posla (to nema cenu i često se graniči se sa dejstvom “lakših” psihoaktivnih materija).

Priručnik (manual), specifičan za vaš model, može vam dati sjajan uvid u to gde se koji delovi nalaze,  posebne funkcije ili tehnike koje trebate koristiti.

Mehanika zahteva alate i postoji nekoliko osnovnih stvari koje moramo obezbediti.

Adekvatan prostor i neki osnovni alat. 

Ono što nemate podrazumeva nabavku, ali na kraju ćete, nakon dovoljno popravki, imati punu garažu, tako da ne brinite o tome.

Vremenom uvežbate tehniku, ali vam je, uvek, na prvom mestu princip: ”Nihil non nocere” (ništa ne povrediti).

20210128_123254.thumb.jpg.f179de618c806f683ff9e5fb5ddc6f1d.jpg

Za skidanje magneta, naprimer, postoji namenski izvlakač, koji će, izvršenu operaciju oglasiti gromoglasnim i užasnim zvukom odvajanja metala (“klang!!!", od koga se smrzneš u momentu, iako znaš šta radiš).:)

2005241473_20210127_2129412.thumb.jpg.a91cf9fe670c58382c9ac8569083146c.jpg

 

Popularna rečenica, kada revije za heklanje i kukičanje objave neki članak o mehanici: “Uštedite novac obavljanjem sopstvenih popravki vozila.”  

Često se ispostavi da je u pitanju zabluda (problem je pre svega pakovanje u isti koš termina periodičnog-servisnog održavanja vozila i popravke).

Uradi sam varijanta često puta nije jeftinija (posebno ako je radiš prvi put), jer podrazumeva namenski alat (koji košta), utrošak vremena (koga je sve manje), dosta “mozganja”(namenski i zamenski delovi, traganje za alternativnim delovima sa drugih modela), grešaka i promašaja.

Druga stvar koju treba uzeti u obzir je, kada je u redu kupiti polovne delove.

Da, možete da uštedite novac na otpadu, ali takođe rizikujete da taj deo neće raditi, da je već “mrtav i beo” ili oštećen nestručnom demontažom (zahteva reparaciju i stručno vraćanje u zadate parametre).

Kupovina novog dela isto tako nosi sa sobom određenu problematiku.

Na kraju  loš izbor,  polovnog ili novog dela, može da vam uzme više novca.

Jednom kada otvoriš Pandorinu kutiju, nema nazad…

Jer…

Svaki zahvat na motociklu zahteva da se ispoštuju određene procedure.

Teško je uraditi bilo koji posao ako ne znate osnove (dobra odluka je rezultat niza loših).

Dobar majstor nikada nije skup (ima znanje, ima alat, ima osećaj, ima skoro sve…).

Iako su motocikli u suštini isti, različite marke i modeli imaju suptilne razlike koje mogu dovesti do velike frustracije ako koristite generalne savete.

Posebno kada su u pitanju motocikli nove generacije, gde je neophodna dijagnostika, podešavanja parametara…

Dobra stvar, u mehanici, je da postoji uzrok za sve, samo je pitanje otkrivanja  stvarnih problema. Zato je bitno poznavati osobine ispravnog agregata.

Dugo sam u vodama moto-entuzijasta i vremenom sam sve više stvari počeo da radim sam.

Ali ću, još uvek, komplikovane poslove prepustiti profesionalcu (ako si iole informisan, lako ga prepoznaš). Isto tako uživaš u mentalnoj gimnastici, kad pred sobom imaš “ošljara” sa avioni-kamioni pričom.

Neko lično zadovoljstvo sam pronašao u igranju sa ispravnim motorom (modifikacije i personalizovanje).

298455_341188121_Image007.thumb.jpg.ae7cdad6d6b8fb1ddcee9164a99ba9b7.jpg

 

298455_341188121_Image008.thumb.jpg.ecc4f3a1c2adcb0d3ed0e98d0ffd2413.jpg

 

Pravi profesionalac je, uvek, cenio kada mu mogu reći šta sam neuobičajeno primetio kod motocikla ili auta, frižidera ili računara (za dijagnozu je anamneza važan  parametar, štedi mu vreme).

Sada imamo internet, gde “roviškanjem”, kroz gomilu smeća, možemo pronaći, manje-više, korisne savete i iskustva (često puta videti i kako ne treba).

Ali i dalje imamo,  nešto što nas karakteriše od prapočetka motociklizma, (međusobna komunikacija, druženje i pomoć Moto Zajednice preko foruma, gde će se uvek naći ljudi spremni da nesebično pomognu).

Neki zahvati poput periodične zamene ulja, filtera ili rashladne tečnosti su dobri DIY projekti (za većinu nas iskusnijih to je nešto što se podrazumeva da obavljamo sami).

Radi se o ne preterano zahtevnim poslovima i mogu vam uštedeti deo novca. Omogućiti da taj novac potrošite za nabavku, bolje, zaštitne opreme, ulja i komponenti, po sopstvenom izboru (brendiranih, skupljih, ali to ne mora da znači i kvalitetnijih). Sve je stvar ličnog izbora. Oni koji su iskusniji i imaju uslove, van sezone, mogu da podmažu ležajeve, zamene svećice, zamene pločice i kočiono ulje…

 Ono, što je najvažnije, samostalnim održavanjem,  dobijate pravu sliku stanja vašeg agregata, koji “radi kao sat”, ali vam stavlja do znanja da mu treba pomoć.

20201221_122903.thumb.jpg.174d728d2ba1fcd875087aaf990029f7.jpg

 

Ovde je bila u pitanju, očekivana,  situacija (kada je, samo, frajlauf “prosvirao”, što i nije neki kvar). Motor može da se pali na kick starter ili na gurku (i da se vozi bez problema)…

Uvidom u stanje imamo dve mogućnosti.

20210128_112342.thumb.jpg.675c1746dbc808f9bdec5e9fdba19d3a.jpg

 

Samlevena opruga može da se zameni adekvatnom iz smeringa iste dimenzije.

Nijedan profesionalac vam neće uraditi tako (osim ako ne proceni da može).

20201216_210302.thumb.jpg.a9df4be4727a652ffb097cc8b7e43a4e.jpg

 

20201216_210541.thumb.jpg.8e8f8dd66f01c73baac047aa66279d8e.jpg

 

Usput budi rečeno traktorski semering ima deblju oprugu (ali bar će mi, u kutiji, držati rolnice na okupu).

Kako sam već napisao izbor "adekvatnog” dela, može ispasti neadekvatan (ovaj semering nije skup, tako da ni promašaj ne boli).

20210128_114207.thumb.jpg.ba77e8a23267950fed50cb173f2b8aae.jpg

 

Oštećeni deo se menja novim.

20210112_103752.thumb.jpg.d7303b35bf122c8ff46297d0aea2ecec.jpg

 

Klizne površine se dovode u normalno stanje, karter se čisti, mašina ispira, ulje i filter (zamenjeni redovno, ali pre popravke i voženi nepunih 200 km) se ponovo menjaju.

Lično zadovoljstvo je u tome što sam ispoštovao pravila struke (ovako bi uradio serviser).

Uradi sam varijanta, nije bila posebno jeftinija od profesionalnog majstora (koji bi usput, samostalno, uradio obradu zamajca, dok sam ja morao tražiti i platiti usluge radionice).

Čak se i posao, od par sati razvukao, zbog isporuke izvlakača i vremena obrade.

Za neke popravke, možda vam je bolje da se obratite mehaničaru, ali postoje mnoge stvari koje možete učiniti u svojoj garaži (bar prepoznati pravi trenutak, kada je vreme za popravku).

Za početak je potrebno samo malo samopouzdanja i informisanost.

Može i obrnuti redosled…:takoje:

 

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1465 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Vrlo zanimljiva tema.
aca-pn i feniks su dali baš dobre odgovore, vrlo slično i ja razmišljam.
Početnik sam u svemu ovome, ali ima vremena, ne žurim. Voleo bih da steknem malo više znanja o motorima i mehanici uopšte.

 

Service manual je obavezan i najmerodavniji, ali ja volim i da pogledam yt video, jer može bolja slika da se stvori kako nešto izgleda kad se rastavi i na koje se probleme može naići. Naravno, kao što su kolege naglasile - treba biti oprezan, jer ima puno loših saveta i pristupa na yt.

Lep je osećaj kad nešto uspeš sam da uradiš, pritom i nešto naučiš.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Mislim da za osnovnog pocetnika, i pri tom da se nista mnogo ne zajebe, a da ustedis neke pare + da imas dobar osecaj da si nesto uradio na svom motoru koji volis najvise na svetu, dovoljno sledece:

 

Zamena ulja i filtera

Zamena plocica i zamena ulja u kocnicama

Zamena ulja u viljuskama

Zamena antifriza

 

Sigurno tu ima jos stvari ali i ovo je dovoljno. 

Btw za alat ove gore poslove i jos neke sam 90% resio sa onom kutijom sto ima 100 nekih nastavaka i cuda i kostala je 3000din na kp. Ok treba tu jos po neki alat, evo neke reference:

 

REVZILLA_200624_TSM_BASIC_TOOLS_THUMB_01
WWW.REVZILLA.COM

A complete list of tools needed to perform motorcycle maintenance.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Vrlo zanimljiva tema i motiv, bas me zanima hoces li uspeti - sto ti ja, naravno, zelim. I ja sam nekad imao slicna razmisljanja, ali sam se opredelio da postanem samouki prckaros po skuterima koje sam vozio/vozim.

Znajuci ono sto znam o majstorima - pogotovo po Bg - mislim da od toga nema nista iz mnogo razloga.

1) Niko nece hteti da se bakce obucavajuci te (cak i da podjemo od toga da si ti dobar materijal za mehanicara). Nekompatibilnost karaktera, nedostatak (prevashodno njihovog) vremena, nemogucnost da ti naplate onoliko koliko misle da treba, unapred ce oni da znaju da ti to ne umes i ne mozes, oni misle da je to raketna nauka za koju su potrebne decenije ucenja (a cinjenica jeste da ima stvari koje ne mogu bas za dan da se nauce), ne zele da (pro)daju znanje..

2) Dobar majstor ne znaci i dobar ucitelj/pedagog, a niko od njih to nece da  

    prizna.

3) Masa njih svoja kola ne popravljaju sami, nego teraju kod automehanicara. A ti sad totalni amater hoces da postanes segrt/kalfa motomehanicara.. za nekoliko (desetina) sati prakse. Znas kako to njima zvuci nebulozno i arogantno s tvoje strane?

...

Ponavljam, ja ti zelim srecu i uspeh - evo, ja bih se javio u tu tvoju/vasu skolu, da podelimo trosak i da i ja mogu da postavim nekoliko pitanja - ali, priznajem da nisam optimista. Cak i ako uspes, pre mi mirise da bi na to pristao neki majstor iz unutrasnjosti nego iz Bg.

 

I za kraj - verujem da to znas - nema majstora koji ce da pohvali rad prethodnog (obicno bude "Gospodine/gospodjo, koja je budala ovo radila? bez obzira da li je moler, elektricar ili automehanicar u pitanju), tako da bi trebalo da budes svestan da to sto te jedan majstor nauci uopste ne mora da znaci da ce drugi/treci da se sloze, naprotiv.

 

Srecno! :)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 637 postova

Hahaha post iznad objasnio deo problema znate da ima ljudi koji iz hobija pocnu da rade nesto a kasnije dostignu nivo da ih se postidi svaki majstor bitan je intelektualni nivo sposobnost razumevanja,logika i mnogo cega a mehanika i majstori su jedino u prednosti zbog iskustva a pojedini cak ni zbog toga

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Za većinu nas je prvi korak započinjao zahvaljujući ovom moto-entuzijasti.

 

Motocikli-Zoran-Radisavljevic_slika_O_115862009-1.thumb.jpg.adb758b4cbe8f967be65635a4bb6ddbc.jpg

 

028447.jpg.0128ff9e9a19c6c2bf021e96d7ce254d.jpg

 

Danas imamo dosta više informacija.

I sklonost da u sitaciji kada motor neće da upali prvo pomislimo na CDI, regler, gubitak kompresije...

Umesto da proverimo kill switch. :)

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja